+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 İlkİlk 12
26 sonuçtan 21 --- 26 arası gösteriliyor

Konu: mızraksız ilmihal'den....(MEHMET EFE)

" .............
    Ben de inanıyorum size..size bağlanıyorum..
    Hedef gösterdiğiniz şeylere duyduğum hınç kadar yüklü duygularla bağlanıyorum
    size. Ama sonra birden, beni hiç düşünmeden, kolayca, yer değiştiriyorsunuz.
    ...........
    Buna ne hakkınız var ?.."
    "ey ruhumun ışığı !
    ruhlar bölük bölük ayrılırken senin ruhunu benimkiyle aynı bölüğe yazmışlar" f.o.

Kayıtsız
    Misafir

okumak ve yaşamak

biz o zaman kitaplarda yaşıyorduk..okumak ve yaşamak özdeşleşmişti bizde..vayyy bee!! 15 yıl olmuş...35 yaşamışım..oğlumun adı mehmet efe...işte bu kitap..ve bizimle aynı şeyleri düşünüp yaşayan deli dolu bir genç..foruma yazdıklarınız benim ezberimde olan şeyler..sigara parasını bile zor bulurduk..öyle perişandı ki günlerimiz..şimdi lüks evlerde iyi elbiseler ve cebimizde paralar kartlarla yaşıyoruz..kadıköydeki hasırlarda simitle çayın zevkini geçenlerde gittiğim ürgüpteki lüks lokantadaki çömlek kebabı bile veremez..

Ben nasıl bu kitabı tanımam diye hayıflandım içten içe...

İlk işim bu kitabı almak olsun ...

Bu tür kitapların derhal yüreğimdeki başucuna konulması insanlık vazifemdir :)
    "Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir..!"

"Ellerin, ellerin ve parmakların,
    Bir nar çiçeğini eziyor gibi,
    Ellerinden belli olur bir kadın,
    Denizin dibinde geziyor gibi,
    Ellerin, ellerin ve parmakların!.."

Sezai Karakoç üstadın şiirinin bu dörtlüğünü o kitaptan okumuştum. O zaman bilmiyordum tabii böyle bir şiirin ve şairin varlığını... Aynur'a ithaf ediyordu yanlış hatırlamıyorsam...

اَسْمَا Esma ŞENOL kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat May 2008
    İletiler
    67
    Karinca Mİsalİ

--------------------------------------------------------------------------------

''Karinçayı bilirsiniz kardeşler. Karinça, gendüyün iki gatı bi darı denesini ıhıla sıhıla delüge gader daşır... Delügün ağzına gelür bahar ki delük güççük dene böyyük . Gendi girer delüge dene dışarda galır... İşte insan da beyledir. Dünyayı sırtına alır, altında ıhılır-sıhılır , iki büklüm olur, delüge gadeer!...
    Gendü girer toprağın altına, dünya dışarda galır...
    Yazzuh oldu karinçayaaa...
    Delüge girecek, öbür tarafa geçecek şeyleri daşımah lazım...''
    Mehmet Efe'nin Mızraksız İlmihal kitabından alıntıdır.
    İyilerin tembelliği, kötülerin hâkimiyetini hazırlar...(Mevlânâ)

mirza ÜY EYÜBİ
    Misafir

Hanii..

HANİ, bu kitabı iki defa okuduktan sonra, böylede düşünmedim desem yalandır. evet her ne kadar romantik desekte ve her ne kadar var olan sorunlara parmak basmış olsada. o zaman ki siyasal ve politik tarihin getirdiği dayatmalara baktığımda acaba birileri bunu mehmet efe'ye yazdırdı mı? diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 İlkİlk 12

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları