2 / 1 12 SonSon
25 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: dinimizde burçların yeri??

... Kübra YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Jul 2006
    İletiler
    3,140
    Blogdaki Konular
    3

dinimizde burçların yeri??

evet arkadaşlar dinimizde burçların yeri varmıdır?günlük fallardan geleceğe dair söylenen (ki bu en büyük günahlardan birine tekabül eder zaten)lerden bahsetmiyorum.Burçların karaktere yansıması ne derece doğrudur?ve İslamiyetteki yeri ne derecedir?Bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Sosyofobi..

HaSReTGüLü Merve TURGUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Nov 2006
    İletiler
    869
    erva_kubra abla benim bildigim dinimizce burclarin yeri vardir
    GüLü SeVeN DiKeNiNe KaTLaNiRsA ALLAH'i SeVeN HeRseYe KaTLanMaz Mi..?

erzurumlu ibrahi akkını kitabı da güzel
    bu konuya benzer insan tipinden huylarını anlatıyor
    marifet name
    önce dişlerimiz döküldü sonra saçlarımız
    şu canım dünyanın orta yerinde kırılmış kolumuz kanadımız

Benden sonra bana inanan müslümanlar hakkında şu 3 şeyden korkuyorum: Onları idare edenlerin zulme sapmalarından. Yıldızların (Burçların) yaşamlarına etkisi olduğuna inanmalarından. Kaderi inkar etmelerinden.
    Hadis (İbn-i Asakir).
    ...Sizi öyle bir pataklayacağız ki hayatınız Gazze şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecek...

Alıntı Merve90 tafarından gönderildi Mesajı Göster
    erva_kubra abla benim bildigim dinimizce burclarin yeri vardir
    benim bildiğime göre ise burç diye birşey yoktur dinimizde.... (am i wrong?)

talebe_7
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    1,385
    bende var diye biliyorum ama ..dinimizde olanla günümüzdeki burç aynı mı o biraz karışık

burç fal büyü var ama bunlara inanmak haram
    Lanetlenmiş kavimle barış için atılan imzalar, kırılan kolları, öldürülen çocukları, anaların feryatlarını unutturacak mı?

Bu imzaları atan eller hiç taş atmamıştı ki...

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,445
    Blogdaki Konular
    5
    Alıntı ebu derda tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Yıldızların ve Burçların Olaylara ve İnsan Hayatına Etkisi Olduğuna İnanmak

Zeyd İbni Halid el-Cühenî’den şöyle dediği rivayet edilir. Rasûlullah (s.a.v.) Hudeybiye’de gece yağan yağmurun ardından sabah namazı kıldırdı. Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:
    “Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?”
    “Allah ve Rasulü daha iyi bilir” dediler. Şöyle buyurdu:
    “Allah Teâlâ dedi ki: Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu. Kim “Allah’ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı” derse o kimse inanmış ve burçların tesirini inkar etmiştir. Kim de “şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı” derse o kimse beni inkar etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.”

Dergi ve gazetelerdeki şans burçlarına bakmak da bu anlamdadır. Kısmetinde yıldızların ve gezegenlerin etkisi olduğuna inanırsa müşrik’tir. Eğlence olsun diye okursa asidir, günahkardır. Çünkü, şirk olan bir şeyi okuyarak eğlenmek caiz değildir. Ayrıca, şeytan kalbine yazılanlara inanmayı sokabilir. Şirk’e düşmesine sebep olur.
    Allah azze ve celle faydalı kılmadığı şeylerde faydalı olduğuna inanmak da şirk’tir. Bazıları, nazarlıklarda fayda olduğuna inanırlar. Bu; ya kahinin veya büyücünün söylemesiyledir, ya da eskilerden kalan bir inançtır. Nazar değmesini engellediğini sanarak boyunlarına veya çocuklarına takarlar. Vücutlarına bağlarlar. Arabalarına ve evlerine asarlar. Değişik taşlı yüzükler takarlar. Onlarla ilgili, belaları uzaklaştırdığı ve ortadan kaldırdığı şeklinde çeşitli şeylere inanırlar. Şüphesiz bu Allah’a tevekkülü yok eder. İnsanın ancak zayıflığını artırır. Haramda çare aramaktır. Asılan nazarlıkların çoğunda açıkça şirk, şeytanlardan ve bir takım cinlerden yardım isteme vardır. Bazı hilekar büyücüler, Kur’an’dan ayet’ler yazarlar ve yanına şirk olan yazılar karıştırırlar. Bazıları da Kur’an ayet’lerini necasetle (pislikle) veya hayız kanı ile yazar. Bütün bunların asılması ya da bağlanması Rasûlullah’ın (s.a.v.):
    “Kim bir nazarlı/muska asarsa şirk koşmuştur.” kavli gereğince haramdır.
    Bunları takan, Allah’tan başka bu eşyaların da fayda ya da zarar verdiğine inanırsa büyük şirk işleyerek müşrik olmuştur. Şayet onların, fayda ya da zarar gelmesine bir sebep olduğuna inanırsa -ki Allah bunları sebep kılmamıştır- o kimse küçük şirk işlemiştir.

İnsanların Önemsemediği Sakınılması Gereken
    HARAMLAR

Muhammed SalihEl-Müneccid
    bu konuya daha önce de eklemiştim... burada da bulunmasında fayda var sanırım...
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Netice-i kelam : Burçlardan, muskadan, nazarlıktan, faldan medet ummak şirktir....

Giriş
    Sat Jul 2006
    İletiler
    3,140
    Blogdaki Konular
    3
    Alıntı nationalvision tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Netice-i kelam : Burçlardan, muskadan, nazarlıktan, faldan medet ummak şirktir....
    bakın sevgili kardeşim aslında ben özellikle belirttim medet ummak ya da geleceğe dair bilgilendirmelerden bashetmiyorum.karakter yansımasından bahsediyorum.Dînimizde burçların yeri, astronomi ilminin konusunu teşkil edecek derecede vardır diye düşünüyorum ama...
    Sosyofobi..

Geleceğe dair bilgilendirmeden bahsetmiyorsun ama karakter yansımasından bahsediyorsun?

"Yani geleceği söylemiyorsun ama bu gün doğan bir çocuğun karekter özelliklerinden burçlardan yola çıkarak bahsediyorsun ve bunun adi geleceğe dair bilgilendirme olmuyor" Doğru anlamışmıyım? Bu nasıl olabiliyorsa artık

Aslında bu konunun uzmanlarının söyledikleride bundan daha anlaşılır değil. Benim bildiğim kadarıyla bu konuda zirveye yerleşen isim Erzurumlu İbrahim Hakkı, oda falcılık yapmaz ama, bırakın 12 burcun insan üzerindeki etkilerinden bahsetmeyi, Çocuğun anarahmine düşme gününe göre karakter tahlillerinden tutun insanların göz kaş özelliklerine bağlı olarak karakter tahlillerinden geri durmaz.

Bu konuyu tasavvuf ekolü sıkça kullanıyor, gizeme çok meraklı olan ve hem önderlerinin hemde takipçileririn sık sık biryerlerden işaret aldığı cemaatlerde bu konuya modern izahlar getiriyorlar.

Sanırım aksiyon dergisi de bir ara bu konuyu işlemişti.

Dinimizde burçların yeri astronomi ilminin konusunu teşkil edecek derecede olabilir. Fakat müslümanlarda burçların yeri vahyin sınırları içerisinde midir bu tartışılır, en azından bazı ekoller için bunu tartışmak kaçınılmaz sanırım.
    ....

Giriş
    Sat Jul 2006
    İletiler
    3,140
    Blogdaki Konular
    3
    yanlış anlamışsınız sayın BIE.o modern fikirleri sunan cemaat tıbbi bilimsel yönden de bakmış olmalı ki böyle kanaate varmış.Tabiiki herşey Rabbimizin tecellisiyle oluyor.karakter ile astronominin etkisi eş tutulmaz mı?
    Burçlar konusuna sıcak bakılmamasının nedeni bazı insanların olayı tamamen burçlara bağlaması bana göre.Hele hele eski devirlerde zaten insanlar güneşe, aya, vb cisimlere tapmaya meyilliyken bu tarz yaklaşımlar gayet doğaldır.Şimdi sen hastalandığında ilaç içip iyileşsen ve desenki beni bu ilaç iyileştirdi, biriside deseki merkür rötarı bana şunu yaptırdı ikiside aynı kapıya çıkar. bu olmaz izah etmek istediğim o değil yani.ayetlerle, hadis-i şeriflerle fikrimi devşirecek insanlar istiyorum...
    Sosyofobi..

Evet haklısınız onun için hoş bakılmamış (!) aslında bazı reformlar daha yapmak gerekli bunun yanında dimi ama?

Mesela artık mecusilik gibi bir tehlike olmadığına göre, güneş doğarken batarken namaz kılınmasında bir mahru yok neden mekruh olsun ki?

Puta tapmak gibi bir tehlikede olmadığına göre artık islam alimlerinin heykelleriyle donatsak şu alemi islamı da heykellere baktıkça insanların aklına İslam gelse ne güzel hizmetde etmiş oluruz.

Hatta Bahriye Üçokun dediği gibi başörtüsü cariyelerle müslüman kadınlar karıştırılmasın diye gelmiş ya nasılsa artık cariye yok karışma ihtimali de yok, şu tesettürden de vaz geçsekde herkes rahat etse...

Olaylara böye yobazca bakmak çok saçma canıııımm. Biraz tıbbi bilimsellik biraz sosyolojik bilimsellikle bakıp üzerine birazda malum işaretlerden ekleyip sonuca varmak lazım. Haklısın pardon !!!!!
    ....

SUBHANALLAH.......

HADİSLER AÇIK VE GÖZ ÖNUNDE OLMASINA RAĞMEN, HALA NEDEN ANLAŞILMIYOR ANLIYAMIYORUM.....

RASULLULLAH (sav)'in sözünün üstüne daha ne denir ki....

ONLAR; SEMİ'NE VA ETA'NE (duyduk ve itaat ettik) DERLERDİ......

Giriş
    Sat Jul 2006
    İletiler
    3,140
    Blogdaki Konular
    3
    Alıntı Bilgi-İman-Eylem tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Evet haklısınız onun için hoş bakılmamış (!) aslında bazı reformlar daha yapmak gerekli bunun yanında dimi ama?

Mesela artık mecusilik gibi bir tehlike olmadığına göre, güneş doğarken batarken namaz kılınmasında bir mahru yok neden mekruh olsun ki?

Puta tapmak gibi bir tehlikede olmadığına göre artık islam alimlerinin heykelleriyle donatsak şu alemi islamı da heykellere baktıkça insanların aklına İslam gelse ne güzel hizmetde etmiş oluruz.

Hatta Bahriye Üçokun dediği gibi başörtüsü cariyelerle müslüman kadınlar karıştırılmasın diye gelmiş ya nasılsa artık cariye yok karışma ihtimali de yok, şu tesettürden de vaz geçsekde herkes rahat etse...

Olaylara böye yobazca bakmak çok saçma canıııımm. Biraz tıbbi bilimsellik biraz sosyolojik bilimsellikle bakıp üzerine birazda malum işaretlerden ekleyip sonuca varmak lazım. Haklısın pardon !!!!!
    Sosyofobi..

bende dinimizde burçların olduguna biliyordum ama şimdi kafam allak bullak oldu

...?..!

Burçdan ne anlıyorsunuz ki Burçlar yerinde duruyor da
    ....

HaSReTGüLü Merve TURGUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Nov 2006
    İletiler
    869
    Alıntı rayiha tafarından gönderildi Mesajı Göster

bende dinimizde burçların olduguna biliyordum ama şimdi kafam allak bullak oldu

aynen ben de öyle biliyordum
    GüLü SeVeN DiKeNiNe KaTLaNiRsA ALLAH'i SeVeN HeRseYe KaTLanMaz Mi..?

Ne bildiğinizi bi söylesenizde sizde rahatlasanız bende olmaz mı?
    ....

2 / 1 12 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları