+ Konuyu Yanıtla
11 / 1 12345678 ... SonSon
204 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Karabasan gerçek mi?

Karabasan gerçek mi?

Biraz önce bir iddiala karşı karşıya kaldım.

Halk arasında karabasan olarak adlandırılan olayın bilimsel açıklaması yapılmış.
    Sözde beynin uyanıp bedenin uyanmamasıymış.O yüzden kalkmak isteyipde kalkamazmışız.

Diğer bir iddia da kan basıncının düşük olmasıymış.

Ne dersiniz???
    ''Allah'ın sizin için biçtiği fiyat cennettir.Değerinizi düşürmeyin..(M.İ)''

hadi ordan derim (bende bu olaya inanmazdım taki başıma gelene kadar ) cin bunlar cin
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

Alıntı pencere tafarından gönderildi Mesajı Göster
    hadi ordan derim (bende bu olaya inanmazdım taki başıma gelene kadar ) cin bunlar cin
    iyide pencere bunlara ikna edici bir cevap nasıl verilebilir peki?

herşeyin illaki bilimsel bir açıklaması olması gerekmez...:evil[1]:
    de yeter....:yes[1]:
    gölgemizle barışmanın uzun yolculuğu: büyümek !!!

bir musubet bin nasihattan evladır :) yerim ben o kan basıncını hadi kalkmayı gectim insan konuşacak kuvvetide mi bulamaz kendin de

şimdi sen güneşle ayı yan yana koysan inanmayan adam inanmaz (sen yolla o timoyu bana:) )
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

hayır öle dersen kacamak cevap olur ins seninde bir gün basına gelir o zaman görürsün bilimsel acıklamayı de ayrıca benim de basıma geldi feci bişey bende cok yorgun oldugunda karabasan basıyo diye biliyodum ama bak sende böle bi iddaa attın hayırlısı olsun
    a

Alıntı hÜzÜn tafarından gönderildi Mesajı Göster
    herşeyin illaki bilimsel bir açıklaması olması gerekmez...:evil[1]:
    de yeter....:yes[1]:
    yetmiyo işte:(

Alıntı pencere tafarından gönderildi Mesajı Göster
    bir musubet bin nasihattan evladır :) yerim ben o kan basıncını hadi kalkmayı gectim insan konuşacak kuvvetide mi bulamaz kendin de

şimdi sen güneşle ayı yan yana koysan inanmayan adam inanmaz (sen yolla o timoyu bana:) )
    yok iddia eden timo değil.o inanıyo:)
    buna bi açıklama bulmam lazım

o zaman cak kafasına bi tokat ben profesör müyüm nerden biliyim baslatma bilimsel acıklamasına bi gelsinde gör sonra cok bagırmaya calısırsın filhakika diye söle tırsar o zaman:d
    a

mutlaka öyledir.....
    ben bu tür tartışmalara pek girmemeyi tercih ediyorum...gerekli cevabı verdikten sonra...susmak en iyisi...

mutlaka öyledir.....
    ben bu tür tartışmalara pek girmemeyi tercih ediyorum...gerekli cevabı verdikten sonra...susmak en iyisi...
    ama saçma sapan bir iddiaya da cevap ver(e)memek de en kötüsü...

Alıntı filhakika tafarından gönderildi Mesajı Göster
    ama saçma sapan bir iddiaya da cevap ver(e)memek de en kötüsü...

anladım.........:( saçma sapan iddialar hep oluyor malesef....cevap verememeye gelince...niye kötü olsun bu konuda bir bilgiye sahip deilim....
    gardımı aliim sen sonra gel dersin...sende..:dancing[1]:

anladım.........:( saçma sapan iddialar hep oluyor malesef....cevap verememeye gelince...niye kötü olsun bu konuda bir bilgiye sahip deilim....
    gardımı aliim sen sonra gel dersin...sende..:dancing[1]:
    sonrası olmayacak bir tartışma olunca...
    arkadaş ortamında tanımadığınız biri gelir bir iddia açar ortaya.bir daha da göremezsiniz.yada çook sonra...
    geçti artık aslında ama yinede mantıklı,güzel bir cevap öğrenmeliyim....

Taner PINAR
    Misafir
    bu elamanlar enerji gibi birşeyler.. insan vücudunda ki denglerde oynayıp rahatsızlık veriyorlar.. cinler le alakalı yazılarda okumuştum.

beynin uyanması bedenin uyanmaması veya kan basıncının düşmesi bu elemanlar tarafından yapılamaz mı? cinleri inkar etmek olmaz. cinler var ve bi işler çeviriyorlar..

yahu okuyun muavezeteyn surelerini.. yatın..

Resulullah s.a.v. yattığı odanın kapısını mutlaka kapatır, yatacağı yere geldiğinde elleri ile yatacağı yeri silkeler, sonra ihlas,felak ve nas surelerini, ellerini açarak okur ve elleri ile vücudunu mesh ederdi.

sünneti uygulayın.
    Düzenlendi: Taner PINAR 08-12-2006 11:08

bence de karabasanın hiç bir bilimsel açıklaması yok. olması da gerekmiyo.....
    BEN, İMAN HAYKIRAN, SESSİZLİĞİNDE İMAN ÇINLAYAN ŞEHİRLERİN MİMARI OLMALIYIM. MÜSLÜMAN OLMAK BANA BU GÖREVİ YÜKLÜYOR...

Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı

Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz.

Böyle olmasaydı, rüyalarda oynar hale gelinirdi. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz.

Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır tesbiti tıp dünyasın da yapılmıştır..

Muhabbetle Kalın.
    Kaburgası Kırılmış Bir Adamın İsyanı Kadar Cehennemsiyim

Alıntı zınar tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı

Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz.

Böyle olmasaydı, rüyalarda oynar hale gelinirdi. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz.

Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır tesbiti tıp dünyasın da yapılmıştır..

Muhabbetle Kalın.

İşte bunun anti-tezini arıyorum.Bu iddiaya nasıl bir karşılık verilebilir islami açıdan?

...Bence karabasan diye bieşy yok tamamen psikolojik bi olay...Karabasan gören insanlar ya kafalarına kötü bi olay takıyor veya karabasanı düşünüyorlar...

ben birkere yasadım..çok korkunçtu.. nefes bile alamıyorsun..

ses çıkarmak bile zorlaşıyor..ama o anda işte surelerden okursanız çabuk geciyor..

ama şuda var sıkıntılı insanlarla daha çok ugraşırlar diye duymuştum..

sıkıntı yok ALLAH(cc)var..:yes[1]:

+ Konuyu Yanıtla
11 / 1 12345678 ... SonSon

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları