+ Konuyu Yanıtla
5 / 5 İlkİlk 12345
85 sonuçtan 81 --- 85 arası gösteriliyor

Konu: Dogum günü kutlamak caiz midir?

Özeleştiri yapma fırsatı verir...

Merhaba dava dostum,

Dinimizde gereksiz yere içip, zıvanadan çıkmak adına doğum günü kutlamak kesinlikle caiz değildir,zaten bu tür şeyler sadece doğum günlerinde değil hiç bir kutlamada caiz görülmez.

Ama özellikle de son 20 yılda çok büyük bir değişim geçiren ülkemizde yeni nesil artık çok farklı büyüyor. Düne kadar keskin çizgilerle yasaklanan bir çok konu artık esnemiş vaziyette.( hatta gereğinden fazla esnetildi...)

Pantolon giymek de caiz değil deniyordu, ama bütün tesettürlü kızlarımız giyiyor, üzerine vücut hatlarını örten rahat tunikler giyenlere bir şey diyemiyorum ama belde biten üstlerin altına giyilen pantolon ve jeanlere çok karşıyım...Bu tesettür değil...

Dinimizde sağlığa zararlı herşey haram, o zaman sigara da haram...Ama kadınlı erkekli,dindar veya modern çoğu kişi içiyor...

Dindar camia arasında karşı cinsle el sıkışmak 20 yıl önce düşünülemezdi bile, ama bugün bu artık kanıksanmış vaziyette, kaldı ki, bazı kardeşlerimiz karşı cinsle dialoglarında çok ileri gitmekte ...(ben bundan çok rahatsız oluyorum)

Ve daha neler....

Hal böyleyken, daha hafif konularda dizginleri fazla germenin hayır getirmeyeceği kanısındayım...

Dindar dahi olsalar okul ve iş çevrelerinde birilerinin, arkadaşlarının doğum gününü tebrik etmek için basit bir şekilde de olsa aralarında para toplayıp pasta ve ufak bir hediye alması ve bunun karşılığında kutlanan kişinin yaşadığı duygu ve sevinç dolu anları gören gençlik, özellikle de çocuklar bunu bir sevgi göstergesi olarak algılıyor ve kendilerine yapılmayınca, etraflarında onları seven hiç kimse olmadığı hissine kapılıyorlar, bu kişiler özellikle doğum günlerinde, kendilerini çok yalnız hissediyorlar. (bir de şimdi Sevgililer Günü çıktı başımıza, bugün yaklaştığında çoğu insan 1 günlük dahi olsa sevgili bulma telaşına giriyor, bu da sevgi kavramının içini boşaltıyor maalesef)...onlar da kendi aralarında meşru ortamlarda sosyal bir ortamı paylaşma imkanı bulma fırsatını da veren bu tür etkinliklere katılmak,sınırlı ölçülerde eğlenmek istiyorlar,

Peygamberimiz buyurmuştur ki, Hediyeleşiniz çünkü hediyeleşmek sevgiyi arttırır. Günümüzde, hele ki bu ekonomik krizde biri birine durduk yerde hediye verince millet sevineceğine korkuya kapılıyor, " acaba bu neyin bedeli, bunun altında ne var, bu kişi durup dururken bana neden hediye verdi, bak şimdi borçlu oldum, benim de ona almam lazım hissine kapılıyor, durduk yerde verilen hediyeleri kabul etmeye çekiniyor, korkuyor, hatta aldığı hediyeden rahatsız oluyor...

Ama aynı kişiler özellikle doğum günlerinde kendilerine küçük de olsa bir hediye en azından bir pasta alınmasını bekliyorlar, bu sefer de diğer durumun aksine alınmayınca ,üzülüyorlar, ve kendilerini çok yalnız ve sevgisiz hissediyorlar...

En basitinden doğum günlerinde çeşitli portallardan gelen tebrik mesajları bile insanı kısa bir an için de olsa çok farklı bir havaya sokuyor...

Mesela bugün benim doğum günümdü ve "milligorusportal dahil bir çok site den bana tebrik mesajı geldi, kardeşlerim arayıp tebrik etti, bu bile beni mutlu etmeye yetti...

Eğer böyle günleri fırsat bilmezsek birbirimize hediye verme, jest yapma fırsatını biraz zor buluruz, ya o zaman kendimize farklı İslâmi günler tespit edeceğiz bu da zor ve zamanla oturtulacak bir şey, (baksanıza İslâm Alemi olarak, bayramlarımızı bile aynı günde kutlamayı başaramıyoruz, biri diğerinden önce veya sonra başlıyor bayrama ...)ya da bu tür etkinliklere sınırlı ölçüde olmak kaydıyla müsamaha göstereceğiz...

Ayrıca Doğum günleri, Manevi Bilanço günlerimiz gibidir,bu vesile ile her yıl bir özeleştiri yapma fırsatı buluruz, tabi inanan insan Ramazan, Kandiller ve Kadir Geceleri vesilesi ile bu fırsatı yılda bir kaç kez buluyor ama, doğum günlerimiz de bir özeleştiri yapma fırsatı verir bizlere... " Küçük, masum kutlamalara sıcak bakılmalı " diye düşünüyorum, ama ben Fetva makamı değilim o da ayrı bir mesele....
    Çözümde görev alamayanlar, sorunun birer parçası olurlar...

Kayıtsız
    Misafir
    Alıntı Zehra ÖZDİN tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Merhaba dava dostum,

Dinimizde gereksiz yere içip, zıvanadan çıkmak adına doğum günü kutlamak kesinlikle caiz değildir,zaten bu tür şeyler sadece doğum günlerinde değil hiç bir kutlamada caiz görülmez.

Ama özellikle de son 20 yılda çok büyük bir değişim geçiren ülkemizde yeni nesil artık çok farklı büyüyor. Düne kadar keskin çizgilerle yasaklanan bir çok konu artık esnemiş vaziyette.( hatta gereğinden fazla esnetildi...)

Pantolon giymek de caiz değil deniyordu, ama bütün tesettürlü kızlarımız giyiyor, üzerine vücut hatlarını örten rahat tunikler giyenlere bir şey diyemiyorum ama belde biten üstlerin altına giyilen pantolon ve jeanlere çok karşıyım...Bu tesettür değil...

Dinimizde sağlığa zararlı herşey haram, o zaman sigara da haram...Ama kadınlı erkekli,dindar veya modern çoğu kişi içiyor...

Dindar camia arasında karşı cinsle el sıkışmak 20 yıl önce düşünülemezdi bile, ama bugün bu artık kanıksanmış vaziyette, kaldı ki, bazı kardeşlerimiz karşı cinsle dialoglarında çok ileri gitmekte ...(ben bundan çok rahatsız oluyorum)

Ve daha neler....

Hal böyleyken, daha hafif konularda dizginleri fazla germenin hayır getirmeyeceği kanısındayım...

Dindar dahi olsalar okul ve iş çevrelerinde birilerinin, arkadaşlarının doğum gününü tebrik etmek için basit bir şekilde de olsa aralarında para toplayıp pasta ve ufak bir hediye alması ve bunun karşılığında kutlanan kişinin yaşadığı duygu ve sevinç dolu anları gören gençlik, özellikle de çocuklar bunu bir sevgi göstergesi olarak algılıyor ve kendilerine yapılmayınca, etraflarında onları seven hiç kimse olmadığı hissine kapılıyorlar, bu kişiler özellikle doğum günlerinde, kendilerini çok yalnız hissediyorlar. (bir de şimdi Sevgililer Günü çıktı başımıza, bugün yaklaştığında çoğu insan 1 günlük dahi olsa sevgili bulma telaşına giriyor, bu da sevgi kavramının içini boşaltıyor maalesef)...onlar da kendi aralarında meşru ortamlarda sosyal bir ortamı paylaşma imkanı bulma fırsatını da veren bu tür etkinliklere katılmak,sınırlı ölçülerde eğlenmek istiyorlar,

Peygamberimiz buyurmuştur ki, Hediyeleşiniz çünkü hediyeleşmek sevgiyi arttırır. Günümüzde, hele ki bu ekonomik krizde biri birine durduk yerde hediye verince millet sevineceğine korkuya kapılıyor, " acaba bu neyin bedeli, bunun altında ne var, bu kişi durup dururken bana neden hediye verdi, bak şimdi borçlu oldum, benim de ona almam lazım hissine kapılıyor, durduk yerde verilen hediyeleri kabul etmeye çekiniyor, korkuyor, hatta aldığı hediyeden rahatsız oluyor...

Ama aynı kişiler özellikle doğum günlerinde kendilerine küçük de olsa bir hediye en azından bir pasta alınmasını bekliyorlar, bu sefer de diğer durumun aksine alınmayınca ,üzülüyorlar, ve kendilerini çok yalnız ve sevgisiz hissediyorlar...

En basitinden doğum günlerinde çeşitli portallardan gelen tebrik mesajları bile insanı kısa bir an için de olsa çok farklı bir havaya sokuyor...

Mesela bugün benim doğum günümdü ve "milligorusportal dahil bir çok site den bana tebrik mesajı geldi, kardeşlerim arayıp tebrik etti, bu bile beni mutlu etmeye yetti...

Eğer böyle günleri fırsat bilmezsek birbirimize hediye verme, jest yapma fırsatını biraz zor buluruz, ya o zaman kendimize farklı İslâmi günler tespit edeceğiz bu da zor ve zamanla oturtulacak bir şey, (baksanıza İslâm Alemi olarak, bayramlarımızı bile aynı günde kutlamayı başaramıyoruz, biri diğerinden önce veya sonra başlıyor bayrama ...)ya da bu tür etkinliklere sınırlı ölçüde olmak kaydıyla müsamaha göstereceğiz...

Ayrıca Doğum günleri, Manevi Bilanço günlerimiz gibidir,bu vesile ile her yıl bir özeleştiri yapma fırsatı buluruz, tabi inanan insan Ramazan, Kandiller ve Kadir Geceleri vesilesi ile bu fırsatı yılda bir kaç kez buluyor ama, doğum günlerimiz de bir özeleştiri yapma fırsatı verir bizlere... " Küçük, masum kutlamalara sıcak bakılmalı " diye düşünüyorum, ama ben Fetva makamı değilim o da ayrı bir mesele....
    Dogümgünü bahane birlik sahane.
    Devir degisiyor bazi seyler ise ona göre uyarlaniyor. Elbette degimeyen kaideler var,ama cok degisen seylerde var

bence bir mahsuru yok asiriya gidilmedi muddetce.Herseyin asiri sakincalaidir.
    Ister mermi kullansin, ister oy pusulasi, insan iyi nisan almali kuklayi degil kuklaciyi vurmali...

Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster

Üstte Vaiz Ahmet Ünalın da belirttiği gibi dinin açık hükmüne, yasağına ve ilkesine aykırı olmayan şeyler hakkında haram diyemeyiz. Kısacası Kuran'da belirtilen helaller ve haramlar hariç Resulullah'ın (s.a.s) hakkında açık bir şekilde " yapma" diye bir ikazı bulunmayan herşey mubahtır. Bu şartlar dışında kişinin meşrebine göre hayatını düzenlemesine cevaz vardır.

Kişinin doğum gününü, sevdiklerinin doğduğu günü kutlamaları hakında elinde Kuranda geçen bir helal/haram bilgisi yada Resullullahın (s.a.s) dilinden bir men etme bulabilirsen bu konuyu konuşmaya devam edelim ömer'im . aksi taktirde benden helal kılındığına dair bir belge/bilgi istemen hatalı olacaktır.

Dua ile...
    Vaiz Ahmet Ünal'ı tanımam. Sika ve adalet sahibi birisi midir bilmem. Bir kişinin sözüne namak için sika ve adalet sahibi olması şarttır. Hele de bu ilmi birşeyse, o zaman zabt yeteneğenin iyi olmasının ve ilminin muteber bir seviyede olmasını şart koşaım. Tıpkı önceki şeref sahibi, alimlerimizin yaptığı gibi.

Bak ben sana İmam Şafii'nin el-Umm (darul kitabil ilmiyye, beyrut baskısı) kitabı; Şeyhul Eimme es-Serahsi el-Hanefi'nin "el-Mebsut" (Prof Cevat Akşit Tercümesiyle) kitabı; Hüccetil İslam İmam Gazali'nin el-Mustasfa'sı; İmam eş-Şatibi'nin "el-İt'isam" ve "el-Muvafakat"ı (türkçe tercümeleri mevcut); Şeyh el-Karrafi el-Maliki'nin "el-Furuk" (türkçesi yok, gfaliba kahire baskılıydı) isimli usulil fıkıh bölümlerinde İmamların ittifaken kullandıkları bir kural tekrar edilmektedir.

"Dünyadaki nimetler helaldir, haramlığı ispat edilene kadar. İbadetler haramdır, helalliği ispat edilene kadar".

Bazılarında bu kural şöyle geçer:
    "Eşyada aslolan ibahattır.Amelde aslolalansa kerahattır"

Burada ibahat "helal"; kerahat ise "haram" anlamında kullanılmıştır.

Sen yaşamak istediğin ve uygun görmeyi umduğun bir din veya buna uygun fetvalar arıyorsan sana şunu derim:

6000 küsür ayetlik kur'an, 300000 nden fazla hadis, 1400 senede kazılmış milyonlarca sayfalık ulemanın fetvaları ve te'lifleri; kişinin istediğini bulmasında yeterli derece geniştir.

Yok eğer sen var olanı istiyorsan; var olan usulil fıkh kitabında zaten geçmektedir. Bak ben, bir tane vaizin sözünü getirmedim sana. Üzerinde şüphe olmayan, kimsenin itiraz etmediği, sikalıkta ve adalette herkesin şehadette bulunduğu kimselerin kitaplarını söylüyorum.

Eğer benim dediklerime inanmıyorsan; kitapların isimlerini verdim, zahmet edip de araştırırsan tatmin olursun. Elbette ki tatmin olmak istersen.

gel gelim diğer mes'eleye.

Peki Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in "her kim bizim yapmadığımız bir ameli yaparsa onun ameli merduttur" nasıl anlamılıyız?
    Yahut da
    Neden Allah azze ve celle önceki kavimlerin haramlığı kendilerine bildirilmemiş olmasına rağmen yaptıkları bazı amellerden ötürü onları helak etti?
    قال الشاعر : ليس اليتيم الذي قد مات والده إن اليتيم يتيم العلم والأدب

Kayıtsız
    Misafir

Kutlu doğum haftası

Benim merak ettiğim bir konu var elhamdulillah müslümanız ben mesela pasta keserim doğum günlerinde ama kesinlikle mum koymam ben beyoğlunda doğup büyüdüğüm için istiklal caddesinde 4 tane büyük kilise var çocukken hep oyun amaçlı içlerine girerdik ve oralarda kiliseye gelenlerin hepsi mum yakardı aklım erdikten sonra araştırdım ve hristiyan geleneği olduğunu öğrendim benim sormak istediğim soru şu doğum günü kutlamak ve pasta kesmek pek tavsiye edilmiyor peki biz müslümanlar peygamber efendimizin kutlu doğum haftasını tüm dünyada kutluyoruz biz pasta kesmiyoruz ama aşure ve tatlı türü şeyler dağıtıyoruz yani peygamber efendimizin doğum gününü kutluyoruz buradan yola çıkarak mum yakmamak şartı ile pasta keserek doğum günü kutlanmasında bir sakınca veya günah olduğunu düşünmüyorum saygılarımla

+ Konuyu Yanıtla
5 / 5 İlkİlk 12345

Yer İmleri

Gönderme Kuralları