+ Konuyu Yanıtla
5 / 4 İlkİlk 12345 SonSon
85 sonuçtan 61 --- 80 arası gösteriliyor

Konu: Dogum günü kutlamak caiz midir?

Bismihi Subhanallahu ve taala

Hanefi ulemanın fıkıh kitaplarına biraz bakacak olursak, bu konularda (Hristiyanlara benzeme meselesinde) ağır ithamlar olduğunu görürüz.

Mesela, İbni Abidin'in (rahimehullah) "Reddul Muhtar ala Haşiyetu İbni Abididin" adlı kitabında Hristiyanların paskalya günlerinde, müslümanların birbirlerine yumurta hediye etmelerinden ötürü kafir olacaklarını söylemiştir.

Bu konuda Hanefi Fıkıh külliyatları gerçekten çok net bilgiler vermekte. Zahmet edip de birazcık araştırınız.

Doğumgünün geçmişi nedir? Kimler ne için böyle bir kutlamayı başlatmışlardır?

Doğumgünü, Mesih İsa (Aleyhisselam9'nın doğum yıldönümlerinin kutlanması şeklinde başladığı, Hristiyan tarih ansiklopedisi isimli kitapta geçmekte. Bu kutlamayı yine aynı eserde, hristayan alimler tarafından m.s 325 iznik konsülü kararları neticesinde başlatıldığı bilgisi geçmektedir.

Olayın tafsilatına girilmeyecek kadar, basit ve rahat bir konudur.

Bütün bundan sonra hala doğumgünlerini kutlayanlar, kendi dinlerini öğrenmek için çaba sarfetsinler.
    قال الشاعر : ليس اليتيم الذي قد مات والده إن اليتيم يتيم العلم والأدب

Ben sadece doğum gününü değil, bütün özel günleri bile kutlamıyorum. Bu özel günler kapitalist düzenin bizlere dayatmasıdır. Gereksiz harcamalara maruz bırakılıyor insanlar.

KURŞUNKALEM

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    Alıntı Ömer ÇELİK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bismihi Subhanallahu ve taala

Hanefi ulemanın fıkıh kitaplarına biraz bakacak olursak, bu konularda (Hristiyanlara benzeme meselesinde) ağır ithamlar olduğunu görürüz.

Mesela, İbni Abidin'in (rahimehullah) "Reddul Muhtar ala Haşiyetu İbni Abididin" adlı kitabında Hristiyanların paskalya günlerinde, müslümanların birbirlerine yumurta hediye etmelerinden ötürü kafir olacaklarını söylemiştir.

Bu konuda Hanefi Fıkıh külliyatları gerçekten çok net bilgiler vermekte. Zahmet edip de birazcık araştırınız.

Doğumgünün geçmişi nedir? Kimler ne için böyle bir kutlamayı başlatmışlardır?

Doğumgünü, Mesih İsa (Aleyhisselam9'nın doğum yıldönümlerinin kutlanması şeklinde başladığı, Hristiyan tarih ansiklopedisi isimli kitapta geçmekte. Bu kutlamayı yine aynı eserde, hristayan alimler tarafından m.s 325 iznik konsülü kararları neticesinde başlatıldığı bilgisi geçmektedir.

Olayın tafsilatına girilmeyecek kadar, basit ve rahat bir konudur.

Bütün bundan sonra hala doğumgünlerini kutlayanlar, kendi dinlerini öğrenmek için çaba sarfetsinler.

Ömer şimdi burada diyorsun ki Mevlid Kandilini yani peygamberimizin doğum gününü kutlayanlar hristiyanlara benzedikleri için kafir olmuşturlar. öyle mi ?
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster

Ömer şimdi burada diyorsun ki Mevlid Kandilini yani peygamberimizin doğum gününü kutlayanlar hristiyanlara benzedikleri için kafir olmuşturlar. öyle mi ?

bidat bunlar bidat...

şu abd de bi tarikat vardı hani araba , elektirik filan kullanmayan , garip garip
    giyinen... tamda bunun gibi bir ülke bulacaksın ömer gibilere yerleştireceksin
    oraya... aslında afkanistan tamda böyle bir yerdi. kudurmuş amerika ve kudurmuş
    yardakcıları salça olmasaydı. böyle bir ülke bulmak lazım ömeride oraya postalamak...

adamın konuşması bile değişti. otur bi aynaya bak dimi. önceden espiri yapardı,
    anlayışlıydı ; arada ciddi olduğuda olurdu saçmaladığıda. şimdi ordan burdan
    bulduğu netteki yazıları buralara yapıştırıp , ayetleri orasından çekip burasından
    görülmemiş yorumlarla bezeyip... ne nuzul sebebine bakarak , ne hangi sebep
    ve koşulda , hangi ünvanla söylediğine bakmaksızın hadisleri kafasına göre
    yorumlamak... samimiyetini ciddiyetiyle öldürerek ve milleti kafir ilan ederek
    tebliğ yapıyor ömer bey.

severdik kendisini , deliliklerini... halada severizde birde şu ağır abi ayaklarını
    bıraksa... dünyaya dönse yada afganistana.
    Düzenlendi: Tevfik YAZICILAR 10-12-2009 11:38
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

Kayıtsız
    Misafir
    islamiyette eğlence haramdır

Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Kaynak?

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    hocam şunu bir açıklarmısın .. şok oldum ya benim hayatım eğlence..
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

Yani insanlar doğum günlerini neden kutlarlar hiç anlamiyorum.Biraz mantıklı düşünürsek bir yaş daha yaşlanıyoruz bunu mu kutluyoruz? Eğer yaş günü kutlanacak bir şeyse neden kimse yaşlanmak istemez? İki zıt durum yani.Sonra ecelimize de bir adım daha yaklaşmış oluyoruz, hesaba çekileceğimiz güne çok mu azığımız var da seviniyoruz ,eğlenceye kutlamaya dalıyoruz? Sonuç olarak kutlamaların en ilginci bence dogumgünü kutlamaları.

Giriş
    Sat Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Deniz ZİYADE tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Yani insanlar doğum günlerini neden kutlarlar hiç anlamiyorum.Biraz mantıklı düşünürsek bir yaş daha yaşlanıyoruz bunu mu kutluyoruz? Eğer yaş günü kutlanacak bir şeyse neden kimse yaşlanmak istemez? İki zıt durum yani.Sonra ecelimize de bir adım daha yaklaşmış oluyoruz, hesaba çekileceğimiz güne çok mu azığımız var da seviniyoruz ,eğlenceye kutlamaya dalıyoruz? Sonuç olarak kutlamaların en ilginci bence dogumgünü kutlamaları.

Her gün biraz daha rabbimize yaklaştığımız için vuslat anına yaklaştığımız için seviniyoruz bunuda yaptıklarımızla ifadelendiriyoruz...

Alıntı Fatih KANLI tafarından gönderildi Mesajı Göster

Her gün biraz daha rabbimize yaklaştığımız için vuslat anına yaklaştığımız için seviniyoruz bunuda yaptıklarımızla ifadelendiriyoruz...
    maaşallah büyük güne hazırlıklısınız galiba.

Giriş
    Sat Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    maaşallah büyük güne hazırlıklısınız galiba.
    Evet hazırlıklıyım elhamdülillah...

Evet hazırlıklıyım elhamdülillah...
    Size şaşırmamak elde değil.Yani nasıl bu kadar emin olabilirsiniz kendinizden? Müslüman havf ve reca arasında olmalı değil midir?Bir dakika sonra kalbimizin nereye meyledeceğini nerden bilebiliriz? İşte bunun için kendinize güveniniz fazla geldi bana.Yanlış buldum fikrinizi naçizane.

BANNED Sedat KUMOVA kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    ''Mesela, İbni Abidin'in (rahimehullah) "Reddul Muhtar ala Haşiyetu İbni Abididin" adlı kitabında Hristiyanların paskalya günlerinde, müslümanların birbirlerine yumurta hediye etmelerinden ötürü kafir olacaklarını söylemiştir.''

Tevfik üstteki cümlenin sebep sonuç ilişkisini düşünmeden bu anlamı çıkarmanı, ancak düğün heyecanına bağlayabiliyorum..

ayrıca Rabbim izdivacınızı Cennet'e girmenize vesile kılsın ..Amin.
    اياك نعبد واياك نستعين
    ''Ancak sana kulluk ederiz ve ancak senden yardım dileriz''

Giriş
    Sat Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Size şaşırmamak elde değil.Yani nasıl bu kadar emin olabilirsiniz kendinizden? Müslüman havf ve reca arasında olmalı değil midir?Bir dakika sonra kalbimizin nereye meyledeceğini nerden bilebiliriz? İşte bunun için kendinize güveniniz fazla geldi bana.Yanlış buldum fikrinizi naçizane.
    Ne dememi beklerdiniz?

Mesela: "Hazırlıklımıyım hazırlıksızmıyım bilmiyorum Allah bilir" mi deseydim...Kendi yaşantınızdan, ne kadar hazırlıklısınız ne kadar değilsiniz bunu bilirsiniz.

Zira ayet-i kerimede "De ki: Ey günahta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Muhakkak ki Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir. Öyleyse azap gelmeden önce Rabbinize dönün ve Ona teslim olun; sonra kimseden yardım göremezsiniz." (Zümer: 53-54) Allahu teala böyle buyuruyor. O ümidinizi kesmeyin diyecek ben "acaba" diyeceğim öylemi?

Bismillah.

Öncelikle Tevfik ağabey, Allah azze ve celle'nin, izdivacının temelini tevhid ve islam, meyvelerini ise; Kafirlerin şüphelerini bertaraf eden ve Sahih ilmi insanlara yayan Rabbani alimler ve/veya kafirlere hayatlarından bezdiren cengaver mücahidler kılmasını dilerim.

Bu hayır dileklerimden sonra;
    "Mevlid kandili" ile "hristiyanların dinlerinin bir adeti olan doğum günü kutlanması"nı ayrı ayrı değerlendirmek gerekir.

Bu dğerlendirmeler yapılırken de bid'at ve (kimi alimlerce) İslam Hukuku'nun kaynak olarak gördüğü örf ve adetlere değinilmelidir.

Bid'at kavramı hakkında, ulemadan birçok kişi, farklı tanımlar yapmış ve bid'atı kısımlara ayırmada farklı görüşler içerisinde olmuşlardır.

Bid'at'ı; mutlak bid'at ve izafi bid'at olarak ikiye ayıran İmam Şatibi'nin (el-i'tisam isimli eserinde geçtiği üzere) tanımlarına bakmak gerekir.Mutlak bid'atı; İslam'ın aslında, hiçbit yönüyle olmayan sonradan din adına ortaya çıkarılan şeylerdir diyerek tanımlar. İzafi bid'atı ise; İslam'ın aslında bazı yönleriyle bulunup da, ibadet olarak sonradan dine izafe edilen şeylerdir diye tanımlamıştır.

Bid'atı, küfür düşüren ve düşürmeyen bid'atlar olarak ikiye ayıran ulema da olmuştur. vs vs

Konuyu fazla uzatmak istemiyorum. Mevlid kandili, mutlak bid'attır. Ancak küfre düşürücü bir bid'at değildir. Çünkü birşeyin küfür olabilmesi için; ancak ve ancak Şari'nin isimlendirmesi gerekir. Mevlid kandilinin küfür olduğuna dair şari'nin bir isimlendirmesi de yoktur.

Diğer taraftan, mevlid kandilinin aslı Hristiyan adetine değil, mutasavvufların görüşlerinden gelir. Mutasavvuflar da ehl-i kitaptan yada asl-i kafirlerden değillerdir.

Oysa ki; Doğumgünü kutlaması, Hristiyanlığın adetlerindendir.

İnşaAllah ikisinin arası ayrılmıştır.
    Ayrıca ben doğumgünün kutlanmasına küfür demiş değilim. Sadece, İbni Abidin'in nakletmiş olduğu hanefi alimlerinin görüşlerini yazdım.

Hritiyanlara benzemeyle alakalı olarak; "iktizatus sıratu müstakim" adlı eseri okumanızı tavsiye ederim. Yazarı ibni teymiyyedir. Pınardan çıkmıştır. Bunun yanında Hafız Zehebi'nin "hristiyanlara benzemeye reddiye" olarak türkçeye çevrilen bir risalesini de okumanızı tavsiye ederim. Medarik yayınlarından çıktı. Bu konuda arapça hacimce büyük birçok eser var. Fakat faydalanmamız için, türkçelerini söyledim.

İnşaAllah, yanlış anlaşılmaları ve yanlış anltımları gidermişimdir.

Alıntı Kadir KILIÇASLAN tafarından gönderildi Mesajı Göster

bidat bunlar bidat...

şu abd de bi tarikat vardı hani araba , elektirik filan kullanmayan , garip garip
    giyinen... tamda bunun gibi bir ülke bulacaksın ömer gibilere yerleştireceksin
    oraya... aslında afkanistan tamda böyle bir yerdi. kudurmuş amerika ve kudurmuş
    yardakcıları salça olmasaydı. böyle bir ülke bulmak lazım ömeride oraya postalamak...

adamın konuşması bile değişti. otur bi aynaya bak dimi. önceden espiri yapardı,
    anlayışlıydı ; arada ciddi olduğuda olurdu saçmaladığıda. şimdi ordan burdan
    bulduğu netteki yazıları buralara yapıştırıp , ayetleri orasından çekip burasından
    görülmemiş yorumlarla bezeyip... ne nuzul sebebine bakarak , ne hangi sebep
    ve koşulda , hangi ünvanla söylediğine bakmaksızın hadisleri kafasına göre
    yorumlamak... samimiyetini ciddiyetiyle öldürerek ve milleti kafir ilan ederek
    tebliğ yapıyor ömer bey.

severdik kendisini , deliliklerini... halada severizde birde şu ağır abi ayaklarını
    bıraksa... dünyaya dönse yada afganistana.
    Varsa konuyla alakalı bir söyleyeceğin, bizlere de söyle. Bizler de öğrenelim. Hepimiz, öğrenmeye muhtaç insanlarız.

Birbirimizin kalbini kırarak, iğneli laflar söylerek, iftiralar atarak ve en önemlisi nefsimizi tatmin etmek için tartışmak; ne sana ne bana ne de bir başka müslüman (senin de bildiğin üzere) doğru olmaz.

BUgün teknolojinin Hritisyanlığın bir adeti olduğunu iddia eden var mı? Yok.
    Cihad uçar kardeşimin yukarıdaki tespiti gerçekten yerindeydi: "Buluşlar ile adetleri birbirine karıştırmamak gerekir"

Konuyla alakalı olmyan fakat, şahsım hakkındaki sıkıntıları dile getirdiğin için de teşekkür ederim. İnşaAllah doğru olan davranışı sergilemeye gayret sarf edicem. Bu konudaki, doğruları göstermeyi kardeşinden eksik etme.

Ne dememi beklerdiniz?

Mesela: "Hazırlıklımıyım hazırlıksızmıyım bilmiyorum Allah bilir" mi deseydim...Kendi yaşantınızdan, ne kadar hazırlıklısınız ne kadar değilsiniz bunu bilirsiniz.

Zira ayet-i kerimede "De ki: Ey günahta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Muhakkak ki Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir. Öyleyse azap gelmeden önce Rabbinize dönün ve Ona teslim olun; sonra kimseden yardım göremezsiniz." (Zümer: 53-54) Allahu teala böyle buyuruyor. O ümidinizi kesmeyin diyecek ben "acaba" diyeceğim öylemi?
    Havf ve reca; korku ve ümit bir kez daha okuyun lütfen.

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    Alıntı Ömer ÇELİK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bismillah.

Bu hayır dileklerimden sonra;
    "Mevlid kandili" ile "hristiyanların dinlerinin bir adeti olan doğum günü kutlanması"nı ayrı ayrı değerlendirmek gerekir.

Bu dğerlendirmeler yapılırken de bid'at ve (kimi alimlerce) İslam Hukuku'nun kaynak olarak gördüğü örf ve adetlere değinilmelidir.

Bid'at kavramı hakkında, ulemadan birçok kişi, farklı tanımlar yapmış ve bid'atı kısımlara ayırmada farklı görüşler içerisinde olmuşlardır.

Bid'at'ı; mutlak bid'at ve izafi bid'at olarak ikiye ayıran İmam Şatibi'nin (el-i'tisam isimli eserinde geçtiği üzere) tanımlarına bakmak gerekir.Mutlak bid'atı; İslam'ın aslında, hiçbit yönüyle olmayan sonradan din adına ortaya çıkarılan şeylerdir diyerek tanımlar. İzafi bid'atı ise; İslam'ın aslında bazı yönleriyle bulunup da, ibadet olarak sonradan dine izafe edilen şeylerdir diye tanımlamıştır.

Bid'atı, küfür düşüren ve düşürmeyen bid'atlar olarak ikiye ayıran ulema da olmuştur. vs vs

Konuyu fazla uzatmak istemiyorum. Mevlid kandili, mutlak bid'attır. Ancak küfre düşürücü bir bid'at değildir. Çünkü birşeyin küfür olabilmesi için; ancak ve ancak Şari'nin isimlendirmesi gerekir. Mevlid kandilinin küfür olduğuna dair şari'nin bir isimlendirmesi de yoktur.

Diğer taraftan, mevlid kandilinin aslı Hristiyan adetine değil, mutasavvufların görüşlerinden gelir. Mutasavvuflar da ehl-i kitaptan yada asl-i kafirlerden değillerdir.

Oysa ki; Doğumgünü kutlaması, Hristiyanlığın adetlerindendir.

İnşaAllah ikisinin arası ayrılmıştır.
    Ayrıca ben doğumgünün kutlanmasına küfür demiş değilim. Sadece, İbni Abidin'in nakletmiş olduğu hanefi alimlerinin görüşlerini yazdım.

Hritiyanlara benzemeyle alakalı olarak; "iktizatus sıratu müstakim" adlı eseri okumanızı tavsiye ederim. Yazarı ibni teymiyyedir. Pınardan çıkmıştır. Bunun yanında Hafız Zehebi'nin "hristiyanlara benzemeye reddiye" olarak türkçeye çevrilen bir risalesini de okumanızı tavsiye ederim. Medarik yayınlarından çıktı. Bu konuda arapça hacimce büyük birçok eser var. Fakat faydalanmamız için, türkçelerini söyledim.

İnşaAllah, yanlış anlaşılmaları ve yanlış anltımları gidermişimdir.

Ömer bir konuda anlaşamıyoruz. Sen doğumgünü kutlamayı Hristiyanların adetlerinden sayıyorsun ben ise doğumgünü kutlamayı ananevi bir gelenek sayıyorum. Üstte bahsettiğin gibi nasıl mutasavvufların görüşleri ile Mevlid kandilini yani Peygamber efendimizin doğum gününü kutlamak küfre düşürücü değil ise benimde kendi doğduğum günü yada sevdiklerimin doğduğu günü kutlamam beni küfre düşürücü bir eylem değildir. Bir insanın doğum gününe sevinmesi onu Sedatın örneklediği paskalya kutlamasında olduğu gibi küfre düşürücü değildir, çünkü paskalya Hristiyanlara özel ve onlara has bir bayramdır ancak doğum günü bir kavme/dine değil insanlığa has bir kutlama çeşididir.

Ömer sen doğumgünü kutlamayı Hristiyanlığa ait bir haslet olarak algılar ve yorumlarsan elbette yorumlarına katılmaktayım ancak ben hiçbir zaman doğum günü kutlamayı Hristiyanlara özel bir kutlama olarak görmedim/kabul etmedim.

Oysaki bir sevdiğimin doğum gününü kutlamak, kendi doğduğum günle mutlu olmak, sevdiklerimle hediyeleşmek, mutluluklarını paylaşıp üzüntülerini kucaklamak benim için en insani ve islami duygudur.

Kayıtsız
    Misafir

yas gunu

Dinimizde yaş günü kutlaması diye bir uygu-lama yoktur. Ancak, her yıl ömür takviminden düşen bir yaprağın nelerle dolu olduğuna bakmalı, onun muhasebesini yapmalı, kıyamet günü gelip hesaba çekilmeden kendini hesaba çekmeli, yarın karşısına çıkmasını, yüzünü güldürmesini istediği işleri çoğaltmalı, yüzünü kızartacak davranışları varsa onları tövbe edip affettirmeli, benzeri kötülükleri bir daha yapmamaya kendini zorlamalı, her yaş yılının bir öncekine nazaran daha olgun maddî-manevî daha karlı olmasına dikkat etmeli. Yoksa Müslüman sadece yaşı sayısınca mum söndürmenin saçmalığına kendini kaptırmamalıdır.

Ömer bir konuda anlaşamıyoruz. Sen doğumgünü kutlamayı Hristiyanların adetlerinden sayıyorsun ben ise doğumgünü kutlamayı ananevi bir gelenek sayıyorum. Üstte bahsettiğin gibi nasıl mutasavvufların görüşleri ile Mevlid kandilini yani Peygamber efendimizin doğum gününü kutlamak küfre düşürücü değil ise benimde kendi doğduğum günü yada sevdiklerimin doğduğu günü kutlamam beni küfre düşürücü bir eylem değildir. Bir insanın doğum gününe sevinmesi onu Sedatın örneklediği paskalya kutlamasında olduğu gibi küfre düşürücü değildir, çünkü paskalya Hristiyanlara özel ve onlara has bir bayramdır ancak doğum günü bir kavme/dine değil insanlığa has bir kutlama çeşididir.

Ömer sen doğumgünü kutlamayı Hristiyanlığa ait bir haslet olarak algılar ve yorumlarsan elbette yorumlarına katılmaktayım ancak ben hiçbir zaman doğum günü kutlamayı Hristiyanlara özel bir kutlama olarak görmedim/kabul etmedim.

Oysaki bir sevdiğimin doğum gününü kutlamak, kendi doğduğum günle mutlu olmak, sevdiklerimle hediyeleşmek, mutluluklarını paylaşıp üzüntülerini kucaklamak benim için en insani ve islami duygudur.
    Pekala tevfik ağabey! Varsayalım ki, doğumgünü kutlaması hristiyanlığa hass bir adet değildir. Varsayalım ki, paskalya gününden çok farklı bir meseledir. Peki.

Bu varsayımlardan sonra şu problemler nasıl halledilecektir:
    1- "...İbadetlerin ve amellerin tümü haramdır, ta ki helalliği ispat edilene kadar" ittifak halindeki fıkhi kurali gereğince,
    2- "Kim bizim yapmadığımız şekilde amel ederse onun ameli reddedilmiştir" (muttefeukkun aleyh) ve "kim bizim yapmadığmız şekilde bir amel/ibadet icat ederse onun yaptığı amel/ibadet reddedilmiş" (müslim) hadisleri gereğince;
    3- "Amellerin bir varlık şartı, iki de mmakbul olma şartı vardır. Varlık şartı: Kararlılık. Makbul şartı: a-Şeriata uygunluk, b-Salih niyet" usul-i kaidesi gereğince;

Doğum günü kutlanılmasının helal ve caiz olduğuna dair ispatını (yani şeriata uygun olduğununa dair delillendirme) yapabilir miyiz?

Kısır tartışmalardsan ziyade, sonuç getiren bilgiler ve paylaşımlar daha isabet olur.

Son olarak Allah Resulü (sallallahu Aleyhi ve Sellem) 'in şu veciz sözüyle yazımı sonlandırıyorum:

"Kişinin kendisini ilgilendirmeyen şeyleri terketmesi İslamının güzelliğindendir." (Buhari-Müslim)

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    Haram -Helâl
    Helâl, dinen yapılması, yenilip içilmesi yasaklanmış olamayan, serbest bırakılmış olan şey demektir. Haram ise bu tanımın tam tersi...

Allah (cc) ve Resulü’nün (s.a.s) bir şeyin helâl olduğunu belirtmesi ya da işlenmesinde günah olmadığını bildirmesi, o fiilin helâl olduğunu gösterdiği gibi, o fiil ya da şeyin yasaklandığına dair bir delil bulunmaması da helâl olduğunu gösterir. Çünkü eşyada aslolan helâl oluşudur.

Buna göre bir şey dinin açık hükmüne, yasağına ve ilkesine aykırı olmadıkça helâldir, meşrudur. Vaiz Ahmet ÜNAL
    Üstte Vaiz Ahmet Ünalın da belirttiği gibi dinin açık hükmüne, yasağına ve ilkesine aykırı olmayan şeyler hakkında haram diyemeyiz. Kısacası Kuran'da belirtilen helaller ve haramlar hariç Resulullah'ın (s.a.s) hakkında açık bir şekilde " yapma" diye bir ikazı bulunmayan herşey mubahtır. Bu şartlar dışında kişinin meşrebine göre hayatını düzenlemesine cevaz vardır.

Kişinin doğum gününü, sevdiklerinin doğduğu günü kutlamaları hakında elinde Kuranda geçen bir helal/haram bilgisi yada Resullullahın (s.a.s) dilinden bir men etme bulabilirsen bu konuyu konuşmaya devam edelim ömer'im . aksi taktirde benden helal kılındığına dair bir belge/bilgi istemen hatalı olacaktır.

Dua ile...

+ Konuyu Yanıtla
5 / 4 İlkİlk 12345 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları