+ Konuyu Yanıtla
5 / 2 İlkİlk 12345 SonSon
85 sonuçtan 21 --- 40 arası gösteriliyor

Konu: Dogum günü kutlamak caiz midir?

Görüyorum ki millet can atiyor muasir medeniyet seviyesine yükselmek icin. Ama nedense kafir bizim adetlerimizi almiyor, bizim bayramlarimizda bayram etmiyor (ama anitkabiri ziyaret ediyor). Cünkü kafir seytanin yolundan sapmiyor.

doğum günü kutlama meselesi yıllardır tartışılır müslüman kesim olarak biz buna da cevaz kılıfı bulduk... ne yapacağız pasta kesmiyeceğiz oynayıp zıplamıyacağız bol bol kuran okuyacağız eminim herkes de böyle yapıyordur...mantıken bir sakınca yok demek çözüm değil islam akıl dinidir ama herşey akıl değildir bir de teslimiyet yönü vardır..Rasulullah (sav) onlara benzemeyi men etmiştir ki bu olayda onların en bariz özelliğidir yani malum hz. İsa nın d. günü kutlamalrı...bir şeyin içinde meşru olmayan bir olgu yok diye oda meşrudur diyemeyiz velhasılı doğum günü bizim kültürümüze ve islam geleneğine ait bir şey değildir...

Peygamber (sav) doğum gününe gelince o ayrı bir mesele birincisi elbtte diğer fanilerle bir tutulacak değil dünyayı şereflendirmesi kutlanılacak bir olaydır ama O'nun zamanında böyle bir şey yapılmışmı bundan çok emin değilim ya da vefatından sonra ashab böyle bir adet getirmişimi bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ediyorum ...yoksa bu da yine bizlerin takliden geliştirdiği bir gelenek mi?

Diyebilirz ki herşeyimiz benziyor zaten.... ama neyi kurtarırsak karımızdır hiçbir şeyi küçük görmemek gerekir...anneler, çocuklar heves ediyor diyebilirler popüler kültürde bize ait olmayan şeylerin bombardımanı altındayız ama çocuklarımızı kurtarcak olan da bizleriz..onlara öğretmemiz gereken, bu saçmalıkları aratmayacak o kadar güzel değerlerimiz var ki mesela şu an ilk aklıma gelen BESMELE ALAYI yani çocukların ilk kuran okumaya başladıkları gün evde büyük bir şenlik tertib etmek hem onu eğlendirmek hem yaptığı işin güzelliğini ona göstermek hemde hafızasından silinmeyecek bir şeklde bu değeri zihnine kodlamak ...düşünülürse bir çok şey çıkar....
    lütfen ufak ufak müslümancası icad edilerek içimize sokulan bu değerlerin farkında olalım ve karşısında kendi değerelerimizi yaşatmaya çalışalım...

Alıntı leyli_efruz tafarından gönderildi Mesajı Göster
    doğum günü kutlama meselesi yıllardır tartışılır müslüman kesim olarak biz buna da cevaz kılıfı bulduk... ne yapacağız pasta kesmiyeceğiz oynayıp zıplamıyacağız bol bol kuran okuyacağız eminim herkes de böyle yapıyordur...mantıken bir sakınca yok demek çözüm değil islam akıl dinidir ama herşey akıl değildir bir de teslimiyet yönü vardır..Rasulullah (sav) onlara benzemeyi men etmiştir ki bu olayda onların en bariz özelliğidir yani malum hz. İsa nın d. günü kutlamalrı...bir şeyin içinde meşru olmayan bir olgu yok diye oda meşrudur diyemeyiz velhasılı doğum günü bizim kültürümüze ve islam geleneğine ait bir şey değildir...

Peygamber (sav) doğum gününe gelince o ayrı bir mesele birincisi elbtte diğer fanilerle bir tutulacak değil dünyayı şereflendirmesi kutlanılacak bir olaydır ama O'nun zamanında böyle bir şey yapılmışmı bundan çok emin değilim ya da vefatından sonra ashab böyle bir adet getirmişimi bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ediyorum ...yoksa bu da yine bizlerin takliden geliştirdiği bir gelenek mi?

Diyebilirz ki herşeyimiz benziyor zaten.... ama neyi kurtarırsak karımızdır hiçbir şeyi küçük görmemek gerekir...anneler, çocuklar heves ediyor diyebilirler popüler kültürde bize ait olmayan şeylerin bombardımanı altındayız ama çocuklarımızı kurtarcak olan da bizleriz..onlara öğretmemiz gereken, bu saçmalıkları aratmayacak o kadar güzel değerlerimiz var ki mesela şu an ilk aklıma gelen BESMELE ALAYI yani çocukların ilk kuran okumaya başladıkları gün evde büyük bir şenlik tertib etmek hem onu eğlendirmek hem yaptığı işin güzelliğini ona göstermek hemde hafızasından silinmeyecek bir şeklde bu değeri zihnine kodlamak ...düşünülürse bir çok şey çıkar....
    lütfen ufak ufak müslümancası icad edilerek içimize sokulan bu değerlerin farkında olalım ve karşısında kendi değerelerimizi yaşatmaya çalışalım...
    Kutlu dogum http://www.nahnu.org/?p=929 sitesinde okuduguma gore 1989 dan beri kutlaniyor. Sahabe i Kiramin Peygamberimizin dogum gununu kutladigini bende dusunmuyorum. Diyanet cikardigi bidat i 'Mevlid kandili' ve 'Peygamberimiz' in ismini kullanarak mesrulastirmak istiyor (sahsi fikrim). Hatta su sitede http://meclis.islamievlilik.com/view...4f5d04d4e1ebbf resmen itiraf ediliyor hristiyanlar Hz. Isa nin dogum gununu kutladigi icin, bizim de kendi Peygamberimizin dogum gununu kutlamamiz gerektigini. Yani onlara uymamiz gerektigini.

ve ayni sitede bir baska uye cevap veriyor:
    "- kutlu doğum haftasını özel olarak kutlamak bidattır.
    - bidatı hasene (güzel) dahi olsa bidattır ve Allah dostları hasen de olsa bidatlardan kaçınmıştır.
    - Efendimiz SAV 'yi haşa akıllarda bir haftaya sıkıştırmaya yönelik, misyoner tarzı bir örgütlenmedir.
    - her türlü islami mevzuda bilirkişi gibi müdahale edenlerin bu konuda sessiz kalması veya desteklemesi, ülkenin "dinamik" güçlerinin, medyanın, batı yanlısı kurum ve kuruluşların bu hususta aldığı veya almadığı tavır da dikkat çekicidir
    - ben Sultanlar Sultanı'nı SAV an(la(t))mak için özel bir zaman dilimini beklemeyeceğim" deniliyor

bilgilendirmeniz için teşekkürler sobalan....aslında benim sorum kutlu doğum haftasıyla sınırlı değildi ben kandilide kastetmiştim ...buna da bir cevap olursa sevinirim..

atlamışım sanırım kandilden de sözetmişsiniz tşekkürler....birde diğer islam ülkelerinde bunun yansıması nasıl oluyor onu merak ediyorum....

hristiyan adeti olduğu için caiz değildir böyle şeyler yıl başı ve doğum günü kutlamağa karsı cıkan büyük hocalar coğunluktadır merveee
    çeçenistan dağlarına bayrağı dikmeden nalları dikemeyceğiz inşallah

müslümanların özel günleri olmalı fetihler zaferler belki doğum ve rahmana kavuşma günleri (ölüm günleri yani şehitlerimiz için)bu günlerde islami değerlere uygun kutlamalar yapılmalı... hafızaların canlı tutulması için önemli bence

buda bir bakış acısıdır efendim ve önemlidir
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

yani pencere sen simdi milletin yaptıgı gibi pasta kesip mum üfleyip ciftetelli oynamak yerine hafız mı cagırın dogum gününüze diyosun sahsen bizzat ben kendim dogum günü kutlamıyorum 19 yasına gircem sünnetlik cocuklar gibide ayakta dikilip hediye bekliyemicem onun için kimseye sölemem bu gün benim dogum günüm diye ama arkadaslarım yine unutmaz beni:d
    a

Taner PINAR
    Misafir
    bana göre sana göre din yok. Din Bir tane ve kuralları belli.

kaptan bellide neden bunca tartışma o zaman

herkez farklı anlıyor sorunda buradan cıkıyor zaten
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

HaSReTGüLü Merve TURGUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Nov 2006
    İletiler
    869
    dogum gününün aslinda bi anlami yok bence. tamam peygamber efndimizinkini tabii ki de kutlayacagiz ama biz özel bir insan degiliz ki dogdugumuz günü kutlayalim. yani ne var ki bunda, sadece insan bir yil daha ömründen geride birakmis oluyor.
    GüLü SeVeN DiKeNiNe KaTLaNiRsA ALLAH'i SeVeN HeRseYe KaTLanMaz Mi..?

Ahmed burak
    Misafir

Mevlİd Kandİlİ Caİz DeĞİldİr!

SELAMINALEYKUM MÜMİN KARDEŞLERİM. sizinde bildiğiniz gibi bilgileri paylaşmak farz dır. biz müslümanlar genel olarak okumak ve öğrenmekten uzak duran kimseleriz zaten bu tür bidat ların çoğalmasının sebebi budur. her müslüman biraz kendini okumaya dinimizi öğrenmeye yeltense bunların hiçbiri olmayacak. Bir günün bir kişinin bir yerin mübarek olabilmesi için bunun bize kuran ve sünnet aracılığı ile bildirilmesi lazımdır. kuran ve sünnette olmayan ve uydurma hadislerle dinimize karışmış olan yenilikler ise bidat dır. bidat kelime anlamı ile yenilik şerii manada ise dinde yeniliktir. dinde yenilik ise ibadet şekillerinde ve yöntemlerinde yeniliktir. peygamberimiz (sav) ashabına benim doğum günümde kuran okuyun namaz kılın diye bir şey söylemediği gibi ashab ta da peygamber efendimiz (sav) vefat ettikten sonra böyle bir bidat a yeltenmemiştir. hatta ashabtan sonraki ve ondan sonraki nesilde böyle bir bidaat içine düşmemiştir. peygamber efendimiz(sav)vefat ettikten yaklaşık 500 sene sonra ortaya çıkan uydurma bir hadis ile mevlid ve regaib kandili kutlanmaktadır. size son bir hadis ile konunun ehemmiyetini belirteyim. " her bidat dallettir her dalalet ise ateşdir" ( buhari, müslim,ebu davut, ahmet bin hanbel.) Allah için kalbinizin mutmain olması için lütfen araştırın. bu yazıdan size bir hayır gelirse bilinki bu ALLAH tandır. ama yanlışım olduysa ben insanım hata yapabilirim ALLAH beni affetsin. Selamınaleykum.

ubeydullah..
    Misafir

Sacmalamayin

doğum gunu kutlamakmıs dınde luzumsuz yere fetva armayın dını sulandırmayın su sıtedede boylearasıra sacma sapan setlerın tartıuşılmaısnı yonetıceler kesse artık i olurr.. yanlıs anlmayın lutfen...

Kayıtsız
    Misafir

mrb

dogum günlerinin kutlanmasında ne gibi bir sakınca olabilir ki? cocuklarınızın dogum günlerini kutlayın çünkü sizi aile yapan ve birbirinize bağlayan en güzel canlılardır onlar,eşlerinizin dogumgünlerini kutlayın çünkü size evlatlarınızı onlar verirler,anne babanızın doğum günlerini kutlayın,çünkü onlar sizi büyütmüşlerdir.istiyorsanız içkide için ama asla ve katiyen çocuklarınızın rıskını,ekmek paranızı buna yatırmayın.hem birkaç sey için "avrupa adeti,hristiyan işi,günahtır,yapmayın " deniyor.Ey insanlar ! şuan baktığınız monitör bile hırıstiyan işi.kullandığınız araba,kolunuzdaki saat bile hristiyan işi.siz dünyanın tüm güzelliklerinden faydalanın.her şey biz insanlar için değil mi?

Ben kutluyorum,eşim kutlamıyor işte o zaman insan sinir oluyor:)
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    dogum günlerinin kutlanmasında ne gibi bir sakınca olabilir ki? cocuklarınızın dogum günlerini kutlayın çünkü sizi aile yapan ve birbirinize bağlayan en güzel canlılardır onlar,eşlerinizin dogumgünlerini kutlayın çünkü size evlatlarınızı onlar verirler,anne babanızın doğum günlerini kutlayın,çünkü onlar sizi büyütmüşlerdir.istiyorsanız içkide için ama asla ve katiyen çocuklarınızın rıskını,ekmek paranızı buna yatırmayın.hem birkaç sey için "avrupa adeti,hristiyan işi,günahtır,yapmayın " deniyor.Ey insanlar ! şuan baktığınız monitör bile hırıstiyan işi.kullandığınız araba,kolunuzdaki saat bile hristiyan işi.siz dünyanın tüm güzelliklerinden faydalanın.her şey biz insanlar için değil mi?
    Herşey iyi hoşda içki ne alaka be kardeşim halla halla!!!
    "Ey akıl sahibi kişi ! Görüyorum ki beni, kim olduğumu, ne yaptığımı merak ediyor ve araştırıyorsun. Acizim, güçsüz ve kuvvetsizim, etim ve kemiğim hepsi elli kilo."

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Fri May 2007
    İletiler
    1,574
    24 yasındayım hıc dogum gunu kutlamadım sadece 19.yasımda benden habersız arkadaslar süprız partı yapmışlardı o harıc.cogu zamanda dogum gunumu annem hatırlatmıştır bana :)

öncetevhid
    Misafir
    hayir,bidattir.sahabe ve tabiinin,ümmetin en hayirlilarinin yapmadigi birseyi ne hakla yapariz?hristiyanlari nasil taklit ederiz?noel mevlidden önce degilmiydi?

değerli arkadaşlar benim de 3 çocuğum var onların doğum gğnlerini kut luyorum ama nasıl?
    birkere ayni gün olmama şartıyla
    ve ogün evde bir hatim yasin tebareke amme okutup arkadaşlarımla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum anlıcanız doğum günü bahane dostlarla buluşmak şahane vesselam.
    SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR SENSAHİP ÇIKARSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR

niyet hayır akibet hayır .

+ Konuyu Yanıtla
5 / 2 İlkİlk 12345 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları