4 sonuçtan 1 --- 4 arası gösteriliyor

Konu: Gençler dillini unutu

 1. #1

  Gençler dillini unutu

  Gençler dillini unutu

  --------------------------------------------------------------------------------

  Gençler artık konuşmak yerine, cep telefonuyla mesaj çekmeyi tercih ediyor. Günde 1000 SMS çeken bile var. Sonuçta da gençler kendi dilini unutuyor.

  Zamane gençliği, cep telefonuyla mesaj çekmekten kendi dilini kullanmayı unutuyor. Son iki yıl içerisinde Amerika'da yapılan araştırmalara göre, iletişim kurmak için "dudaklarından çok parmaklarını kullanan" ve sürekli mesajlaşan gençler konuşmayı unutuyor ve birbirlerine yabancılaşıyor... Bazı gençlerin günde 1000'e yakın mesaj yazdığını belirten uzmanlar, bunun sonucunda karşı tarafı dinlememe ve toplum içerisinde konuşamama gibi sorunların ortaya çıktığını belirtiyor.

  DİL KÖRELİYOR
  "İnsanların dinlemesi için nasıl konuşmalıyız?" isimli kitabın yazarı Sonya Hamlin mesajlaşma hastalığının en doğal yeteneğimiz olan konuşarak iletişim kurma özelliğimizi körelttiği kanaatinde. Kaliforniya Lisesi öğrencileriyle yaptığı mülakatlarda, çocukların sorularına kısa ve kaçamak cevap verdiklerini fark edince sorunun boyutlarını fark ettiğini belirten yazara göre, bir başka tehlike de kısaltılmış mesaj dilinin dili yozlaştırması. Gençlerin bu yeni alışkanlığı, cep telefonu modellerini de etkiliyor. Taleplere cevap vermek isteyen GSM firmaları, rahat yazı yazılabilen tuş takımlarına sahip modellere ağırlık veriyor. Ayrıca internete girerek e-posta göndermeyi ya da "chat" yapmayı kolaylaştıran "Blackbarry" gibi servisler de bu rekabetin son ürünleri...

  İLETİŞİM KOPUYOR
  Uzmanlar, evde aileleriyle de çok az konuşan ve ilk iş olarak bilgisayarı açıp mesajlarını kontrol eden yeni neslin iş yaşamındaki en büyük sıkıntısının "iletişim kurmak" olduğunu belirtiyor. "Yazılı bir metni defalarca okuyup öyle cevap verebiliyorsunuz. Bu yüzden yazılı iletişim daha rahat" diyen gençlerin mesajlaşmak yanında diğer tercihleri de chat yapmak ya da birbirlerine e-posta göndermek. Okul yatakhanelerinde aynı odada bile bilgisayarları aracılığıyla konuşan gençler olduğu bile söyleniyor

 2. #2
  ... Kübra YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sat Jul 2006
  Konum
  tek suçu;büyük şehir...
  İletiler
  3,129
  Blogdaki Konular
  3
  Alıntı selamettin tafarından gönderildi Mesajı Göster
  Gençler dillini unutu
  Okul yatakhanelerinde aynı odada bile bilgisayarları aracılığıyla konuşan gençler olduğu bile söyleniyor
  ah gençlik ahhh
  Sosyofobi..

 3. #3
  yani bizde dilimizi unutacağız
  ben aksini düşünüyorum
  ............................................................ .

 4. #4
  ZAMANE MÜSLÜMANLIĞI

  Geçenlerde elime bir kitap geçti. Kitabın adı “Sohbet kuralları” şeklindeydi. Kitabı bir Şeyh Efendi yazmış. Gerçekten güzel konular, güzel anlatım ve güzel hazırlanmış bir kitap. Bir hamlede 44. sayfaya kadar geliverdim.

  Kitapta sohbetin mana ve önemi, sohbet ve sahabe, sohbet kuralları gibi önemli başlıklar altında ayet, hadis ve Asr-ı saadet olaylarından konu ile ilgili olanları anlatılmış. Kitabın kalan kısmını da bir an evvel okumak için kendi kendime karar verdim.

  Ancak kitabı incelerken kafama bir soru takıldı. Bu soruya cevap aradım bulmadım. Benim bu soruma cevabı halk (avam) değil de herhalde ilimle uğraşan (havas) insanlar, ilahiyat profesörleri, âlimler ve şeyh efendiler cevap bulabilirler.

  Onun için konuyu makale bazında ele almaya karar verdim.

  Bu soruma sadece cevap bulmak da pek bir şey ifade etmez. Bu sorunun cevabının, toplum katmanlarında uygulamasını temin etmek de lazımdır, inancındayım.
  Soruma geçmeden önce zamanımız Müslümanlarının bazı amellerini (işlerini) ele almak ve özelliklerine temas etmek istiyorum.

  Özellikle tarikat ehli Müslümanlarımız, haftalık mutat sohbetlerine devam ederler. Bilirler ki Peygamberimizin arkadaşlarını yetiştirdiği en önemli çalışma sohbettir. Onun için Peygamberimizin sohbetine katılanlara “Sahabe” denmiştir, derler.

  Allah kabul etsin, zikirlerini ve evratlarını her gün aksatmadan götürürler. İhvan diye tanımladıkları tarikat kardeşleri başta olmak üzere komşuları, dostları ve arkadaşlarını içine alan diğer Müslümanlara yakın ilgi gösterirler. Yardıma muhtaç olanlar olursa (ki bu gün cemiyetimizde böyleleri çoktur) ellerinden geldiği yetişebildikleri kadar yardımcı olmaya çalışırlar. Ramazan ayı başta olmak üzere zengin menülü sofralar hazırlarlar ve bunu sıkça yerine getiriler.

  Hac ve Umreye çok sık giderler. Öyle ki bazıları hemen her yıl umreye giderken bazıları yılda bir iki sefer bu ziyaretleri tekrarlar. Hele şeyh efendinin Umre ziyaret programı açıklanınca, mürid’an (tarikat bağlısı) elleri kanda bile olsa 40 bin kişilik kafilelerle bu programa katılırlar.

  Bütün bu ameller, bazıları ifrat (normalden fazla) bile olsa güzel işlerdedir, yapana sevap kazandırdığından şüphemiz yoktur.

  ASR-I SAADET MÜSLÜMANI

  Evet, bütün bu ibadetler ve ameller yapılır da niçin Asr-ı Saadette olduğu gibi, bir Ebu Bekir, bir Ömer, bir Osman ve bir Ali (r.a) tekrar yetişmez?

  Peygamberin sohbetinden feyz alan ve düşman ordusu saflarında kumandanken Müslümanların ordusuna yine kumandan olarak katılan, hayatı boyunca mağlubiyet yüzü görmemiş bir Hamza (r.a) hazretleri niçin bir daha karşımıza çıkmaz.

  Niçin cihada çağrıldığını duyunca, ihtiyacı olan gusül abdestini bile alamadan “ordunun arkasına yetişmem lazım, gusülle uğraşırsam geç kalırım” diyen bir Hanzala (r.a) yetişmez?

  Niçin, 90 yaşına geldiği halde altı evladı ve torunu ile birlikte Medine’den kalkarak at sırtında deve sırtında, iki sefer İstanbul’un fethine katılan orada şehit düşen bir Eba Eyyup El Ensari (r.a) yetişmez.

  Tebük harbine katılmayan (katılamayan) sahabeden üç kişiden biri olan, kırk gün tecrit edilen, son on gününde de hanımı bile ayrı olan bu zatların affedildikleri ayetle sabit olunca diğer Müslümanların kendilerini tebrik ettiği Abdullah bin Kaab (r.a) hazretleri gibi bir insan yetişmez.

  Niçin ilimle uğraşan ve sahip olduğu hazineyi zamanımıza kadar ulaştıran bir Ebu Hureyre (r.a) tekrar karşımıza çıkmaz.

  Zamanımızda uygulanan metotlarla niçin yeni yeni Usame bin Zeyd’lerle (r.a) bir daha karşılaşmayız? Niçin Kaab Bin Malik’lerle (r.a) bir daha müşerref olmayız?

  Niçin, niçin, niçin?

  Müslümanlık, aynı Müslümanlık değil mi?

  Aynı kaynakları yani Kur’an-ı Kerimi ve Hadis-i Şerifleri kullanmıyor muyuz?

  Sohbetler diyorsak, aynı sohbetleri yapmıyor muyuz? Zikirse, zikirlerimiz aynı değil mi? Yardımlaşma ve dayanışmalarız ile güzel bir muavenet göstermiyor muyuz?

  NEREDE HATA YAPIYORUZ

  O halde niçin, hala yeryüzünde Müslüman coğrafyası kan revan içinde… Irak niye hala kan ağlıyor? Filistin niçin insanlığı yüz karası bir asimilasyona tabi tutuluyor? Doğu Türkistan sesini dünyaya niçin duyuramıyor? , Patani, Afganistan, Pakistan, Keşmir, Suriye ve diğer ülkeler… Oluk oluk Müslüman kanı akıtılıyor… Milyonlarca mallara ve ırzlara tecavüzler ediliyor…

  Asr-ı Saadet Müslümanları bu gün sağ olsalardı, bu zulümler böyle pervasız bir şekilde devam edebilir miydi? Bizim zamane Müslümanlığımızda bunlar niçin hala devam edip gidiyor?

  Neyimiz eksik bizim?

  Nerede hata yapıyoruz, biz?

  Yukarıda sıraladığım amellerimizle; “Eh… Artık cenneti garantiledik” diye düşünürken, karşımıza zulme uğran Müslümanların kanları, canları, ırzları ve malları konursa bunlara nasıl cevap vereceğiz?

  Bu ve benzeri soruların cevaplarını aydınlarımız bulmalı ve bunun uygulama metotlarını da geliştirmelidirler. Bu önemli konu öncelikle onların boynun borcudur. Onlar bu sorulara cevap buldukları seviyede başarılıdırlar.

  Tabiat sevgisi… Ağaç sevgisi, çiçek sevgisi… Bunlar çok güzel şeyler ama… Ya akan kanlar, çıkan canlar, pamal edilen ırzlar… Yok edilen mallar…
  Olmaz beyler… Bu böyle gidemez… Gitmemelidir…

  Bulun artık, hatalı metotlarımızın neler olduklarını ve onları değiştirin…
  Değiştirin ki, yarın mahşerde “Müflis (iflas eden) adamın hali…” gibi olmasın halimiz. Cennet beklerken Cehennem azabına duçar olan bir Müslüman gibi olmayalım.

  Eğitim ve terbiye metodumuzu yeniden gözden geçirmemiz gerektiğine inanıyorum.


  Nereye gidiyoruz yazı serisi
  Nevzat Laleli

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •