Ankette Son Durum: Evli bir bayan çalışmalı mı?

Oylayanlar
211. Bu oylama kapalı
  • evet (şayet kocasının kazancı aileyi geçindirmeye yetmiyor ise)

11 5.21%
  • hayır (ne şartla olursa olsun çalışmamalı)

39 18.48%
  • evet (koşulsuz şartsız çalışmalı)

6 2.84%
  • evet (kocasının kazancı yetmiyorsa ve çalışma ortamı İslami olarak uygunsa)

150 71.09%
  • kararsızım

5 2.37%
+ Konuyu Yanıtla
11 / 3 İlkİlk 12345678910 ... SonSon
217 sonuçtan 41 --- 60 arası gösteriliyor

Konu: Bayan çalışmalı mı?

valla arkadaş ben onu bunu bilmem ama yahu biz harıl harıl iş ararken vede 500 ytl gibi düşük bir ücrete hatun gidiyo 800 liralık teklif alıyo yahu bu hatunlardan bize iş kalmadıda nederseniz deyin
    (tabi ben şuan hatunun teklifi solladım ayrı mevzu:bleh[1]: :yahoo[1]:
    bizim bir derdimiz varsa oda islamın zaferidir yarab islamın zaferini görmeden canımı alma senden cenneti değil islam sancağının dalgalandığı semaları istiyorum...

bencesi sencesi olmazki bu işin....

evli bir cift bu konuyu konuşabilirler yorum yapabilirler ancak...
    dinnen dine uygun şartlarda bir bayan calışabilir...
    eslerin ortak karar vermeleri gereken bir konudur...
    erkek kazancını yeterli görüyor ve hanımına senin calışmana gönlüm razı degil diyorsa hanımı da coğunlukla calışma istegi olsa da calışmaz..
    kazançları yeterli degilse hanım da dinen uygun bir ortamda bir işte calışma isteginde oldugunu söylüyorsa erkek de kabul ediyorsa olabilir..
    yani esler arasında o anki duruma göre verilecek kararlardır bunlar...

Taner PINAR
    Misafir
    tebrikler majezik.

Alıntı neyzen tafarından gönderildi Mesajı Göster
    valla arkadaş ben onu bunu bilmem ama yahu biz harıl harıl iş ararken vede 500 ytl gibi düşük bir ücrete hatun gidiyo 800 liralık teklif alıyo yahu bu hatunlardan bize iş kalmadıda nederseniz deyin
    (tabi ben şuan hatunun teklifi solladım ayrı mevzu:bleh[1]: :yahoo[1]:

HİÇ HOŞ BİR ÜSLUP DEĞİL:lac[1]: :lac[1]: :lac[1]: :lac[1]:
    hanımınız size emanettir. bu tarz bir üslup, ulu orta hatun falan... çık çık çık:lac[1]: :lac[1]: :lac[1]:
    kitapları okuyorsun lakin bilgiye sahip değilsin...

Taner PINAR
    Misafir
    Alıntı tuba tafarından gönderildi Mesajı Göster
    HİÇ HOŞ BİR ÜSLUP DEĞİL:lac[1]: :lac[1]: :lac[1]: :lac[1]:
    hanımınız size emanettir. bu tarz bir üslup, ulu orta hatun falan... çık çık çık:lac[1]: :lac[1]: :lac[1]:
    adam kötü bir şey dememiş ki.

hatun demiş. hatun kişi niyetine..

NE O CENAZE NAMAZI GİBİ...
    olsun üstadım er kişi odur ki eşinin ve ailesinin mahrem konularını binlerce kişinin önünde bu tarz bir üslup ile konuşmaz, konuşmamalı.

NE O CENAZE NAMAZI GİBİ...
    olsun üstadım er kişi odur ki eşinin ve ailesinin mahrem konularını binlerce kişinin önünde bu tarz bir üslup ile konuşmaz, konuşmamalı.
    sahi hatun erkek esine söyler,
    genel olarak ne söylenir önceden hatun denirmiş..
    simdi ne deniyor ben bilmiyom.sustum...:(

sorun ne söylendiği değil. üslupppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppp

sorun ne söylendiği değil. üslupppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppp
    valla nedemek istediğini hiç anlamadım

hatuna taktın ben osmanlı çocuğuyum benim atam böyle
    eşine sesleniyorsa ben de eşime böyle derim
    eşine hatun diyerek seslenmek ilişkiler arasında eşine saygıyı
    aradaki mesafeyi edebi dile getirir getirmese bile ben bu kelimeden bunları anlayarak eşime sesleniyorum uslube gelince
    bayan kelimesi benim tükçeme sonradan girmiş kadın kelimesi
    kaba geliyo hanım kelimesi kendi eşine söylenir ama çok resmi
    hanımefendi biz nerde ne uslubda ne yazacağımızı biliriz o yazı latife karışık bir yazıdır dikkatinizi çektiyse :lac[1]:
    bizim bir derdimiz varsa oda islamın zaferidir yarab islamın zaferini görmeden canımı alma senden cenneti değil islam sancağının dalgalandığı semaları istiyorum...

binlerce kişi içinde böyle mi latife yapıyorsunuz hanımız hakkında...
    aklınız sıra kendinizce meşrulaştırın olayı tabi...
    üslup bozuk, ne derseniz deyin...
    sizin örnek verdiğiniz osmanlı beyefendileri hanımları hakkında başkalarının yanında konuşmazlardı bile...

binlerce kişi içinde böyle mi latife yapıyorsunuz hanımız hakkında...
    aklınız sıra kendinizce meşrulaştırın olayı tabi...
    üslup bozuk, ne derseniz deyin...
    sizin örnek verdiğiniz osmanlı beyefendileri hanımları hakkında başkalarının yanında konuşmazlardı bile...
    ,

ben hanımım hakkında ne konuşmuşumki
    benim hanımımda bana orda cevab yazdı merak etmeyin
    ve aynı şekilde şakalaşarak ama siz şakadan anlamıyorsnaız yapabileceğim bişe yok ve ben hiçbişeyi meşrulaştırmıyorum benim fikrim okadar

merak ettim şu uslubumu bi düzeltirmisiniz böylelikle sizin usluptan ne anladığınızı anlamış olurum

[ı]yazıları takip ederseniz insanların üsluplarını az çok kestirebilirsiniz. Benimkinide zira.
    Hanımızın da orda olup yorum yazması olayın değişimini sağlamıyor...
    Ki bu benim görüşüm...
    [/ı]

Pasif Üye ebu revaha kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Nov 2006
    İletiler
    13
    Benİm Şahsİ DÜŞÜncem ÇaliŞmamali Kadin Ev İŞlerİnde Erkegİne Hİzmet Etmelİ Ve ÇoÇuklarina Hem Analik Hemde Hocalik Yapmali Ahİret İŞlerİ DÜnya İŞlerİnden Hayrlidir....

agd_sisli Sedat ÖCALAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    464
    Blogdaki Konular
    2
    Alıntı İSİT tafarından gönderildi Mesajı Göster
    gidiyorsunuz bir telstil fabrikasında başörüğtülü olarak çalışıyorsunuz.
    biliyorsunuz tekstil fabrikalarında erkekler de çalışıyor.
    iş arkadaşınız size evlenme teklifinde bulunuyor...
    o zaman nolacak?

hatun sokakta yürüyo.. hemide çarşaflı.. peçede takmış.. ben de gözlerini görüyorum.. çok etkileniyorum.. bir din kardeşi oalrak gidiyorum.. evlenme teklifi ediyorum.. (kadınlar sokağa çıkmasın...)

daha iğrenç örneklerim var..ama mideniz kaldırmaz neyse..:whistling[1]:

agd_sisli Sedat ÖCALAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    464
    Blogdaki Konular
    2
    çalışmayı istiyorsa, kocasıda sorun yapmayacaksa, çoluk çocukta yoksa.. çalışmaması hata.. çalışsın.. :yes[1]:

YAZILARI TAKİP EDERSENİZ İNSANLARIN ÜSLUPLARINI AZ ÇOK KESTİREBİLİRSİNİZ. BENİMKİNİDE ZİRA.
    HANIMIZIN DA ORDA OLUP YORUM YAZMASI OLAYIN DEĞİŞİMİNİ SAĞLAMIYOR...
    Kİ BU BENİM GÖRÜŞÜM...
    kimse kimseyi aynı uslubla konuşması zorunluluğunda bırakma lüksüne sahip değildir
    herkesin kendi uslubu vardır sizin beğenmenizde benide okadar ilgilendirmiyor
    bu konuyuda burda kapatalım lütfen

ALLAH kadının çalışmasını yasaklamışmı yasaklamışsa neden?
    yok eğer yasaklamamışsa kadının ne tür koşullarda ve şartlarda çalışmalıdır
    bu konu hakkında pek fazla bilgiye sahip değilim gereken bilgiyi öğrenene kadar da cevap vermeyeceğim konu hakkında bilgi sahibi olanlar açıklasın lütfen
    bende araştıracağım inşallah
    ............................................................ .

burada herkes maddi sıkıntıdan dolayı çalışmasında mahsur yoktur gibisinden yorum yaptı. şimdi de ben bi şey sormak istiyorum acaba sırf kocası yüzünden çalışan veya çalışmayı istemek zorunda kalan kadınlara ne dicez. hangi müslüman erkeğe ya da erkeğim diye gezinene karısını böyle bi şeye maruz bırakmak yaraşır....
    BEN, İMAN HAYKIRAN, SESSİZLİĞİNDE İMAN ÇINLAYAN ŞEHİRLERİN MİMARI OLMALIYIM. MÜSLÜMAN OLMAK BANA BU GÖREVİ YÜKLÜYOR...

Kısıtlanmış Üye NAİL KARAASLAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat May 2006
    İletiler
    414
    Blogdaki Konular
    2
    yetim, dul, fakru zaruri biçimde ortada kalan müslüman hanımlara sadece yakın akrabaları degil bulundukları beldedeki müslümanlar tarafından nafakası gözetilmesi mecburiyetdedir,rabbim öyle buyuruyor.rabbimizin bu istegine gözardı edersek hanım kardeşlerimizden biri calışıpta imanında zayıflık olursa bu günaha beldesindeki herkes ortaktır.

çalışıp, çalışmaması konusunuda, tartışılmasını yersiz buluyorum.imanına zerre kadar zayıflık getirmeyecek bir ortamda bulunuyorsa, tabiki gerekli ise calışabilir aksi taktirde calışmamalı.

ah, islami düzen gitti gelmeside cok zor. rabbim hanımlara eşlerinin yanında bile istirahat lütfederken şimdi müslüman hanımları sabah saat 6 da yollara döken düzene lanet ler olsun.

Evli bir bayan çalışmalı mı?

Cevap : Kadının çalışması caiz değildir,haramdır demek yanlış olur.Çünkü çalışmasına ihtiyaç olmayan kadınlar olduğu gibi çalışmaya meçbur olan kadınlar da olabilir.Doğru olanı,kadının çalışması için işyerinde emniyet ve itimat mevcut olması gerekir ki kadının çalışmasının caiz oldugu zemin oluşmuş olsun.Demek ki kadın çalışmaz denemez,ama çalışması için iş yerinde tek başına yabancı erkekle değil, çocuğunluğun bulundugu emniyetli yerlerde çalışabileceği düşünülebilir.

Bayanların Çalışması

"İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır." (Nisa/34)
    Yukarıdaki ayetten yola çıkarak bayanların çalışması ile ilgili şunları söyleyebiliriz.
    Elbette çalışmak derken kadının evin dışında bir işte çalışmasını kastediyoruz. İslamda kadının çalışmasını yasaklayan bir hüküm yoktur. İslama uygun olmak şartıyla kadının çalışmasının önünde dini bir engel yoktur. Kadın, başı örtülü olarak islama aykırı olmayan bir iş ortamında çalışabilir. Kadın, karşı cinsle münasebetlerinde islama aykırı birşey yapmadığı müddetçe erkeklerin bulunduğu bir iş ortamında bile çalışabilir. Kadının çalışması mutlak manada haram mıdır değil midir burada onu anlatmaya çalışıyoruz. Kadınları evinin dışında çalışmaya teşvik etmek gibi bir niyetimiz yok. Melesa islama göre kadın kendi çocuğunu bile emzirmek zorunda değildir. Bu demek değildir ki kadınlar çocuklarına süt anneleri bulsun, çocuklarını emzirmesin. Bir kadının, kocasının islama aykırı olmayan isteklerine uyması islamın emirlerindendir. Kocası kadının çalışmasını istemiyorsa kadının çalışması haram olur. Eğer kadın çalışacaksa kadının çalışması islama uygun şartlarda olmalı, kadının işi diğer aile fertlerini ihmal etmesine sebep olmamalı, kendisini de fazla yıpratmamalıdır. Bu şartları da sağlamanın ne kadar zor olduğu açıktır. Kadının rahat ve huzurlu olması aile yuvasını da huzurlu hale getirir. Kadın için en güzel çalışma ortamı kendi evinden başka bir yer değildir. Mecbur kalmadığı müddetçe kadının evinin dışında bir işte çalışmasını tavsiye etmiyoruz.
    Kadının çalışması günümüzde pek çok muhtemel sorun ortaya çıkarmaktadır. İşte bu yüzden islamı yaşamaya çalışan kişiler kadının islama uygun olmayan şartlarda çalışmasına soğuk bakmaktadır. Kadının islama uygun bir şekilde evininin dışında bir işte çalışması günümüzde çok zordur. Günümüz iş şartları buna pek uygun değildir. Kadının kocası aileyi geçindirebilecek kadar maddi gelire sahip olsa bile kadın çalışabilir ama bu durumda niye çalışsın ki. Kadın için çalışmak zorunlu değildir. İslam aileyi geçindirme sorumluluğunu erkek tarafına yüklemiştir.
    Çalışma ortamlarının çoğu islama uygun değildir. Çalışma ortamı islama uygun olsa bile çoğu zaman kadının islama uygun bir şekilde orada çalışmasına müsade edilmemektedir. Mesela başını açmadan çalışamazsın denmektedir. Başını kapatmak ise kadınlar için islamın farzlarından biridir. Kadın başkalarına saçlarını gösterek çalıştığında hem kendi hem de kendine bakanlar günaha girmektedir. Açık saçık giyinmek zaten hiç caiz değil. Kapalı olsa bile vücut hatlarını gösteren dar elbiseler de islamda haramdır. Tesettür, sadece avret mahalini kapatmak değil, vücut hatlarını göstermeyecek şekilde avret mahallini kapatmaktır.
    Çalışma ortamlarının çoğunda kadın erkek karışık çalışmaktadır. İster istemez bu kişiler birbirleriyle konuşmaktadır. Konuşmanın sakıncası yoktur ama ne konuşulduğuna ve nasıl konuşulduğuna göre sakıncalı olabilmektedir. Bazen konuşmalar ileri derecede şakalaşmalara kadar gidebilmektedir. Evli kişiler işyerlerindeki çalışma arkadaşlarıyla duygusal ilişkilere girebilmekte, bu sebepten dolayı boşanmalar yaşanmakta, pek çok aile parçalanmaktadır. Hemen hemen hiçbir erkek, eşinin başka erkeklerle kendisiyle olduğu gibi samimi olmasını istemez. Kalbinde allah korkusu olan bir kadın da zaten böyle şeylerden uzak durur.
    Eğer kadın çocuk sahibiyse işinden dolayı çocuklarıyla yeterince ilgilenemeyebilir. Anne şefkatiyle büyümesi gereken çocuklar kreşlerde sıkıntı içinde büyüyebilir. Bu durum anneye de çocuğa da zararlıdır. Bir annenin çocuğuyla ilgilenmesi çalışmasından çok daha önemlidir. Çocuk terbiyesinin önemi yanında üç beş kuruş daha fazla para kazanmanın ne önemi olabilir. Hem çalışmaktan maksat nedir ki, daha rahat yaşamak değil mi? Halbuki çoğu zaman kadının çalışmasının zararı faydasından kat kat fazla olmaktadır.
    Yorucu bir işte çalışan kadın eve yorgun gelmekte, istese de kocasıyla ve çocuklarıyla yeterince ilgilenememektedir. İşinden dolayı oluşabilecek stres ve sıkıntıyı diğer aile fertlerine de ister istemez hissettirdiğinde aile huzuru bozulmaktadır. Ev işlerini yapmak, yemek pişirmek gibi işleri rahat rahat yapamayan kadın sürekli bir koşuşturmacanın içine girmektedir. Kadın zaten hem bedenen hem de ruhen genel olarak erkeklerden zayıftır, bir de hem işini hem evini tam olarak idare etmeye çalışması onu çok yıpratmaktadır. Kadına bu kadar yük yüklemek doğru değildir. Erkekler eşlerini yorgun, bitkin, hayattan bezmiş bir şekilde görmek istemezler. Kadın kocasını kendisinden razı edemiyorsa dünyaları kazansa ne faydası olur.
    Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır: "Hangi kadın, kocası kendisinden razı olarak vefat ederse, cennete girer." (Tirmizi) Yine Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulü dendi, hangi kadın daha hayırlıdır?" "Kocası bakınca onu sürura garkeden, emredince itaat eden nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeyen şeyle ona muhalefet etmeyen kadın!" diye cevap verdi."
    ____________________________________________________________ _______________
    33(ahzab) Evlerinizde vakarla-oturun (evlerinizi karargah edinin), ilk cahiliye (kadınları)nın süslerini açığa vurması gibi, siz de süslerinizi açığa vurmayın; namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Allah'a ve elçisine itaat edin. Ey Ehl-i Beyt, gerçekten Allah, sizden kiri (günah ve çirkinliği) gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister.
    bu ayete nasıl bir yorum yapılabilir?
    ............................................................ .

+ Konuyu Yanıtla
11 / 3 İlkİlk 12345678910 ... SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları