Ankette Son Durum: Evli bir bayan çalışmalı mı?

Oylayanlar
211. Bu oylama kapalı
  • evet (şayet kocasının kazancı aileyi geçindirmeye yetmiyor ise)

11 5.21%
  • hayır (ne şartla olursa olsun çalışmamalı)

39 18.48%
  • evet (koşulsuz şartsız çalışmalı)

6 2.84%
  • evet (kocasının kazancı yetmiyorsa ve çalışma ortamı İslami olarak uygunsa)

150 71.09%
  • kararsızım

5 2.37%
+ Konuyu Yanıtla
11 / 2 İlkİlk 123456789 ... SonSon
217 sonuçtan 21 --- 40 arası gösteriliyor

Konu: Bayan çalışmalı mı?

... Kübra YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Jul 2006
    İletiler
    3,129
    Blogdaki Konular
    3
    Alıntı YeMiM tafarından gönderildi Mesajı Göster
    ...Bence kadın evinde oturmalıdır hem zaten diyorsunuz evli bi bayan diye bayanın kocası ne iş yapıyor o neden çalışmıyor...

...Ne olursa olsun kadının yeri evidir...

:lac[1]: :lac[1]: kadının yeri SADECE evimiymiş:clapping[1]: :clapping[1]:

şartlar elverse de sadece evde durabilse..ama..ama..:cray[1]:
    Sosyofobi..

o günden bu güne yarın günü kimde yapsak gibi olaylar genellikle ev kadınlarında oluyor albükü çalışsa evden işine işten evine gelse daha ii olmazmı bence iki tarafta çalışmalı

Alıntı dilruba tafarından gönderildi Mesajı Göster
    tabiiiki yaş sınırı var emekli olana kadar çalışmalı kadın.unutmuştum bunuuu
    Öte dünyada emekli maaşı yok ama...:biggrin[3]:

:yes[1]: Anladım sizi...

kozalak Bilal YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Jun 2006
    İletiler
    1,315
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı el_elif tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Erkek giyim mağazasına giriyorsunuz eşinizle, tezgahtar bayan. Sinir oluyorum!
    evet aynen ben de buna sinir oluyorum..

ayrıca oylamada seçenekler arasında oy verebilecek olduğum seçenek yok..
    ancak dördüncüdeki ve ifadesi veya olarak değişirse onu oylarım..
    "Ey iman edenler..! Zorluklara ve sıkıntılara sabırla katlanın. Şeytan ve uşakları olan kafirlere karşı bu sabırla yarışın, cihad için hazırlıklı ve uyanık bulunun ve yolunuzu Allah'ın kitabıyla bulun ki mutluluğa erebilesiniz.."
    -Ali İmran 200-

Taner PINAR
    Misafir
    Alıntı kozalak tafarından gönderildi Mesajı Göster
    evet aynen ben de buna sinir oluyorum..
    iyi de sen neye sinir oluyorsun ? mağazaya hiç hanımınla gittin mi sen?

kozalak Bilal YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Jun 2006
    İletiler
    1,315
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı ebu derda tafarından gönderildi Mesajı Göster
    iyi de sen neye sinir oluyorsun ? mağazaya hiç hanımınla gittin mi sen?
    sorunun cevabı evet gittim....
    ama benim burda asıl sinir olduğum erkek giyim mağzasında bayan tezgahtar oluşu...
    buna sinirlenmek için, eşimle mağzaya gitmek zorunda değilim..
    dimi?
    "Ey iman edenler..! Zorluklara ve sıkıntılara sabırla katlanın. Şeytan ve uşakları olan kafirlere karşı bu sabırla yarışın, cihad için hazırlıklı ve uyanık bulunun ve yolunuzu Allah'ın kitabıyla bulun ki mutluluğa erebilesiniz.."
    -Ali İmran 200-

Taner PINAR
    Misafir
    tamam kızma . ben seni bekar biliyorum .latife yapayım dedim.

hem .. erkek giyim mağazasında bayan olması garip değil ki.

günümüzdeki kapitalist sistem kadını pazarda en aşağılık derecelerde dahi kullanarak iş yapıyor.

diş macunu reklamında yarı çıplak bir kadın diş macununu tanıtıyor .

işin özü bu kozalak . süslü bir kadına bu ülkede erkekler çok zor "hayır" derler..

son zamanlarda bu sistemi islami hassasiyeti olanlarda kullanmaya başladı ya..
    işte o kısma şimdi girmeyelim. bu akşam moralli uyumak istiyorum..

Mümkün merteve dogru bulmuyorum.
    Ama Son careyse yapacak birşey yok.
    Zalimlere el acmaktan iyidir.
    Şehitlik şerbeti bu,içmekmiş kader ve kısmetimiz,potin,parka,beremiz,olmuştur kefenimiz

Bence CaliŞmamalari Lazim Haaaaaa Sakin Hanim KardeŞlerİm Benİ Kinamasin Sadece Benİmkİ Kendİ Fİkrİm CaliŞanlarada Kİmsenİn BİŞe Deme Hakki Yoktur Ama Yİnede Calimamamlari Bence Daha İyİ Uygun

Arkadaşlar elinde bayanın çalışıp/çalışmaması ile ilgili ayet/hadis/alıntı/kaynak yazı olanınız var mı? Varsa ekler misiniz? Şimdiden Allah razı olsun....

eheemmm

:good[1]: :good[1]: :good[1]: evet (kocasının kazancı yetmiyorsa ve çalışma ortamı İslami olarak uygunsa)

HaSReTGüLü Merve TURGUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Nov 2006
    İletiler
    869
    Alıntı Milli_Gorus tafarından gönderildi Mesajı Göster
    eheemmm

:good[1]: :good[1]: :good[1]: evet (kocasının kazancı yetmiyorsa ve çalışma ortamı İslami olarak uygunsa)
    hani ayet hani hadis?:frantic4yc[1]: :frantic4yc[1]: :frantic4yc[1]:
    GüLü SeVeN DiKeNiNe KaTLaNiRsA ALLAH'i SeVeN HeRseYe KaTLanMaz Mi..?

HaSReTGüLü Merve TURGUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Nov 2006
    İletiler
    869
    Alıntı nationalvision tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Arkadaşlar elinde bayanın çalışıp/çalışmaması ile ilgili ayet/hadis/alıntı/kaynak yazı olanınız var mı? Varsa ekler misiniz? Şimdiden Allah razı olsun....
    aradim ama bulamadim maalesef
    GüLü SeVeN DiKeNiNe KaTLaNiRsA ALLAH'i SeVeN HeRseYe KaTLanMaz Mi..?

Alıntı Merve90 tafarından gönderildi Mesajı Göster
    aradim ama bulamadim maalesef

Yani şu da olabilir... direkt olarak kadın çalışmamalıdır veya tam tersi kadın çalışmalıdır diye hadis/ayet olmayabilir ama kadının evlendiğinde ev hanımı olması gerektiğine dair hadis veya ayetlerin olduğunu sanıyorum....

... Kübra YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Jul 2006
    İletiler
    3,129
    Blogdaki Konular
    3
    Alıntı nationalvision tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Yani şu da olabilir... direkt olarak kadın çalışmamalıdır veya tam tersi kadın çalışmalıdır diye hadis/ayet olmayabilir ama kadının evlendiğinde ev hanımı olması gerektiğine dair hadis veya ayetlerin olduğunu sanıyorum....
    ev hanımlığını ihmal etmeden olurssa????
    Sosyofobi..

kadın çalışmalı ama nasıl

Dinini yaşayabilecek ve sosyal ortamlarda dindaşlarına da zarar vermeyecekse çalışabilmeli.Ben kadınların evde yapacakları cihadın da daha büyük ve hayırlı olacağı kanaatindeyim.

böyle bir ortamda çalışmamaları gerektiği kanaatindeyim..

Alıntı erva_kubra tafarından gönderildi Mesajı Göster
    ev hanımlığını ihmal etmeden olurssa????
    dediğim gibi ben de bu konuda fazla bilgiye sahip değilim... bu konuyu kafam çok karışık olduğu için açtım.... belki ayet/hadis/alıntı yazı ile bu konuda kafamdaki soruları çözerim dedim ama şu ana kadar üye arkadaşlar bu yönde katkı sağlamadı maalesef... :(

bir iki cümlede ben kurayım mı???

bayan çalışmalımı?
    bayanlar (doktor avukat vs) olmazsa biz ne yaparız?
    bayanlar materyalist sistemler içinde kullanılıyormu?
    bayan evinde mi durmalı yoksa çalışmalımı?
    ya kocasının maddi geliri yetmiyorsa....???

aslında hepsi haklı söylemler...
    kısaca şöyle desek...
    mü'mine bir kadının önceliği evidir. kocasıdır çocuklarıdır.
    iş hayatı bayanlar için öyle zannedildiği kadar kolay değildir. erkeklerin karşılaştıkları güçlükleri aynısını ile karşılaşabilirsiniz ve güçlü olmalısınız. bir amerikan futbolu dur iş hayatı esasen... bir kadın bütün gün sitres ve yoğunluk içinde çalışıp evine gelip eşinin hizmetini eksik etmiyor ve ona sonsuz bir güler yüz gösterebiliyorsa ve durumları kadının çalışmasını gerektiriyorsa çalışsın tabiki.. ama bunu taahüt edebiliyorsa.. çünkü gün boyu sitres yüklenip eve gelip somurtamamak bayanlarda bir süre sonra depresyona neden oluyor zira erkek de yorgun ve sıkıntılı bir günün arkasından eve dönüyor ve sonuç iki negatif yük çarpışıyor...
    böyle bir evliliğin temelleri nekadar sağlam olaki...?
    evet satılmayan malların satış projesi olarak kullanıyor kadın bu doğru. kadının islami bir yer seçmesi ve dikkat etmesi gibi komik bir durum da olamaz nerede olursanız olun kuralları ya çiğniyorlar yada çiğnetiliyorsunuz.
    gelelim eczacı , avukat ve doktor yada öğretmen olan arkadaşlara onlarada büyük yük düşüyor. bişeyleri omuzlanmayı göze almışlar ki kendilerine böyle bir meslek seçmişler. özel de küçük minik bir yerde işlerini görebilirler diye düşünüyorum...
    sonuççç...
    kitapları okuyorsun lakin bilgiye sahip değilsin...

Alıntı el_elif tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Yapılan bütün yorumları tek tek okudum. Ve sanırım Leyliefruz hariç bütün pembe renkli forum üyeleri çalışmaktan yana. Normalde feministlik yaptığım zamanlar da olur fakat bu konu bence Türkiye'nin büyük bir ahlaki yarası. Şimdi çıkın dışarı ve mağazalara bakın. Erkek giyim mağazasına giriyorsunuz eşinizle, tezgahtar bayan. Sinir oluyorum! Keza tesettür mağazaları, süpermarketler, fabrika atölyeleri... Her yer bayan tezgahtar dolu. Ve iş hayatının kızlarımıza kaybettirdiği birçok şey de cabası. Benim yakın çevremden örnek vermeye kalksam, çalışmaya başlayan bütün arkadaş ve eş-dostlarımın başta giyim olmak üzere tüm hayat tarzı değişiyor. Ve o insan zamanla bambaşka biri olup çıkıveriyor.
    Bu bağlamda,doktorluk vesaire önemli meslekler haricinde -ki bunun için zaten başörtüsü diye bir sorun var ülkemizde sağolsun-bayanların çalışmasını gerekli bulmuyorum.
    Ayrıca bir diğer husus da
    ekonomik özgürlük meselesi. Aileler en çok bu meseleden yıkılıyor arkadaşın dediği gibi. Kadın evde oturmalı demiyorum. Sonuçta cihad emri kadın-erkek bütün Müslümanlara farz. Tabii ki evine kapanmayacak. Ama bunu meşru dini sınırlar içinde yapması şartıyla.
    Bir bayanın özellikle de evli bir bayanın çalışması çok zor. Başta kendisi zorlanır, evde iş, işte iş, çocuklar, eşine olan vazifeler... Sonunda üç kuruş para için hayatını mahfeder.
    Hem ninelerimizin bi tabiri vardır ya
    ,
    "kadının kazandığı parada bet-bereket olmaz" diye, gerçekten doğru ve yerinde bir söz..
    Bence çalışmamalı!...

Bu olayın dışarıdaki kısmı birde içerideki kısmı var. Aile içinde çalışan bayanlar işlerine gelince demakrat işlerine gelince şeriatcı oluyorlar. Genelde çalışan bayanlar istisnalar hariç hele bayan evin erkeginden fazla para kazanıyosa evde cıngar çıkıyo sonuç mahkeme. Zaruret denen sınırın iyi tesbit edilmesi gerekir.

Hani birde sormuşlar boşunamı okuyoz diye. İslamı ilimlere bu okudumuz okular kadar deger verse idik bu gün bu memleket bu hale düşmezdi :uzgunum[1]:

+ Konuyu Yanıtla
11 / 2 İlkİlk 123456789 ... SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları