Ankette Son Durum: Evli bir bayan çalışmalı mı?

Oylayanlar
211. Bu oylama kapalı
  • evet (şayet kocasının kazancı aileyi geçindirmeye yetmiyor ise)

11 5.21%
  • hayır (ne şartla olursa olsun çalışmamalı)

39 18.48%
  • evet (koşulsuz şartsız çalışmalı)

6 2.84%
  • evet (kocasının kazancı yetmiyorsa ve çalışma ortamı İslami olarak uygunsa)

150 71.09%
  • kararsızım

5 2.37%
+ Konuyu Yanıtla
11 / 11 İlkİlk ... 4567891011
217 sonuçtan 201 --- 217 arası gösteriliyor

Konu: Bayan çalışmalı mı?

Mâh-rû Mümine AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Jun 2006
    İletiler
    1,720
    Alıntı Melike SEVİM tafarından gönderildi Mesajı Göster
    o saydığı işler o kadar basit olsaydı erkeklerde yapabilirdi,bence bunlar hiçte küçümsenecek şeyler değil illa bir iş yerinde gidip çalışması gerekmez, kadınların yaptığı en önemli iş çocuk bakmaktır ve bu zaten çok büyük bir beceri gerektirir,bunu erkekler yapamaz Allah vergisidir..
    tamam annelik en kutsal meslektir;ama bir insanın bir kadın için,onlar bulaşık,çamaşır yıkasınlar,yemek yapsınlar demesi çok da güzel bi ifade değil...Kadın çalışması greekiyosa çalışır...
    Çocukluk günlerimin son demlerini yaşıyorum...Tadını çıkarmak istiyorum...

Keisnlikle küçümsemiyorum saydıklarını.. Ama arkadaşın üslubu küçümser gibi.. Sanki kadınlar sadece bunları yapabilir gibi..
    'Sen'e ithaflar bitti...

m.g.mücahit
    Misafir

evli bir bayan çalışmalımı

kardeşim peygamber efendimiz s.a.v. bu hususta kadının en hayırlı yeri evinin köşesidir buyurmaktadır.(illede çalışacaksa kadınlar kendi aralarında çalışabilirler herhalde)

Benim çalışmaktan kastım maddi yönden değil zaten. Ama teşkilatlarımızdada kadınlar çalışıyor. Ve bunun olması gerek.. Bu tür bi çalışmayı kastettim..
    'Sen'e ithaflar bitti...

Bayanın çalışmasının farz_ı kifaye olduğu meslekler vardır.Öğretmenlik,doktorluk,hemşirelik gibi...

Hz Hatice ticaretle uğraşıyordu.Yine Medine'de zabıtalık görevini peygamber SAV bayanlara vermişti.Yine peygamber SAV halalarından biri doktordu...

Şimdi kimse çıkıp İşkembe-i Kübradan atıp,tutup durmasın...
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

ZEYNEP
    Misafir

Bayanlar ÇaliŞmali mi?

Her ne kadar İzİn verİlİyorsa da bu hemen herkesİn ÇaliŞmasi demek deĞİldİr. BugÜn bayanlar ÇaliŞmaya baŞlayali berİ erkeler İŞ bulamaz oldu.. Bİraz dİkkatle Çevremİze bakacak olursak gÖrÜrÜz. Bayanlar ne olursa olsun Çekİcİ bİr obje olarak kullaniliyor. Bİr İŞe mÜracatta bayanlar tercİh edİlİyor. BÖylece artik evİn geÇİmİ bayanlara devredİlİyor. Ama efendİmİz ne buyurmuŞtur: "evİnİzİn Çobanisiniz." bu hİtap erkekleredİr.. Bu sorumluluktan kaÇmak olmaz. ÇobanliĞi bayanlara devredersenİz İlerde baŞiniza geleceklerden de sakin yakinmayin. Hangİ boyuttan bakarsaniz bakin bİr bayanin ÇaliŞmasi doĞru deĞİldİr. Bİr evlİlİkte İÇ İŞlerİ bakani bayan, diŞ İŞlerİ bakani da erkektİr. Bunlarin İŞlerİ ayri ve kendİlerİne Özeldİr. ÇaliŞmak demek diŞariya Çikmak demek deĞİldİr. Evİne aŞÇi, İŞÇİ, Çocuk bakicisi tutup da, bayanin ÇaliŞmasi kadar akilsizlik olamaz... Burada bayanin kazandiĞi paranin nereye gİttİĞİ aÇikÇa gÖrÜlmektedİr. Bayan parayi saĞ elİyle alir. Sol elİyle verİr. Bu kadarr. Buna da bayanin eve katkida bulunmasi dİyenlere ŞaŞiriyorum..
    Bundan sonra da; elİne para geÇen kadin eŞİne baŞ kaldirabİlİyor. İsterse İslam'i yaŞiyor gİbİ gÖrÜnse de "ben de kazaniyorum ben de yoruluyorum" sÖzlerİnİn arkasina siĞiniyor ve allah' in en bÜyÜk emrİ olan kocaya İtaati terk edİyor. İtaati birakin, baŞ kaldiriyor.. Bu ne demek oluyor .. Bİz nerelere sÜrÜklenİyoruz haberİmİz var mi acaba? Bunlarin bİr oyun olduĞunu ne zaman anlayacaĞiz? Bayanlar ÇaliŞsin kİ onlari İdare edecek olan erkekler boŞta kalsin ve gerekmeyen İŞlerle uĞraŞsin. BugÜn İnternette ne kadar dİnİnİ bİlen (gÜya) ve chatleŞen erkekler gÖrmekteyİz.......bu baylar evlİ ,eŞlerİ ÇaliŞiyor. Erkek de ÇocuĞunun bakicisiyla evde .. Ne yapsin o da bİlgİsayarin baŞindan kalkmiyor.. Allah bİzlerİ korusun ... Ya rabbİ ne gÜnlerdeyİz. Bİzlere hakİkİ İmani nasİp eyle. Bİzlere hakİkati gÖrmek nasİp eyle.. Hamd alemlerİn rabbİ olan allah'adir. Salat-u selam o'nun habİbİ muhammed mustafa'yadir. Allaha emanet olun kardeŞlerİm...

ramazanguner63
    Misafir
    "cennet anaların ayağı altındadır." hadısı şerifini hiç düşündük mü? cennet neden babanın kardesın halanın teyzenın degıl de ananın ayağı altındadır? sadece anneler cok cefakar hızmetkar oldukları ıcın mı?
    bence bunu bır de soyle dusunmek lazım bır annenın en buyul vazıfesı cocugunu cıddı manada yetıstırmek dınını bılen ımanına sahıp cıkan bıreyler olmasını sağlamak değil midir?
    hanımın işi evınde bulunup fatıhler,selahaddınler alparslanlar yetıstırmektır. ha esı calışacak durumda değil ise o zaman çalışır o da çalıştığı yerın islami esaslara uygun olması gerekır.selametle...

Kayıtsız
    Misafir
    kadın çalışmamalıdırdiyenleri kınıyorum çünkü kadınların kendi ayakları üstünde durması gerakir

ANTİ-SİYONİST Cihat UÇAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Jul 2006
    İletiler
    2,030
    Blogdaki Konular
    1
    sayın kayıtsız,

Kadının çalışmasının, kocasının evinde olması gerektiğine delalet eden bir hadis de Buhari’de bulunmaktadır : “Kadının çalışması kocasının evindedir. “ Bu hadis Hz. Ali’den rivayet edilmiştir.

Rivayet olunur ki, Allah’ın Resulü, Hz. Ali ile Hz. Fatma arasında iş bölümü yaparak, dışarıyla ilgili işleri Hz. Ali’nin üzerine, evin içiyle ilgili işleri de, Hz. Fatma’ya yüklemişti. (Haşiyetü’r-Reddi’l-Muhtar, C.3, C. 579)
    ZzZzZzZzZzZ ! ! !

Kadınlar sadece kadınlara yönelık ıs ortamları varsa calısmalı yoksa bu tezgahtarlar yuzunden dukkanlara gıremez oldum

3 elbıse fazla satacam dıye yapmadıkları yok

Alıntı Elif AYDIN tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Yapılan bütün yorumları tek tek okudum. Ve sanırım Leyliefruz hariç bütün pembe renkli forum üyeleri çalışmaktan yana. Normalde feministlik yaptığım zamanlar da olur fakat bu konu bence Türkiye'nin büyük bir ahlaki yarası. Şimdi çıkın dışarı ve mağazalara bakın. Erkek giyim mağazasına giriyorsunuz eşinizle, tezgahtar bayan. Sinir oluyorum! Keza tesettür mağazaları, süpermarketler, fabrika atölyeleri... Her yer bayan tezgahtar dolu. Ve iş hayatının kızlarımıza kaybettirdiği birçok şey de cabası. Benim yakın çevremden örnek vermeye kalksam, çalışmaya başlayan bütün arkadaş ve eş-dostlarımın başta giyim olmak üzere tüm hayat tarzı değişiyor. Ve o insan zamanla bambaşka biri olup çıkıveriyor.
    Bu bağlamda,doktorluk vesaire önemli meslekler haricinde -ki bunun için zaten başörtüsü diye bir sorun var ülkemizde sağolsun-bayanların çalışmasını gerekli bulmuyorum.
    Ayrıca bir diğer husus da
    ekonomik özgürlük meselesi. Aileler en çok bu meseleden yıkılıyor arkadaşın dediği gibi. Kadın evde oturmalı demiyorum. Sonuçta cihad emri kadın-erkek bütün Müslümanlara farz. Tabii ki evine kapanmayacak. Ama bunu meşru dini sınırlar içinde yapması şartıyla.
    Bir bayanın özellikle de evli bir bayanın çalışması çok zor. Başta kendisi zorlanır, evde iş, işte iş, çocuklar, eşine olan vazifeler... Sonunda üç kuruş para için hayatını mahfeder.
    Hem ninelerimizin bi tabiri vardır ya
    ,
    "kadının kazandığı parada bet-bereket olmaz" diye, gerçekten doğru ve yerinde bir söz..
    Bence çalışmamalı!...

Kadının kazandığı parada bet- bereket olmaz gibi,basit ve kör bir zihniyet düşünemiyorum...Kadının evine katkı sağlaması ve çalışması bence çok normal birşey ki bu günümüz şartlarında dahada çok gerektiriyor.söylenildiği gibi çalışan bayanın eğer davranışları değişiyorsa,o bayanda zaten kişilik bozukluğu vardır bu çalışmasada olacak bir hadisedir.İnsan kendini bildiği sürece nerede çalışırsa çalışsın hiç bir zorluk onun davranışlarını ve kişiliğini bozamaz.Bence eğer eşi uygun görüyorsa yani çalışması gerekiryorsa çalışmalıdır en doğal hakkıdır ve bu olaya diğer açıdan bakanlarında biraz bencil davrandığını düşünüyorum...
    Ya İslamda yükselirsin, Ya inkarda çürürsün, Yol mezarda bitmiyor, Gittiğinde görürsün

Bir sayfada (?) Belkıs'ın belirttiği bazı meslekler dışında kadın çalışmamalıdır...

Fıtratımıza aykırı...

En büyük zevkim işsizim demek...

(Aman Yarabbim bunları ben mi söylüyorum)

Sadece okuyan ve evli olmayan bayanlar işsizlikten işleniyorlar, bi numarası yok çalışma hayatının ....

Evde olmak gibisi de yok hani....

Evinin patronusun daha ne istiyorsun....

Çok yakın bir arkadaşım çalışma hayatının müslüman bir kadına uygun olmadığına karar verip, tüm ısrar ve telkinlerime rağmen, eşinin maddi durumu ağır aksak götürse de ev hanımı olma kararı almıştı, mükemmle zeki bir insan ve evde oturmak çok saçma gelmişti bana...

Son görüşmelerimizde sıkça konuştuğumuz konular arasındadır bu mevzu ve bana şu dedi geçenlerde: "Maddi açıdan en darda olduğumuzu hissettiğimiz anlarda mutlaka ferahlıyoruz." Buna sabır deniyor değil mi?

bence yaptığı işe bağlı.Örnek benim annem ilahyat mezunu ve imam hatiplerde arapça ve Kuran-ı Kerim derslerine giriyor böylelikle dinini öğretiyor...Bence mesleği ne olursa olsun (öğretmen memur gazeteci vs) çalışmalılar.İslami hassasiyeti olan bir çok aile kızlarının okumalarına dolayısıyla çalışmalarına izin vermemekte.Bu yüzden amacı farklı kötü niyaetli bir çok insan çok daha iyi yerlere gelmektedir.Bırakın onlar iyi yerlere geleceğine islami duyguları olanlar gelsin

Alıntı Nur YILMAZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    amacı farklı kötü niyaetli bir çok insan çok daha iyi yerlere gelmektedir.Bırakın onlar iyi yerlere geleceğine islami duyguları olanlar gelsin
    Aslında bu son sözünüzü, Milli görüş de söylüyor. Gerçi onlar parlementer demokraside, "İslami kimliğin ve siyasetin yer bulması"na "delil" (!!!) olarak bunu söylüyorlar, ama olsun. Her ikisi de aynı yerden çıkış yapıyor.

sizin söylediğiniz bu söz, bir Müslüman hanımın çalışmasının helal olması için yeterli bir midir? Bunun yeterli olduğuna dair deliliniz var mı?

Yani, Müslüman bir hanım, sırf "kötü" kimseler bir yerleri işgal etmesin diye haram-helal olup olmadığına bakılmaksızın her işte çalışabilir mi?

Evet, çalışabilir diyorsanız, buyrun delilinizi söyleyin. Elinizde delil yoksa, "Ya hakkı söyleyin yada susun"

"Her zaman çalışabilir demiyorum, helal olan işlerde çalışabilir, haram olanlarında çalışamaz" diyorsanız, bunun "kötü insanların bir yerleri işgal etmesini engellemek için"le alakası nedir o zaman?

Cevaınız ikinci ise, söylediğinizin son cümlesiyle çelişir ve son cümlesi fazlalık ve gereksiz bir cümle olarak karşımıza çıkar.

Ömer sende her şeyde delil isiyorsun..

Asrı saadeete bile bu kadar delil istenmemiştir. :)

batmanlı
    Misafir

bence kadınlar çalışmamalı evde ev işlerini ve çocuklarıma bakmalı:)

bence kadınlar çalışmamalı evde ev işlerini ve çocuklarıma bakmalı:)

Kayıtsız
    Misafir

Bir kere bayan(?) değil kadın!

Kadınlar'ın çalışmaları gerekliyse; çalışma alanları çok iyi bir şekilde tanımlanmalıdır.

+ Konuyu Yanıtla
11 / 11 İlkİlk ... 4567891011

Yer İmleri

Gönderme Kuralları