Ankette Son Durum: Evli bir bayan çalışmalı mı?

Oylayanlar
211. Bu oylama kapalı
  • evet (şayet kocasının kazancı aileyi geçindirmeye yetmiyor ise)

11 5.21%
  • hayır (ne şartla olursa olsun çalışmamalı)

39 18.48%
  • evet (koşulsuz şartsız çalışmalı)

6 2.84%
  • evet (kocasının kazancı yetmiyorsa ve çalışma ortamı İslami olarak uygunsa)

150 71.09%
  • kararsızım

5 2.37%
+ Konuyu Yanıtla
11 / 1 12345678 ... SonSon
217 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Bayan çalışmalı mı?

Bayan çalışmalı mı?

S.A. Arkadaşlar bu konuda bilgiye ihtiyacım var hem de sizin görüşlerinizi öğrenmek istiyorum, alıntı yazı, kaynak vs. ekleyebilirseniz çok memnun olurum, Allah şimdiden hepinizden razı olsun.....

Evli bir bayan çalışmalı ?

Neden olmasın?

Bu konuya evli veya bekar bir bayan diye ayırım yaparak bakmak istemiyorum.İslami şartlara uygun,erkeklerle muhatap olma ortamının olmadığı ve başörtülü olarak çalışabildiği sürece neden olmasın diyorum.
    Ayrıca bazı alanlarda bayanlarda ihtiyaç olduğu kanaatindeyim,mesela bayan doktorlar,kadın doğum uzmanları,dişçiler,öğretmenler,psikologlar,sosyologlar,memur lar,tezgahtarlar,yazarlar,eczacılar (belki pek çok meslek daha var ama şuan aklıma gelenler bunlar)mutlaka olmalıdır.
    Çünki bizler hastalandığımızda bayan doktora gitmeyi tercih ederiz,bayan öğrencilere bayan öğretmenlerin ders vermesini tercih ederiz v.s.
    Peki bu meslek sahibi bayanlar çalışmazsa bizler kime gideceğiz?

görüş

niye çalışmasınki islami ölçülere dikkat ettikten sonra
    islamda kadın hakları çok güzeldir sadece kocasına kadınlık yapma mecburiyeti
    vardır onun dışında çocuğa bakma kocaya hizmeet bunlara mecbur değildir
    yaparsa büyük ecri vardır sadece yapmadımı suali yoktur bunu kaynaklardım ama vaktim yok ebu derda iyi yapıyo bu işi o halleder:shiny[1]:
    bizim bir derdimiz varsa oda islamın zaferidir yarab islamın zaferini görmeden canımı alma senden cenneti değil islam sancağının dalgalandığı semaları istiyorum...

"Bir toplumu bozmanın en iyi yolu kadınları cemiyet hayatına çekmektir"

Çalışmamalı...Kadınlara özgü işle müstesna olmak üzere...İyi evlatlar yetiştirmeli, onlarla ilgilenmeli, evini temiz ve düzenli tutmalı, dinini öğrenmeli ve hemcinslerine yaymalı...Bu kadar işten zaten çalışmaya zaman da kalmaz...

kRoniK buNaLIM Kaşif Sevde AZER kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Nov 2006
    İletiler
    1,191
    bir sene sonra okulum bitiyor bilmiyorum ancak o zaman belli olur simdiki dusuncelerim calismak yonunde ama aklimdada bir cok suphe var islami acidan :(
    Yaşamak Genzimizde Acı Bir Tütsü Artık ... Yenilgilerle Büyüdük Biz Adam Olamadık.....

yanlış

Alıntı halidali tafarından gönderildi Mesajı Göster
    "Bir toplumu bozmanın en iyi yolu kadınları cemiyet hayatına çekmektir"

Çalışmamalı...Kadınlara özgü işle müstesna olmak üzere...İyi evlatlar yetiştirmeli, onlarla ilgilenmeli, evini temiz ve düzenli tutmalı, dinini öğrenmeli ve hemcinslerine yaymalı...Bu kadar işten zaten çalışmaya zaman da kalmaz...
    kadınlar doğursu çocuk baksın yetiştirsin sen napcan
    para kazan yedir ölemi
    hayır kadınlarımız en az erkekler kadar aktif olmalı onlarada hayatın her sahasında ihtiyaç vardır ve kadınlarımızın eğitimli ve iyi yerlerde olması gerektir.
    bizim bir derdimiz varsa oda islamın zaferidir yarab islamın zaferini görmeden canımı alma senden cenneti değil islam sancağının dalgalandığı semaları istiyorum...

:evil[1]: hiç kimse görmüyormu hayatın zorluğunu anlamıyorum.ne kadar kolay bazılarına göre hayır bir kadın çalışmamalı demek.kiralar almışbaşını gidiyor,kiracı insanlar neyapsın,geçim çok zor arkadaşalar.kadınının çalışmasını istemeyen erkek kadınını kendinden üstün görmek istemez.:clap2[1]: erkeklerin yapısında buda var.tanıdığım insanların çoğu öyle.isterki kadını öna muhtaç olsun,onun eline baksın.........vs vs vs kızlarımız okuyor lise,ünivst,boşunamı okuyorlar anlamıyorum.ne efendim bir erkek girecek hayatına herşey bitecek otur evinde çocuk yap,ev temizle,gelene,gidene börek yap,dedikodu yap,,,bunlar içinmi okunuyor bayanlar soruyorum sizeeeee:yahoo[1]:

... Kübra YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Jul 2006
    İletiler
    3,129
    Blogdaki Konular
    3
    Alıntı dilruba tafarından gönderildi Mesajı Göster
    :evil[1]: hiç kimse görmüyormu hayatın zorluğunu anlamıyorum.ne kadar kolay bazılarına göre hayır bir kadın çalışmamalı demek.kiralar almışbaşını gidiyor,kiracı insanlar neyapsın,geçim çok zor arkadaşalar.kadınının çalışmasını istemeyen erkek kadınını kendinden üstün görmek istemez.:clap2[1]: erkeklerin yapısında buda var.tanıdığım insanların çoğu öyle.isterki kadını öna muhtaç olsun,onun eline baksın.........vs vs vs kızlarımız okuyor lise,ünivst,boşunamı okuyorlar anlamıyorum.ne efendim bir erkek girecek hayatına herşey bitecek otur evinde çocuk yap,ev temizle,gelene,gidene börek yap,dedikodu yap,,,bunlar içinmi okunuyor bayanlar soruyorum sizeeeee:yahoo[1]:
    sayın dilruba çalışan bir bayan olarak sizi kınıyorum :boxing[1]: :boxing[1]:
    evet hayat zor yaşamak zorr hele hele bizim yaşadığımız şehirde çalışmamak en büyük kayıp ve büyük bir darbe.Ama olaya bir de şu açıdan bakmak lazım.Bir bayan her zaman çalışamaz.Neden mi?Şu anlattığınız sebepler her zaman çalışır konumunda olmaması için çok geçerli nedenler.Evine de sahip çıkmalı ihmal etmemeli.manevi olarak huzurlu hissettiğimiz yerde değerlerimizi kaybetmeden terbiye ve İslami kurallar çerçevesinde bir bayan çalışabilir..Aldığı parayı HAKEDEREK bir bayanın çalışmasında sakınca yoktur diye düşünüyorum
    bakalım ebu derda ne diyecek :whistling[1]: :whistling[1]: :whistling[1]:
    Sosyofobi..

tabiiiki yaş sınırı var emekli olana kadar çalışmalı kadın.unutmuştum bunuuu

S.A. Arkadaşlar bu konuda bilgiye ihtiyacım var hem de sizin görüşlerinizi öğrenmek istiyorum, alıntı yazı, kaynak vs. ekleyebilirseniz çok memnun olurum, Allah şimdiden hepinizden razı olsun.....

Evli bir bayan çalışmalı ?

aleyküm selam
    keşke kadın çalışmak zorunda olamasa toplum şartları kadınıda çalışma hayatına itmiştir bu konuyla alakalı bi ayet yada hadis yazmak çok zor
    yanlız şu var allah kadına ve erkeğe görev verirken erkeği eşine bakmakla yükümlü kılmıştır allah rasulüde kadınların birer emenet olduklarını beyan ederek erkeğe kaınına bakma göreve vermiştir
    buna karşın rasulun eşlerinden zeynep annemizin el işi ile para kazandığı gelen kaynaklar arasında ve yine eşleri her daim toplum içinde olmuştur savaşa gitmişlerdir peygamber ile
    savaş esnasında kadınların su taşıdıkları hastalara baktıklarıda kaynaklarda yer alır
    pek çok şey söylenmiştir bu hususta katı görüşde olanlar kesinlikle kadın çalışamaz derler ayat ve hadislede kendi görüşlerini desteklerler
    bunun tam tersi olarakda kesinlikle çalışmlaı diyenlerde mevcut
    genel görüş ise kadının çalışma ortamına bağlamıştır ve tabi zorunluluğa
    eğer ortamınız sizin müslüman bayan olarak çaılışmanıza uygun ise tabiki çaılışabilirsiniz
    evli bayanlar içinse seyyit kutupun şöyle bi yaklaşımı vardır
    çalışma ortamları erkekler içindir ve kadın çalışırken ister istemez erkekleşecek ve asli vazifesi olan annelik duygusunu yitirecektir der kısaca
    anneliğin aksatılmadan yerine getirilmesi toplum açısından çok mühim bir hadisedir tabi bunun sağlandığı ortamlar mevcut değil malasef
    şartlarınız ve ortamınızı bilmediğimiz için şimdilik bu kadar yazabiliriz
    allah yazrdımcınız olsun
    OTUR SıFıR

...Bence kadın evinde oturmalıdır hem zaten diyorsunuz evli bi bayan diye bayanın kocası ne iş yapıyor o neden çalışmıyor...

...Ne olursa olsun kadının yeri evidir...

bir bayanın çocuğu varsa çalışmamalı çünkü çocuk yetiştirmek çok önemli ama çocuk yoksa islami kurallar çerçevesinde çalışabilir.

ne için çalışmalı

Olayı farklı şartlarda değerlendirmek daha objektif ve faydalı olur...
    1.si maddi açıdan ihtiyaç varsa kadın meşru şatlarda çalışabilir günümüzde bu çok zor artık bunun hesabını müslüman kendi yapmalı....

2.si maddi ihtiyaç yoksa çalışması gereksiz çünkü rızık aramak erkeğin vazifesidir dediğim gibi zaten meşru şartları sağlamak çok zor... ayrıca olayın birde istatiksel boyutu var ki oda şudur toplumda kadınların kapladığı iş alanları yüzünden (gerekli gereksiz) bir çok erkek çalışmak zorunda olduğu halde açıkta kalıyor..hal böyle olunca kadınlar daha çok çalışmak zorundaymış gibi oluyor ve bu kısır döngü sürüp gidiyor...

Ayrıca çalışarak eve katkı sağlayacağını sanan bayanlar yani ciddi ihtiyaç olmadığı halde .. çocuk bakıcısı, kreş, eve yardımcı kadın veya iş ve sosyal ortamdan dolayı kendine harcamak zorunda olduklarından kazandıklarını tüketiyor zaten yani sadece kedini avutmuş oluyor....

Erkeklere ihtiyaç duyma meselesine gelince ne yazık ki bu biraz da erkeklerden kaynaklanıyor evet yaratılış böyledir erkek kazanacak güç onda olacak kadın ihtiyaç duyacakki işin doğası yürüsün eğer her güç kadının elinde olursa ciddi çözülmeler meydana geliyor ..ama olayı tersine çevirdğimizde kadında haklı olabiliyor yani kadın eşine muhtaç diye adamda bunu her dakka gözüne sokmak zorunda değil ille isteyince kadına imkan lütfedilmememli ihtiyaçlar farkedilip kadını istemek gibi bir hadiseden sıkıntıdan kurtarmalı...

3.bir durum varki o bambaşka yani maddiyatın dışında bir çalışma ya da salt maddiyat diye düşünmeyelim diyelim ..şöyleki diğer arkdaşlarında dediği gibi kadınların olması gerken zaruri alanlar var öğretmenlik doktorluk vs..ayrıca her kadın bir şeyler yapabilme melekesine sahiptir bazılıarının ki iyi bir eş ve iyi bir anne olmayla sınırlıdır bazıları ise buna ek bişeylerde yapabilir ve yapmalıdır oda ictimai hayatta islam için bir şekilde faal olmak artık kabiliyeti gücü neyse ...tabi zaruri alanlar dediğimiz şeyleride meşruluktan gayri düşünmemek lazım kimse bayan doktor lazım hadi okula gidelim diye kendini avutmasın Rabbim erkek doktora gidemezsin demiyor ama örtünü açamazsın diyor...bu dava çok laf götürür sadce fıkhi açıdan ve kişisel düşüncelerimle iki laf edeym dedim...En doğrusunu Allah bilir...

maddi gücün kadınlarda olduğu ailelerde boşanmalar daha çok çevremde gördüğüm bu.

ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18
    Alıntı damatferit tafarından gönderildi Mesajı Göster
    maddi gücün kadınlarda olduğu ailelerde boşanmalar daha çok çevremde gördüğüm bu.

buna maddi özgürlük diyorlar.

gerçek şu ki mü'minlere rızk için çalışmak vacip kılınmıştır.
    kadın erkek ayrımı olmadan.

Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

tamam kadın çalışabilir..
    ama kadının çalışabileceği ortamlar ne kadar müsait sizce?
    قال الشاعر : ليس اليتيم الذي قد مات والده إن اليتيم يتيم العلم والأدب

müsait hale gelmesi ne yaptık acaba
    başörtülü olarak bir islami müesseye gittiğinizde aldığınız cevap aynıdır
    burası herkese açık bu şekilde çalışırsanız müşteri potansiyelimde düşme olur kusura bakmayın
    ben en insaflıca verilen cevabı yazdım
    okullarda olanlardan yada sosyal hayatta olandan bahsetmedik bile
    OTUR SıFıR

bu konu çok farklı yönlere çekilerek değişik yorumlar getirilebilir.şöyle bir söz vardı insanlar bir servet elde etmek için önce sağlıklarından oluyorlar sonrada sağlıklarına kavuşmak için bir servet ödüyorlar.şimdi ne alakası var diyebilirsiniz bu sözü ben çocuklar için söylüyorum, bizim servetimiz hazinemiz çocuklarımız.
    Şimdiye kadar gördüğüm annenin çalıştığı ailelerde her zaman çocuklar ikinci planda kalmıştır.tanıdığım bir aile vardı. senelerce karı koca çalıştılar iki tanede oğulları vardı bu çocukları bakıcıların elinde büyüdü şimdi ikiside emekli şunu söylüyorlar genç iken çocuklarımız bize muhtaçken biz para kazanma derdindeydik şimdi çocuklarımızın yüzüne hasretiz.
    Ben çalışmayan biri olmama rağmen çocuğuma yeterli ilgiyi gösteremediğime inanıyorum çalışan bir annenin durumunu düşenemiyorum.
    maddi durumlar insanı zor şartlarda bırakmıyorsa bayan çalışmamalı.
    ......................................................
    .......................................................
    sözün özü
    Hüda Rezzakul alemdir rızıksız kul yaratmaz ya!
    Her SAADET mensubu milli görüş eridir,

Bizdeki milli görüş gömlek değil deridir..

İSİT
    Misafir
    gidiyorsunuz bir telstil fabrikasında başörüğtülü olarak çalışıyorsunuz.
    biliyorsunuz tekstil fabrikalarında erkekler de çalışıyor.
    iş arkadaşınız size evlenme teklifinde bulunuyor...
    o zaman nolacak?

Çalışmak...

Yapılan bütün yorumları tek tek okudum. Ve sanırım Leyliefruz hariç bütün pembe renkli forum üyeleri çalışmaktan yana. Normalde feministlik yaptığım zamanlar da olur fakat bu konu bence Türkiye'nin büyük bir ahlaki yarası. Şimdi çıkın dışarı ve mağazalara bakın. Erkek giyim mağazasına giriyorsunuz eşinizle, tezgahtar bayan. Sinir oluyorum! Keza tesettür mağazaları, süpermarketler, fabrika atölyeleri... Her yer bayan tezgahtar dolu. Ve iş hayatının kızlarımıza kaybettirdiği birçok şey de cabası. Benim yakın çevremden örnek vermeye kalksam, çalışmaya başlayan bütün arkadaş ve eş-dostlarımın başta giyim olmak üzere tüm hayat tarzı değişiyor. Ve o insan zamanla bambaşka biri olup çıkıveriyor.
    Bu bağlamda,doktorluk vesaire önemli meslekler haricinde -ki bunun için zaten başörtüsü diye bir sorun var ülkemizde sağolsun-bayanların çalışmasını gerekli bulmuyorum.
    Ayrıca bir diğer husus da
    ekonomik özgürlük meselesi. Aileler en çok bu meseleden yıkılıyor arkadaşın dediği gibi. Kadın evde oturmalı demiyorum. Sonuçta cihad emri kadın-erkek bütün Müslümanlara farz. Tabii ki evine kapanmayacak. Ama bunu meşru dini sınırlar içinde yapması şartıyla.
    Bir bayanın özellikle de evli bir bayanın çalışması çok zor. Başta kendisi zorlanır, evde iş, işte iş, çocuklar, eşine olan vazifeler... Sonunda üç kuruş para için hayatını mahfeder.
    Hem ninelerimizin bi tabiri vardır ya
    ,
    "kadının kazandığı parada bet-bereket olmaz" diye, gerçekten doğru ve yerinde bir söz..
    Bence çalışmamalı!...

+ Konuyu Yanıtla
11 / 1 12345678 ... SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları