+ Konuyu Yanıtla
12 / 3 İlkİlk 12345678910 ... SonSon
237 sonuçtan 41 --- 60 arası gösteriliyor

Konu: TessetÜrlÜ Bayan Pantolon Gİyebİlİr Mİ?

Alıntı elif7 tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bir bayan olmadığınız için anlamıyor ve bizim gözümüzle de bakmadığınız hatta bakmaya çalışmadığınız içinde anlamıyorsunuz.

Bak kardeşim,sokağa çıktığınız anda herhangi bir araca binmek,merdiven çıkmak,kaldırıma çıkmak zorunda kalıyorsunuz.Hatta rüzgarda.Bu durumdada kıyafetiniz yukarı doğru sıvanıyor.Ayağınızda pantolon varsa rahatsınız yoksa açılıyor.Pantolon giymemekte ısrar eden kardeşlerinde çiçekli pijamaları gözüküyor ki bunu doğru bulmuyorum...

Bu nedenle giymek zorundayız ve giyeceğiz.İstediğiniz zannı yapın...
    olabilir kardeşim benim annem var o neden bu berttiğiniz sorunları yaşamıyorda siz yaşıyorsunuz 48 yaşında ve şuana kadar hiç şikayet etmedi giydiği eteğinden kendisi ÇARŞAF giyiyor
    giydiğiniz etek biraz bol olsaydı bunları yaşamazdınız ki ANNEM YAŞAMIYOR!
    Kako ste ?

HaSReTGüLü Merve TURGUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Nov 2006
    İletiler
    869
    benim elhamdülillah ille de pantolon olacak diye bir sartim veya mazeretim yok genelde pardesümün altina da etek giyerim. ama cok nadir de olsa kisa elbisenin altina pantolon giydigim zaman da olur
    GüLü SeVeN DiKeNiNe KaTLaNiRsA ALLAH'i SeVeN HeRseYe KaTLanMaz Mi..?

Alıntı MiLLi GeNç tafarından gönderildi Mesajı Göster
    olabilir kardeşim benim annem var o neden bu berttiğiniz sorunları yaşamıyorda siz yaşıyorsunuz 48 yaşında ve şuana kadar hiç şikayet etmedi giydiği eteğinden kendisi ÇARŞAF giyiyor
    giydiğiniz etek biraz bol olsaydı bunları yaşamazdınız ki ANNEM YAŞAMIYOR!
    Eteğimin dar olduğu sonucuna nerden vardınız,klavyenin başında:)

Durum bu,anneniz herhangi bir yere çıkarken dikkat edin sizde farkedersiniz.Etek,pardesü,çarşaf istediği kadar bol olsun,yüksek bir yere adım attığınızda sıvanıyor.Geçenlerde daha çarşaflı bir bayan önümde adım atmasıyla çiçekli pijamasına şahitlik yaptım...Helede hava rüzgarlıysa...

Kardeşim siz giydirmeyin,biz giyeceğiz,var mı ötesi:)
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

genel olarak kasdetmiştim onu ben bu zamanda bol giyinen bir bayan nadir görmüşümdür babam terzidir (bayan) gelen bayanlar hep dar diktiriyorlar genç bayanlar özellikle

Durum bu,anneniz herhangi bir yere çıkarken dikkat edin sizde farkedersiniz.Etek,pardesü,çarşaf istediği kadar bol olsun,yüksek bir yere adım attığınızda sıvanıyor.Geçenlerde daha çarşaflı bir bayan önümde adım atmasıyla çiçekli pijamasına şahitlik yaptım...Helede hava rüzgarlıysa...

nedense size rast geliyor onlar
    Allah istemezse yaprak bile kıpırdamaz ben o dediklerinize hiç rast gelmedim

Dua ette pantolon giymeyen biri karşıma çıkar:thumbup[1]:
    Kako ste ?

Allah istemezse yaprak bile kıpırdamaz ben o dediklerinize hiç rast gelmedim
    laf mı şimdi bu üstadım.
    madem öyle allah istemezse karşıdan gelen bir erkek kadının vücut hatlarını secemez..
    ifrat ve tefridden kaçının. doğru yol itidal üzere olandır..
    pantolonun erkek kıyafetei olduğunu kim söyledi.
    hem kadına benziyen erkek, erkeğe.... hadisi pantolon için mi söylenmiş yoksa cinsi sapma yaşıyanlar için mi???
    yapmayın üstad. kafalarınızdaki at gözlüklerini atın. liderim dediğiniz insanı sadece dinlemekle kalmayın örnekte alın
    kitapları okuyorsun lakin bilgiye sahip değilsin...

:clap2[1]: :clap2[1]: :clap2[1]: :clap2[1]: :clap2[1]:
    كنت مسؤولا عن كل ما قمتم به!

:w00t2[1]: :w00t2[1]: ben bu soruyu bir yerden hatırlıyor gibiyim :d evet evet bu soru bana ait bir soru aynen almış yapıştırmış buraya kardeş başka bişeyler ekleyemedin mi yavf neyse helal olsun :d böyle bi konuyu başlattığın için :thumbup[1]: :thumbup[1]:
    bende hatirliyom forumdan:) :) :)

Alıntı tuba tafarından gönderildi Mesajı Göster
    laf mı şimdi bu üstadım.
    madem öyle Allah istemezse karşıdan gelen bir erkek kadının vücut hatlarını secemez..
    ifrat ve tefridden kaçının. doğru yol itidal üzere olandır..
    pantolonun erkek kıyafetei olduğunu kim söyledi.
    hem kadına benziyen erkek, erkeğe.... hadisi pantolon için mi söylenmiş yoksa cinsi sapma yaşıyanlar için mi???
    yapmayın üstad. kafalarınızdaki at gözlüklerini atın. liderim dediğiniz insanı sadece dinlemekle kalmayın örnekte alın

imtihan dünyası efendim öyle birşey olsa bizim bu dünyada olmamızın bir anlamı yok
    ben öyle bir hadisi pantolon için söylemedim o hadisin bu konuya uyarlanmasına katılmıyorum bu bir. ikincisi ayrıca benim liderim kimmiş ben o sözünüzü anlayamadım
    Kako ste ?

Alıntı sueda tafarından gönderildi Mesajı Göster
    hayır giyemez.efendimiz (s.a.v.)kadına benzeyen erkege,erkege benzeyen kadına lanet olsun buyuruyor.ben giymemesinden yanayım.hem erkekler etek giyiyormu neden bayanlar pantolon giyiyor.birde dış kıyafetin altına olur falan yok böyle birşey istedikten sonra tesettür çok rahat bir şekilde yapılır.ben otuz senedir giymedim hiç sıkıntı çekmedim.şahsi görüşümdür.
    bu yazıya katılıyorum yazandan allah razı olsun bende olsaydım aynızsını yazardım giyemezler yani
    LA YEZAL....

giyemezler yani? neye dayanarak yazdın bunu?

Alıntı m_H_e tafarından gönderildi Mesajı Göster
    bu yazıya katılıyorum yazandan allah razı olsun bende olsaydım aynızsını yazardım giyemezler yani
    bu imzayi caliyorum haberiniz olsun

s.a

Önemli olan avretini örtmek olduğuna göre, kadının bunu pantolon giyerek sağlaması yeterli olmaz mı?

Başka bir münasebetle de anlatmaya çalıştığımız gibi kadının giyiminde aranan şartlardan biri de erkek elbisesine benzememesidir. Rasulüllah Efendimiz'in (s.a.s) "Allah kadına benzeyen (kadınlaşan) erkeğe ve erkeğe benzeyen (erkekleşen) kadına lânet etmiştir" hadîs-i şerîfleri, öncelikle giyim-kuşamdaki benzeyişi anlatır. Buna göre erkek gibi pantolon giyinen bir kadın, avretini örtme emrini yerine getirmiş olsa dahî, erkeğe benzememe emrini yerine getirmediğinden günahtan kurtulamaz. Giydiği pantolon dar olur da vücut hatlarını ortaya koyarsa, fitneye (helâl olmayan cinsel duygulara) sebep olacağı için ayrıca günah işlemiş olur.Ancak kadınların "cilbâb"larının (dışlık örtülerinin) altından pantolon giymeleri mahzurlu olmadığı gibi övülen bir uygulamadır. Hz. Ali Efendimizin aktardığına göre: "Bulutlu ve yağmurlu bir günde Bakî'de Rasûlüllah'la beraberdik. Merkebe binmiş bir kadın geçiyordu. Merkepten düşecek oldu da Rasûlüllah (bir ,yeri açılır endişesiyle) ondan yüzünü döndü. Orada bulunanlar: Kadının pantolonu (sirvalı) var (üzeri açılmaz) dediler de Rasûlüllah: "Pantolonlar (sirvaller) edinin. Çünkü onlar en iyi örten elbiselerinizdendir. Kadınlarınızı (avretini) da dışarı çıktıklarında onlarla koruyun." buyurdular." (Hadîsi; Ukaylî, Ibn Adîy (Kâmil'de) ve Beyhakî (el-Edep'te) rivâyet etmişlerdir. Suyûti "zayıf" işaretini koymustur. bk. Münâvi, Feyzu'1-Kadîr I/109-110) Bir başka rivâyette ise, kadının o hâli hoşuna gittiğinden ötürü:

"Allah sirval giyen kadınlara merhamet eylesin." buyurdular.(Hadîsi; Dârakutnî (el-Efrâd'da), Hâkim (Tarihinde), Beyhakî (Su'abul-imânda), Hatîp (el-Müttefek'te) rivâyet etmişlerdir. Münâvî zayıf oluşunu anlatır. bk. IV/22-23) Hattâ bizzat Rasûlüllah Efendimizin de "sirval" satın aldığı rivâyet edilmiş ve kendisinin giydiği bilinmediğine göre, hanımları için satın almış olabilir, denmiştir.(Münâvî, age I/110) Ne var ki, bu her iki hadîs de zayıftır ama, aksi de söylenmediğine göre, bunlarla amel edilmesinde bir sakınca yoktur. Yani kadın dışlığının altından pântolon (sirval) giyebilir. Bunu daha iyi örtünmek için yapmışsa güzel bir iş yapmış olur.Ancak hadîslerde geçen "sirval"ı tamı tamına bugünkü pantolonlar gibi anlamak da yanlış olur. Eğer paçaları görülecekse onları erkek pantolonu paçalarından farklı yapmalıdır. Aslında Anadolu kadınlarının giydiği ve "dizlik" tabir edilen uzun içdonu "sirval" tarifine daha yakındır. (Allah'u a'lem)

''Fetva verenler sana fetva vermiş olsalar bile nefsine bir sor fetvayı nefsinden al''(hadis-i şerif)Burada ki yorumlar yersiz bence ben giyerim yada giymem kimi ilgilendirebilir ki?Yıllardır devam eden yersiz bi tartışma...
    ...Sizi öyle bir pataklayacağız ki hayatınız Gazze şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecek...

ya vicdan allahın hoşuna gitmeyecek şeyi istiyorsa. nerden ayırt edeceksiniz nefsiniz ve vicdanınızın sesini birbirinden.. ikiside içerinizde konuşmuyor mu?
    hayır pantolon giyebilir ben burasında değilim işin. ki önceki yorumlarından da bellidir. sadece şu vicdan olayına takıldım işin...

imtihan dünyası efendim öyle birşey olsa bizim bu dünyada olmamızın bir anlamı yok
    ben öyle bir hadisi pantolon için söylemedim o hadisin bu konuya uyarlanmasına katılmıyorum bu bir. ikincisi ayrıca benim liderim kimmiş ben o sözünüzü anlayamadım
    Alıntı tuba tafarından gönderildi Mesajı Göster
    ya vicdan allahın hoşuna gitmeyecek şeyi istiyorsa. nerden ayırt edeceksiniz nefsiniz ve vicdanınızın sesini birbirinden.. ikiside içerinizde konuşmuyor mu?
    hayır pantolon giyebilir ben burasında değilim işin. ki önceki yorumlarından da bellidir. sadece şu vicdan olayına takıldım işin...
    soru mu güncelliyorum ''tuba''
    Kako ste ?

s.a
    kimi arkadaşlar rahatlık açısından kkimi arkadaş yolculukta daha rahat olur dıye kabullenmiş peki bu rahatı size hadislerde gecen bazı arkadaşların ısmını şalvar koymak ıstemediği o geniş elbislerden giymeleri sizce daha uygun olmazmı... madem amaç hem islama uygun hemde rahatlıksa o henuz bir isim koymadığımız kı halk arasında şalvar olarak bılınıyor onu gıymelerı sizce daha mantıklı değilmi benım bıldiğim pantolon o şalvardan daha rahatsız edici hem istediğiniz şekılde yani hem rahat hemde yolculukta olsun hemde etek altında daha rahat durmuyormu...
    bence illede pantolon gıbı bir şey giymek istıyorsanız nefsınıze başvun.. en guzel cevabı o verır size...
    .............................
    ''Fetva verenler sana fetva vermiş olsalar bile nefsine bir sor fetvayı nefsinden al''(hadis-i şerif)Burada ki yorumlar yersiz bence ben giyerim yada giymem kimi ilgilendirebilir ki?Yıllardır devam eden yersiz bi tartışma...
    .................................
    bir arkadaşta böyle bir yazı yazmış sadece nasıl ilgilendırebılırkı gibi bir kelıme kullanmış çok garıb bır kelıme...
    bu kelıme üzerine düşünüldüğü vakit bir çok şey çıkar... Size tavsiyem arkadşım kelımeleri çok dıkkatlı kullanın...
    s.a

kozalak yorumun ibret vericiydi:clap2[1]: seninle aynı fikirdeyim:shake2[1]: bundan katı fikirleri olan bayanlar örnek alsınlar ...dimi isim kankam:bleh[1]:

Alıntı mücahid_enes tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Evet Milli Görüşçü Ablalarım, Abilerim ve kardeşlerim Tesettürlü bayan pantolon giyebilir mi? giyebiliyorsa neden giyebilir? dayanak nedir?
    giyemezse neden giyemez? dayanak nedir? ben şimdilik yorum yapmıyorum tartışmanın akışına göre tartışmaya katılacağım inş.(bu konudaki fikrim sabittir.)

deep note: LÜTFEN TARTIŞIRKEN ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAYALIM
    bunu not düşmemin sebebi ben bu tartışma konusunu bizim siteye açtım ve malesef istenmeyen kırıcı durumlar oldu bunların burda da yaşanmamasını istiyorum
    Neden giymesi lazim?

soru mu güncelliyorum ''tuba''

erbakan tabiki. sizin lideriniz değil mi?
    kendisinin kıyafetten çok insanların fikirlerine önem verdiği, ve bu davaya hizmet veren ne olursa olsun rahmeti bulacaktır dediğini baz alarak cevap verirseniz seviniriz.
    ve ayrıca ayrı bir polemik konusu olmasın lakin buradaki üyelerin çoğu bu hassasiyetimi bilirler, anlaşılacağı üzere ben nick değil ismimi kullanıyorum ve zatınızla bir ünsiyetim olmaması hasebi ile direk tuba olarak olarak hitap etmemenizi rica edeceğim.

+ Konuyu Yanıtla
12 / 3 İlkİlk 12345678910 ... SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları