+ Konuyu Yanıtla
10 sonuçtan 1 --- 10 arası gösteriliyor

Konu: Kaş Almak Haram mı ?

Kaş Almak Haram mı ?

Selam Arkadaslar

Bu konu simdiki Zamaninda gencler arasinda cok Soruliyor.

Erkekler Kaslarini almasi Günah mi?

tsk ederim.

Allaha emanet olun.....
    'RABBİM, RABBİM BU İŞİN BİLDİM NEYMİŞ TÜRKÇESİ,
    SENİN AŞKIN ATEŞTİR, ATEŞİN GÜL BAHÇESİ'

Erkek tebliğ yapıyor ise görüntüsünü düzgün tutması için KAŞ ALMASINA İZİN VARDIR... böy le birşey duydum çünkü merak ettimm

.Benim Bildiğim Erkeğin Alması her Türlü haram.Kadının da sadece kocası izin verirse vede Kocasına Güzel Gözükmek için Bu kadar.

ama az önceki söylediğim şeyin doğruluk payı var mı diye merek ettim

kozalak Bilal YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Jun 2006
    İletiler
    1,316
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı _yolcu tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Erkek tebliğ yapıyor ise görüntüsünü düzgün tutması için KAŞ ALMASINA İZİN VARDIR... böy le birşey duydum çünkü merak ettimm
    tebliğde fiziksel görünüm ne derece önemli olabilir ki..?
    bir tebliğcinin yakışıklı veya güzel olmak gibi bir zorunluluğu neden olsun ki?
    bence önemli olan anlattıkları, ve anlattıklarını ne derece yaşadığı...
    "Ey iman edenler..! Zorluklara ve sıkıntılara sabırla katlanın. Şeytan ve uşakları olan kafirlere karşı bu sabırla yarışın, cihad için hazırlıklı ve uyanık bulunun ve yolunuzu Allah'ın kitabıyla bulun ki mutluluğa erebilesiniz.."
    -Ali İmran 200-

-peygamber Efendimiz bir yere elçi gönderriken o insanın görüşününede özen gösterirmiş ama ben bunu ilk defa duyuyorum

Alıntı _yolcu tafarından gönderildi Mesajı Göster
    .Benim Bildiğim Erkeğin Alması her Türlü haram.Kadının da sadece kocası izin verirse vede Kocasına Güzel Gözükmek için Bu kadar.

ama az önceki söylediğim şeyin doğruluk payı var mı diye merek ettim

yazmiyayım,yazmıyayım dedim ama k.bakmayınız içimde daha fazla tutamıcam.

Bir kadının yalnızca eşine hoş görünebilmesi için kaşlarını alabileceğini savunuyorsunuz.bunu bir hanım olmaktan öte bir insan olarak kabullenmek güç

erkeğin kadın üzerindeki baskılarını ve hegomonyasını yansıtan bu anlayıştan ne zaman kurtulacak bu millet anlayamıyorum?

Eğer bir inanç uğruna yaşıyorsanız "kaş almak"gibi basit bir durum bile hayati bir mesele olabilir.Kadınlar erkek için yaşamazlar.yaşamamalıdırlar.Lütfen k.bakmayınız ancak erkeğin tahakkümlerine çabuk boyun eğmektir bu.

Burada erkek-kadın tartışması gibi saçmalıklar anlaşılmaz umarım.

ben erkek arkadaşıma/babama/abime/eşime nasıl sakalını kes /sakal bırak demiyorsam erkekte kadına saçını uzat,kaşını al dememeli.

İsadan kalma bu fikirleri kafanızdan atın artık,ah medeniyet,ah hakiki islamiyet,anlayamadığımız,yaşayamadığımız Hz.Muhammed.

Alıntı selin tafarından gönderildi Mesajı Göster

Eğer bir inanç uğruna yaşıyorsanız "kaş almak"gibi basit bir durum bile hayati bir mesele olabilir.Kadınlar erkek için yaşamazlar.yaşamamalıdırlar.Lütfen k.bakmayınız ancak erkeğin tahakkümlerine çabuk boyun eğmektir bu.

.

Kadına nisbetle yüz, güzelliğin aynası ve odak noktasıdır. Yaratılışın güzelliği de onda tezahür eder. Allah her şeyi olduğu gibi yüzü de cemalinin bir tecellisi olarak ahenkli, dengeli ve mükemmel yaratmıştır. Gerek bu anlayışın esas alınması, gerekse Hz.Peygamber'den (s.a.v.) rivayet edilen bazı hadisler sebebiyle, yüzdeki kılları yolmanın, kaşları inceltme (aldırma) ve kirpikleri uzatmanın şer'i hükmü İslam alimlerini bir hayli meşgul etmiştir.
    Hz.Peygamber (s.a.v.) bir hadislerinde,
    "Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin..." buyurmuş olup (Buhari, "Libas",84; Müslim, "Libas", 120), bu yasağın hangi nevi fiilleri kapsadığı İslam hukukuçuları arasında tartışma konusu olmuştur.
    Çoğunluğa göre kadının, kocası için ve onun izniyle yüzünde biten kılları alması, makyaj yapması, hatta kaşını düzeltmesi / inceltmesi caizdir. Hadisteki yasak, kadının dışarı çıkmak için yüz kıllarını yolması ve kaş aldırması ile ilgilidir. Malikiler de dahil bir grup alim ise, bunu yaratılışı değiştirmekte olarak değerlendirdiğinden her ne suretle olursa olsun caiz görmemekte veya mekruh görmektedir. Hadiste yasaklanan kıl koparmayı, yüzde sonradan biten ve yüzü çirkinleştiren yüz kıllarını koparma değil de, kaşları inceltmek veya yukarı kaldırmak için kaş kıllarını yolma olarak anlamak daha doğru görünmektedir.

Kaynak:
    1) İlmihal, İslam ve Toplum, TDV, İslami Araştırmalar Merkezi

burda kadınlar erkekler için yaşamaz sözü yerinde değil burda normal kadınerkek ilişkisinden değil evilikten bahsediliyor kadının kocasının isteğini yerine getirmesi ne zamandan beri boyun eğmek oldu

Taner PINAR
    Misafir
    Ailede Kadın

İslâm, yaratılış itibarıyla kadın ve erkeğin eşit olarak yaratıldığını bildirir "Ey insanlar; Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık..." (el-Hucurat, 49/13). Yine İslâm dini kadın ve erkek arasında bir ayrımın sözkonusu olmadığını, doğum, ölüm ve daha sonraki hayatlarında bu iki cinsin birbirinden üstün bir tarafı olmadığını beyan eder. Çünkü insan Allah huzuruna yardımcısız, tek başına çıkarak, hesabını kendisi verecektir (Meryem, 19/93). İman sahibi, salih amel işleyerek Allah yolundan ayrılmayan kadınların durumu Kur'an'da "ahirette ebedî bir hayat sürüp Cennete gidecek kişiler" arasında zikredilir (en-Nahl, 16/97).

Kadınla erkek arasındaki farklılık uzviyetten ileri gelmekte ve kadınların zayıf, hassas varlıklar olduğu belirtilmektedir. Bunun için fert ve toplum hayatında bu iki cinsin fonksiyonlarında farklılıklar görülmekte ve bunda da kadının korunduğu ortaya çıkmaktadır. İslâm dini cahiliyyet hayatı inançlarında olduğu gibi kadını ne aşağılara itmiş ne de maderşahi (ailede kadının hâkimiyetinin geçerliliği) bir modelle aile yaşantısının sürdürmüştür. O, öyle bir aile modeli çizmiştir ki, bu ailede bütün aile fertlerinin ayrı ayrı görevleri bulunmakta ve bu görevlerinde kesinlikle biribirlerine karşı haksızlık görülmemektedir. İslâm düzeni aile hayatına getirdiği yenilikle adalette çığır açacak nitelikte bir modeli benimseyerek erkeğe ve kadına aile içerisinde baskı unsuru olabilecek ailenin zararına tüm davranışları ortadan kaldırmıştır.

İslâm aile reisi olarak bu görevi erkeğe vermiştir. "Erkekler kadınlar üzerinde hâkimdirler (ailenin reisidirler). Bu sebepledir ki Allah bazılarını (erkekleri) bazılarınızdan (kadınlardan) üstün kılmıştır. Bir de (erkekler onlara) mallarından infak etmektedirler..." (en-Nisâ, 4/34). Yine Allahu Teâla başka bir âyette "...(Erkeklerin kadınlar) üzerindeki (hakları) gibi kadınların da erkeklerin) ma'ruf şekilde lehlerine de (hakları) vardır. Erkeklerin ise kadınların üzerinde bir dereceleri vardır. Allah, aziz (mutlak galib)dir, hakîm (gerçek hüküm ve hikmet sahibi)dir" (el-Bakara, 2/28) buyurarak aile reisliği görevini erkeğe vermiştir. Erkeğin aile reisliğinde, ailenin ihtiyaçlarını karşılamak ve aileyi her türlü dış tesirlerden koruma görevi de sözkonusu olduğu için ona büyük sorumluluk düşer. Buna karşılık erkek aile içerisinde kadının şahsi malına karışamadığı gibi ona bazı yükümlülükler yükleyemez. Hatta kadın çocuğa bakmak istemezse kocasından bir bakıcı bile isteyebilir ve ev işlerini yapmayabilir. Ama buna rağmen bu tür ev ile ilgili iş ve sorumluluklar kadının takvasının göstergesi olduğundan Peygamberimiz (s.a.s) tarafından teşvik edilmiştir. Kadın erkeğin meşru dairedeki emirlerine itaat etmekle mükellef tutulmuştur (Ebu Davud, Nikâh, 40).

İslâm aile hayatının devamı karşılıklı hakların korunmasıyla mümkündür. "Sizin kadınlar üzerinde haklarınız, kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır" (Tirmizi, Radâ', 11). Karşılıklı haklarda kadının teslimiyeti ve itaatinden maksat ise kocasına karşı vazifelerini meşru dairelerde yerine getirmesidir.

bu konuda bazı değerlendirmelerde bulunmak bir bayan olarak hakkımdır kanaatindeyim.

Her şeyi tahakküm ve mülkiyet konusu olarak algılamak ve yaşamı ona göre düzenlemek zannediyorumki kendini bilen kadın ve erkeğin yaşam tarzı değildir.Burada özelk."kadın sadece kocasına güzel görünmek için makyaj yapar/kaş alır"gibi kesin bir ifadenin yer almasının benim açımdan bir tahakkümden öte kadına karşıki değer algılamasında zaafiyete yol açmasıdır.

Bir kadın sırf eşine güzel görünebilmek adına onun istekleri doğrultusunda önce kaş alması,sonra burnunu kaldırması,daha sonraları dudağına botoks yaptırıp yüzünü gerdirmesi sizce normal midir?Daha doğrusu bu evliliğin kendisi normal midir?

Evlilik kutsaldır,düşünebiliyor musunuz Türk medeni hukukunda bile bir gayri mümeyyizin(temyiz/ayırtım gücüne sahip olmayan)yaptığı tüm resmi işlemler batıldır(hüümsüzdür),ancak bunun iki istisnasından biri evliliktir.Yani evlilik akti mutlak butlanla sakattır ancak bu evlilik hakimin hükümsüz kılmasına kadar geçerli bir evliliğin tüm hüküm ve sonuçlarını doğurur,evlilik birliği içinde doğan çocuk sahih neseplidir.Hukuk bile evliliğe bu kadar büyük önem atfetmişken benim burada evliliği ve eşler arası ilişkileri tartışmam abesle iştigaldir.Ancak burada eşler arası ilişkileri sorgulamıyorum.Bir kadın eşi için kaş alsın,botoks yaptırsın beni ilgilendirmez.ben burada konuya farklı bir açılım getirmek istiyorum:Bir erkeğin eşinin kendince kusurlu taraflarını yine kendi istekleri doğrultusunda şekil değiştirmesini istemesi bu evlilikle ilgili bende çok da iyi bir intiba bırakmıyor.bence bunun 2 sebebi olabilir:
    1)ya bu evlilik gayesiz bir evlilik,değerleri olmayan bir birliktelik
    2)ya da belli bir amaç uğruna evlilik gerçekleştirilmiş ancak bir zaman sonra inanç svaşı yerine erkeğin kendini /nefsini tatmin savaşına dönüşmüştür.
    Olaya hangi açıdan bakarsak bakalım bunun altında toplumsal bir sorun yatmaktadır.

Şimdi bir bayan arkadşıma sorsam,sizin yaşam referansınız nedir?K.Kerim;evlilikteki amacınız Allhımın tavsiyesi,Sünneti seniyyeyi yerine getirmek diyecektir muhtemelen.İnancınızı yaşamak,inancınız uğruna mücadele vermek dururken sadece eşinizi mutlu etmek adına başladığınız tavizler acaba szi ve evliliğinizi hangi konuma getirecektir?Lütfen düşününüz.

Peki ya sizin istekleriniz?...Tamam eşiniz sarışın hanımlardan hoşlandığı için saçlarınızı boyattınız ama sizin ten renginize uymuyor.ne olacak?Evlilikte tek taraflı özveri bir zaman sonra tek taraflı angaryaya dönüşür.

Eğer evliliğinizin daha huzurlu geçmesi için bir tarafın özveride bulunması gerekiyorsa,niçin eşiniz sizi mutlu etmek için sziden kaşınzı al-ma-manızı istemezki?Sizin mutsuz olacağınız bir işi yapmanızı size tavsiye etmemesi size olan saygısının da bir ifadesi değil midir?

Evliliğin de bir sınırı olmalı ,isteklerinde.

TÜM ERKEK ARKADAŞALRIMA BU VESİLEYLE ŞUNLARI BİR HANIM ARKADAŞLARI OLARAK HATIRLATMAK İSTERİM:
    Kız arkadaşınıza/nişanlınıza/eşinize lütfen akşam yatağa başını koyduğunda "bugün Allah için ne yaptım"diye kendi kendiyle hesaplaşırken,yaptıklarının doğru olup olmadığını sorgularken kalbinin mutmain olmayacağı işleri on telkin etmeyin ve ondan istemeyin.Onun mutsuz olacağı işleri ona yaptırmayın.Zannediyorum buda sizin bir erkek olarak en büyük vazifeniz.Bilinizki bir kadın mutsuzsa dünya mutsuzdur,siz de mutsuz olucaksınız.

Ve en önemlisi....Şunu unutmayınız ey erkek ırkı :laugh[1]: Hz.Peygamberin yaşadığı o güzel,latif dine ihtiyacı olan,bugün İslamiyeti anlamaya ve yaşamaya muhtaç Trnin kılla,tüyle,yünle uğraşan erkeğe ihtiyacı yok.

Tüm bu yazdıklarımın sonucunda klasik kadın-erkek muhabbeti yapacaksanız k.bakmayınız klavyeme yazık.Zaten dünyada yeteri kadar kavga var bide biz birbirimize düşmeyelim.

Fitrattan Olan Şeylerİ Yapmak En GÜzel Olsa Gerek..teblİĞ İse Farz...?

selamunaleykum..cennet yolcuları satırlar o kadar çokki okumak ve anlamak biraz karışıyor bence..soru sorulmuş ve herkez güzel şeyler yazmış ancak soruya bakınız kısa ve öz..cevapta kısa öz olsun lütfen..sizler her şeyin en iyisini bilirsiniz muhakkak ben avamım.....

Erkeklerin fıtrattan gereği 10 şey var malum..beden temziliği.yıkanmak,vs..en önemlisi ise..sakal bırakmak...şayet bu kadar beden ile önemli bir konuda efendimiz HZ MUHAMMED MUSTAFA sav..yorum yapmamış olması (kaş yani)herhalde bir eksik yan kaldığını unutacak değil ( haşa)....

Bu bakımdan erkek ve kadınların ilk önce emir ve yasaklara uyup dünya yaşantısında ahiret için hazırlık yapmalı..helal iş helal eş helal aş ile....!

Erkek lerin tebliğ yaparken tebliğ amacı Allah cc ve Hz Muhammed Mustafa sav hizmet ise islamı yaşayan,ilim,fıkıh.ilmihal vb konularda alim seviyesinde kendini yetiştirip..dış görünüş ilede tam bir HZ MUHAMMED'e sav..benzemelidir..

Sözlerimle Muhammedi sav övemedim...ancak sözlerim Muhammed'le sav çok değer kazandı(İMAM RABBANİ ks)...

saygı ile..Allahın cici kulları....

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları