+ Konuyu Yanıtla
14 sonuçtan 1 --- 14 arası gösteriliyor

Konu: foruma nasıl resim eklerim diyenlere

ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18

foruma nasıl resim eklerim diyenlere

EKRAN RESMİ ALMA VE BOYUTLANDIRMA..

ekran resmi almak, boyutlandırmak, resim host sitesine yüklemek ve link alıp forumda yayınlamak....

önce ekran resmi almayı öğrenelim.. Ekranınızı resmetmek istediğiniz şekle getirin.
    Seçtiğiniz görüntüyü ekrana uygun şekilde yerleştirin. Unutmayın sadece ekranda sizin gördüğünüz kadarıyla resmedecektir. Ve kullandığınız ekran çözünürlülüğünce büyük olacaktır. Ben görüntü olarak forumumuzdan bir görüntü aldım.

Ekranı resmetmek için yapmanız gereken şey sadece klavyenizdeki Print Screen tuşuna basmak. Bu tuş klavyenizde sağ üst taraftadır. Tuşa bastıktan sonra bunu windowsun paint programında kaydedecez. painti nerden açacağınızı alt resimde görebilirsiniz.

painti açtıktan sonra alttaki resimdeki gibi düzen e girip yapıştıra basın.

Şimdi paintin içinde aldığınız görüntüyü gördünüz. Şimdi de alttaki resimdeki gibi dosya dan bunu kaydedecez. Ama bunu direk kaydet ile kaydedersek bu bmp formatında kaydolur ve boyutu çok büyük olur. Hem sizin için hemde forumda bakmak isteyen için işkence olur. Çünkü bir ekran görüntüsü yaklaşık 2.5 ila 3 mb büyüklüğündedir. Onun için resmi farklı kaydet ile kaydedin.

Gelen kayıt penceresinde resme bir isim verin ve bir alt pencereden jpg/jpeg formatını seçin. bu format resmin kalitesini düşürür ama boyutu 100-150 kb ye indirir. sonra kaydet e basın..

Resmi foruma eklemek için boyutlandırmak gerek. Çünkü gösterim boyutuna uymayan resimler forum programı tarafından yeniden boyutlandırılır ve görüntü netliği bozulur. Boyutlandırma da önemli olan en uzunluğudur ve 650pixel e kaar olan resimler sorunsuz görüntülenebilir. Yükseklik ise isterseniz 1km bile olabilir. :)
    Eğer photoshop gibi programlar kullanmıyorsanız bu işi paintte yapacaksınız.
    Paintin farkı basit bir program olduğundan % olarak küçültmesidir. Resmi paintte açtıktan sonra altta görülen yerden boyutlandırmayı açın.

Alttaki pencereden resminizin büyüklüğüne göre küçültme yapabilirsiniz.
    Mesela 1150*750 lilik bir resmi foruma uygun hale getirmek için resimde gördüğünüz uzat bölümündeki her iki seçeneği de 50 yapın. Bu işlem resminizi %50 oranına indirecektir. Ama orantının bozulmaması için “uzat” alanındaki iki yeri de 50 yapmalısınız. Yoksa resmin şekli bozulur.

Tamam deyip çıkın. Artık resminiz hazır.
    Düzenlendi: Mehmet DAĞDELEN 20-11-2006 00:03

Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18

Foruma Resim Ekleme

PC'NİZDE OLAN BİR RESMİ HOST EDİP FORUMDA YAYINLAMA..

üstteki mesaj ekran resmi almayla ilgiliydi. şimdi de elinizde ki bir resmi
    forumda yayınlama nasıl oluyor onu öğrenelim.. İNŞAALLAH
    resmi bir host sitesine yükleyeceğiz. Bu siteler ücretsiz olarak resimlerinizi depolar. Ve forumda resmin olduğu konuya giren kişi için forum programı bu depodan o resmi çağırır. Depo olarak kullanılacak çok site var. Ama ben genelde imageshack i kullanıyorum. Bu linki favorilerinize ekleyin http://imageshack.us ,

Siteye imageshack e girdikten sonra “gözat”a basın. Gelen pencere sizin kendi pc nizin gezginidir. Oradan ilgili klasörden resminizi bulun ve üzerine bir kere tıklayıp seçin. Ve aç'a basın.

Artık resminizin adres yolu “gözat”ın yanındaki pencerede. Şimdi alttaki “host it” sekmesine basın ve bekleyin. Resim yükleniyor. Bu işlem sizin internet bağlantı hızınız ve de resmin büyüklüğü ile orantılı olarak uzun ve ya kısa sürebilir.

Yükleme tamamlanınca alttaki sayfa gelecek ve biz buradan link alacağız. siz buradan alt kısımda bulunan “hotlink for forums(1)” linkini alacaksınız. Bunun için linkin üzerine gelip sol tıklayarak seçin sonra sağ tıklayıp kopyala deyin. İşte bu link resmi forumda yayınlatacak link.

Şimdi de açmak istediğiniz konuya gelip resmin linkini bir satıra yapıştırın. Ve dilerseniz linkin bir üst satırına dilerseniz de bir alt satırına yazı yazabilirsiniz. Resminiz yayına hazır ama her ihtimale karşı önizleme yaparak resmin çıkıp çıkmadığına bakın. Tabi önizlemek için konu başlığını girmeyi unutmayın. Saha sonra konuyu açın.

Birde tavsiye; pc nizde bir word ya da notpad dosyası açarak bu tür yüklediğiniz resimlerin linklerini yedekleyin. Böylece aynı resmi başka bir forumda da yayınlayacağınız zaman yeniden yüklemeye çalışmazsınız..
    Düzenlendi: Mehmet DAĞDELEN 08-10-2006 21:54

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18
    BAŞKA SİTELERDE YAYINDA OLAN BİR RESMİ YAYINLAMA..

Bir de başka sitelerden resim yayınlama olayı vardır. Bu daha basit bir işlemdir.
    Herhangi bir sitede sürekli olarak yayınlanan bir resmide, oradan linkini alarak editör deki “görüntü ekle” seçeneğine bu linki girerek yayınlayabilirsiniz. Ben resim olarak AGD sitesinin banner resmini seçtim..
    Dikkat edilecek husus şudur, eğer o sitede o resim geçici olarak yayınlanıyorsa ve siz bu resmi foruma eklemişseniz orada bu resim silinince artık forumdaki gösterimide biter. Ya da adamlar aynı linke aynı isimle başka bir resim yüklerlerse bu seferde sizin konunuzda başka bir resim görülür. İşte bu yüzden yayını sürekli olan resimleri tercih edin.
    Herhangi bir siteden resim linki almak için önce o resmin üzerine fare imleci ile gelip sağ tıklayın. özelliklere girin..

url kısmındaki linkin tamamını (eksik harf unutmayın) mause ile seçin. Sağ tıklayıp kopyala ya basın.

Ve editörde ok işareti ile gösterdiğim ikona basarak gelen pencerede yapıştırın.
    Yalnız dikkat edin o pencerede http/ kodu açılıyor. Ve sizin kaydettiğiniz linkte de bu kod oluyor. Önce bu penceredekini silip öyle yapıştırın.

Ve mutlaka önizleme yaparak resmin çıkıp çıkmadığına bakın.

alttaki AGD logosunu şu anda http://www.anadolugenclik.com.tr/tr/default.asp adresinden direk yayınlıyorum.

Hepsi bu kadar. İNŞAALLAH işinize yarar.

abi bendeki klavyede print screen diye birsey yok print screenin p si bile yok:confused1[1]: :confused1[1]: :confused1[1]: nolcek simdi :confused1[1]: :confused1[1]:
    كنت مسؤولا عن كل ما قمتم به!

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18
    başlat > tüm programlar > donatılar > erişilebilirlik > ekran klavyesi

buradaki psc tuşu da aynı işi görüyor.
    yalnız ekran resmi içinde klavye de görünür. onun için klavyeyi almak istediğin
    görüntünün dışına taşı.
    gerçi mutlaka psc tuşu vardır sende yani olmaması mümkün değil
    ama bulamadıysan bunu kullan.

benim turkcem berbat ve klavyeyle PC de ingilizce :confused1[1]:
    كنت مسؤولا عن كل ما قمتم به!

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18
    bir fotoğrafı kaydeden cihazın o anda kaydettiği çözünülürlülük neyse
    her zaman en iyi kalitesi de o olacaktır.
    fotoğraf kaydeden cihazlar neler?
    dijital fotoğraf makinası: resim çekilirken hangi çözünülürlülükte ise en iyi görüntüleneceği boyutta odur. daha sonra büyültmek istersen netlik bozulur.
    scanner(tarayıcı): herhangi bir resmi bir scannerde kaç pixel'de tararsan en iyi görüntüleme seviyesi de o olur.
    ekran kaydı: kaydettiğiniz anda ekranınız kaç çözünülülürlüğey ayarlıysa en yüksek netlik seviyesi odur.

esasen resimler büyültülürkende küçültülürkende netliğini kaybeder.
    günü gelirde vektörel kayıt yapılabilirse işte o zaman netlik sorunu ortadan kalkar.
    çünkü vektörel resimler her boyutlandırmada yeniden hesaplanır.
    mesela mühendislikte kullanılan grafik programları vektörel çizim yapar.
    ve projenin her büyüklükte aynı netlikte görüntülenmesini sağlar.

yani sen şimdilik paint ya da acdsee gibi programlarla resimleri boyutlandır.
    kalitesini boşver.

bir de foruma resim eklerken zaten İMG tagı olan link ekliyorsun.
    birde bunu "görüntü ekle" den ekleyerek ikinci bir İMG tagı oluşturuyorsun.
    gerek yok.
    aldığın linkin başında ve sonunda İMG tagı varsa "görüntü ekle"yi kullanma.
    doğrudan editöre yapıştır.

1 şey anladıysam arap olem
    IELUI

??? Amine Sümeyye KIVRIM kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2008
    İletiler
    129
    Blogdaki Konular
    7
    çok karışık sanırım biri göstermeden anlayamayacağım:confused1[1]:
    BUDA GEÇER YA HU!

bencede çok karışık ama yapılamayacak şey degil.

Ben böyle yapmıştım, bir keresinde küçücük çıktı resim, bir keresinde de karman çorman bir sürü karakter çıktı. Bir yerde yanlış yapıyorum heralde.
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

Kayıtsız
    Misafir

resim ekleme

Basit şekliyle anlatim bende : )

gördüğünüz resmin üzerine gelip mausla sağ tıklayıp orda çıkan pencerenin en altında özellikler yazıyor oraya tıklayın ve karşınıza link çıkacak adres url yazan yerin karşısındaki linki kopyala foruma as ve image yani resim ekle butonuna bastıktan sonra gönder işlem tamam bu kadar basit : )
    görünce sizleri davadaşlarımı dayanamayıp yardım edim dedim,inşaAllah faydalı olur
    selametle..

Bakar mısınız?

Forumun logosunun sağ üst köşesindeki resmi ne zamn değiştireceksiniz acaba?
    Yoksa başka bir anlamı mı var hâlâ?

BAKIRKÖY MGV

Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Mehmet DAĞDELEN tafarından gönderildi Mesajı Göster
    BAŞKA SİTELERDE YAYINDA OLAN BİR RESMİ YAYINLAMA..

Bir de başka sitelerden resim yayınlama olayı vardır. Bu daha basit bir işlemdir.
    Herhangi bir sitede sürekli olarak yayınlanan bir resmide, oradan linkini alarak editör deki “görüntü ekle” seçeneğine bu linki girerek yayınlayabilirsiniz. Ben resim olarak AGD sitesinin banner resmini seçtim..
    Dikkat edilecek husus şudur, eğer o sitede o resim geçici olarak yayınlanıyorsa ve siz bu resmi foruma eklemişseniz orada bu resim silinince artık forumdaki gösterimide biter. Ya da adamlar aynı linke aynı isimle başka bir resim yüklerlerse bu seferde sizin konunuzda başka bir resim görülür. İşte bu yüzden yayını sürekli olan resimleri tercih edin.
    Herhangi bir siteden resim linki almak için önce o resmin üzerine fare imleci ile gelip sağ tıklayın. özelliklere girin..

url kısmındaki linkin tamamını (eksik harf unutmayın) mause ile seçin. Sağ tıklayıp kopyala ya basın.

Ve editörde ok işareti ile gösterdiğim ikona basarak gelen pencerede yapıştırın.
    Yalnız dikkat edin o pencerede http/ kodu açılıyor. Ve sizin kaydettiğiniz linkte de bu kod oluyor. Önce bu penceredekini silip öyle yapıştırın.

Ve mutlaka önizleme yaparak resmin çıkıp çıkmadığına bakın.

alttaki AGD logosunu şu anda http://www.anadolugenclik.com.tr/tr/default.asp adresinden direk yayınlıyorum.

Hepsi bu kadar. İNŞAALLAH işinize yarar.

aaaa hakkatten oluyormuş...:)))

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları