Saadet Partisi İstanbul Gençlik Kolları, İİT kararını protesto etti

İSLAM İşbirliği Teşkilatı’nın, Doğu Kudüs’ü Filistin başkenti olarak kabul etmesinin ardından Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları basın açıklaması düzenledi. Çemberlitaş’ta Abdülhamid Han’ın kabri önünde gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Yasin Kalaycı, Müslüman liderlere seslenerek, “Kovun İsrail elçisini, aldığınız karardan hemen dönün ve Kudüs’ün tamamını hemen Filistin’in başkenti ilan edin" dedi.

Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aldığı Doğu Kudüs kararını tasvip etmediklerini kamuoyuna duyurmak adına basın açıklaması düzenledi. Çemberlitaş’ta Abdülhamid Han’ın kabri başında, binlerce gencin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Yasin Kalaycı, Müslüman liderlere seslenerek, “Kovun İsrail elçisini, aldığınız karardan hemen dönün ve Kudüs’ün tamamını hemen Filistin’in başkenti ilan edin" dedi.

Basın açıklamasında konuşan Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Yasin Kalaycı, “Dünyada küresel korsanlığa soyunan bir ülkenin başkanı kendi ülkesinden yaklaşık 10.000 km uzaklıkta bulunan kadim bir şehrin yani Kudüs’ün statüsü hakkında bir karar vermiştir. Bu kararın kabul edilebilir bir yanı olmadığı gibi kesinlikle yok hükmünde sayılması gerektiğini de peşinen söylemek isteriz. Kudüs’ün statüsünün ne olduğuna tek başına karar vermeye çalışmak, tarih bilmezlik, cehalet ve ihanet emareleri taşımaktadır. Bu karar, hukuksuzluk ve devlet eli ile korsanlık yapmak demektir. Biz biliyoruz ki; dünyanın herhangi bir köşesinde bir gözyaşı varsa arkasında ABD ve Siyonist işbirliği vardır” dedi.

‘BANA NE AMERİKA’DAN’ DİYEBİLMELERİNİ BEKLERDİK

Trump’ın aldığı kararın Kudüs sevdalılarını birleştirdiğini söyleyen Kalaycı, “Böyle bir kararın alınması Kudüs sevdalılarının yeniden birleşmesine ve özgür bir Kudüs için küresel intifadanın başlamasına vesile olmuştur. ABD Başkanı’nın böyle bir açıklama yapması bizleri şaşırtmamıştır. Asıl şaşırtması gereken kişiler Müslüman liderlerdir. Bundan dolayı İslam İşbirliği Teşkilatı’na katılan Müslüman liderlerden ‘Bana ne Amerika’dan’ diyebilmelerini beklerdik. Ancak alınan kararlar ne yazık ki bizlere hayal kırıklığı yaşatmıştır” ifadelerini kullandı.

İSLAM’IN BATISI DOĞUSU OLMAZ

“Ne demek sadece Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir. Bu açıklamanın ABD’nin açıklamasından ne farkı vardır. Bizler Milli Görüşçü gençler olarak Kudüs’ü ne doğu ne Batı olarak tanımlamayı kabul etmiyoruz. Her kim bunu kabul ediyor ise de ret ediyoruz” diyen Kalaycı, “Kudüs, batısı, doğusu ile Kudüs’tür. Ve Kudüs her yönü ile her metrekaresi, her taşı ile bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Kudüs İslam’ındır. İslam’ın batısı doğusu olmaz” şeklinde konuştu.

KUDÜS TARTIŞMASIZ OLARAK İSLAM’INDIR

İsrail’in işgalci bir yönetim olduğunu söyleyen Kalaycı, “İşgalci olan bir yapı, devlet olarak nasıl tanımlanır? Kudüs’ün bir kısmı bu zalimlere nasıl terk edilebilir? Kınamak yetmez, eylem istiyoruz. Kovun İsrail elçisini, aldığınız karardan hemen dönün ve Kudüs’ün tamamını hemen Filistin’in başkenti ilan edin. Şu bir gerçektir ki; Kudüs tartışmasız olarak İslam’ındır. Bu konu tartışma konusu bile değildir. Çünkü Kudüs bizler için varlık meselesidir. Tarih, işgalci İsrail’i devlet olarak kabul etmek için can atan liderleri değil ‘Bana ne Amerika’dan’ diyen liderleri unutmayacaktır” diye konuştu.

“ÜMMETİ SEVİNDİRSEYDİNİZ”

Kalaycı, “Uzun yıllar İslam milletine baş şehirlik yapmış olan, Sultan Abdülhamid Han’ın payitahtı, Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından D-8’in kurulduğu kutlu şehir İstanbul’da bulunan tüm İslam ülkeleri liderlerine sesleniyorum. Keşke ‘Bana ne Amerika’dan’ diyebilseydiniz ve bu oyunu bozsaydınız. ABD ve işbirlikçilerine kırmızı kart göstererek ümmeti sevindirseydiniz” açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasına Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları eski Başkanı İsmail Acar, Hakan Tevfik Erdağı'nın yanı sıra gençlik teşkilatları ve vatandaşlar katıldı.