Temel Karamollaoğlu: Kudüs’ten vazgeçemeyiz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin Bursa İnegöl 7'nci Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmasında ''Kudüs ilk kıblemizdir, üç önemli İslam şehrinden biridir. Biz Kudüs’ten vazgeçemeyiz. Kim ne yaparsa yapsın, eninde sonunda Kudüs Müslümanlara teslim edilecektir. Buna inanıyorum'' ifadelerini kullandı.Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin Bursa İnegöl 7’nci Olağan Kongresi’ne katıldı. İnegöl Belediye Spor Salonu’nda gerçekleşen kongreye katılan Karamollaoğlu’na Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan eşlik etti. Programda İnegöllülere hitap eden Karamollaoğlu, son zamanlarda dünyada ciddi gelişmelerin olduğunu ve bu gelişmelerin ülke olarak endişeye sevk ettiğini söyledi. ABD Başkanı Trump’ın Kudüs ile ilgili kararını büyük bir endişe ile takip ettiklerini belirten Karamollaoğlu, alınan kararı sert bir dille telin etti.

KUDÜS HER ZAMAN İLK GÜNDEM MADDEMİZDİR

Milli Görüş olarak Kudüs’ü her zaman gündemin ilk maddesi yaptıklarını hatırlatan Karamollaoğlu, “80 yılında İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan ettiği zaman dönemin Türkiye Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen gerekeni yapmadığı için Milli Selamet Partisi vekilleri olarak hakkında verdiğimiz gensorunun kabul edilmesiyle ilk düşürülen bakan oldu. Biz laf değil, icraat yaptık. Kudüs ilk kıblemizdir, üç önemli İslam şehrinden biridir. Biz Kudüs’ten vazgeçemeyiz. Kim ne yaparsa yapsın, eninde sonunda Kudüs Müslümanlara teslim edilecektir. Buna inanıyorum” dedi.

AB’NİN KARŞISINDA MIYIZ, YANINDA MIYIZ?

Hükümetin ABD’nin kararını kınamasının önemli olduğunu, az da olsa yüreklerini soğuttuğunu ifade eden Karamollaoğlu, “Ama hâlâ ABD’den, AB’den ne yazık ki kopamıyorlar. Arka planda neler dönüyor anlayamıyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı toplandığında kısık bir ses ve karar çıkarsa emin olun o zaman da yüreğimize ateş düşer. Tehlikeler karşısında dik duramazsanız hiçbir zaman başarılı olamazsınız, hiçbir dostsunuz olmaz ve onlardan da destek göremezsiniz. Şimdi biz böyle bir durumla karşı karşıyayız. Dış politikada şaşkınız. AB’nin yanında mıyız, karşısında mıyız? Bilemiyoruz” diye konuştu.

15 YILDA NE YAPTINIZ?

Türkiye’nin dış politikasının geldiği noktanın endişe verici olduğunu kaydeden Karamollaoğlu, tarımda ise durumun farklı olmadığını belirtti. Türkiye olarak dışarıdan büyükbaş hayvan, buğday ithal etmek istemediklerini vurgulayan Karamollaoğlu, “15 yıldır iktidardasınız, ne yaptınız Allah aşkına” diye sordu. OHAL’in uzun sürmesini sert bir dille eleştiren Karamollaoğlu, “OHAL 3-5 ay olur ama 1 yıl 2 yıl olursa bu OHAL olmaktan çıkar. Şu an hukuk buzdolabına kalkmış durumda” diye konuştu.