2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Konu: Fatih Erbakan’dan çarpıcı Arakan yorumu

 1. #1

  Fatih Erbakan’dan çarpıcı Arakan yorumu

  Fatih Erbakan’dan çarpıcı Arakan yorumu

  Arakan bölgesinde yaşayan Müslümanlara yapılan zulüm ve katliam ilgili Erbakan Vakfı Başkanı Fatih Erbakan çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Erbakan Vakfı Başkanı Fatih Erbakan, Arakan'a gıda yardımı göndermek aç değil de tok ölmelerini sağlamaktır. Somut adımlar atılmalı derhal Asker göndermekle çözüm olur.”dedi.

  Erbakan Vakfı Genel Başkanı Sayın Fatih Erbakan Arakan Katliamı ile ilgili önemli noktalara değinerek şunları söyledi;

  " Sözlü duayı çok güzel yapıyoruz ama fiili duayı doğru yapamadığımız için bu bayramlar İslam aleminin kurtuluşu ile sonuçlanmıyor. Her bir bayramımızı katliam ve zulüm içeren buruk haberler ile geçiriyoruz. Myanmar Ülkesinin Arakan eyaletinde yaşayan Ruhingya Müslümanları yüzyıllardır zulme maruz kalmışlardır. 1950’lerde Myanmar da 2 milyon Müslüman nüfusu varken, 2017 de bu sayının 5 milyona ulaşması öngörülmüştür. Fakat şu anda bu sayı 1 milyon 150 bin civarındadır. Müslüman nüfusunun artması gerekirken tam tersine bu sayı düşmüştür. Tüm dünyanın gözü önünde yapılan zulüm bu veriler ile açıkça ortaya çıkmaktadır. Şu anda Arakan da ki Müslümanlara vatandaşlık verilmemektedir. Şu anda Myanmar da ki Müslümanlar devletsiz en fazla nüfusa sahip azınlık olarak göze çarpmaktadır. Myanmar da ki Müslümanlara sadece geçici ikamet verilmektedir. Böylece Müslüman kardeşlerimize sığınmacı muamelesi yapılmaktadır. Ayrıca Myanmar parlamentosundan bir vekil DNA testi yapılıp, Müslüman kardeşlerimizin sınır dışı edilmesi için önerge vermiştir. Bu son derece vahim bir durumdur. Müslüman kardeşlerimizin tüm temel hak ve özgürlükleri ellerinden alınmıştır. Seyahat hakkı ellerinden alınmıştır. Eğitim hakları ellerinden alınmıştır. Memurluk ve devlette çalışma hakları elinden alınmıştır. Hatta daha ötesi bir Budist bir Müslüman kardeşimizi öldürdüğü zaman bile yıldırıcı bir ceza verilmemektedir. Dünyada ki Tüm Müslüman kardeşlerimizin bu konuya fiili olarak hassasiyet göstermesi gerekmektedir. "

 2. #2
  Fatih Erbakan'dan Arakan için tarihi teklif

  Dr. Fatih Erbakan'dan Arakan'da yaşanan krizin çözümüne yönelik önemli bir teklif geldi.

  Arakan da yaşanan olaylarla alakalı olarak bir açıklama yapan Erbakan Vakfı Genel Başkanı Dr. Muhammet Ali Fatih Erbakan, "1997 yılında TBMM den geçen bir kararla Filistin'e gönderdiğimiz barış gücünü örnek göstererek aynısını tekrar yapabiliriz" dedi.

  Erbakan basın açıklamasına şu şekilde devam etti, "Yeniden Türkiye’yi ve İslam birliğini bir an önce kurmamız lazım. Böylece biz de onlara yapılan bu zulümleri bir telefonumuzla, bir mektubumuzla ortadan kaldırabilelim. Osmanlı'nın mirası üzerinde oturan bu aziz milletin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yapacağı, yabancı gayrimüslüm bir vakıf ile aynı olmamalı. Ne yapılması lazım? Bir defa islam işbirliği teşkilatı acilen birleşmiş milletler nezdinde girişimlerde bulunarak oraya Myanmar’a, Arakan eyaletine müslüman ülkelerin askerlerinden oluşan bir barış gücü göndermesi lazım. Bu nerden çıktı? Bu konuda en önemli örnek 54. Hükümet olan Refah yolu hükümeti döneminde Filistinin el-Halid kentine türk askeri birliği TBMM’nin kararıyla gönderildi. 20 şubat 1997 tarihli Tbmm oturumunda başbakan Necmettin Erbakanın teklifiyle oy birliğiyle alınan kararla türk askeri birliği filistinin el-Halil kentine barışın korunması amacıyla gönderildi. Yani müslüman türk askerleri barış gücü olarak Filistin’in el-Halil kentine 1997 yılında gönderildi. Bu Osmanlıdan 80 yıl sonra ilk defa olan tarihi bir olaydır. Bir benzerini şimdi de Arakan’daki Rohingya müslümanları için İslam ülkeleri tarafından yapılması gereklidir. Bu konuda da D8 ülkelerinin tabi en başta Türkiye Cumhuriyeti devletinin öncülük etmesi gerekir. Dediğim gibi sadece gıda yardımıyla insanları ölürken insanların aç değil de tok karnına ölmesini sağlayabilirsiniz. Yapılması gereken zulmün ve katliamın önlenmesi için aynen Filistine 54. Hükümetin göndermiş olduğu gibi müslüman ülkelerin askerlerinden oluşan bir müslüman barış gücünün bölgeye gönderilmesidir."

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •