Zekeriya Hazırbulan: "Stratejik ortaklıklar gözden geçirilmeli"

SAADET Partisi (SP) İzmir İl Başkanı Zekeriya Hazırbulan, Arakan’da yaşananlarla ilgili İslam ülkelerinin uluslararası güç birliği oluşturmasının önemini ortaya koyduğunu söyledi. Hazırbulan, PKK ile mücadelede ise istihbarat konusunda stratejik ortaklıkların gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

SP İzmir İl Başkanı Zekeriya Hazırbulan, partililerle bayramlaştı. Partinin İzmir İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen bayramlaşmada konuşan Hazırbulan, dini bayramların önemli olduğunu vurgulayarak, özellikle Kurban Bayramı’nda yardımlaşma ve dayanışma duygularının güçlendiğini belirtti. Çatışmanın, savaşın, katliamın, göçün, açlık ve sefaletin pençesinde olmanın Müslümanların kaderi haline geldiğini belirten Hazırbulan, “Daha birkaç gün önce Arakan’da ayyuka çıkan katliamlar, vahşet, işkence ve dayanılmaz acılar, yürek burkan kareler, 3 bin Müslümanın katledilmesi olayı var. İslam coğrafyasının özellikle bugün yaşadığı problemler, İslam ülkelerinin uluslararası alanda güçlü bir birlik oluşturmasının ne kadar büyük önem taşıdığını daha fazla ortaya koymaktadır. Milli Görüş, siyasi arenaya çıktığı günden beri bunun önemini anlatıp mücadele etmektedir" dedi.

"SOSYAL VE SİYASİ ZEMİN DEVLET ELİYLE TAMİR EDİLMELİ"

Bölücü terör örgütü PKK ile mücadelenin de önemine değinen Hazırbulan, “Ülkemizi sırtından hançerlemeye çalışanların kimler olduğunun üzerinde durulmalı. Bu tür saldırıların arkasında uluslararası istihbarat örgütlerinin rolü ortaya konmalıdır. Stratejik ortaklıklar yeniden ele alınmalıdır. Aynı medeniyetin insanları olarak, bin senedir kardeş olarak yaşayan Türkler ve Kürtlerin en büyük ve en önemli ortak paydası İslam kardeşliğidir. Bu nedenle çare İslam kardeşliğindedir. Sosyal ve siyasi zemin devlet eliyle tamir edilmelidir. Bu nedenlerle biz Saadet Partisi olarak Güneydoğu’ya yönelik ekonomik telafi programları ve sosyal telafi programları uygulanmasını, göçün geri döndürülmesini, milletimizin ortak çimentosu olan değerlerimize, inançlarımıza ve dinimize yeniden sahip çıkıp sarılmayı çözüm önerileri olarak sunuyoruz" diye konuştu.