+ Konuyu Yanıtla
2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Konu: Milli Görüşçüler muhalefete çatı aday olarak kimi önerdi

 1. #1

  Milli Görüşçüler muhalefete çatı aday olarak kimi önerdi

  Milli Görüşçüler muhalefete çatı aday olarak kimi önerdi

  Saadet Partili Kaya, Karamollaoğlu’nu hem aday gösterip hem de muhalefete ilk aşamada Karamollaoğlu üzerinde anlaşalım teklifi götüreceklerini belirtti.


  Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Avukat Bülent Kaya 2019'daki Cumhurbaşkanlığı seçiminde partilerinin Genel Başkanı, Milli Görüş lideri Temel Karamollaoğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı göstermek istediklerini söyledi. Saadet Partili Kaya, Karamollaoğlu’nu hem aday gösterip hem de muhalefete ilk aşamada Karamollaoğlu üzerinde anlaşalım teklifi götüreceklerini belirtti.
  “KARAMOLLAOĞLU TÜM PARTİLERİN ÜZERİNDE İTTİFAK EDECEĞİ ÖZELLİKLERE SAHİP”

  KRT’de Çağlar Cilara'nın stüdyo konuğu olan Saadet Partili Kaya şunları söyledi:

  “Elbette Saadet Partisi kendi siyasi programını sırf kendisini iktidara getirmek için değil, bu ülkenin 80 milyonuna da huzur ve gelecek vaat ettiğini düşündüğü için bu siyasi projeyi en iyi uygulayabilecek adayların da elbette kendi adayları olduğunu düşünür. Sayın Genel Başkanımız da Türkiye'nin meselelerine vakıf, Türkiye'deki bu siyasi atmosferi düşürebilecek, Türkiye'yi bu kutuplaştırmadan çıkarabilecek bilge bir kişiliğe sahip.

  Bizim Genel Başkanımızın diğer tüm siyasi partilerin de üzerinde ittifak edici özellikleri taşıyan bir Genel Başkan olduğunu düşünüyoruz, bu bizim düşüncemiz. Ama elbette sayın Genel Başkanımızdan daha fazla toplumun büyük kesimlerini kucaklayıcı ve toplumu süreçte kazanabileceği hissini oluşturacak bir aday olursa onu da değerlendiririz. Biz kendi adayımızı dayatmayız ama biz kendi Genel Başkanımızı Türkiye’nin şuan ihtiyaç duyduğu başkanlık profili için uygun bir aday olduğunu elbette düşünüyoruz.”

  SAADET PARTİSİ'NDEN AÇIKLAMA
  Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Avukat Bülent Kaya'nın ifadeleri sonrasında, parti genel merkezindenaçıklama yapıldı. Açıklamada, "Söz konusu ifadeler, Genel İdare Kurulu Üyemiz sayın Bülent Kaya’nın kişisel kanaat ve değerlendirmelerini yansıtmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

  Açıklamanın tam metni şöyle:

  “Saadet Partisi 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için herhangi bir karar almış değildir. Habere dayanak teşkil eden söz konusu ifadeler, Genel İdare Kurulu Üyemiz sayın Bülent Kaya’nın kişisel kanaat ve değerlendirmelerini yansıtmaktadır. Herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Saadet Partimiz istişareye en fazla önem veren partilerin başında gelmektedir. Zamanı geldiğinde, parti yetkili organlarında gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra ülkemiz ve milletimiz için en uygun karar verilecektir. Bunun dışındaki açıklamalar ancak bir niyet ve düşünce beyanı olarak görülmelidir. Kamuoyuna saygılarımızla”

  Saadet Partisi Genel Merkezi" 2. #2
  Mustafa Kamalak: “2019’da ortak Cumhurbaşkanı adayı Milli Görüş kökenli olmalı”


  Saadet Partisi eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak, 2019’da Erdoğan’ın karşısına ortak bir adayın çıkması ve çıkacak adayın Milli Görüş kökenli olması gerektiğini savundu.

  Nasıl Dergi’ye verdiği röportajda 2019 seçimleri ile ilgili “Sayın Baykal da akıllıca bir söz söyledi. Ortak bir aday belirlemekten söz etti. Bu aday nereden olabilir? Bence bu aday Milli Görüş kökenli olmalıdır. Neden Milli Görüş kökenli olmalı? Çünkü Milli Görüş hiç kimseye kin ve nefretle bakan bir görüş değildir” açıklamasında bulundu. Kamalak, ayrıca Adalet Yürüyüşünü de gönülden desteklediğini dile getirdi.

  Röportajın ilgili bölümleri şöyle:

  Referandum sonrası toplumsal muhalefet ne yapmalı? Saadet Partisi 2019’a doğru nasıl bir strateji izleyecek?
  2019’a doğru olaylar bizim dışımızda gelişiyor. Ama ne yapıp edip biz hep şunu dedik: Barış barış barış. Şu partiymiş bu partiymiş. Ben Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla konuştuğumda ona şunu söyledim. Ben CHP’den şikayetçiyim dedim. Sadece ben değil, halk da şikâyetçi dedim. Çünkü Halk Partisi marjinal verimi düşük bir parti. Maliyeti çok yüksek ama verimi düşük. Bunu söyledim. Maliyeti yüksek toplum bakımından. Niye? Bakıyoruz; emekli valiler orada, emekli büyükelçiler, emekli akademisyenlerin çoğu orada. Yani yetişmesi topluma büyük maliyetler getirmiş insanlar orada. Ama bakıyoruz verim düşük. Toplumu sürüklemeli bu insanlar, aydınlatmalı. Sadece dini duygularla, muhafazakârlıkla izah edemeyiz. Merhum Ecevit yüzde 40’ların üzerinde oy aldı bu memlekette, o zaman daha muhafazakârdı toplum. Olmuyor. Proje üretmemiz lazım. Bu projeyi de barış üzerinden üretmemiz lazım diye düşünüyorum ben. Saadet Partisi’nin bu temayı işlemesi gerektiğini düşünüyorum. Zaten genel başkanken böyle demeçlerim oluyordu. Kavgayla bir yere varamayız. Türkiye olarak bizim kavgaya ayıracak vaktimiz yok. Bu ülke icabında dini ayrı, dili ayrı, bayrağı ayrı, rengi ayrı, meşrebi ayrı ABD’den, İngiltere’den, Fransa’dan uzman getiriyor mu? Onlarla anlaşıyor mu? Ya o zaman ben CHP’yle, şunla bunla niye anlaşamayacağım? Öyle şey mi olur?

  BARIŞ YANLISI BİR ADAY OLMALI

  Mutlak surette barış barış barış. 2019’a doğru giderken her halükârda barışı öne çıkarmalıyız. Çünkü barış olmadan üretim olmaz, üretim olmadan fakirliği, işsizliği yenmek mümkün değildir. İşsizliği fakirliği yenmeden de barışı, iç huzuru sağlayamazsın. Çünkü yokluk insanları birbirine düşürür. O münasebetle işe barıştan başlamak zorundayız. Tabii en önemli konu Cumhurbaşkanlığı seçimi olacaktır. Ne olabilir burada. Kanaatimce Sayın Baykal da akıllıca bir söz söyledi. Ortak bir aday belirlemekten söz etti. Bu aday nereden olabilir? Bence bu aday Milli Görüş kökenli olmalıdır. Neden Milli Görüş kökenli olmalı? Çünkü Milli Görüş hiç kimseye kin ve nefretle bakan bir görüş değildir. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum malum, gittikçe de geriliyor. Barışçıl bir aday çıkarılamadığı takdirde bu ortam gerilerek devam eder. Sayın Kılıçdaroğlu doğru bir cümle söyledi, ben aday değilim dedi. Adayım demiş olsaydı yüklenirlerdi. Kendi partisi içinden de bir kısım insanlar tavır koyardı. Sonra CHP benim adayım diye bir kişiyi gösterdiğinde, CHP’nin oy potansiyeli hâlihazırda belli. Yüzde 25, 30 hadi olsun 35. Karşısında yüzde 65’e varan bir kitle var. Hele bu kitle düşmanlık duygularıyla yönlendirilecek olursa daha bir bloklaşıyor. Daha kesin çizgilerle ayrılıyor. Böyle değil birleştirici, uzlaştırıcı, yaraları sarıcı bir aday profili çiziyorum ben. Bu nerede olur diye düşünüyorum. İsimlendirmek şu aşamada doğru olmaz. Bunu ülkesini seven siyasi liderlerin bir araya gelip belirlemesi lazım yoksa ülke günbegün geriliyor. Sonunda hepimiz zarar ederiz.

  ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜ GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUM

  Kamalak, adalet yürüyüşünü gönülden desteklediğini belirtirken şunları kaydetti:

  Ben partim adına söyleyecek değilim ama ilk günden itibaren can-ı gönülden destekliyorum dedim. Gelinen noktaya baktığımızda hazin bir tabloyla karşı karşıyayız. Efendim 15 Temmuz’da 250 şehit var, 2000’den fazla yaralı var. Sanki bunlar AK Parti’nin tekelindeymiş gibi. Şehitler onun şehitleri, gaziler onun gazileri. Olmaz böyle şey ya. Meclise o gece yürüyen tek genel başkan bendim. Tek genel başkan bendim. Öbür taraftan AK Parti “adalet yok mu bu ülkede” diyemiyor. Hazin bir tablo bu. Ana muhalefet partisini bir bakıma teröristlikle suçluyor. Geçenlerde internete düşmüştü. Bir zat CHP bitmeden PKK bitmez diyor. CHP’yi sev sevme, bu ülkenin ana muhalefet partisi. 90 küsur yıllık parti bu. Onu bitirmeye çalışırsan bu ülkede huzuru nasıl sağlayacaksın?

  AKP İLE İTTİFAK MÜMKÜN MÜ?

  Kamalak Saadet Partisi’nin AKP ile ittifak yapıp yapmayacağı konusunda ise şöyle konuştu:
  1 Kasım seçimlerine doğru ittifak gündeme geldi. Doğrusu o gündeme gelince ben burkuldum. O görüşmeyi yapan arkadaşlara dedim. Ak Parti bize ihya için gelmez imha için gelir. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı da Saadet’i yakın markaja alın diye talimat verdi. Bu benim fikrim. Partimizin yetkili organları var, genel başkanı var. Onlar ne düşünür bilemem.
+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •