Aynı oyun 100 yıl önce de oynandı!

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM), Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizdeki terör sorununu ve çözüm yollarını düzenlediği geniş kapsamlı çalıştayla masaya yatırdı.


ESAM, Ankara’da düzenlediği çalıştay ile Doğu ve Güneydoğu illerimizde kangren halini alan terörü masaya yatırdı, Kürt vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında çözüm yollarını sıraladı. Çalıştayda konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Milli Görüş hareketinin Kürt vatandaşlarımızın mağduriyetine yönelik adil bir çözümü esas aldığını vurgulayarak, Ortadoğu’nun yeniden şekillendirilmesinin arkasında emperyalizm ve Siyonizm olduğunu kaydetti.

ADİL ÇÖZÜM YÖNÜ İLE BAKIYORUZ


Milli Görüş hareketinin meseleye yönelik adil bir çözümü esas aldığını vurgulayan Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Erbakan Hoca, ‘siz her yere Türk’üm, doğruyum yazarsanız, diğeri de kalkar ve ben de Kürt’üm, ben daha haklıyım der’ dedi. Bu meseleyi bizim çözmemiz gerektiğini, diğer türlü dışarının çözümlerini dinlersek onlara mahkûm olacağımız uyarısında bulunurdu.”

ESAM, Türkiye’nin en önemli ve hassas konularından Kürt meselesi ile ilgili önemli bir çalışmaya imza attı. Alanında uzman kişilerin katıldığı “Hak Ekseninde Kürt Meselesi ve Çözüm Yolları” adlı çalıştay ile mesele tüm boyutları ile ele alınıp masaya yatırıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Kürt meselesinin ülkenin en önemli meselelerinin başında geldiğini ve birçok problemin üst üste bindiğini belirtti.

YAŞANILAN OLAYLAR DIŞARIDAN TAHRİK EDİLİYOR


Yaşanılan günlerin olağan günler olmadığına değinen Karamollaoğlu, yaşanan olaylarla dışarıdan tahrik ve kaos oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekti. Karamollaoğlu, “Ancak bu gelişmeleri planlayanılar çok ön plana çıkmıyorlar. Çıksalar bile hadiseleri etkilemek için belirli yollara başvuruyorlar ve dost düşman dinlemeden kendi çıkarları için çalışıyorlar. Bundan yüz sene önce de aynı şeyler Osmanlı’da yaşandı” diye konuştu.

EMPERYALİZM VE SİYONİZM ORTADOĞU’YU YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR


Ortadoğu’nun yeniden şekillendirilmesinin arkasında emperyalizm ve Siyonizm olduğunu kaydeden Karamollaoğlu, “Biz bunu göz ardı ederek bu meselelere yaklaşamayız. Bu mesele de dışarıdan etkilere açık bir meseledir. Bundan dolayı yaşanan iyi teşhis etmeden yapılan yorumlar yerinde olmaz” dedi.

ADİL ÇÖZÜM YÖNÜ İLE BAKIYORUZ


Milli Görüş hareketinin ise bu meseleye yönelik adil bir çözümü esas aldığını vurgulayan Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Erbakan Hoca, ‘siz her yere Türk’üm, doğruyum yazarsanız, diğeri de kalkar ve ben de Kürt’üm, ben daha haklıyım der’ dedi. Bu meseleyi bizim çözmemiz gerektiğini, diğer türlü dışarının çözümlerini dinlersek onlara mahkûm olacağımız uyarısında bulunurdu.”

YAPILAN YANLIŞ DAVRANIŞLAR MESELEYİ BÜYÜTTÜ


Çalıştayın ikinci oturumunda konuşan ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, bir anısını paylaşırken şöyle konuştu: “1960 darbesi sonrası Diyarbakır’daki kolordu Diyarbakır’da bir Atatürk heykeli açmak için ildeki tüm protokolü toplayıp açılış gerçekleştirecekti. Açılış için toplanıldığı sırada kolordu genel komutanı başında poşu takılı olan bir kişiyi görünce polise ‘git onun başındakini çıkar ve yırt’ dedi. Polis de bunun üzerine gidip ne dendiyse onu yaptı. O olay yaşanırken oradaki vatandaşların hepsi bize kızgın gözlerle baktı. Peki şimdi böyle bir olaya şahit insanlar içlerinden demez mi ‘bu benim devletim değil’ diye.”