Ruanda’da Erbakan Camii projesi

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’nde toplanan ‘Sabah Namazı Devrimi’ gönüllüleri, hayırlı çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Daha önce Patani, Moro gibi ümmet coğrafyalarında yetimhane ve hafızlık okulu açan grubun sıradaki projesi Ruanda’da Erbakan Camii.

‘Sabah Namazı Devrimi’ gönüllüleri, vatan sevdalısı gençleri sabah namazında bir araya getirdi. Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’nde kılınan namazın ardından, sabah namazının camilerde cemaatle kılınmasının önemine değinildi. Gazeteci-Yazar AdemÖzköse ve Şahin Güleryüz Hoca’nın katılımıyla gerçekleşen programda “Eğer Kudüs diye bir davamız varsa, daha iyi bir Türkiye diye davamız varsa, daha iyi bir İslam dünyası diye davamız varsa unutmayalım bunun başlangıç noktası camilerdir, sabah namazlarıdır” vurgusu yapıldı.

“8 SENE BOYUNCA VAAZLAR VERİLDİ”

Hareketin öncüsü AdemÖzköse yaptığı konuşmada “Hıddin Savaş’ında alınan galibiyetten sonra Müslümanlar Selahaddin Eyyübi önderliğinde Kudüs’e yürüdüler. Hıddin Savaşı’ndan sekiz sene önce Selahaddin Eyyübi’ye ulemalar, alimler diyorlar ki; ordumuz bu kadar güçlendi. Kudüs’e niçin gitmiyorsunuz? Haçlılara karşı niçin yürümüyorsun diyerek sorduklarında Selahaddin Eyyübi diyor ki; eğer İslam beldelerinde tıp ki Cuma namazları gibi sabah namazlarında, diğer namaz vakitlerinde camiler dolarsa o zaman Kudüs’e yürürüm ve Alllahu Teala’dan “Namaz ve sabırla yardım dileyiniz” ayetini okuyarak alimlerden veulemalardan namaz seferberliği başlatmasını istiyor. O dönemin hocaları sekiz sene boyunca camilerde vaazlar vererek camilerde toplanın diyorlar. Tıpkı Cuma namazları gibi, vakit namazları gibi sabah namazlarında camiler doluyor, belli bir kıvama geldikten sonra da Selahaddin Eyyubi Müslüman askerlerle birlikte Kudüs’e yürüyor.” Şeklinde konuştu. Bizler Müslümanız bizim en temel bir takım ilkelerimiz ve kırmızı çizgilerimiz var. Bunlardan bir tanesi adalettir diyen Özköse, “Her kim olursa olsun, biz haktan adaletten vazgeçemeyiz. Bize ne yaparlarsa yapsınlar kimseye zulm edemeyiz. Biz asla düşmanlarımızın yöntemini kullanamayız. Bugün bu ülkede çok farklı görüşte insanlar olabilir. Biz nasıl kendi görüşümüze saygı duyulmasını istiyorsak başkalarının görüşlerine de saygı duyacağız. Biz her şeyden önce ‘Dinde zorlama yoktur’ diyen Kur-an’a iman etmişiz. Onun için eğer bu ülkeyi düşünüyorsak, eğer bu milleti düşünüyorsak burası ümmetin son kalesidir, son cephesidir. Burası düşerse tüm ümmet düşer. Özellikle genç arkadaşlar bu topluma renk verecek olan sizlersiniz. Bir gönül birliğine ihtiyacımız var. İnsanları iten, dışlayan, ötekileştiren değil; birliğe, kardeşliğe, tek vücut olmaya, aynı safta olan bir insanlık diline ihtiyacımız var. Bu konuda daha fazla duyarlı olmaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

“GENÇLER ENERJİNİZLE ÖNCÜLÜK EDECEKSİNİZ”

Ben her havayı her ortamı Hz. Peygamber’in hayatından bir döneme benzetiyorum diyen Şahin Güleryüz Hoca, “Şimdi yüzlerinize bakınca üşüdüğünüzü gördüm ‘Hendek’ aklıma geldi. Müslümanlar Allah için toplanmış, kafirlerde yok etmek için bütün güçleriyle gelmişlerdi. Onlar üşüyor, aç kalmışlar belki içecek suları bile yok fakat, Allah demenin Hz. Peygamber’in yanında olmanın bu davayı sahiplenmenin neye mal olursa olsun onların son nefesine kadar tek tercihleri olduğunu kabul etmişlerdi. Biliyorsunuz ilk vahiy geldiğinde Hz. Peygamber inanılmaz derecede etkilendi ve dehşete kapıldı. Sonra Hz. Cebrail’in o asli halini gören Hz. Muhammed evine gitti. Evine gittiğinde Hz. Hatice’ye beni örtün dedi ve örttüler. Neden böyle olduğunu öğrenmek için Varaka’ya gitti. Varaka Yahudiliği, Hıristiyanlığı ve Hz. İbrahim’in dinini araştırmış birisiydi. Rasulullah’tan olayı dinler dinlemez şöyle diyecekti: Keşke seni kavmin memleketinden, yurdundan çıkardığında yanında olsaydım. Genç bir Müslüman olarak yanında olsaydım. Ardından peygamber kavmim beni memleketimden mi çıkaracak diyordu. Varaka peygambere size gelen bu dava kime geldiyse insanlar ona düşmanlık ettiler diyordu. Bakın size iş düşüyor gençler, sizler enerjinizle öncülük edeceksiniz” dedi. Programın sonunda müjdeyi veren AdemÖzköse, “Daha önce gençlerin vesilesiyle Patani’ye yaptırmıştık. Yetim çocuklar hafızlık yapıyorlar, barınıyorlar. Geçtiğimiz günlerde yine ‘Sabah Namazı Devrimi’ öncülüğünde Moro’da Yasin Börüİlk okulu yaptırılmıştı. Buradan ilan bugünden itibaren inşallah Uranda’ya Erbakan Camii yaptıracağız. Sizlerle bir yola daha çıkıyoruz. Sizlerden bu hayırlı çalışma için dua ve desteklerinizi bekliyoruz.”açıklamasında bulundu.