Peçeli Krallık – Carmen Bin Ladin
Ladin soyadı hep ilgimi çekmiştir. www.mezatvar.com’da bana ait olmayan bir mezatta Carmen Bin Ladin’in bir kitabı olduğunu gördüğümde meraklanıp aldım hemen. Ladin soyadlı birinin anılarını gerçekten merak etmiştim.
Kitabın orjinali 2003 yılında basılmış, Türkiye’de ise İnkilap yayınları tarafından 2005 yılında yayınlanmış. Yani 11 Eylül 2001 saldırısından hemen sonra kaleme alınmış. Peki kim bu Carmen; Üsame Bin Laden’in abisi Yeslam’ın eski eşi olur kendileri.

Okuduğum kitapta da tek amacının “Ben sizdenim, Araplar pis barbar insanlar, ben onlardan değilim Müslümanlar barbar yozlaşmış kötü insanlar, ne olur beni aranıza geri alın” serzenişlerini batı toplumuna ulaştırmak olduğunu düşünüyorum. Düşünsenize islama ait ne varsa batılı gözüyle yorumlayıp kötü olduklarına kanaat getirmiş hanımefendi, halbuki onun kötüledikleri benim için ne denli yerinde ve güzel hareketle olarak kabul görüyor aslında.

Kitapta Bin Laden ailesinin nasıl bir karmaşıklık içinde bulunduğunu Avrupa’da başka Arabistan’da başka bir hayat yaşadğını, kardeşler arasındaki farkları bir bir anlatmış. Gerçekten para insanı nasıl maymun eder ortaya koymuş. Üsame Bin Laden’i karalamak için onun şariata nasıl bağlı olduğu da vurgulamadan dememiş. O karaladıkça ben bir kat daha sevdim Üsame Bin Ladin’i. Bu arada Carmen’in İranlı bir aileden geldiğinin de altını çizeyim… İran devriminden sonra soluğu isviçre’de almış bir aileden geliyormuş hanfendi.
Baba Laden öldüğünde 22 eşi ve 54 çocuğu varmış. Düşünsenize nasıl bir aile bu Laden ailesi. Yemenden gelip Arabistana yerleşen ve devasa bir işaat şirketine sahip olup dünyanın en büyük servetleri arasında kral Suud’un en yakın dostu olmaya varan bir hayat hikayesi ile…
Kitapta ilginç bulduğum bir konu da Kabe Baskını oldu. Kabe baskını düzenleyenlerin Bin Ladin’in kamyonları ile Kabe'ye girdiklerini ve Kabe’yi ele geçirdiklerini öğrendim. Aynı zamanda Kabe'nin ve çevresinin detaylı planlarının sadece Bin Laden ailesinde olduğunu ve bu bilgileri Suud kralı ile paylaşarak Kabe baskıncılarını nasıl katlettiklerini… Fransız paraşütcü birliği GIGN askerlerinin suda davet edilip hiçbir gayrimüslimin ayak basamayacağı kutsal topraklara Suud Kralının izni ve desteğiyle ayak basıp o insanları nasıl katlettiğini desem daha doğru olacak.
Özetle kitap Carmen adlı bir eski Ladin ailesi mensubunun İslamı ve Müslümanlığı karalamak ve kendini batılı göstermek için kaleme aldığı bir zırvadan ibaret..
Tevfik Yazıcılar
27 -Ocak - 2017

Adı: peçeli krallık.jpg Görüntülenme: 8 Boyut: 29.6 KB