+ Konuyu Yanıtla
3 sonuçtan 1 --- 3 arası gösteriliyor

Konu: Karamollaoğlu: 'Moskova'da sağlanan ittifak bizi memnun etti'

 1. #1

  Karamollaoğlu: 'Moskova'da sağlanan ittifak bizi memnun etti'

  Karamollaoğlu: 'Moskova'da sağlanan ittifak bizi memnun etti'


  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Suriye'deki duruma ilişkin, "Moskova'da sağlanan ittifak bizi ziyadesiyle sevindirdi. Akan kan Müslüman kanı ve bu kanın durması çok önemli." dedi.


  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) İstanbul Şubesi tarafından Üsküdar'da düzenlenen "Türkiye'nin Meseleleri ve Çözüm Yolları" başlıklı konferansa katıldı. Programa, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Sevim, İstanbul İl Başkanı Birol Aydın, 200'ü aşkın akademisyen ve çok sayıda katıldı.

  Konuşmasında Türkiye ve bölgenin tarihsel sürecine değinen Karamollaoğlu, daha sonra "Milli Görüş" partilerinin siyasi tecrübelerini anlattı.

  EĞİTİM MESELESİNDE ÖNEMLİ PROBLEMLERİMİZ VAR


  Karamollaoğlu, "AK Parti Hükümeti'ndeki arkadaşlarımıza, yaptıkları müspet icraatlar için teşekkür ederiz. Başörtüsü sorunu çözüldü. 'Efendim Anayasa'da var, yok' sözleri hikayedir. Sorun çözüldü ve bizim bunu reddedecek halimiz yok. İmam hatip okulları ve Kur'an kursları açıldı ama bunlardan istediğimiz verimi alabiliyor muyuz? Orada soru işareti var. Eğitim meselesinde önemli problemlerimiz devam ediyor." şeklinde konuştu.  AKAN KAN MÜSLÜMAN KANI VE BU KANIN DURMASI ÇOK ÖNEMLİ


  Saadet Lideri Karamollaoğlu, Türkiye’nin en önemli sorununun terör olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

  "Teröriste karşı silah kullanacaksınız, başka çareniz yok. Ancak 'ben bu sorunu sadece silahla çözeceğim' derseniz, çözemezsiniz. Sorun 1984'te ortaya durduk yere çıkmadı. Birinci Dünya Savaşında Kürtlere ayrı bir devlet teklif edilse de bu Kürtler tarafından kabul görmedi. 1924'ten sonra alınan kararlar isyan oluştursa da bunlar temelde Kürt isyanı değildi, farklı bir gerekçesi vardı. Terörle mücadele edilirken aynı zamanda bölge insanı kucaklanmalıdır. Terör veya ekonomik sebeplerle doğudan gelen göç dalgası da durdurulmalıdır."

  Suriye meselesine değinen Karamollaoğlu, "Moskova’da sağlanan ittifak bizi ziyadesiyle sevindirdi. Akan kan Müslüman kanı ve bu kanın durması çok önemli." dedi.
 2. #2
  İnşallah barış tesis edilecek
  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu İran Büyükelçiliği ziyaretinde suriye’deki çözüm arayışı üzerine gelinen noktayı değerlendirdi…


  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, beraberindeki heyet ile birlikte İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Tahirian’a bir iade-i ziyaret gerçekleştirdi. Suriye konusunda gelinen noktayı olumlu ve ümit edici bulduklarını söyleyen Karamollaoğlu, “İnşallah barış tesis edilecek” dedi. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcıları Hasan Bitmez, Mesut Doğan ve Atik Ağdağ’ın eşlik ettiği Karamollaoğlu, Suriye’deki çözüm arayışlarında gelinen noktayı ümit verici olarak niteledi. Büyükelçi Tahirian ise iki ülke arasındaki dostluğun hem tarih boyunca, hem de bugünün şartlarında sınava tabi tutulduğunu ifade ederek, “Türkiye ve İran, uygulamada zor dönemlerin dostu olduklarını göstermiştir” dedi.

  Karamollaoğlu, gelinen noktanın Erbakan’ı bir kez daha haklı çıkardığını ifade ederek, “Bugün meydana gelen hadiseler Erbakan Hocamızın İslam dünyasına yönelik ortaya koyduğu fikirlerin ne kadar haklı olduğunu göstermiştir. Son dönemdeki hadiselerden sonra bu daha da iyi anlaşılıyor. Maalesef İslam âlemi dış etkilerle layık olmayan bir hale getirildi. Dış güçlerin etkisi İslam âlemini parçaladı, birbirine düşürdü” dedi.

  BİRAZ GECİKME İLE DE OLSA AKLISELİM HÂKİM OLDU


  Suriye konusunda gelinen noktayı da değerlendiren Karamollaoğlu, “Biraz gecikme ile de olsa aklıselim hâkim oldu ve şuanda da barışın tesisi için hem İran hem Türkiye güzel bir yaklaşım sergilediler. İnşallah bunun neticesinde barış tesis edilecek. Buna inanıyoruz. İlerisi için de Türkiye ve İran en önemli rolü üstlenecek iki ülke” değerlendirmesini yaptı.

  DOSTLUĞU BOZMAK İÇİN ÇABA SARF EDİLİYOR


  Karamollaoğlu, son yüzyılda tamamen dış etkilerle yeni sınırların bölgede ihdas edildiğine dikkatleri çekerek, Türkiye ve İran arasındaki sınırın iki ülkenin kadim dostluğunun da bir göstergesi olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, “Son yüzyılda tamamen dış etkilerle sınırlar ihdas edildi. Ancak İran ile olan sınırımızda hiçbir değişiklik olmadı. Bu kadim dostluğun en açık ifadesidir. Bugün Ortadoğu yeniden tanzim edilmeye çalışılıyor. Bunların haritaları çizilip, yayınlanıyor. Şu sözü söylemek yanlış olmaz. Türkiye ile İran bu bölgenin ve dünyanın barışı için birbirlerine mahkûm iki ülke. Barışın da sağlanabilmesi için en önemli faktördür. Bunu bozmak için çok ciddi çabalar sarf ediliyor, bunu görüyoruz. Türk Hükümeti’nin ilişkilerin korunması yönünde gösterdiği hassasiyetten de memnunuz” dedi.

  TÜRKİYE VE İRAN SINAVI GEÇMİŞTİR


  Büyükelçi Tahirian, Türkiye ile İran arasında ilişkilerin önemli bir seviyede olduğunu ve bunun her geçen gün daha da arttığına dikkatleri çekerek, “Çok yönlü ilişkiler açısından da sadece yorum farklarımız var. İran ve Türkiye uygulamada zor dönemlerin dostu olduklarını göstermiştir. Yaptırımlar döneminde Türkiye bize kolaylıklar sağladı ki, biz bunu hiçbir zaman unutmayacağız. İran da zor günlerinde Türk halkının ve hükümetinin yanında yer almıştır. Ne gerekiyorsa biz destek olduk. İki ülke arasındaki dostluk hem tarih boyunca hem de bugünün şartlarında sınava tabi tutulmuştur. Sadece olaylar konusundaki yorumlarımız farklı iken de bu diyalog halindeki işbirliği en üst seviyede sürmüştür. Bunun neticesinde de güzel gelişmeler görüyoruz” ifadelerini kullandı. Ziyarette Karamollaoğlu, Büyükelçi Tahirian’a Erbakan Külliyatını hediye ederken, Tahirian ise Karamollaoğlu’na el sanatları ürünü bir tesbih hediye etti.

  ERBAKAN SAYGIN BİR LİDERDİR


  İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Tahirian ise konuşmasına Milli Görüş Hareketi Lideri Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anarak başladı. Tahirian, “Sizi gördüğümüz zaman Merhum, Rahmetli Erbakan’ı hatırlıyoruz. Merhum Erbakan İslam dünyasının saygın ve tanınmış bir şahsiyetidir. Erbakan’ın İslam ülkeleri için ortaya koyduğu D-8 projesi kendisinin bakış açısındaki derinliği de ortaya koymuştur” dedi.

 3. #3
  Milli Görüş'ten Putin hamlesi

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesinin ardından Putin’e mektup yazdı.  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gönderdiği mektupta, Büyükelçi Andrey Karlov'un terör saldırısı sonucu hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü ifade etti.

  Milli Görüş hareketinin yayın organı Milli Gazete’de yer alan habere göre; iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiği bir dönemde gerçekleştirilen saldırının her iki ülkeye de yapıldığına inandığını söyleyen Karamollaoğlu, hem Karlov'un vefatı hem de Rusya Savunma Bakanlığı'na ait uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybedenler için Rus halkına başsağlığı dileklerini iletti.

  “BARIŞ İSTEMEYENLERDİR”

  Karamollaoğlu, mektubunda, "Türkiye'ye emanet edilen Büyükelçi Karlov'a suikast düzenleyenler, hiç şüphesiz iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasını hedefleyen ve bölgemizde kalıcı bir barış istemeyenlerdir. Ortadoğu'da halklarımızın huzur ve barışını sabote eden terör örgütlerini kendi emelleri için kullanarak, provokasyonlarla kaos oluşturmak isteyen uluslararası bazı güçlere karşı ülkelerimizin soğukkanlı bir şekilde hareket etmesi ve güç birliğini sürdürmesi, bu güçlerin planlarını da bozacaktır" görüşüne yer verdi.

  “ERBAKAN BÜYÜK ÖNEM VERİRDİ”

  Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya'da kalıcı barışın Türkiye, Rusya ve diğer bölge ülkelerinin lehine olacağına işaret eden Karamollaoğlu, mektubunda şunları kaydetti:
  "Bu vesileyle Türkiye'nin en köklü siyasi hareketi olan Milli Görüş hareketinin lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın bölge ülkeleriyle iş birliği ve dostluk ilişkilerini geliştirmeye ve adil bir dünyanın kurulmasına dönük düşüncesi çerçevesinde Rusya Federasyonu'na büyük önem verdiğini hatırlatmayı bir vazife olarak görüyoruz. Dolayısıyla, Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyduğumuzu belirtiyor, iki ülke arasında gelişen siyasi ve ekonomik ilişkilerin diğer bölge ülkelerini de kapsamasını temenni ediyoruz."

  Odatv.com+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •