Engelliler ilk Erbakan’la hizmet ve imkân buldu


Saadet Ankara Kadın Kolları engelliler konferansı düzenlendi

Saadet Partisi Ankara Kadın Kolları tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir konferans düzenledi. “Engellileri Anlama Günü”, “Engel Değil, Destek Olmak İçin” sloganıyla gerçekleştirilen konferansın moderatörlüğünü Gazetemiz Ankara Temsilcisi, Gazeteci, Yazar Mustafa Yılmaz yaparken, Konferansçılar olarak Saadet Partisi Genel Merkez Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi İsrafil Bayrakçı ile Anadolu Engelliler Derneği Başkanı Burhan Gümrükçü katıldılar.

ABDULHAMİT HAN İLE ERBAKAN ENGELLİLER İÇİN BİR ŞEYLER YAPMIŞTIR

Moderatör olarak konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Mustafa Yılmaz, Anadolu toprağı üzerinde engelliler konusunda iki ismin bir şeyler yaptığı belirterek, “Bu iki ismin birisi Cenneti mekân Abdülhamit Han, ikincisi ise Prof. Dr. Necmettin Erbakan’dır. Her ikisinin de mekânı cennet olsun. Niçin? Çünkü bu coğrafyalarda ilk engelliler okulunu açan, engellilere özel bir önem veren Cennet Mekân Sultan Abdülhamit Han’dır. Necmettin Erbakan ise, başta 54. Hükümet Başbakanlığı döneminde yapılan icraatlar olmak üzere bu anlamda gerçekten büyük birçok ilke imza attı. Erbakan’ın Başbakanlığında yapılan çalışmaların içerisinde hem İsrafil Bayrakçı ile Burhan Gümrükçü bir fiil emek vermiş insanlardır. Bu konularda söyleyecek çok sözleri var” diyerek konuştu.Konferansın ilk konuşmacısı olan İsrafil Bayrakçı, Türkiye’de engellilerin uzun zaman görmezden gelindiğini söyledi. Dünya ve ülkemizde engellilerin durumunu anlatan Bayrakçı, Cumhuriyet tarihi boyunca ilk olarak 1992 yılında Milli Görüşçü bir parti olar Refah Partisiyle gündeme ve TBMM’nin gündemine getirilebildiğini hatırlattı. Refah Partisi’nin araştırma önergesiyle bir rapor alarak Meclis’e getirildiğini ve bir itibar görmemesi üzerine tozlu raflara kaldırıldığını belirten Bayrakçı, şunları dile getirdi:

ENGELLİLER ERBAKAN’LA HİZMET VE İMKÂN BULDU

“1993 yılında Meclis’in tozlu raflarına kaldırılan Özürlüler Araştırma Raporu ta ki; 1996’da kurulan 54. Hükümet kuruluncaya kadar tozlu raflarda bekledi. 54. Hükümetin Başbakanı Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 3 Aralık 1996 gününü “Özürlüler Bayramı” olarak ilan etti. Sonrasında ise 4 ayrı engelliyi Meclis’in çatısı altında grubu ve temsilcisi bulunan bütün partiler tarafından kabul edildi. Erbakan Hocamız, Meclis’ten kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisini aldı. 571., 572., 573. Sayılı kanun hükmünde kararnameleri çıkarmak suretiyle engellilere o güne kadar görmedikleri hizmetleri, imkânları tanıdı. Başta Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nı kurdu. Engellilerin çalışma kotasını yüzde 2’den yüzde 3’e çıkardı. O zamanın parasıyla 3 Trilyon lirayı Sosyal Dayanışma Fonu’na aktararak engellilerin araç ve gereçlerinde kullanılması için sağladı. Erbakan biz ve bizim gibi engelliler için tarih boyunca verilmemiş hizmet ve imkânları sağlamış oldu.”

SİZLERDEN FARKIMIZ; ÖZEL İNSAN OLMAMIZDIR

Anadolu Engelliler Derneği Başkanı Burhan Gümrükçü ise yaptığı konuşmada, engellilerle normal insanlar arasında pek bir farkları bulunmadığını belirtti. Toplumun bütün bireylerinin her an engelli adayı olabileceğini vurgulayan Gümrükçü, “Bizler de birer kul, birer insanız. Bizler, sizler gibi insanız, sizlerdeniz. Biz engellilerin tamamı aslında sizlerden pek de farklı değiliz, siziler gibi insanlarız. Bizim gibi engellilerin sizin gibi insanlardan farkımız, yaşantılarımız biraz daha farklıdır. Yoksa bizler de insanız, insani vasıflara sahibiz ve sizlerden çok çok ayrı olabilecek tek yanımız, özel insanlarımız olmamızdan ibarettir” şeklinde konuştu.