SP lideri; Milli Nizam’da başkanlık demiştik....

Erbakan Hoca’dan sonra ilk kez bir SP Genel Başkanı TRT’ye çıktı.

Önceki gün TRT Haber televizyonunda tarafımızdan hazırlanan Anadolu Soruyor programına Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu katıldı. Program yerel televizyon kanallarında da yayınlandı. Rahmetli Erbakan Hoca’dan sonra ilk kez bir Saadet Partisi Genel Başkanı TRT’ye çıktı. Mevcut TRT yönetiminin farklı siyasi görüşlere de yer vermesi takdir topladı. Daha önce de aynı programa CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu çıkmıştı.

Temel Bey programda yapıcı ve yol gösterici açıklamalar yaptı. Başkanlık sistemi konusunda Milli Görüş partilerinin görüşlerini açıkladı. “Bizler Milli Nizam Partisi’nin tüzüğüne başkanlık sistemi faydalıdır. Türkiye başkanlık sistemine geçmelidir yazdık” dedi.

Ancak Karamollaoğlu’nun başkanlık sistemi konusunda bazı çekinceleri ve önerileri de var. Bir kere baraj sisteminin kalkmasını istiyor SP Genel Başkanı. İkinci husus yargı bağımsızlığı konusu diyor. Yargının bağımsız olmasının önemine vurgu yaparak, “kuvvetler ayrılığı mutlaka sağlanmalıdır” dedi. SP Genel Başkanına Avrupa Birliği konusunu da sordum.

Karamollaoğlu, Avrupa Birliği’nin bizim tek alternatifimiz olamayacağını belirterek “Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilişkilerini dondurma kararını hayırlı bir gelişme olarak değerlendiriyor. Avrupa ile ilişkilerimizi iyi tutalım. Ekonomik ilişkilerimizi geliştirelim. Ancak biz o medeniyete ait değiliz. O nedenle bir arada olamayız” dedi. İslam Birliği’nin gündemde olması gerektiğini belirten SP Genel Başkanı, Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ne ilişkin son dönemdeki çıkışlarını olumlu buluyor.

Bir başka önemli nokta ise FETÖ ile mücadele konusundaki görüşleri. Önceki genel başkan döneminde yapılan bazı açıklamalar FETÖ ile mücadelede netlik ifade etmiyor eleştirileri vardı. Temel Bey bu konuda net açıklamalar yaptı.

“Bizim paralel yapı ile ilgili fikir ayrılığımız geçmişe dayanır. 28 Şubat sürecinde başörtüsüne Gülen teferruat demiştir. Başörtüsü bizim inancımıza göre farzdır. Başörtüsünü füruat gören bir anlayışla biz bir arada olamayız.

Yine dinler arası diyaloğa karşıyız. Tek hak din İslam’dır. Peygamberimiz son peygamberdir. O nedenle bütün dinleri eşitlemek akide bakımından sakattır. O nedenle biz bu konuda da bu yapıyla bir arada olamayız” diyerek FETÖ ile aralarına kalın bir çizgi çekti.

Cumhurbaşkanımızın ekonomide dolar yerine Türk Lirası kullanın çağrısı yaptığını belirttiğimde ise kendisi “Dolar yerine başka bir para birimi kullanmalıdır. Bu İslam Dinarı olmalıdır. Elbette ülkemizde Türk Lirası kullanmak gerekir. ABD’ye en büyük zararı silahla değil ekonomi ile verebiliriz. Doları kullanım aracı olmaktan çıkartırsak ABD ekonomisi büyük zarar görecektir. Rahmetli Erbakan Hocam mecliste bir konuşmasında İslam Dinarı kullanalım demiştir. Biz de Dolar yerine Dinar’ı savunuyoruz” dedi.

Türkiye’de dolar yerine TL kullanılmasının sorunları çözemeyeceğini belirten SP lideri “Ekonomide üretime geçilmelidir. Milli ekonomi kurulmalıdır. Güçlü bir ekonomi olmadan dolar ile mücadele edemezsiniz. Sanayi üretiminiz artmalı, ihracatınız artmalı. Ancak o zaman söz sahibi olursunuz” dedi.

Yeni Akit köşe yazısı
Sinan Burhan