Saadet Lideri Temel Karamollaoğlu'ndan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle mesaj yayımladı...


Karamollaoğlu, bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden birinin engelli vatandaşlarına sağladığı fiziki ve sosyal imkânlar olduğunu kaydetti. Karamollaoğlu; “Anayasamızın emrettiği sosyal devlet anlayışı, engelli vatandaşlarımızı hayatın bütün alanlarına etkin ve üretken bireyler olarak katabildiği ölçüde gerçek manasını bulmuş olacaktır” dedi.


Ülkemizdeki engelli nüfusunun, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 12’sine karşılık geldiğini hatırlatan Karamollaoğlu, gerek devlet gerekse millet olarak hepimizin öncelikli görevinin, engelli vatandaşlarımıza insanca yaşam şartları hazırlamak ve karşıya karşıya bulundukları engelleri ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı.

Engelli hakları söz konusu olduğunda iki önemli ismi anmadan geçmenin mümkün olmadığını belirten Temel Karamollaoğlu, bunlardan birinin Cennet Mekân Sultan Abdulhamit Han, diğerinin ise Necmettin Erbakan olduğunu söyledi. Karamollaoğlu; “Abdulhamit Han Osmanlı devletinde ilk engelliler okulunu açmış ve engelli öğrencilerin eğitimine özel önem vermiştir. 54. Hükümet Başbakanı Merhum Necmettin Erbakan ise Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başbakanlığı’nın kurulması, kamudaki engelli istihdam oranının yüzde 2’den yüzde 3 ‘e çıkarılması, engelli araç ve gereçlerinin gelir durumuna bakılmaksızın Sosyal Dayanışma Fonu’ndan ihtiyaç sahiplerine verilmesi gibi birçok ilke imza atmıştı. Bugün Saadet Partisi olarak bizimde en önemli önceliğimiz engellilerimizin insanca yaşama şartlarına kavuşturulmasıdır. Bunun için her fırsat ve platformda, bu özel vatandaşlarımızın talep ve beklentilerinin takipçisi olacağımızı belirtiyor bu vesileyle engelsiz bir Türkiye temennisiyle bütün vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyorum” dedi.