Adil gelir dağılımı en önemli konu

Memur-Sen heyetinin ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, siyasi iktidara seslenerek, asgari ücret zammının açlık sınırı değil, yoksulluk sınırı hedef alınarak yapılması gerektiğini söyledi.

Memur-Sen heyetinin ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, siyasi iktidara seslenerek, asgari ücret zammının açlık sınırı değil, yoksulluk sınırı hedef alınarak yapılması gerektiğini söyledi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da, ziyarette yaptığı konuşmada, “Burasının, Türk siyasetinin ana damarı olduğunu” belirtti.

AHMET SESLİ / ANKARA
Seçim vaadi olması sebebi ile 2016 yılında 1300 TL olarak belirlenen asgari ücrete 2017 yılında yapılacak olan zam oranı için asgari ücret tespit komisyonu 6 Aralık’ta toplanacak. Yeni asgari ücret için işçi kesimi 1600 TL, işveren ise 1350 TL olması yönünde teklifler verdi. Hükümetin ise iki teklifin ortasında bir rakam belirleyeceği belirtiliyor. Asgari ücret için geri sayım başlarken Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, asgari ücret politikaları ve komisyona teklif edilen zam oranları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ARTIK KARNINIZI DOYURABİLİRSİNİZ DİYORLAR

Asgari ücretin açlık sınırına yükseltileceği yönündeki açıklamaları eleştiren Karamollaoğlu, “Asgari ücret açlık sınırına çıkartılacak diye, işçiler de dâhil, herkes davul zurna bayram yapıyor. Peki, ‘Asgari ücret açlık sınırına çıkarılacak’ demek ne oluyor, ‘Biz sizin aç olduğunuzu biliyorduk ama bir şey yapmıyorduk. Şimdi maaşınızı açlık sınırına çıkardık. Karnınızı doyurabilirsiniz’ demek oluyor. Böyle komedi olmaz” açıklamasında bulundu.

ASGARİ ÜCRET SADECE KARIN DOYURMAK OLARAK GÖRÜLMEMELİ

Asgari ücretin sadece karın doyurmak olarak görülmemesi, kişinin ve ailesinin diğer ihtiyaçlarını da karşılayacak düzeyde olmasının gerektiğini kaydeden Karamollaoğlu, “Evin kirası var. Yol parası var, okul giderleri var, evin diğer ihtiyaçları var. Bunları kim, nereden, nasıl karşılayacak peki. Onu da borç alarak karşılayacak. Nasıl olsa bankalar kredi veriyor, limitleri de arttırdık, oradan karşılarsın. Bu aldatmaktır” diye konuştu.

VATANDAŞLARI AÇLIKTAN KURTARMAK HEDEF OLMAZ

Hükümetlerin asıl yapması gerekenin asgari ücreti yoksulluk sınırı üzerine çıkartmak gerektiği olduğunu ancak buna yönelik adımlar atılmadığını ifade eden Karamollaoğlu, Milli Görüş iktidarı döneminde asgari ücret politikalarının bu yönde olduğunu belirtti. Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Hedef kendi insanını yoksulluktan kurtarmak olmalı. İnsanları açlıktan kurtarmak hedef olmaz. Peki, kim yapacak, kim düşünecek bunu? Ancak Milli Görüşçüler. Biz bunun geçmişte örneğini verdik. Erbakan Hocamız iktidara geldiği zaman ilk attığı adım bu yönde idi. Milli Görüşün en önemli özelliğinden biri hakiki kalkınmayı sağlamak, bunu yurt geneline yaymak ve milli gelirin adil şekilde dağılımını gözetmek idi.”ADİL GELİR DAĞILIMI EN ÖNEMLİ KONUMUZ

Türkiye’nin en büyük memur konfederasyonu olan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, beraberinde Genel Başkan yardımcıları Günay Kaya, Mehmet Bayraktutar, Hacı Bayram Tombul ve Levent Uslu ile birlikte Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. Memur-Sen heyetinin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Karamollaoğlu, konuşmasında, çalışma hayatına ilişkin adil gelir dağılımı vurgusu yaptı. Karamollaoğlu, “Milli Görüş’ün hedeflerinden en önemlilerinden biri sanayileşmek. Bir diğeri ise milli gelirin adil dağılımı hedefidir. Çalışan insan milli gelirden adil bir pay almıyorsa ‘bana ne o kalkınmadan’ der. Hem işçi kesiminde hem de memur kesiminde ücretlerini adil bir seviyeye çekmek gerekiyor” dedi.

HÜKÜMET, ZAM KONUSUNDA ENDİŞE ETMESİN

Karamollaoğlu, hükümetlerin memur ve işçi maaşlarının artışı konusunda ‘bunu nasıl karşılayabiliriz’ endişesi taşıdıklarını da belirterek, “Hükümetlerin farkına varamadıkları şey şu. Onlar zam yaparken ‘biz bunu nasıl karşılayabiliriz’ endişesiyle hareket ediyorlar. Şunu hiç düşünmüyorlar. İnsanlara geçimlerini rahat sağlayacak kadar bir ücret verdiğiniz takdirde ekonomi mekanizmaları itibarıyla tahminlerinizin çok üstünde bir hamle yapar. Parayı alan insan, ihtiyaçlarını karşılamak için harcayacak. İç piyasaya çok büyük bir etkisi olacak. Amerika 2006-2007’lerde krize girdiğinde karşılıksız herkese bin dolar para dağıttı. Toplamda 300 milyar doları dağıttı. Bu, piyasaya büyük bir canlılık getirdi ve iki üç misline katlandı” diye konuştu.

ÜNİVERSİTELER YANLIŞ ÖĞRETİYOR

Milli Görüş iktidarında adil gelir dağıtımı konusunda önemli adımlar atıldığını ve denk bütçenin yapıldığını da hatırlatan Karamollaoğlu, ekonomik öğretiye de eleştiri getirdi. Karamollaoğlu, üniversitelerde ‘kıt kaynaklar ve sonsuz ihtiyaçlar’ şeklinde bir öğretiyi reddettiklerini de ifade ederek, “Ne kıt kaynağı ya. Sen onu öyle görüyorsun. Kaynak sonsuzdur, ihtiyaçların bir sınırı vardır” dedi.

YALÇIN; BURASI, TÜRK SİYASETİNİN ANA DAMARI

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, “Rabb’im güzel işler yapmayı nasip etsin, hayırlı ve uğurlu olsun inşallah” diyerek, Karamollaoğlu’na başarılar diledi. Yalçın, konuşmasının devamında ise, “İyi bir kongre gerçekleştirdiniz. Allah, Hocamız’dan razı olsun. Bir çiçekle baharın geleceğini ispatlamış bir liderdi. Yarına ilişkin, Büyük Türkiye idealine ilişkin cümleler kurabiliyorsak bunda hiç şüphesiz ki Hocamız’ın azmi ve mücadelesi var. Milli Görüş, Türkiye’nin iklimini, dönüşümünü sağlayan bir teşkilat. Bir dava bilinci ile hareket eden Türkiye siyasetinin ana damarını oluşturan büyük bir harekettir. Türkiye’nin büyümesine ve gelişmesine Saadet Partisi’nin yönlendirici eleştirilerinin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

ÜLKENİN KALKINMASI İŞADAMLARI İLE OLUR

Birleştirici İş Dünyası Konfederasyonu Genel Başkanı Osman Ünsal da, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

ÜRETİMSİZ EKONOMİ UZUN ÖMÜRLÜ OLMAZ

Karamollaoğlu, ekonominin sıkıntıları olduğunu, rakamların reel olmadığını ifade ederek, “Şu an reel ekonomiye dayanmayan bir durum söz konusu. Sadece rakamlar ile bu işler olmaz. Üretime değil de hizmet sektörüne dayalı bir ekonomi ile ekonominin uzun ömürlü olması imkânsız. Bir ülkenin kalkınması ise yatırım ve işadamları ile olur” dedi. Karamollaoğlu, öte yandan ise eğitim politikalarının sanayicinin ihtiyaçlarını karşılayacak kalifiye insan yetiştirme odaklı bir şekilde gözden geçirilmesi gerektiğine işaret etti.

Gittikleri yere sevgi ve kardeşlik götürürler

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ankara’da bu sene 3’üncüsü gerçekleştirilecek olan ‘Sivas Günleri’nin AKM’de gerçekleştirilen açılışına katıldı.

SİVAS, EN ÇOK GÖÇ VEREN İLLERİN BAŞINDA GELİYOR

Açılışta hemşerileri arasında olmaktan mutluluk duyduğunu ama bu mutluluğu Adana’da meydana gelen yangın faciasından dolayı buruk olarak yaşadığını belirtti.
Sivas’ın Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu ama aynı zamanda en çok göç veren şehirlerin başında geldiğini dile getiren Karamollaoğlu, “Göç verme Anadolu şehirlerinin en önemli sorunlarının başında geliyor” diye konuştu. Organizasyonu yapanlara ve hemşerileri Sivaslılara sevgi ve saygılarımı sunan Karamollaoğlu, şunları kaydetti: ”Sivaslılar gittiklere yere beraberlerinde sevgiyi, kardeşliği ve dayanışmayı götürüyorlar. Bu yüzden onlara ‘Yiğido’ diyorlar.”