+ Konuyu Yanıtla
3 sonuçtan 1 --- 3 arası gösteriliyor

Konu: Yeni bir dünya için yürüdüler

 1. #1

  Yeni bir dünya için yürüdüler

  Yeni bir dünya için yürüdüler


  Türkiye siyasi hayatına yön vermiş Milli Görüş hareketi önceki gün başkent Ankara’ya, yine tarihe not düşülecek bir gün yaşattı.

  Türkiye siyasi hayatına yön vermiş Milli Görüş hareketi önceki gün başkent Ankara’ya, yine tarihe not düşülecek bir gün yaşattı. 7’den 70’e on binlerce partili ve vatandaşın iştirak ettiği Saadet Partisi’nin 6’ıncı Olağan Büyük Kongresi ile hareket, daha güçlü bir şekilde yoluna devam mesajı verdi…

  YOLLARI kesilse de, yoluna taş konsa da, kardeşleri ayrılsa da bu yol öyle kutlu bir yol ki, önceki gün bir kez daha on binler buna şahitlik etti… Yürüdüler, boyunlarını eğmeden, dimdik bir şekilde… Tıpkı Bedir de yürüyenler gibi, Uhud’da direnenler, Hendek’de galip olanlar gibi…

  Ortadoğu coğrafyası kan revan içinde emperyalizmin kuşatması altında paramparça olma yolunda ilerlerken, mazlum milletler ırkçı emperyalizmin sopasının altında ezilirken, Müslümanlar kardeş kavgasına tutuşmuşken, bütün bu sorunları bitirecek olan Milli Görüş Hareketi ise önceki gün yine tarihi bir güne şahitlik etti. Mazlumlara ışık, kardeş kavgasına son verecek, İslam alemini bir araya toplayacak olan hareket, öyle büyük öyle güzel bir kongreye imza attı ki, bir kez daha dosta güven, düşmana ise korku verdi.

  SAADET’TEN GÖVDE GÖSTERİSİ


  Saadet Partisi’nin 6’ıncı Olağan Büyük Kongresi’nin gerçekleştirildiği önceki gün on binlerce Milli Görüşçü, yolda olduklarını tevazu ve gururla bir kez daha haykırdı. ‘Bu düzen değişecek’ diyerek çıkılan bu yolda en gencinden en yaşlısına kadar herkes, Milli Görüş’ün bu ülkenin tarihi, özü, kendisi olduğunu bütün millete bir kez daha hatırlattı. Adeta bir gövde gösterisi haline dönüşen kongre de on binlerce vatandaş, salona dahi sığmadı. Kapası Spor Salonu ve civarındaki sokakları dolduran binler, Ankara’nın soğuk havasına rağmen, herkesin içini ısıtan o güzel sözlerle inandıklarını ümmete ulaştırdı.

  MNP, MSP, REFAH, FAZİLET’İN YOLUNDA


  1969 yılında Milli Görüş Hareketi Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın işaret fişeğini ateşlemesinin üzerinden yarım asra varan bir zaman geçmesine karşın, Milli Görüşçüler ilk günkü heyecanı ve aşkı öyle bir tazelediler ki, geleceğe yönelik güçlü mesajlar verdiler. Milli Nizam Partisi’ndeki ‘heyecan’ Milli Selamet Partisi’ndeki kararlılık, Refah Partisi’ndeki hizmet aşkı ve Fazilet Partisi’ndeki kucaklayış ile bütünleşen Saadet Partisi, yürüyüşüne birliktelik mesajları ile devam edeceğini gösterdi. 6 Eylül 1980 günü Konya’da düzenlenen Büyük Kudüs Mitingi’nde bir arada milletin önünde başı dik, omuzları geride bir ‘hervele’ ile yürüyenlerin yolcuları önceki günde aynı yürüyüşü tekrarladı.

  MAZLUM COĞRAFYALAR İÇİN YÜRÜDÜLER


  Düzenlenen büyük kongrenin hem Türkiye hem de İslam alemi için çok önemli olduğu biliniyordu. Türkiye’de yaşanan sorunlar ile İslam beldelerinde yükselen feryatlar kongrede herkesin kalbinde derin bir acıyı barındırıyordu. Mazlumlar, hayatları kararanlar, bedenlerini üç kuruşa satanlar, yiyecek ekmeği bulamayanlar, kardeş kavgasına tutuşanlar adına Ankara’da haykıran on binler milyonlar ve milyarlar için yürüyüşüne devam mesajları verdi. Hep bir ağızdan ‘bu düzen değişecek’ diyenler, bundan sonraki süreçte ise gücüne güç katarak daha etkili bir şekilde yürüyüşünü sürdürecek.  SÜTÇÜ İMAM’IN TORUNU, SİVAS’IN YİĞİDİ


  Büyük Kongre’de dikkat çeken en önemli husus ise her iki Genel Başkan’ın aynı anda salona gelmesi oldu. Halef-Selef Genel Başkanlar, el ele, kol kola, omuz omuza salona gelerek Milli Görüş Hareketi’nin sarsılmaz birlikteliğini de herkese göstermiş oldu. Kahramanmaraşlı olan Prof. Dr. Mustafa Kamalak görevi devrederken yaptığı veda konuşmasında herkesi duygulandırırken, Temel Karamollaoğlu için kurduğu cümleler ise hareketin yüceliğin bir kez daha ortaya koydu. Sonrasında kürsüye gelen yeni genel başkan Temel Karamollaoğlu’nun ise Kamalak için sarf ettiği takdir dolu veciz sözler ise hareketin gücüne güç kattı.

  SİYASETİN TEMELLERİ YENİDEN ŞEKİLLENECEK


  Türkiye’nin siyasi hayatı bundan sonra yeniden şekilleneceğe benziyor. Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa tartışmaları ile kısır çekişmelerin yaşandığı bir dönemde Genel Başkan olan Temel Karamollaoğlu’nun kongre konuşmasındaki sözleri ülkenin siyasi hayatında yeni bir ufuk açacağına da işaret olarak yorumlandı. Uluslararası sömürü çarkının değişmesi gerektiğini kaydeden Karamollaoğlu, ülke ekonomisini ‘obeziteli’ olduğunu söylemesi ve yerlilik ile millilik vurgusu dikkat çekti. Karamollaoğlu’nun ‘İsrail anlaşmasını içimize sindiremiyoruz’ sözleri ile dış politikaya ilişkin sert bir eleştiri getirmesi önemli bulunurken, ‘Madımak da acımızdır, Başbağlar da acımızdır, Roboski de acımızdır’ sözler ile de kardeşliği pekiştirici ifadeleri de en dikkat çeken sözleri oldu.

 2. #2
  Asiltürk’ten Karamollaoğlu’na ziyaret

  Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Genel Başkanlığa seçilen Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret etti.


  Karamollaoğlu’nun genel başkanlığıyla birlikte Saadet Partisi’nde yeni bir dönem başlayacağını belirten Asiltürk, hem partimize, hem ülkemize, hem de bütün dünyaya hayırlı olmasını temenni etti. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, geçtiğimiz Pazar günü partisinin 6. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa seçilen Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret etti. Karamollaoğlu’nun; Parti Genel Merkezi’ndeki makam odasında gerçekleşen ziyarette konuşan Asiltürk, genel başkana nezaket ziyaretinde bulunduğunu söyledi.


  ÜLKEMİZE VE DÜNYAYA HAYIRLI OLSUN


  Karamollaoğlu’nun genel başkanlığıyla birlikte Saadet Partisi’nde yeni bir dönem başlayacağını belirten Asiltürk, hem partimize, hem ülkemize, hem de bütün dünyaya hayırlı olmasını temenni etti. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Karamollaoğlu; yeni dönemde gerçekleşecek çalışmaların bu hafta sonunda gerçekleştirilecek Genel İdare Kurulu, İl Başkanları Toplantısı, Bölge Başkanları ve İl Müfettişleri Toplantılarında ortaya konarak hayata geçirilmeye başlandığını kaydetti.

  BAŞKANLIK DİVANI İÇİN GİK TOPLANIYOR


  Saadet Partisi yeni dönem çalışmalarına hızlı başladı. Pazar günü yapılan büyük kongrede seçilen partinin yeni Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleri Cumartesi günü bir araya geliyor. Ankara’da yapılacak olan GİK toplantısında Parti’nin Başkanlık Divanı için istişare ve temayül yoklaması yapılacak.

  YENİ YOL HARİTASI BELİRLENECEK


  Saadet Partisi, büyük kongrenin ardından ilk toplantısını hafta sonu Ankara’da yapacak. Hafta sonu yapılacak GİK toplantısında, Saadet Partisi’nin yeni dönem yol haritası belirlenecek. Bunun yanında Saadet Partisi’nin Başkanlık Divanına seçilecek isimlerle ilgili en geniş katılımla istişare ve temayül yoklaması yapılacak. Karamollaoğlu’nun açılış konuşması ile başlayacak olan GİK toplantısında, GİK’e yeni giren üyeler de bir biriyle tanışacak.

 3. #3
  Eyüp El Ensari’nin huzurunda besmele

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, fetih şehri İstanbul’un manevi sultanlarını ziyaret etti.

  Ziyaretlere Eyüp Sultan’dan başlayan Karamollaoğlu, Eyüp Sultan’dan sonra sırasıyla Kanuni Sultan Süleyman Han, Ahmet Ziyaeddin Gümüşhanevi Hazretleri, Mehmed Zahid Kotku Hazretleri ile Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın kabirlerini de ziyaret ederek dua etti.


  Saadet Partisi’nin Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İstanbul’da bir dizi ziyarette bulundu. Önce Eyüp Sultan Hazretlerini ziyaret eden Karamollaoğlu, ardından Kanuni Sultan Süleyman Han, Ahmet Ziyaeddin Gümüşhanevi Hazretleri ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan başta olmak sayısız alimin de hocası olan Mehmet Zahit Kotku Hazretlerini ziyaret etti. Cuma namazını Fatih Camii’nde kılan ve Korkut Özal’ın cenazesine katılan Karamollaoğlu, oradan Erbakan Hoca’nın Merkezefendi’deki kabrine giderek dua etti. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Bilge Başkan, yaptığı kısa açıklamada, “Zor günlerden geçiyoruz. Erbakan Hoca’mız başta olmak üzere hem geçmişimiz hem de tüm insanlık için dua etmeli ve tüm gücümüzle çalışmalıyız” dedi.

  NASIL BİR BAŞKANLIK?

  Ziyaretlerin ardından AGD İstanbul İl binasına uğrayan Karamollaoğlu, derneğin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Karamollaoğlu gündeme ilişkin gelen sorulara cevaben, ”Başkanlığı 70’lerde gündeme biz getirdik. Parti programımıza koyduk ama o nasıl bir başkanlıktı? Şu an ki başkanlıkta nasıl bir sistem olacak bilmiyoruz. Başkanlık sistemi bir kişinin her şeyin üstünde olması anlamına gelmemelidir. Başkanlık sistemi istikrar için faydalı ama bütün yetkiler tek bir el de toplanır, onunla birlikte denetlemeler sağlanmaz ve hukuk etkilenirse biz bunu tasvip etmeyiz. Yani mutlaka başkanın yanında kanunları yapan, onu denetleyecek gücü olan ve başkana bağlı olmayan biri olmalı. Yasama organın bağımsız ve yürütmenin emrinde olmaması lazım. Zaten bu sistem istikrarı bozmaz. Bunların birtakım güçlerinin olması icap eder. Bizim bu şekil başkanlık sistemine itirazımız yok, inşallah bu şekilde bir başkanlık sistemi olur. Kamuoyunda zihin bulandırıcı şeyler konuşuluyor. Başkanlık gelince Türkiye neden bölünsün? Başkanlık geldiğinde de bölünebilir, gelmediğinde de. Bölünme başka bir iş…” ifadelerini kullandı.

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •