Çelikleşme ve hamle kongresi


SAADET PARTİSİ YÜKSEK İSTİŞARE KURULU BAŞKANI OĞUZHAN ASİLTÜRK, GELECEK AY YAPILMASI PLANLANAN ‘BÜYÜK KONGRE’YE İLİŞKİN İSTİŞARE SÜRECİNİ GAZETEMİZE DEĞERLENDİRDİ…


Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Millî Gazete’ye Saadet Partisi’nin kongre sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Asiltürk’e Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağdağ eşlik etti. Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Ekim ayının sonunda Büyük Kongre’ye gitmeye hazırlanan Saadet Partisi’ndeki istişare sürecini ve takvimi anlattı. ‘Çelikleşme ve Yeni Hamle’ olarak nitelediği kongre süreci için öncelikle temayül yoklaması için geniş tabanlı istişare yapacaklarını kaydeden Asiltürk, olumsuz ve haksız kanaatleri değiştirecek büyük bir kongre ile Milli Görüş’ün daha da güçleneceğini söyledi.KONGRE’YLE MİLLİ GÖRÜŞ DAHA DA GÜÇLENECEK

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Ekim ayının sonunda Büyük Kongre’ye gitmeye hazırlanan Saadet Partisi’ndeki istişare sürecini ve takvimi anlattı. ‘Çelikleşme ve Yeni Hamle’ olarak nitelediği kongre süreci için öncelikle temayül yoklaması için geniş tabanlı istişare yapacaklarını kaydeden Asiltürk, olumsuz ve haksız kanaatleri değiştirecek büyük bir kongre ile Milli Görüş’ün daha da güçleneceğini söyledi.

1 EKİM’DE İSTİŞARE 30 EKİM’DE KONGRE

30 Ekim Pazar günü inşallah Büyük Kongremizi yapmayı planlıyoruz. Gerekli çalışmaları arkadaşlarımız yürütüyor, inşallah yakın zamanda teşkilatlarımıza detay bilgiler duyurulacak. 1 Ekim’de de Ankara’da geniş katılımlı bir istişare toplantısı gerçekleştireceğiz. Büyük Kongre Delegeleri, İlçe Başkanları, İl Başkanları, GİK üyeleri, İl Gençlik ve Kadın Kolları Başkanları, İl Müfettişleri ve MİLKO kuruluşlarının katılacağı büyük bir temayül yoklaması toplantısı düzenleyeceğiz. Ardından GİK üyeleri, İl başkanlarımız ve MİLKO Başkanlarımız ile birebir istişareler yapacağız. Bölgelerde toplanma yerine hepsinin bir araya toplanmasında istişare açısından daha büyük faydalar var.

TEŞKİLATIMIZIN TEKLİFLERİNİ ALACAĞIZ

İstişarenin en sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için, hiç kimse aday olarak takdim edilmeyecek. İstişare için gelen teşkilat mensuplarımıza bir zarf vereceğiz. Bu zarfın içinde Başkanlık Divanı üyeleri, GİK üyeleri ve İl Başkanlarının isimlerinin olduğu listeler bulunacak. Ama illa bu listelerden isim belirlenecek diye bir sınırlama da yok. Başka isimler de yazılabilir. Bu konuda da dediğim gibi bir sınırlama koymadık. Teşkilat mensuplarımıza, delegelerimize, Genel Başkan olarak görmek istedikleri 5 kişiyi yazabilecekleri bir pusula vereceğiz. 5 kişi yapmamızın nedeni ise istişareyi olabildiğince geniş tutmak. Teşkilat mensuplarımıza, herhangi bir sınırlama yok diyoruz. İstedikleri isimleri o 5 kişilik pusulaya yazabilecekler. Kalplerinden kimler geçiyorsa onları yazacaklar.

HEDEFİMİZ DAVAMIZI BİR ADIM İLERİ TAŞIMAK

Bütün teşkilatların iştiraki ile yapılan istişareden sonra Yüksek İstişare Kurulumuz tarafından gerekli değerlendirmeler yapılacak ve oturup karar verilecek. Tek hedefimiz var. Davamızı bir adım ileriye taşımak. Her şeyi davamız için yapıyoruz. Biz Hocamızın dediklerini yapıyoruz. Hocamız ne diyordu. ‘Çelikleşme’ diyordu. İşte bu ‘çelikleşme hamlesi’ Milli Görüş Hareketi inşallah bu kongreden sonra daha da güçlenecek. Diğer bütün kurumları ile birlikte daha etkili bir şekilde toplumda yer edinecek. Vakıflarımız, derneklerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız var. Bunlar hareketimizin tamamıdır. O çalışmaları da daha sistemli hale getireceğiz, hep birlikte yükseleceğiz. Biz iyi ve sapasağlam bir hareketiz. Başarılı bir neticeye ulaşacak şekilde inşallah bu kongremizi yapacağız.

ALGILARI DEĞİŞTİRECEĞİZ, YENİ BİR HAMLE YAPACAĞIZ

Bizim yeni bir görüntü vererek toplumu yanımıza çekmemiz lazım. Nasıl çekeceğiz? Toplum bizi başka algılıyor. Önce bu yanlış algıyı değiştirmemiz lazım. Ondan sonra da Erbakan Hocamızın, ‘önce var olacağız, sonra eğitimli olacağız, sonra da bütün gücümüzle çalışacağız’ dediği altın kurallar var ya. Onları yeni bir hamle ile gerçekleştirmeye çalışacağız.

BU BİR NÖBET DEĞİŞİMİ ŞEKLİNDE OLACAK

Bu kongrenin birinci hedefi bu görüntüyü değiştirmek ve bunu da millete kabul ettirmek. Kendi kendimize yaparız da kimse onu kabul etmezse, istediğin kadar yap. Herkesin kabul edeceği şekilde bir ‘nöbet değişikliği’ yapılması lazım. Onunla da bitmez iş. Sonra ise biz, Erbakan Hocamızın zamanında olduğu gibi topluma manası olan şeyleri aktaracağız. Bu çalışmaları kimseye haksızlık yapma niyetiyle değil davamızı daha ileriye taşımak maksadıyla yapıyoruz.

TENKİT EDEN DEĞİL YOL GÖSTEREN BİR SİYASET

‘Bizim anlayışımızda tenkid yoktur. Tenkid karşıdaki insanı iter. Halbuki yol göstermek daha önemli. Biz davamızı nefsimizden önde tutan bir topluluğuz. Kalplerin yumuşaması için çalışacağız. Ayet-i Kerime diyor ki, ‘Rabbinin yoluna davet et. Hikmet ve güzel öğütle. En güzel şekilde onlarla mücadele et’ Bunu yapmaya çalışıyoruz. Hidayeti veren Allah’tır. İnşallah Allah da yardım eder.

KULİS YAPAN ISLAH EDİLİR

Kulis yapana biz iyi gözle bakmayız, hiç de destek olmayız. Engel olmaya çalışırız. Zaten bizde kulis olmaz. Çünkü bizim tarihimizde yok kulis. Milli Nizam’dan bu yana ne uyguladıysak, onu uygulayacağız. Teşkilatlarımızla, yetkili kurullarımızla, en geniş manada oturup değerlendireceğiz. Ve en sonunda istişareden çıkan neticeye hepimiz uyacağız.

BİZİM KENDİMİZİ KORUMAMIZ YETERLİDİR

İslam yeniden yeryüzüne hakim olacak. Peki kimin eliyle olacak bu. Sağlam Müslümanların eliyle. Türkiye’de bunun adı Milli Görüş. Başka ülkelerde de var. Demek ki, Milli Görüşçülerin sağa sola meyledip ona buna kapılarak kendi akidelerine zarar verecek her şeyden uzak durmaları lazım. Bizim kendimizi korumamız yeterlidir. Efendimiz, ‘fitne zamanında koşuyorsanız, yürüyün. Yürüyorsanız, durun. Ayaktaysanız, oturun. Oturuyorsanız yatın’ diye buyuruyor. Bunun asıl manası, bu fitnenin içinde bulunmayındır. Hiçbir şeye itibar etmememiz lazım. Onun için çırpınıp duruyorum. Bütün toplantılarda sapasağlam kalmamız için mücadele ediyorum. İnşallah 30 Ekim Büyük Kongremiz Yeniden Büyük Türkiye’nin kuruluşu için bir başlangıç olacak. Cenabı Allah yardımcımız olsun.