KUDÜS ÖZGÜR KALMADIKÇA FİLİSTİN DEVLETİ DİYE BİR YERDEN BAHSEDİLEMEZ

Türkiye İsrail ilişkileri çerçevesinde Cumhurbaşkanı dahil tüm hükümet iki devletli çözümden bahsedip duruyor.

İşgalci İsrail ile Filistin devletinin iki ayrı devlet olarak kabul edilmesini salık veriyorlar dünyaya.

Peki sundukları ve kabul ettirmeye çalıştıkları Filistin devleti nedir biliyor musunuz.

Mahmut Abbas yönetimindeki topraklardan Filistin diye bahsedip duruyorlar. İnsan böyle olunca buraları İşgalci İsrailden temizlenmiş zannediyor değil mi.

Ne yazık ki öyle değil.

Şuan bize Filistin diye yutturulmaya çalışılan Batı Şeria da sözde başkent Ramallah'ta İsrail askerlerinin elini koluna sallaya sallaya gezindiği bölgelerdir.

Geçen sene Eriha'ya yaptığım bir ziyarette otobanda giderken yolun ortasında İşgalci İsrail askerlerinin yol kestiğini ve araçları çevirdiğini görünce şaşırmıştım. Sözde Filistin bölgesinde İşgalciler nasıl yol keser diye düşünmüştüm. Sonra anladım ki sözde Mahmut Abbas'a ait bir devlet var ama kontrollerin tamamı İşgalci İsrail'in elinde.
Bunu El-Halil’i ziyaretim de iliklerime kadar hissttim. Düşünsenize sözde Filistin’e bağlı Mahmut Abbas’ın yönettiği bir şehirde İbrahim (A.S) ın kabrinin de bulunduğu El-Halil camiine İsrail askerlerinin kontrolü, araması ve izni ile girebildik. Sözde Filistin’de İşgalci İsrail’in arama cihazlarından geçerek çevremizde onlarca silahlı askerin izni ile camiye girmek ne demek bilir misiniz?

Şimdi size tam bu noktada El-Halil Katliamı ve şuan El-Halil camiinin `’ının sinagog olarak kullanıldığından da bahsetmeliyim ama bahsetmeyeceğim. Merak eden açar okur diye düşünüyorum.

Nerden geldik buraya; Sözde Filistin devleti var ve hükümetimiz bu iki devletli çözümü destekliyordu değil mi. Ben ise sözde Filistin devletinin yani Mahmut Abbas yönetiminin tamamen İşgalci İsraile teslim olmuş halde olduğunu anlatıyordum. Nerden mi geldi aklıma bunu anlatmak. Şöyle ki sabah sabah iki haber okudum Google hocadan.

İlk haberde diyor ki İşgalci İsrail Batı Şeria'daki el-Favar kampına düzenlediği baskında 35 Filistinliyi gerçek ve plastik mermilerle yaralandı, onlarcası da atılan gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdi. Batı Şeriada yüzlerce İşgalci asker bir kampa gece 04:00 de baskın yapıyor, saatlerce kamptaki insanları sorguluyor, eziyet ediyor, işkence ediyor kamplara girişi engellemek amacıyla tüm giriş çıkışları taş ve toprak yığarak kapatıyor ve tüm bunlar yetmezmiş gibi Muhammed Ebu Fasfash adlı 17 yaşındaki bir genci göğsünden vururak şehit ediyor. Nerde oluyor tüm bunlar sözde Filistin devleti olarak kabul edilsin denilen topraklarda. Mahmut Abbas’a bağlı güçlerin sessizliği suskunluğu ve ihaneti altında.

İkinci haber de şu videosunu paylaştığım Ramallah’tan. Ramallah neresi bir kez daha altını çizmeliyim. Sözde Filistin’in başkenti Ramallah. Mahmut Abbas’ın Filistin’i yönettiğini idda ettiği Ramallah. İşte bu Ramallah’ta İşgalci İsrail’in nasıl elini kolunu sallayarak gezdiğinin ispatı bu video. Sosyal meydada paylaşılan güvenlik kamerası görüntülerinde Ramallah'ta Filistinliler bir kafenin dışında otururken görülüyor. Bir süre sonra Filistinli grubun yanına bir İşgalci İsrail askeri aracı yaklaşıyor. Araç uzaklaşırken, içerideki askerlerden biri Filistinlilerin üstüne ses bombasını atıp kaçıyor. Sözde Başkentte İşgalciler cirit atıyor yani.

Hadi şimdi bana iki devletli çözümden bahsedin. Orada bir Filistin devletinin varlığından bahsedin.

Kimse kimseyi kandırmasın Başkenti Kudüs olan Özgür bir Filistin devleti kurulmadan işgalci İsrail’in dünyaya; kan, gözyaşı ve felaketler ihraç etmesi engellenemez.

İşgalcinin kolları altında sözde bir devlet oluşturmakla Mescid-i Aksa kurtulamaz.

Ve emin olun Özgür Kudüs için gerçekten çalışmadıkça Hanzala bize asla yüzünü dönmez…

Tevfik YAZICILAR
17-08-2016

https://youtu.be/NStPgEGU7xI