İlyas Tongüç, Saadet Partisi'nin projelerini açıkladı

Başta ekonomi, işsizlik, üretim, istihdam, iç-dış borç, faiz, terör olmak üzere Türkiye’nin acil çözüm bekleyen sorunlarını masaya yatıran Saadet Partisi Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayları ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı ve 1. Sıra adayı İlyas Tongüç, Türkiye için Saadet Projeleri açıkladı.
Başta ekonomi, işsizlik, üretim, istihdam, iç-dış borç, faiz, terör olmak üzere Türkiye’nin acil çözüm bekleyen sorunlarını masaya yatıran Saadet Partisi Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayları ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı ve 1. Sıra adayı İlyas Tongüç, Türkiye için Saadet Projeleri açıkladı.

Saadet İktidarında; Temelli, Sincan, Başkent, İvedik ve Ostim gibi 5 sanayi bölgesine sahip olan Ankara’da, taşıma ve nakliye girdilerini asgariye indirerek dünyada rekabet gücünü artırmak için OSTİM’den Almanya’ya yük taşıyan raylı hızlı tren yapacaklarını söyledi.
TÜRKİYE, AB’NİN TOPLAMA KAMPI OLUYOR

Almanya Şansölyesi Angelea Merkel’in Türkiye ziyaretinin esas amacını da AB’nin baş etmekte zorlandığı mültecileri Türkiye’ye göndermek olduğunu açıklayan İlyas Tongüç, “Türkiye, AB’nin Toplama Kampı oluyor” uyarısında bulundu.

Saadet Partisi’nden 1 Kasım Seçimleri öncesinde ilginç bir öneri gelerek Ankara’dan Almanya’ya hızlı yük treni projesinin hayata geçirileceği belirtildi. Saadet Partisi Ankara 2. Bölge Milletvekili adayları adına Ankara İlci oteldeki kahvaltılı basın toplantısında konuşan 1.Sıra milletvekili adayı ve Saadet Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, detaylı projeler açıkladı.
“Seçim zamanları Saadet Partisi için adeta düğün günleri gibidir. Bizler 365 gün çalışan ve her zaman seçimlere hazır olan bir teşkilat olduğumuz için var gücümüzle çalışıyoruz. Ancak milletimizde 7 Haziran’da bir Hükümet kurulamamasından dolayı bir isteksizlik görüyoruz.” diyen İlyas Tongüç, bunun nedeninin de ülkede işsizlik, göç, gözyaşı, çatışma ve terörün kol gezdiğini söyledi. Türkiye’de sanayinin Çorlu-Kocaeli hattına sıkışarak Anadolu’nun çörek kaldığını vurgulayan Tongüç, Saadet iktidarında 5 sanayi bölgesine sahip Ankara’dan Türkiye’nin en büyük ticaret partneri Almanya’ya hızlı raylı yük taşıma treni yapacaklarını söyledi.

TÜRKİYE, AB’NİN TOPLAMA KAMPI OLUYOR
İlyas Tongüç, Almanya Şansölyesi Merkel’in Türkiye ziyaretinin esas amacının, Avrupa Birliği ülkelerine başta Afrika’dan akın eden göçmenleri, üç beş kuruş vererek Türkiye’de toplamak olduğunu vurguladı. Bunun için de 16 Aralık 2013’te AB ile Serbest Dolaşım ve Geri Kabul Anlaşması’nın devreye sokulduğuna dikkat çekti.
Kıbrıs’a boru hattı ile götürülen suyun İsrail’e de taşınacağı endişesini dile getiren Tongüç, “Filistinlileri göz göre göre katleden İsrail’i bu ülkeden bir damla su bile gitmesini bu millet razı olmaz. Biz bunu kabul edemeyiz. Manavgat Suyu’nun taşınmasını engellediğimiz gibi karşı çıkarız.” diyerek sert çıktı.
GÖÇE KARŞI YATIRIM, ÜRETİM, İSTİHDAM HAMLESİNİ MİLLİ GÖRÜŞ YAPACAK

Türkiye’de iktidarların yanlış politikaları sonucu hem köy ve küçük şehirlerin merkezlere aktığını, hem de başta Suriye olmak üzere dünyadan hızlı göç alan bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Tongüç, İnsanların bulundukları bölgelerde çalışıp, üretip mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşatılmasının sorumluluğunun ülkeyi yöneten veya yönetmeye talip partilerde olduğunu belirterek, bu kapsamda parti olarak hazırladıkları detaylı projeleri medya ile paylaştı.
Tongüç, “476 milyarlık bütçeden bu sene 41 milyar yatırımlara, 54 milyar faize ayrıldı. Türkiye borç, faiz sarmalındaki Kemal Derviş ve IMF politikalarını sürdürüyor. 2002’da 202 milyar olan borç, bugün 676 milyara gelmiştir. Sadece Turizm gibi hizmet sektörüyle bir ülke kalkınamaz. Milletimiz başını yastığa rahat koyamaz” Diyen Tongüç, Saadet Projelerini sıraladı.
Türkiye için de detaylı sanayi, tarım, hayvancılık, otomotiv, tekstil, elektronik alanlarında Saadet Ankara 2. Bölge adayları adına Türkiye geneli için de detaylı projeler açıklayan İlyas Tongüç, Saadet iktidarında Ankara için göçün önlenmesi, yerel kalkınma ve istihdamın sağlanması için Şehir Strateji Birimi kuracaklarını söyledi. Tongüç, “Önümüzdeki yıllarda en çok duyacağımız şey karbon yönetimi olacak. Şehrin karbon yönetimi nasıl olacak, hava kirliliği nasıl önlenecek. Bunun için Eko Sistem ve Karbon Yönetim Projeleri hazırlayacağız” dedi.

ANKARA’YA HELAL JELATİN FABRİKASI

Ankara’nın hem sanayi, hem de tarım ve hayvancılık kenti olarak sahip olduğu avantajın bugün yeterince değerlendirilemediğini kaydeden Tongüç, “Et, süt ve biyogaz tesisleri ile köy bazlı organize hayvancılık projeleri geliştireceğiz. Biz yüzde 70 oranında Avrupa’dan domuz derisinden üretilen jelatini ithal ediyoruz. Buna karşılık, hayvan derisinden ve kemiğinden imal edilen ve yumuşak şekerleme ve pasta gibi gıdalarda kıvam artırıcı olarak, gıda ambalaj paketlerinde ve ilaç kapsüllerinde kullanılan Jelatin Üretim Tesisleri kuracağız. Hem iç piyasa hem de başta Arap ve İslam alemine helal jelatin ihraç edeceğiz” diye konuştu.
NBŞ’li ithal tatlandırıcılar yerine, gıda sektöründe kullanılabilecek Elma Konsantresi üretim tesisleri ile Türkiye için Ankara’da alternatif tatlandırıcı üreteceklerini kaydeden Tongüç, özel makine ihtisas organize sanayi bölgesi ve sektörlere göre bölge üniversiteleri kuracaklarını açıkladı. OSB’lerde belediyelerin aldığı emlak vergisini kaldıracaklarını elektrik ve doğalgaz faturalarında da KDV indirimine gideceklerini bildirdi.

5 YILDA 1 MİLYON YERLİ YAZILIMCI YETİŞTİRİLECEK

“Tarım, Hayvancılık, Sanayi, otomotiv, elektronik vb. alanlarında Saadet Partisi iktidara geldiğinde neyi nasıl yapacağının projesini yarın iktidara gelecekmiş gibi yapıp iki cilt halinde hazırlamıştır” diyen Tongüç, Türkiye’nin yüzde yüz yerli, yazılım yapan yazılım elemanları yetiştirmesine, yeni bir milli yazılım geliştirmesi mecbur olduğunu belirterek, “5 yılda 1 Milyon yerli yazılımcı yetiştirilecektir Milli Görüş iktidarında… Üç beş tane telefon karşılığında 1 tır dolusu gıda maddesi vermek zorunda olan Türkiye bu ekonomiyi böyle götüremez. Bölgesel ve proje bazlı teşvik sistemini geliştirmek zorundayız.” İfadelerini kullandı.
YERLİ OTOMOBİL İÇİN D-8 GİBİ BİR PAZAR LAZIM

Bir soru üzerine Yerli Otomobil konusuna da değinen Saadet Genel Başkan Yardımcısı Tongüç, “Biz Yerli Otomobil denince heyecanlanıyoruz. Çünkü taa 1960’larda Erbakan Hocamızın öncülük ettiği bir konudur. OSTİM’e bugün gidip söyleyin, size yerli otomobili yaparlar. Ancak siz bu otomobili nereye satacaksınız.” Diye sordu. Tongüç şunları söyledi: “İran Samast’ı yapıyor, ancak sadece kendisi kullanıyor. Erbakan Hocamızın arkadaşı Yusuf Habibi’nin bizzat devlet desteğiyle ürettiği Proton, Woswogen’in eline geçti, Seat yine öyle. Biz yerli otomobil derken, D-8 ülkeleri dahil en az 20 ülkenin kendi öne çıktığı alanda milli desteğini koyduğu ve pazarlandığı çalışma istiyoruz. Şimdi yapılan çalışma da kulağa hoş geliyor, ancak pazar alanı kısıtlı olduğu için yürümesi zordur.”