AK Parti'de gözler Saadet Partisi'nin oylarında
AK Parti, o seçime aynı tabandan oy aldığı Saadet Partisi’yle ittifak yaparak girmiş olsaydı 10 milletvekili daha fazla alabilecekti.
1 Kasım seçimleri öncesinde AK Parti ile Saadet Partisi (SP) arasındaki ‘ittifak’ görüşmeleri sonuçsuz kalmıştı. Her iki parti de yarınki seçime tek başına girecek. Ancak istatistiklere göre, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 40.9’luk oy oranıyla 258 milletvekili çıkaran AK Parti, o seçime aynı tabandan oy aldığı Saadet Partisi’yle ittifak yaparak girmiş olsaydı 10 milletvekili daha fazla alabilecekti. AK Parti-SP ittifakı bazı illerde alacağı küçük miktardaki oylarla, bu sayıyı 20 milletvekilinin üzerine çıkarabilecekti.
CHP VE MHP’DEN 5’ER VEKİL
2011 yılındaki seçimlere tek başına giren ve 588 bin 490 oy alan Saadet Partisi, 7 Haziran’daki seçimlerine Büyük Birlik Partisi (BBP) ile ittifak yaparak girmiş ve 949 bin 178 oy almıştı. 7 Haziran’da AK Parti-SP ittifakı olsaydı, bu durum AK Parti’ye İstanbul’da 2. ve 3. Bölge, Ankara 1. Bölge, Samsun, Aydın, Balıkesir, Erzincan, Giresun, Kayseri ve Sivas’ta fazladan 1 vekil getirecekti. AK Parti yine ittifakla 7 Haziran’da Bayburt’ta 55, Burdur’da 193, Van’da bin 328, Diyarbakır’da bin 947, Eskişehir’de bin 552, Gümüşhane’de ise bin 656 oy daha fazla almış olsaydı, buralardan da 1’er vekil kazanacaktı. AK Parti muhtemelen 5 vekil CHP’den, 5 vekil MHP’den almış olacaktı.
MİLLİ GÖRÜŞÇÜ HOCA'DAN AK PARTİ DESTEĞİ AÇIKLAMASI
Öte yandan açıklama yapan Milli Görüş'ün ve İsmailağa Cemaati'nin önde gelen isimlerinden Mehmet Talü Hoca Efendi 1 Kasım tercihlerinin AK Parti olduğunu söylemişti. Bilindiği gibi Milli Görüş'ün oyları Saadet Partisi'ne gidiyor...
Kaynak : Habertürk
http://www.haber7.com/siyaset/haber/...inin-oylarinda