2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Konu: Devrim otomobili sabotajına izin vermeyiz

 1. #1

  Devrim otomobili sabotajına izin vermeyiz

  Devrim otomobili sabotajına izin vermeyiz

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Rahmetli Erbakan’ın milli otomobil projesini 55 yıl evvel iftiralarla sabote etmemiş olsalardı, Kore’den evvel yerli otomobilimiz olacaktı. Bugün de yerli otomobilimizi devşirme iddialarıyla sabote etmeye çalışıyorlar. Ortaya koydukları fotoğraflar Başbakanın ilan edeceği otomobil değil. Bizimki tamamen özgün bir model olacaktır” dedi.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Rahmetli Erbakan’ın milli otomobil projesini 55 yıl evvel iftiralarla sabote etmemiş olsalardı, Kore’den evvel yerli otomobilimiz olacaktı. O günlerde Kore’nin yerli otomobili yokken rahmetli Erbakan’ın öncülüğünde böyle bir adım atıldı ama şer odakları sabote etti. Bugün de yerli otomobilimizi devşirme iddialarıyla sabote etmeye çalışıyorlar. Ortaya koydukları fotoğraflar Sayın Başbakan’ın ilan edeceği otomobil değil. Bizim otomobilimiz tamamen özgün bir model olacaktır” dedi.
  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen 4. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’ne katılmasının ardından basın mensuplarının prototipiyle ilgili bazı görüntü ve fotoğraflarının medyaya yansıdığı yerli otomobil projesine ilişkin sorularını cevapladı.
  TÜRKİYE’DE ÜRETİM YAPAN YERLİDİR
  Yerli otomobil değil, devşirme otomobil çerçeveli haberlerin, otomobil ithalatçısı ve montajcısı bazı gruplardan bol bol ilan alan bir kısım medyada kullanılması dikkat çekerken Bakan Işık konuya ilişkin sorumuza, “Türkiye’de üretim yapan tüm firmalar bizim için yerlidir. Onların yapacağı her çalışmaya destek veririz. Ar-Ge konusunda çok ciddi destekler veriyoruz. Yerli otomobili diğer üretim yapan firmalarla rekabet ortamına çekmeye çalışanlara kesinlikle katılmıyoruz. Biz hem Türkiye’nin menzili uzatılmış markasıyla dünya piyasalarına çıkmasını, hem de mevcut otomotiv firmalarımızın en güçlü şekilde yoluna devam etmesi için her türlü desteği veriyoruz. 1960’larda Türkiye’nin başına gelen olayların bugün de tekrar edilmesiyle ilgili Serdar Beyin dile getirdiği endişeleri de yabana atmıyoruz. Bu endişeyi, dün akşamdan beri bazı mihrakların öncelikle pompalamaya çalıştığının da farkındayız. Bizim arzu ettiğimiz, tartışmanın Türkiye’nin marka oluşturması ve yeni teknolojiler üretmesi konusunda iddiasını sürdürmesi noktasında olmasıdır” cevabını verdi.
  BUGÜN BİRKAÇ MODELİMİZ OLACAKTI
  “Keşke daha Güney Kore’nin hiçbir markası yokken, Devrim otomobilinin arkasında durulsaydı, sahip çıkılsaydı da bugün dünya yollarında bir veya birkaç otomobil markası olsaydı” diyen Işık, “O gün maalesef aynı gerekçelerle Türkiye’nin kendi markasını üretmemesi için bilinçli engellemelerin yapıldığını biliyoruz. Bugün bu engellemelerle karşılaşmayı istemiyoruz. Karşılaşırsak da bununla kesinlikle kararlı şekilde mücadele edeceğimizi, Türk halkının bize destek olduğunu da biliyoruz” ifadelerini kullandı.
  BOĞMAYA ÇALIŞANA PRİM VERMEYECEĞİZ
  Rahmetli Erbakan’ın Kore’nin otomobil markasının olmadığı 1960 yılında ortaya koyduğu Devrim otomobili projesini çıkarlarına dokunduğu için sabote eden, boğan şer odaklarının şimdi de yerli otomobilin devşirme otomobil olduğu yalanını ortaya attığının altını çizen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Türkiye, rahmetli Erbakan’ın projesinin önünün kesilmesinden dolayı bu alanda büyük vakit kaybına uğradı. Şer odakları milli olan ve Türkiye’yi yeni Türkiye’ye taşıyacak olan her adımın, her atılımın engeli oldular. Bugün de yerli otomobil hamlemizi iftiralarla boğmaya çalışan bu çıkar çevrelerine asla prim vermeyeceğiz. Yerli otomobilimiz özgün olacaktır” diye konuştu.
  SONU “DEVRİM” GİBİ OLMAYACAK
  Bakan Işık, milli otomobile yönelik saldırıların diğer milli projelerimize yönelik saldırılarla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Kanal İstanbul, 3. Havalimanı, 3. Köprü, Körfez Geçişi gibi birçok milli hamlemize niçin saldırıyorlarsa yerli otomobil hamlemize de onun için saldırıyorlar. Vaktinde Devrim otomobiline yaptıklarını bugün yapmaya çalışıyorlar ama bu kez başaramayacaklar. Ülkemizin birlik ve beraberliğini bozamayacaklar. Her alanda ilerlemesini ve yeni Türkiye hedeflerine ulaşmasını Allah’ın izniyle engelleyemeyecekler” dedi.
  SABOTE ETMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ
  Bakan Işık bazı gazetecilerin, basına yansıyan prototiplerin Saab-Cadillac’ın bir modeliyle benzerliğine ilişkin ısrarlı soruları üzerine, “Hiç olmazsa bu tip milli konuları karşıtlık üzerinden değerlendirmeyelim. Bu son derece yanlıştır. Bu bir milli projedir. Türkiye kendi menzili uzatılmış elektrikli aracını üretecek. Bununla ilgili büyük bir gayret gösteriyoruz. Ama daha önce Devrim otomobilinde olduğu gibi olayı baştan boğmaya yönelik bir anlayışı biz kesinlikle kabul edilemez buluyoruz. Tarihi tekerrür ettirmeyelim bari bu defa. Kesinlikle yapılan güzel şeylere sahip çıkalım. Eksikler varsa eleştirelim. Ama 1961’de olduğu gibi olayı daha başlangıçta boğma gibi bir anlayışla hareket etmeyelim. Türkiye’nin geleceği açısından önemli bir çalışma yürütüyoruz. Otomotiv teknolojisinin gelecekteki alacağı biçimi değerlendirerek proje geliştirmeye çalışıyoruz. Olayı hemen başka taraflara çekip kimsenin bu girişimi sabote etmesine müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.
  MUTLAKA ÖZGÜN BİR MODEL OLACAK
  Fikri Işık, “Bu zaten başlangıç. Göreceğiniz nihai ürün estetik olarak da, fonksiyon olarak da, dayanıklılık ve konfor olarak da çok daha iyi olacak ve tüketicinin beğenisini kazanacaktır. Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap veren bir araç olacak. Dünyada hiçbir tasarım yüzde yüz bir ülkeye ait değil. Mesela pek çok dünya firmasının tasarımını İtalyanlar yapar. Otomotiv sektöründe olanlar bunu bilirler. Dolayısıyla burada olayı bir marka açısından, ikincisi de teknolojinin değerlendirilmesi açısından değerlendiriyoruz. Sonuçta da bir Türk markası ortaya çıkacak. Mutlaka özgün bir model çıkacak. Hiç şüpheniz olmasın” dedi.
  HEDEF 2019’A KADAR SERİ ÜRETİM
  Işık, “Hedefimiz, 2019 sonuna kadar seri üretim aşamasına geçmek istiyoruz. Bu noktada babayiğit bulma çalışmalarımız sürüyor. Mülkiyet konusunda da karşılıklı görüşmelerle ortaya konulacak bir durumdur. Devlette de olabilir, özel sektörde de olabilir. Bu son derece önemli bir alan. Bundan birkaç yıl sonra yollarda Mercedes’in yanında belki Apple arabalarını göreceğiz. BMW’nin yanında Google araçlarını göreceğiz. Tesla’yı yeni bir marka olarak yollarda görmeye başladık. Yakında belki Volkswagen’in yanında Foxcon araçlarını göreceğiz. Önemli olan Türkiye’nin treni yine kaçırmamasıdır. 1961 yılında Devrim’in başına gelenin bu yerli otomobil projesinin başına da gelmemesi noktasında da özellikle kararlıyız” şeklinde bilgi verdi. 2. #2
  Hainler 1961’DE de ‘devrim’i engellemisti

  Rahmetli Necmettin Erbakan’ın milli otomobil projesini 54 yıl evvel iftiralarla sabote eden hainler yine iş başında.
  TETİKÇİLER İŞBAŞINDA
  Yerli otomobil prototipinin görüntülerinin paylaşılmasından sonra terörist sever Aydın Doğan Medyası ve paralel örgütün tetikçileri karalama kampanyası başlattı.Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •