Seçim Barajı'nda 'bireysel hesap'

Saadet Partisi Edirne Milletvekili adayı Ali Demirkıran, yüzde 10'luk seçim barajı yüzünden milli iradenin TBMM'ye tam olarak yansımadığına dikkat çekerek, “Bireysel başvuru ile meclise girmek mümkündür” dedi.

Saadet Partisi Edirne Milletvekili adayı Demirkıran, seçim barajına ilişkin açıklamasında, “Dünyanın hemen hiçbir ülkesinde uygulanmayan yüzde 10 baraj sistemi ile Milli Görüş'ü, yani milletimizin bin yıllık tarihimizi temsil eden Saadet Partisi baraj engeli ile yıllardır Meclis dışında tutulmaktadır. Oy tabanımız yüzde 10'ların çok üzerinde olmasına rağmen birçok seçmenimiz 'barajı aşamazlar, oyum boşa gider' düşüncesi ile Saadet Partisini tasvip ettiği halde oyunu vermemektedir” şeklinde konuştu. Demirkıran şöyle devam etti:

“Anayasa Hukuku Profesörü olan Genel Başkanımız Mustafa Kamalak bu konuyu inceleyerek kamuoyuna açıklamıştır. 'Bireysel başvuru'nun uygulamaya geçirilmesiyle, kamu gücünü kullanan kişi ve kurumların sebep olduğu hak ihlallerine karşı 23 Eylül 2012 tarihinden itibaren anayasal yargı denetimi başlatılmıştır. Buna göre, 23 Eylül 2012 tarihi itibarıyla herkes, Anayasa'mızda güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilmektedir. Anayasanın 67'nci Maddesine göre; 'Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir.'

1 Kasım seçimlerinde Saadet Partisi adayına milletvekili seçilecek kadar oy verildiği takdirde parti barajı aşamazsa dahi o kardeşimiz Meclis'e girebilir. Yüzde 10'luk seçim barajı yüzünden milli irade TBMM'ye tam olarak yansımamaktadır. Bu yüzden AYM'ye (Anayasa Mahkemesi) bireysel başvuru hakkını kullanarak, sorun yüksek mahkemeye taşınabilir.”