Sahaflar Çarşısında Bir Başbakan

Başbakan Davutoğlu Sahaflar Çarşısını gezdi. Evet evet yanlış duymadınız bir Başbakan Sahaflar Çarşısını gezdi. İnternet haberlerinin arasında küçük küçük yer aldı bu haber geçtiğimiz günlerde. Haberi gördüğümde içten içe sevindim.

Hele ki Dilmen Kitapevi’nin sahibi İbrahim Manav’a da uğradığını duyunca bir daha sevindim.

İbrahim bey Başbakan’a mutlaka anlatmıştır çarşıdaki sahafların çektikleri sıkıntıları diye umut ediyorum. Hatta Başbakan Sahaflar Çarşısında sahaf kalmadığını kendi görmüştür değil mi? Koca Sahaflar Çarşısının adeta kırtasiye dükkanına çevrildiğini, okul kitapları satıp para kazanmak için uğraş verenler dışında sahaflık yapmak için çaba veren birkaç dükkan kaldığını Başbakan göremediyse bile İbrahim Bey anlatmıştır ona değil mi?

Dertli adamdır İbrahim Manav. Eskimez dostu Ahmet Davutoğlu’na sattığı üç kitapla geçiştirmemiştir bu ziyareti. Hatta belki de İTO’da neden bir sahaflar odası yok bile demiştir kendine. Sahaflık yapmak için vergiye tabi olmak isteyen esnafın kırtasiyeciler odasına kaydolmak gibi bir gariplikle karşılaştığını anlatmıştır Başbakana. Ne de olsa bir Başbakan kolay kolay uğramaz Sahaflar Çarşına.

Başbakan ziyaretinde Mispardo’nun 1840’ta basılan Bosphorus kitabını ve Devlet-i Aliye-i Osmaniye’nin Salnamesi’ni satın almış Dilmen Kitabevinden, ne güzel. Okumak için fırsat bulur umarım. Nitekim okumayan bir halka örnek olacak bir şahsiyettir başbakanlar.

Tevfik Yazıcılar www.sahafzade.com için yazdı…

http://www.sahafzade.com/2015/06/sah...-bir-basbakan/