Korsan Kitap Nasıl Ayırt Edilir?

Korsan kitap sayısı ülkemizde maalesef 1990lı yıllardan sonra büyük artış gösterdi. Korsan kitap almanın en kötü yönü ise hem müellifin hem de yayın evinin haklarının ve emeklerinin çalınması ve maalesef kayıt dışı ekonomiyi desteklemesi. Tabi ki söz konusu kayıt dışı ekonomi olunca korsan piyasasındaki paranın hangi amaçlarla ve nerede kullanıldığı da büyük bir soru. Kimileri bu paraların terör örgütlerini finanse etmekte olduğunu dahi iddia etmekteler. Her ne olursa olsun korsan kitaptan her zaman uzak durmamız bizim için en iyisi olacaktır.

Peki bir kitabın korsana kitap olduğunu nasıl anlayacağız?

Öncelikle şunu söylemek lazım ki kitabı aldığınız yer o kitabı korsan olduğunu yada olmadığını belirlemez. Elbette kitap mağazalarından aldığınızda korsan olma ihtimali çok az olsa da imkânsız değildir. Bununla ilgili birçok yaşanmış örneği arkadaşlarınızdan yada internetteki şikayetlerden duymanız görmeniz mümkün. Buna mukabil sokaklarda kitap satan seyyar satıcılardan yada sahaflardan aldığınız kitaplar da korsan olma ihtimali sanılanın aksine yüksek değildir. Kısaca korsan kitabın size hangi dükkanda ne zaman satılacağını sadece satan kişiye ve mekana bakarak anlamak yada genelleme yapmak doğru olmaz.

Elbette işini doğru yapan sahafları seçerseniz hem yeri belli olacaktır hem de zaten işini doğru yapan sahaflar korsan kitabı çok kolay ayırt edebildikleri ve korsan kitapları ücretsiz bile olsa kabul etmedikleri için bu sahafları tercih etmek sizin için daha iyi olacaktır.

Korsanı ayırt etmek için;

• Kitabınızı güvendiğiniz sahaftan (dükkanlardan yada internetten) alın.Hem internet üzerinde hem de dükkanlarda ikinci el kitap satan insanlar korsan kitap satmazlar asla da korsanla anılmak istemezler. Dükkan sahibi adının korsanla anılmasından internet üzerinden kitap satanlarda kötü yorum yapılmasından korkarlar. Hatta insanlık hali eğer bir kitap gözden kaçmış ve korsansa muhakkak ya kitabı iade ederler yada korsan olmayan bir baskısını size verirler. (İnternetten kitapzen.com ve www.nadirkitap.com sitelerinden güvenle kitap alabilirsiniz.)
  • Denetim pulunu (bandrol) kontrol edin. Elbette denetim pulu yanıltıcı olabilir. Çünkü korsan kitaplarda da denetim pulu olabiliyor. Bununla birlikte denetim pulu taşımayan orijinal kitaplar da olabiliyor. Eğer denetim pulu taşımıyorsa kapak içlerinde denetim pulu yönetmeliği ile ilgili “denetim pulu taşıması zorunlu değildir” ibaresi muhakkak olmalı. Eğer denetim pulu taşıyorsa denetim pulunun orijinal olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Bandrolün köşesini hafifçe kaldırın. Eğer denetim pulu sorunsuz bir şekilde çıkıyorsa denetim pulu sahtedir. Yok eğer denetim pulunun bir kısmı kitabın üzerinde kalıyorsa bu sefer denetim pulu üzerindeki tarihi ve kitabın içindeki tarihi kontrol edin. Tarihlerin uyuşmasına dikkat edin. Çünkü orijinal denetim pullarının da sahtesi mevcut ve bunlarda genellikle denetim pulu üzerindeki tarih ve basım tarihi uyuşmuyor. Örneğin denetim pulu 2015 tarihli ama kitap 2013te basılmış. Not: denetim pulu 1999 Nisan’da zorunlu hale gelmiştir. Daha önceki yıllarda basılmış orijinal kitaplarda denetim pulu olmayabilir.
  • Kapak üzerindeki kabartmaları ve kapak ceplerini kontrol edin. Korsan kitaplarda kabartmalar ve orijinal bazı kitapların kapak içlerinde bulunan cep yada ikinci katlar bulunmuyor.
  • Sayfaları hızlıca çevirin. Eğer yazı çerçeveleri aynı hizada değilse korsandır. Tabi ki eski tarihli basılmış bazı kitaplarda orijinallerde de aynı durum olabiliyor. Ancak eski kitaplarda korsan olma ihtimali de biraz düşük.
  • Jelatine dikkat edin. Orijinal kitaplarda jelatinli kitap çok çok azdır. Eğer açılamayacak şekilde ambalaj varsa muhakkak bir soru işareti koyun.
  • Safa içlerindeki yazıları ve varsa resimleri kontrol edin. Korsan kitaplarda resimler büyük ihtimalle silik ve kalitesi düşüktür. Yazılarda aynı şekilde fotokopiye benzer. Genel tabirle harfler çamur gibi dağılmış yada siliktir.
  • Fiyatını kontrol edin. Her kitabın piyasadaki fiyatı az çok bellidir. Bazen sahaflarda adedin fazla olması düşük fiata alınmış olması durumunda orijinal kitap çok uygun fiyata bulunabilir. Zaten bazılarımız bu yüzden sahafları tercih ederiz. Ama şunu da unutmayalım ki korsan kitap her zaman ucuzdur. Ama her ucuz kitap korsan değildir.
  • Kağıt kalitesine bakın. Kitabı muhakkak elinize alın ve sayfaların kalınlığını kapak dahil kontrol edin. Korsan kitapların kapakları ince kâğıtları kalitesizdir. Unutmayın orjinali ile aynı kalitede basılsa zaten korsancılar para kazanamazlar.
  • Unutmayın! Bu saydıklarımızın hiçbiri tek başına kitabın orijinal mi korsan mı olduğunu belli etmez. Yani ince kapaklı ve kalitesiz basılmış orijinal kitaplar da mevcut. Siz tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Elbette bu durumun için en önemli maddelerden bir tanesi de tecrübe.
Umulur ki bu yazımızda size korsanla ilgili yeterli bili verebilmişizdir. Siz de eklemek istediğiniz bilgi ve tecrübelerinizi bu başlık altına yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar.Abdullah Cahit Dinç www.sahafzade.com için yazdı…