Saadet'te koalisyon hesapları

Saadet Partisi Milletvekili adayı Ali Demirkıran, ülkeyi tek başına babasının çiftliği gibi çekip çevirmeye alışmış AKP zihniyetinin koalisyonları adeta 'öcü' gibi göstermekte olduğunu söyledi.

Ali Demirkıran yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetlerinin Dünya'da birçok ülkelerde güzel örnekleri görüldüğü gibi Türkiye'de de Milli Görüş Partilerinin (Milli Selamet ve Refah Partisi) koalisyon hükümetlerinde görev aldığı dönemlerde her sahada fevkalade güzel hizmetlerin yapıldığına dikkat çekerek, “AKP bu konuda, dörtte üçü su dolu bardağın boş kısmını göstererek bardağa 'boş bardak' diyor ve dörtte üç doluluğu göstermek istemiyor. Hesabına gelmediği için. Hâlbuki ki, 1996-97 Milli Görüş Lideri merhum Erbakan'ın Başbakanlığında kurulan 'Refahyol' hükümeti bakın ne hizmetler yaptı. Halep orda ise arşın burada” diyerek şu örnekleri verdi.

54'ÜNCÜ REFAHYOL HÜKUMETİ DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN İCRAATLAR:

“Her şeyden önce uygulanan genel ekonomi politikalarıyla bir yıl boyunca hiç zam yapılmamıştır. Önceden her gün zam yapılırdı. Sonradan ise aylık otomatiğe bağlandı. Dış ve iç borçlanma yapılmadı. Mevcut borçların bir kısmı ödendi. (Zamsız ve ek vergisiz) Bir yıl içerisinde 1 kuruşu dahi borç olmayan 40 milyar Dolar kaynak sağlandı. Havuz sistemi kurularak devleti, devleti sömüren sermaye babalarından kurtardı ve gereksiz faiz ödemelerini durdurdu. İsrafı önledi. Devlet dairelerinde gereksiz malzeme ve makam arabalarının alımını iptal etti. İlk defa denk bütçe yapıldı ve yatırımlara hız verildi. vs. vs.

MEMURLAR İÇİN YAPILANLAR:
Temmuz '96: Maaşlara yüzde 50 zam . Her Ay: Aylık enflasyon oranında maaş artışı. Ocak '97: Maaşlara Yüzde 30 zam. Bir yılda toplam yüzde 130 zam (Yani Erbakan göreve geldiğinde 100 alan memur bir yıl sonra 230 alır oldu.)

İŞÇİLER İÇİN YAPILANLAR
Temmuz '96: Asgari ücrette yüzde 101 artış sağlandı. Üç ay gibi rekor bir sürede Toplu İş görüşmelerinin işçinin istediği gibi neticelenmesi ile maaşlara yüzde 102 artış gerçekleştirildi. Eşel-Mobil Sistemi ile enflasyon oranında yılık maaş artışı sağlandı. Zorunlu tasarruf kesintileri kaldırıldı.

ÇİFTÇİLER İÇİN YAPILANLAR
Bütçeden tarımsal desteklemeye ayrılan fon yüzde 150 artırıldı. Buğday, fındık, pancar, tütün ve tüm taban fiyatlarda yüzde 312'ye varan artışlar yapıldı. Gübre desteğinde yüzde 100 artış sağlandı. Yapılan tarımsal alımların bedelleri çiftçiye kısa vadede ödendi.

ESNAF VE KOBİ'LER İÇİN YAPILANLAR
Memur, işçi, emekli ve çiftçinin cebi para gördü ve esnafın yüzü güldü. Esnaf kredi limitleri iki katına çıkarıldı. Prim borçlarına ( şimdiki gibi değil; üzerine faiz eklemeden) ödeme kolaylığı getirildi.Bavul ticaretinin önündeki bürokratik engeller kaldırıldı. Sanayi üretimi yüzde 30'dan yüzde 90'a çıkarıldı. Sınır ticareti geliştirildi.

EMEKLİLER İÇİN YAPILANLAR
Temmuz '96: Maaşlara yüzde elli zam yapıldı. Ocak '97: Maaşlara yüzde otuz ilave zam yapıldı. Aylık ek zamlar ile alım gücü artırıldı. Memur emeklilerine bir yılda yüzde 116 reel zam yapılmış oldu. İşçi emeklilerine bir yılda yüzde 121 reel zam gerçekleştirildi. Bağ-Kur emeklilerine bir yılda yüzde 221 reel maaş zammı verildi.

YOKSULLAR İÇİN YAPILANLAR
Ramazan ve kurban bayramlarında yoksul ailelere 20 milyon Dolar değerinde gıda ve giyecek yardımı sağlandı. Ayda 400 bin aileye hitap eden aşevleri kuruldu. 15 bin sokak çocuğu için “Aileye Dönüş Projesi” başlatıldı. Şehit ailelerine iş, maaş, ev ve arsa temini çalışmaları başlatıldı. Fak-Fuk-Fon (Fakir Fukara Fonu) tarihinde ilk defa tamamen amacına yönelik olarak kullanıldı. Daha önceki hükümetler ve şimdiki AKP ise bu fondaki paranın yüzde 78'ini bütçe açıklarına, yüzde 11'ini fiyat istihdam fonuna dağıtırken sadece yüzde 11'ini amacına yönelik kullandılar.

ÖZÜRLÜLER İÇİN YAPILANLAR
Başbakanlık özürlüler idaresi başkanlığı kuruldu. Dünya Özürlüler Günü'ne Türkiye olarak katılım ilk defa talep edildi. Özürlü insanımız için 1 Milyar Dolar ayrıldı ki bu para ile rehabilitasyon merkezleri inşaatları başlatıldı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN YAPILANLAR
Burs verilen öğrenci sayısı iki katına çıkarıldı. 200 bin öğrenci bu burslardan faydalandı. Burs yardım miktarı yüzde 300'lük artışla aylık 40'ar dolara çıkarıldı.

YURT DIŞINDAKİ İŞÇİLER İÇİN YAPILANLAR
Gümrük kapılarında çileye son vermek için “Alo Gümrük” hattı kuruldu. Çifte vatandaşlık izinleri çıkarıldı. Pasaport süreleri on yıla çıkarıldı. Yabancı ülkelerde işçi olarak çalışan ve o ülke tarafından ailelerinin yanından alınan çocuklar ailelerine teslim edildi.

DIŞ POLİTİKA'DA YAPILANLAR
Herkes ve herkesim tarafından kaldıramaz denilen ve öyle inanılan PKK destekçisi ÇEKİÇ GÜÇ Kaldırılmıştır... Şimdi esamisi bile okunmuyor. Ne hikmetse herkes unuttu. İslam ülkeleri ile ilişkiler canlandırılmakla kalmadı İslam Ortak Pazarı'nın ilk adımı sayılacak olan ve tüm dünya'da yankı bulan İslam Ülkeleri işbirliği teşkilatı D8'ler kuruldu. Libya'da yıllardan beri bir türlü alınamayan 20 milyon dolar alınacak olan paramız ülkemize getirildi. Alışıla geldiği üzere Amerika'yı değil İslam ülkelerini ziyaret etti. Bütün bunlar 13 yılda ve de yüz milyarlarca dolar borçlanarak değil; sadece on bir ayda ve hiç borçlanmadan yapıldı.”