+ Konuyu Yanıtla
3 sonuçtan 1 --- 3 arası gösteriliyor

Konu: Erbakan mezarı başında anıldı

Erbakan mezarı başında anıldı

Erbakan mezarı başında anıldı

0

Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan, ölümünün dördüncü yıldönümünde Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın da katılımı ile Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı’nda bulunan kabri başında anıldı.

Saadet Partisi tarafından yapılan anma törenine, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, eski milletvekili Fetullah Erbaş, Refah Partisi eski Sivas Belediye Başkanı ve milletvekili Temel Karamollaoğlu, oyuncu Ahmet Yenilmez ve partililer katıldı.

'28 ŞUBAT BİR DARBEDİR'

Bugün sabah saatlerinde yapılan anma töreninde 5 ayrı imamın Kur’an okudu. Törende konuşan oyuncu Ahmet Yenilmez, “Ben merhum Erbakan hocamızı, merhum başbakanımızı çok farklı algıladım. Ve bu ülkede, İslam aleminde bir itibarsızlaştırma faaliyeti varsa bunun ilk adımının merhum başbakanımıza yapıldığına inanıyorum. Bu topraklar üzerinde bir neslin yetişmesi için ömür feda etti. Cumhuriyet tarihinin en başarılı iktidarlarından birine başbakanlık yaptı. Ben bugün sosyal medyada böyle bir şey paylaştım, 28 Şubat bir darbedir. O darbenin 3 yiğit mağduru vardı; birisi merhum başbakanımız Necmettin Erbakan hocamız, diğeri yiğit insan Muhsin Yazıcıoğlu ve diğeri de o dönemin İçişleri Bakanı Meral Hanımı" diye konuştu.

Ardından söz alan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak rahmetli Erbakan’ın tüm ömrünü İslam için sarfettiğini belirterek, “O diyordu ki İslamsız saadet olmaz. Sonra cihadsız İslam olmaz. Ekliyordu; şuursuz cihad olmaz. O ömrü boyunca bu şuur çerçevesinde hareket etti. Mekanı cennet olsun" dedi.

‘DARBELER İÇERİSİNDE EN KİRLİSİ 28 ŞUBATTIR’

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kamalak şunları söyledi:

“Yazık ki Cumhuriyet tarihimiz darbelerle doludur. Milli irade hemen her 10 yılda bir darbeyle kesilmiştir. 27 Mayıs’ta rahmetli Menderes iki bakanıyla asıldı. 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat. Bu darbeler içerisinde kanaatim odur ki en kanlısı olmasa bile en kirlisi 28 Şubat sürecidir. Çünkü 28 Şubat sürecini başlatanlar kendi kimlikleri ile ortaya çıkma cesaretini bile göstermediler. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir takım askerlerini maşa olarak kullandılar"
    Rahmetli Erbakan’ın Erbakan hocamız 28 Şubat sınavını alın akıyla verdiğini, eğilip bükülmediğini kaydeden Kamalak, “Ortalığı karıştırmak isteyenlere de fırsat vermedi. Kendisi, evlatları mesabesinde olan subayları ikna edebilmek için boncuk boncuk ter döktü, 9.5 saat iknaya çalıştı. Ama ülkede herhangi bir karışıklığa meydan vermedi. Hiçbir insanımızın burnunun kanamasına müsaade etmedi. Mısır’daki gelişmelerle 28 Şubat’ı karşılaştırdığımızda Erbakan hocamızın ne kadar vatanperver ne büyük bir devlet adamı olduğunu yakinen idrak etmiş oluruz diye düşünüyorum" dedi.

’28 ŞUBAT’I YAPANLARIN NASİHATA İHTİYACI VAR’

Kamalak şöyle devam etti: “Sağlığında sormuştuk kendisine, ‘hocam 28 Şubat sürecini başlatan komutanların cezalandırılmasını ister misiniz’ diye sorduğumuzda; o büyük devlet adamı bir baba şefkatiyle yutkundu ve dedi ki, ‘hayır, bunların cezalandırılmaya değil, nasihata ihtiyacı var. Ne yaptığını bilmiyor bunlar’ demişti.
    Kamalak’ın konuşmasından sonra törene katılanlara helva dağıtıldı.

Erbakan kabri başında anıldı

Eski başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vefatının 4. yıl dönümünde sevenleri tarafından mezarı başında anıldı.

27 Şubat 2011 yılında hayatını kaybeden eski başbakanlardan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ölümünün 4. yıl dönümünde Zeytinburnu'nda bulunan Merkezefendi Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

Anma törenine öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve sevenleri katıldı. Üsküdar Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü'ne bağlı Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri tarafından gerçekleştirilen anma töreninde Kur'an-ı Kerim okunurken, öğrenciler Necmettin Erbakan için dua etti.
    "ÖĞRENCİLERİMİZ ERBAKAN'IN FİKİRLERİNİ DE ANLASIN"
    Dualar ederek Erbakan'ın hatırasını yaşatmak istediklerini belirten edebiyat öğretmeni Mehmet Sözer, "Öğrencilerimiz ve gençlerimizle birlikte verilen bir mücadelenin, sadece yüzeysel değil fikri taraflarının da anlaşılabilmesi adına burada toplanmış bulunuyoruz. Bu konunun anlaşılabilmesi için burada konferans verecek değiliz. Hatıralarını okuyarak, bize emanet ettiği çalışmaları devam ettirebiliriz. Bizler değer verdiğimiz kişilerin kabirlerine gelerek, dualarımızı yaparız. Gençler sadece Erbakan Hoca'yı uzaktan tanımasınlar diye bu programı düzenledik" dedi.

"Ölüm Ne Yatakta Ne Sokakta İsterim ki En Kutlu Bir Eylemde Bulsun..."
    Metin Yüksel

Erbakan Hocamız dualarla anıldı

28 Şubat mağduru eski Başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vefatının 4. yıldönümünde İstanbul Zeytinburnu’ndaki kabri başında ve yurdun farklı illerinde dualarla anıldı. Erbakan Hoca’nın mezarı başında Kur’an-ı Kerim okuyan sevenleri ve SP üyeleri, vatandaşlara gül suyu, helva ve lokum dağıttı.

İSTANBUL - Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan, vefatının 4. yılında Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri tarafından düzenlenen programda, Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. Saadet Partisi İstanbul Kadın Kolları üyeleri, vatandaşlara gül suyu, helva ve lokum ikram etti.

Birikim Koleji’nde Edebiyat Öğretmeni Mehmet Sözer, gençlerin sima olarak Erbakan’ı tanıdığını belirterek, onun mücadelesini devam ettirmek için bu tür etkinliklere katıldıklarını anlattı.Erbakan’ın anlatılabilmesi ve anlaşılabilmesinin önemine işaret eden Sözer, “Hatırasını onunla alakalı çalışmaları ve onun eserlerini okuyarak yaşatabiliriz” dedi.

MUSAVİ: ERBAKAN İSLÂM DÜNYASINA YÖN VERDİ

Öte yandan; Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi, Erbakan’ın vefat yıldönümü dolayısı ile yayınladığı yazılı mesajında, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan için “İslam dünyasına yön verici fikirleriyle gönüllerde müstesna bir yer edinmiş, sadece Türk siyasi hayatının değil, dünya siyasetinin ve özellikle de İslam dünyasının önemli şahsiyetlerdendi” ifadelerini kullandı. Musavi, “Erbakan, siyasi hayatı boyunca gelişen ülkelerin ve İslam dünyasının ekonomik, siyasi ve kültürel işbirliğini ve dayanışmasını savundu” ifadelerine yer verdi.

"Ölüm Ne Yatakta Ne Sokakta İsterim ki En Kutlu Bir Eylemde Bulsun..."
    Metin Yüksel

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

• You may post new threads
  • You may post replies