Saadet halkla kucaklaşıyor

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve İstanbul eski İl Başkanı Selman Esmerer, parti genel merkezlerinin ülke çapında düzenlediği 'Halkla Kucaklaşma Programı' kapsamında çalışma yapmak üzere Edirne'ye geldi...

Türkiye ekonomisi, ahlaki maneviyat üzerine açıklamalarda bulunan Esmerer, 'Terör terördür. Katliamdır, vahşettir' diyerek, terörün her türlüsüne karşı olduklarını vurduladı ve AK Parti iktidarının uyguladığı politikaları eleştirdi. İşin aslı ve özünün Milli Görüş Saadet Partisi olduğunu belirten Esmerer, "Millet aslına özüne dönecektir" diye konuştu.
SP'li Selman Esmerer, Edirne İl Teşkilatı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de, bölgede ve dünyada meydana gelen sosyal, siyasal ve ekonomik olayları kendi partileri açısından değerlendirdi. İl Başkanı Ali Erhan Demirkıran başta olmak üzere parti organlarındaki yöneticilerin de hazır bulunduğu toplantıda GİK Üyesi Selman Esmerer, terörün her türlüsüne karşı olduklarını belirtti ve Fransa'da yaşanan olayları da kınadı. Türkiye'nin terörden en fazla muzdarip olan ülkelerin başında geldiğini kaydeden Esmerer, terörü vahşet ve katliam olarak tanımladı. Halkla Kucaklaşma Programı çalışmalarına değinen Esmerer, "Genel Merkezimiz tarafından ülke çapında ‘Halkla Kucaklaşma Programı’ yapılması planlandı. Bu çalışmayı yapmak üzere Edirne’deyiz. Ziyaretlerimize Başakşehir ilçe başkanımız Yusuf Güşen ve Başakşehir ilçe yönetim kurulundan 17 kişi katılıyor. Edirne’nin tüm ilçelerinin ziyaret edileceği, 3 gün sürecek bir çalışma yapılması planlandı.

STK, esnaf, mahalle ziyaretleriyle halkımızla birebir görüşme, sorunları yerinde dinleme, halkın nabzını tutma imkânı bulacağız. Halkın beklentilerini tespit edeceğiz ve bunların çözümleri konusunda fikir alışverişinde bulunarak son derece önemli bir çalışma yapacağız" dedi.

"HAZİRAN SEÇİMLERİ ÇOK DAHA ÖNEMLİ"

Beş ay sonra yapılacak genel seçimlere ilişkin de her seçimin önemli ancak bu seçimin çok daha önemli olduğuna dikkat çeken Esmerer, adil bir düzen olmadığını belirtti ve şöyle dedi:

"Partimiz bu seçimlere verdiği önem nedeniyle şimdiden halkla buluşmaya başladı. Gündemdeki en sıcak konu dört eski bakanın TBMM Soruşturma Komisyonu tarafından yüce divana gönderilmemesi kararı önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Burada yapılması gereken en ufak bir şüpheye mahal bırakmadan bu dört eski bakanın yüce divana, yani Anayasa Mahkemesi'nin huzuruna çıkarılmasıdır. Eğer suçlu değillerse yüksek mahkemenin huzurunda aklanma mecburiyeti vardır. Bu süreç yaşanmayacak olursa şüpheler devam edecek ve toplum vicdanında bir leke olarak kalacaktır.

"ADİL BİR DÜZEN YOK"

2014 yılının güzel hatıralarla tarihteki yerini alsın isterdik. Ama tam tersine, 2014 yılından kalan tek şey; sömürü, savaş, çatışma, kan ve gözyaşı. Başımızı nereye çevirsek bir yangın var. Kulağımızı nereye kabartsak binlerce mazlumun feryadı duyuluyor. Şu an dünyanın 80 ayrı bölgesinde iç savaş, çatışma hakim. Bu savaşlarda yüz binlerce insan öldü. Afrika’da her dört çocuktan birisi 5 yaşını görmeden hayatını kaybediyor. Her on dakikada bir çocuk, önlenebilir hastalıklar nedeniyle ilaç bulamadığı için ölüyor. Emperyalistlerin işgal, sömürü, zulüm, iç çatışma çıkarmaları sebebiyle dünyanın durumu böyle. Oysa bu dünyada herkese yetecek kadar yer de var, nimet de var. Ancak, adil bir düzen yok. Biz zulme, sömürüye, daha fazla silah satmak için, çatışma çıkaran silah baronu zalimlere karşıyız. Hak ve adalet merkezli ‘Adil bir Dünya’nın kurulması için gayret ediyoruz. Saadet Partisi olarak temelimiz sevgi, barış ve kardeşliktir."

Ekonomiye yönelik düşüncelerini aktaran ve "Ekonomi bıçak sırtında" diyen Esmerer, ülkenin geldiği noktada ekonomik tabloyu da şöyle açıkladı:

"AKP hükümeti “AB bir medeniyet projesidir.” diyerek AB’ye teslim oldular. Tüm ahlaki tahribat ve saymaktan hicap duyduğumuz değişiklikler bu başlık altında yapılmakta. Ahlaki tahribat hızla yayıldı. Aile yapımızın temeline dinamit konularak, gençliğimiz öz benliğinden koparıldı. Boşanma, intihar, uyuşturucu, içki, fuhuş gibi suçlar hızla artıyor. Son üç yılda, hırsızlık ve yolsuzluk gibi olaylar % 68 artarak 50 bin’den 84 bin’e ulaştı. Faiz ve israf her kesimi çökerten yaygın bir bela haline geldi. Herkes, Türkiye nereye gidiyor? endişesi taşıyor. Mevcut iktidar ABD’nin yörüngesinde bir uydu gibi hareket ettiğinden bağımsız, milli, özgün ve şahsiyetli bir politika ortaya konulamıyor. Tüm komşularımızla ilişkilerimiz tarihin en düşük seviyesine indi. BOP bünyesinde İsrail'in çevresi boşaltılmış, Irak, Mısır, Libya, Suriye çökertildi. Bu olumsuz durumda yazık ki Türkiye’de etkin rol oynadı.

"EKONOMİ BIÇAK SIRTINDA"

Geldiğimiz noktada; ekonomi bıçak sırtında. İşsizlik oranı %10.5 oldu. Genç işsizler oranı ise % 21’dir. Sanayiye, üretime, kalkınmaya kaynak ayrılamamakta. Borca dayalı ekonomi ve faiz politikalarıyla bütçenin önemli bir parçası faize gitmekte. Bugün toplam iç ve dış borç 615 Milyar dolar. 2015 bütçesinde yatırıma 41 milyar TL ayrılmasına karşın faize 54 milyar TL ayrıldı. IMF’ye borcumuz bitti ise bu ödeme niçin yapılmaktadır? Memur, işçi, emekli, çiftçi ve esnafın satın alma gücü düştü. Yıllık ücret artışı 3+3 olarak gerçekleşirken, gelen zamlar karşısında bu artış eriyip gitmekte. Dokuz milyon emekliye verilen % 2.3 zam emeklilerle alay etmektir. Açlık sınırı 1250 lira, Asgari Ücret 950 lira. Kredi kartı borcu ödeyemeyenlerin sayısı Eylül 2014’te 638 bin kişi, bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 434 bin kişi. İç göç önlenememiş, bunun sonucu dengesiz kentleşme ve sosyal problemler çığ gibi arttı. TÜİK raporlarında, gelir dağılımındaki adaletsizlik çok net görülmekte. İktidar ihracattan devamlı bahsederken ithalattan hiç bahsetmemekte. Dış ticaret açığı 76 milyar dolar olmuştur. Ucuz ithalat sebebiyle dışarıdan gelen her şey yerli sanayiyi baltalamakta. Buğday, mısır, pamuk, pirinç ithal edilir hale geldi. Canlı hayvan ithalatı nedeniyle hayvancılık çökertildi."

SP'NİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Saadet Partisi olarak çözüm önerilerini de Esmerer, şöyle sıraladı:

"Ahlaki ve manevi eğitime büyük önem verilmeli. Sanayi ve Kalkınma hamlesi başlatılmalıdır. Üretim, istihdam ve ihracata dayalı bir ekonomi uygulanmalı. Ekonominin bünyesindeki faiz mikrobundan kurtularak, faizsiz ekonomik düzene geçilmeli. Devlet millet kaynaşması sağlanmalı. Kamplaşma, kutuplaşma ve kavgaya son verilmeli. Ülke imkânlarından herkesin adil bir paylaşımla faydalanması sağlanmalı. Tüm çalışanlara, işçiye, memura, emekliye, engelliye insanca yaşama imkânı sağlanmalı. Şahsiyetli dış politika, lider ülke Türkiye ideali ile bağımsız politika uygulanmalı. Bunun için güçlü ekonomiye sahip olmalıyız. Ülkemizde huzur, barış ve kardeşliğin, yeryüzünde hak ve adalete dayalı yeni bir dünya kurulmalı.

"MİLLET ASLINA DÖNECEKTİR"

Milli Görüş iktidar ortağı olduğu tüm dönemlerde bu alanlarda en başarılı icraatları gerçekleştirdi. Biz yine geleceğiz, aynı başarıları yine göstereceğiz.

Biz inanıyoruz ki tüm vatandaşlarımız çok daha güzel bir Türkiye’de yaşama hakkına sahiptir. Bu vesile ile tüm basın mensuplarımızın da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. İşin aslı özü Milli Görüş, Saadet Partisi'dir. Millet aslına dönecektir."