Selimiye Camii'nin Silueti Bozuluyor

Av. Sinan Tekin Bir Açıklama Yaparak, Edirne Girişlerindeki Tarihi Eserlerimizin Görüntülerinin Günden Güne Bozulduğunu Belirtti.

Bir dünya mirası olan Selimiye Camisinin milletimizin yetiştirdiği en büyük mimar olan Mimar Sinan’ın ustalık eseri olduğunu, ayrıca Edirne’ye ve Balkanlar'a vurulmuş İslam mührü olduğuna dikkat çeken Av. Sinan Tekin, “Selimiye Camii ihtişamı, mimari ve teknik özellikleri ile tüm dünyanın göz bebeği bir tarihi eser olarak Dünya Kültür Mirası listesinde tescillenmiştir. Ama maalesef imar konusundaki yanlış uygulamalar ile Selimiye Camii'nin şehrin farklı noktalarındaki silueti bozulmuştur. Selimiye Camii'nin siluetinin en güzel hali İstanbul’dan Edirne’ye gelirken şehrin girişinden itibaren şehir merkezine gelinceye kadarki halidir. Örneğin son beş yıl içerisinde yapılan birkaç binayı göz önüne getirelim. Şehrin girişinde yapımı devam eden yüksek katlı otel inşaatı, sonra devamında şehrin içerisinde E-5 yolu üzerindeki iki yüksek katlı otel inşaatı ve bununla birlikte bir kamu binası olarak Gençlik Spor İl Müdürlüğü binası Selimiye’nin siluetinin bozulmasına sebep olmuştur” dedi.

“Bu durumun yetkili sorumluları, hem yerel hem de merkezi yöneticilerdir” diyen Av. Tekin devamla; “Siyasi sorumluları CHP ve AKP’dir. Hal böyleyken şimdi seçim arifesinde Edirne Belediye Başkanı Sedefçi, yapılacak meydan düzenlemesi ile Selimiye Camii'nin ihtişamının ortaya çıkarılacağını ifade ediyor. Selimiye Camii bir şaheser olarak zaten ihtişamlıdır. İhtişamını ortaya çıkarmak için bir şey yapmaya gerek yok. Yapılması gereken Selimiye Camii'nin siluetini bozacak imar uygulamalarından vazgeçmektir” açıklamasında bulundu.

04 Aralık 2013