Tacettin Çetinkaya 'ABD'nin İlgisi Boşuna Değil'

Saadet Partisi Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya Ankara İl Divan Toplantısında Konuştu

Saadet Partisi Ankara İl Divan Toplantısı gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu programda konuşan Saadet Partisi Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya, Turgut Özal’ın Özel Kalem Müdürlüğü’nü yapmış ve sık sık ABD’ye gitmiş olan Fevzi İşbaşaran’ın, ‘ABD’de bir misafir askeri törenle karşılaşıyorsa, Garden Rose’de açıklama yapıyorsa, Blair House’de konaklatılıyorsa o zaman o devlet görevlisinden isteklerin sayısı fazladır’ sözlerini hatırlattı.

Reyhanlı’da Güvenlik Zaafiyeti Var
Çetinkaya konuşmasında ayrıca Reyhanlı’daki saldırılar sonrası Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun hemen olay ile ilgili bütün ayrıntıları ve olayın yapılış tarzını açıklamasını eleştirerek, “Eğer siz istihbari olarak bu adamları takip ediyorduysanız, hatta Suriye’de takip ettiğinizi söylüyorsunuz o zaman kendi ülkenizde nasıl takip edemediniz. Bu olay sonrası yapılan açıklamalar, iktidar mensuplarının vizyonunu, çapını ortaya koyuyor. Bu ne biçim zaaflık, ne biçim basiretsizliktir. Olayın faturası garip emniyet müdürüne kesildi” eleştirisini yaptı.

ABD’nin Himmetiyle Suriye Sorunu Çözülmez
Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Hüseyin Hacıabdullahoğlu ise konuşmasında Suriye sorununun ABD’nin himmetiyle çözülemeyeceği uyarısını yaparak, Türkiye’nin sorunları ve bölgesel sorunlar kesinlikle ABD’nin himmetiyle çözülemez. Avrupa ile ABD’ye iliştirilmiş partilerin duruşu ile bu sorunlar çözülemez. Bunu çözecek tek kadro Milli Görüş kadrolarıdır. Ancak bu kadronun varlığı ile bu sorunlar halledilir” dedi.

Milli Gazete’ye Destek
İl Divan Toplantısı’nda ayrıca Milli Gazete’ye ilişkin de yeni bir çalışma başlatıldı.
Milli Gazete’nin önemine ilişken bir konuşma yapan Halil İbrahim Aysu, gazetenin önemine işaret ederek, herkesin abone olması gerektiğini söyledi. Öte yandan partili Mehmet Mermer ise katılımcılara Milli Gazete abone formu dağıtarak, abone sayısının artırılması talep edildi.

Saadet Partisi Ankara İl Divan Toplantısı gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu programda konuşan Saadet Partisi Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya, Erdoğan’ın Suriye ziyareti ile ilgili eleştirilerde bulundu. Çetinkaya konuşmasının başında Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Özel Kalem Müdürlüğü’nü yapmış Fevzi İşbaşaran’ın bir yazısının alıntılayarak başladı. İşbaşaran’ın ‘ABD ziyaretlerinde bir misafir askeri törenle karşılaşıyorsa, Garden Rose’de açıklama yapıyorsa, Blair House’de konaklatılıyorsa o zaman o devlet görevlisinden isteklerin sayası fazladır’ sözlerini hatırlatan Çetinkaya, görünüşe göre ABD’nin Türkiye’den talep ve isteklerinin artığını söyledi.

Çetinkaya, ABD’nin Kıbrıs konusunda yeni bir süreç için Türkiye’yi zorladığını, Filistin konusunda İsrail devletinin tanınması gerektiğini, Suriye konusunda da Türkiye’ye yeni talepler iletildiğini belirterek, “Bu ziyaret sonrası ne gibi tavizler verilerek göreceğiz. Ziyaretin bu kadar çok abartılması da bunun ile ilişkili. Suriye’ye müdahale edilmesi konusunda Erdoğan’ın ısrarı çok. Ancak Obama’nın tereddütleri de var tabi. Sayın Başbakan geçen günlerde Suriye’ye müdahale edilmesi gerektiğini her ne kadar yalanlansa da bir yabancı kanal dile getirdi. Demek ki, Erdoğan’ın şuur altı yansıdı. Başbakan’ın vücut dili, ifadeleri her türlü davranışı bir an evvel Suriye müdahale edilmesi gerektiği yatıyor. Buna çok hevesli olduğunu biz daha önce söyledik” dedi.

“Ancak Sayın Başbakan geçen hafta Esad rejiminin gitmesinin çok kolay olmadığını anlamasından sonra bu konuyu ABD’ye ihale etmeye çalışıyor” diyen Çetinkaya, olayın Rusya ve Çin boyutunun da göz artı edildiğini söyledi. Çetinkaya, “ABD bu konuda kendi başına hareket edecek bir pozisyonda değil” dedi.

Çetinkaya, olayın başından beri diyalogdan ve işbirliğinden yana tavır koyduklarının altını çizerek, “İran, Mısır ve Türkiye’nin bu konuda bir araya gelerek soruna çözüm üretebileceğini söyledik. Bunu ısrarla dile getirdik. Ancak şimdi bu atıl bırakıldı” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de halkın Suriye ile ilgili bir müdahaleye karşı olduğunu da sözlerine ekleyen Çetinkaya, “Türkiye’nin asla bu olaya girmemesi gerektiği noktasında kamuoyu yoklamaları var. Şu anda bu konuda AK Parti’nin politikalarından rahatsız olanların sayısı her geçen gün artıyor. Hatta barış sürecine ilişkin de iktidarı düşündüren noktalar var. Çünkü, halk bu konuda da bazı endişelerini dile getiriyor” dedi.

Reyhanlı Olayında İstihbarat Örgütlerine Bakılsın
Çetinkaya, Reyhanlı’daki patlamalara ilişkin de önemli tespitlerde bulundu. Olayın işlenişi, öncesine bakıldığında küçük bir örgütün işinin olmadığının kolayca anlaşıldığını söyleyen Çetinkaya, “Bütün bu olayların hepsinin arkasında bizi savaşa sokmaktır. Kimler tarafından yapıldığı aslında aşikardır. Savaşa girmemizi isteyen ve menfaat temin edeceklerin gerisinde olduğu bir projenin ürünü bu Reyhanlı bombaları. Bundan kim yarar sağlayacaksa oraya bakılmalı. Bunun arkasında mutlaka büyük istihbarat örgütleri vardır. Küçük bir marjinal grubun yapabileceği bir iş değil. Küresel bazda, büyük istihbarat örgütlerinin veya onların kullandığı taşeronların aracılığıyla yapılmıştır” dedi.

20 Mayıs 2013