Tacettin Çetinkaya 'ABD'den Fındık İthal Eder Hale Geldik'

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tacettin Çetinkaya, Giresun İl Teşkilatını ziyaret etti. İl binasında basın açıklaması yapan Çetinkaya, 'Giresun ilinin en önemli geçim kaynaklarından biri de fındıktır

Fındıkta öyle bir hale geldik ki ABD'den bile fındık ithal ettik. Bu, hükümetin fındık politikalarının iflas ettiğinin göstergesidir. Fındıkta tek çare Milli Görüş iktidarıdır, Saadet Partisi'dir" dedi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tacettin Çetinkaya, teşkilatı çalışmalarını yerinde incelemek adına Saadet Partisi Giresun İl Teşkilatını ziyaret etti. İl binasında bir basın toplantısı düzenleyen Çetinkaya, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında Saadet Partisi Giresun İl Başkanı Süleyman Tekbaş, İl Başkan Yardımcıları Vedat Yılmaz, Ömer Öztürk, Musa Çakı, Merkez İlçe Başkanı Ali Gündoğdu, Keşap İlçe Başkanı Hurşut Tekbaş ve partililer hazır bulundu.

Oynanan oyunlar bir tek Refah-Yol döneminde bozuldu
Programın açılış konuşmasını yapan Süleyman Tekbaş, "Giresun'umuzun en büyük geçim kaynağı fındıktır. Fındık üzerinde her yıl oynanan oyunlar bu sene de tekrarlanmaktadır.

Yaz aylarına doğru fındık rekoltesi yüksek açıklanıyor. Bu yüzden fındık fiyatlarının düşük olacağı söylentisi yayınlanıyor. Hasat sezonundan sonra Avrupa düşük fiyatlı fındığa yükleniyor. Üreticinin büyük bir kısmı borçlu olduğu için erkenden fındığını satmak zorunda kalıyor. Kış aylarına doğru fındık yükselmeye başlayınca Avrupa fındık alımından vazgeçiyor. Zaten üreticinin elinde de fındık kalmıyor. Yaz-Kış aynı senaryo ve aynı oyun oynanıyor. Bu oyun bir tek Refah-Yol döneminde bozuldu. 40 bin TL olan fındık, 280 bin TL'ye yükseldi. O dönemde 1 kg. fındık 22 ekmek alır hale geldi." dedi.

Fındıkta tek çare Milli Görüş iktidarıdır
Tacettin Çetinkaya da, "Fındık bu bölgenin en önemli konusu. AB çerçevesinde ilinize teşvik veriliyor. Ne için? Fındık ocaklarınızı sökün başka ürün yetiştirin. Ama aynı Avrupa diğer ülkelere (İspanya, İtalya, Azerbaycan, Gürcistan) fındık dikin diye teşvik veriyor. Niçin? Fındık üretimimizi düşürmek için. AKP hükümeti bu oyuna alet oluyor. Fındıkta öyle bir hale geldik ki ABD'den fındık ithal ettik. Bu hükümetin fındık politikalarının iflas ettiğinin göstergesidir. Fındıkta tek çare Milli Görüş iktidarıdır, Saadet Partisidir." diye konuştu.

Tarıma verilen destek yüzde 0,5'in altında
8 milyonluk fındık üreticisi bizi bekliyor diyen Çetinkaya, "Milletimiz tekrar 1 kg. fındıkla 22 ekmek alır hale gelmek istiyor. Ürettiği fındığın hak ettiği değeri bulmasını istiyor. Türkiye'de pancar üretim kotaları Nişasta bazlı şeker (NBŞ) üreten firmalar lehine düşürüldü. Hiçbir Avrupa ülkesinde olmayan oranda NBŞ oranı artırıldı. Tarım ürünleri yabancı menşeli firmalar elinde oyuncak haline getirildi. Keza aynı oyunlar hayvancılık sektöründe de ithalat yapılmak suretiyle oynanmaktadır. Karkas et ithal edilerek hayvan üreticileri sırtlarından vurulmuştur. İlk defa bu sene ot ve saman ithal eder duruma gelmiş bulunuyoruz. Tarıma verilen destek % 0,5' lerin altına inmiştir." şeklinde konuştu.

Türkiye toprakları artık NATO toprağı oldu
Patroit füzelerine de değinen Tacettin Çetinkaya, "Füzelerin ne amaçla Suriye sınırına yerleştirileceği bilinmiyor. Komuta bizde olacak denildi ama NATO bunu yalanlayarak komutanın kendilerinde olduğunu açıkladı. Türkiye toprakları artık NATO toprağı olmuştur. 1. Dünya savaşına nasıl girdiğimizi herkes biliyor. Aynı oyun şimdi burada tekrarlanıyor. Suriye'de 1 ton kimyasal silah var, İran atom bombası üretiyor diye ortalığa çıkanlar bir zamanlar Irk içinde aynı şeyleri söylemişti. Ve bu söylenti tam 1,5 milyon insanın hayatına mal oldu. Irak 3'e bölündü. Daha sonra çıkıp pardon böyle bir şey yokmuş denildi. AKP hükümetine sesleniyoruz. Savaş çığırtkanlıklarına aldanıp Türkiye sonu bilinmeyen bir maceraya sürüklenmesin. Bölge ülkeleri (Türkiye, İran, Mısır) ile ortak bir çalışma yapılarak bu oyun bozulabilir." ifadelerini kullandı.

12 Aralık 2012