+ Konuyu Yanıtla
3 sonuçtan 1 --- 3 arası gösteriliyor

Konu: DİP(siz)NOT

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,612
    Blogdaki Konular
    5

DİP(siz)NOT

Dipsiznot bir buluşmadır

Son zamanların en çok konuşulan kitaplarından biri DİP(siz)NOT. Türkiye'de ilk defa dipnot mantığıyla yazılmış bir kitapla karşı karşıyayız. Sadece bu da değil. Tamamen anlatım diliyle yazılmış bu kısa öyküleri okurken dinliyormuş hissine de kapılıyorsunuz.

Başucu kitapları sınıfının gözde öğrencisi olmaya aday kitabın yazarı BEYZADE ile DİP(siz)NOT üzerine söyleştik.

Çok değişik bir format. Nereden çıktı bu format?

Malum tüketim toplumuyuz. Çok hızlıyız bu konuda. Uzun uzadıya süren işlere ayıracak vaktimiz yok. Bu yüzden kısa öyküler derlemek tüketilişinin de kolaylığı yüzünden tercih edildi. Bende biraz sabırsızımdır. Konuyu çabuk bağlamaya çalışırım.

Okuyucular nasıl karşıladı bu formatı? Geri dönüşler oluyor mu?

Aldığımız geri dönüşler memnun edici. Kolay tüketilebilmesi önemli unsurlardan biri. Okuma kılavuzu koymamızı yadırgayanlar olmuştu. "Okumayı bilmiyor muyuz?" diye hayıflananlar vardı. Lakin kılavuza riayet etmek onlar içinde tarifsiz bir deneyim olmuş. Kısa bekleyişler esnasında kulağınızda kulaklık bir hikaye sıkıcı olabilecek zamanıda keyifli ve geçirilebilir bir zaman haline getirebiliyor.

Bu Öyküleri yazmak için sizinde bir eşref saatiniz var mı?

Bu hikayeler temel olarak yazılmadı. Anlatıldı. Anlık anlatılan bu hikayeler sonradan deşifre edildi. Bu kitapta üzerinde uzun zamanlar boyunca düşünülmüş, kurgulanmış hikayeler yok. Yazıya dökerken anlatıldığı haline sadık kalmaya çalıştık. Dinlemek gibi olduğunu söyleyen dostlarımız bu yüzden bizi fazlasıyla memnun etti.

Sosyal paylaşım sitelerinde özlü sözler paylaşmak moda oldu. Kendi yazdıklarınızdan karşılaştığınız oluyor mu?

Ara sıra denk geliyorum. İnsanın hoşuna da gitmiyor değil aslında. Kaynak gözterilmeden yapılıyor bu alıntılar. 3. şahıslar bu alıntılardan alıntılamaya kalktıklarında altına bir isim yazmak gerekince Mevlana yazmazlar umarım.(gülüşüyoruz)

Kaynak gösterilmemesi fikir hırsızlığına girmiyor mu? Kendilerine aitmiş gibi paylaşmaları sizi üzmüyor mu?

Üzüyor tabi. Lakin bahsettiğimiz şey sözdür. İçinizde kaldığı sürece tasarrufu da sizdedir. Lakin söz bir kere söylenirse artık kamuya ait olur. Yine de kaynak belirtilse seviniriz tabi. Yabancı yazarlardan alıntı yaparken gururla ismini yazıyorlarsa bizim sözlerimizide kıymetlendirirlerse memnuniyet duyarız.

Kitabın yazarı Beyzade. Beyzade kimdir?

Bence beyzade somut bir kişi değil. Bu kitaptaki öykülerin hammaddesi empati ve hayal gücüdür. An gelip koca dünyada kendini küçücük hisseden biridir Beyzade. Bilmedikleri toplandıkça kendini İbrahim sayandır. Yangınlarına isim bulamayan, aşk denilen illetin değdiği yerde Züleyha düşünden uyanan, 4 duvarı kendine zindan gören ve firavunun o rüyayı görüp Yusuf'u azad etmesine kendisini duada bulandır Beyzade. Bu kitabı okuyandinleyen herkestir. Bu yüzdendir belki bu kitap yazarına imzalatılacak bir kitap değildir. Bu kitap sevdiklerimize kendi adımızı paraflayıp hediye edeceğimiz tür bir kitaptır aslında.

Bu kitaba nereden ulaşacağız? Bildiğim kadarıyla işin bu kısmı içinde yine farklı bir bakış açınız var.

Evet. Bu kitap enteresan bir hikayeye ve dile sahip. Alıcısından da tabiiyet istiyor. Can sıkıntısından girdiğiniz bir kitapçıda kapağına gözünüz çarpıpta alabileceğiniz bir kitap değil. Biraz bencil, birazda kıskanç. Kendisine özel olmasını istiyor talebin. Bu yüzden tek bir internet adresinden ulaşılabilir durumda. Sınırlı sayıda basıldığını da söylemeliyim. butikkitap.net adresinden kitaba ulaşabilirler.

Başka baskılarıda olacak değil mi?

Düşünmüyorum yeni baskı yapmayı. Söyledim ya bu özel bir buluşma. Ticari bir amaç ya da kaygı gütmüyoruz. stoklarımız tükendiği an yeni bir proje var aklımda. Ona başlamayı düşünüyorum.

Yeni proje yine ilkler barındıracak mı?

Elbette. Çok keyifli bir iş olacak. Hemde artık birbirine benzeyen bu kumpanyalar sektöründe de değişik bir renk olacak. Detay vermek istemiyorum. Uyanığın biri fikri alıp benden önce yazmasın kitabı öyle değil mi?

Bizde projelerinizin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Size de başarılar diliyoruz.
    Teşekkür ediyorum. Okuyucalarınızın da ilgisini çeker umarım.

01 Ekim 2012 Milli Gazete

Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,612
    Blogdaki Konular
    5
    Adı: dipsiznot.jpg Görüntülenme: 64 Boyut: 25.7 KB

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,612
    Blogdaki Konular
    5
    Bu arada, aramızda kalsın ben bu Beyzade'yi tanıyorum. Hakketten tam bir Beyzadedir kendileri.
    Rabbim yar ve yardımcısı olsun....

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları