7 sonuçtan 1 --- 7 arası gösteriliyor

Konu: Diyanet Takviminde 1 Nisan(!)

MiLLi GöRüŞÇü Muammer YAVUZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Mon Apr 2012
    İletiler
    13

Diyanet Takviminde 1 Nisan(!)

Diyanet; Hristiyanlarca "Hile Günü" olarak bilinen bir günü "Dünya Şaka Günü" adıyla adeta meşrulaştırdı.

Adı: E2MLlLBr.jpg Görüntülenme: 99 Boyut: 42.2 KB

1 Nisan'ın tarihçesi

15. Yüzyılın sonlarında... Haçlı ordusunu İspanya’daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarında etkisiyle kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil: şu iki kitap üzerine yemin ederim ki teslim olursanız size bir şey yapmayacağım der: Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtulması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim eder. Ertesi sabah, yani 1 Nisan Günü Haçlı ordusu komutanı Bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.

Bunun Üzerine Müslümanlar; yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz dediklerinde; Haçlı ordusunun komutanı Gülerek benim sözüm size dün akşam içindi Bugün 1 Nisan bugün için bir sözüm yoktur deyip bütün Müslümanlar orada şehit edilir.

İşte o Gün bu gündür 1 Nisan Hristiyanların arasında hile günü Şaka Günü olarak kutlanmaktadır."

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    Şaka yapmıştır şaka..

Bu arada işin şakası bir yana, şu altta verdiğiniz endülüsle ilgili bilgiyi hangi tarihi belgeye dayandırıyorsunuz merak ediyorum. Bu kale hangisidir bu rivayet hangi tarih kitabında kim tarafından aktarılmıştır bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Nitekim ben bu olayın aslında "yeni nesil google hikayesi" olduğunu zannediyorum.
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Giriş
    Mon Apr 2012
    İletiler
    13
    İşİN aslını söylemek gerekirse Tevfik abi bende bilmiyorum aslını...
    Bu konu başlığını bugün Milli görüş forum sitesinde açılan konuda gördüm...
    http://www.milligorus-forum.com.tr/p...e-1-nisan.html

daha sonra da internette baktım
    http://tr.wikipedia.org/wiki/1_Nisan...G%C3%BCn%C3%BC
    ayrıca
    http://www.facebook.com/notes/evl%C3...04484792909409
    ayrıca
    http://www.hayatnotu.com/1-nisan-sak...a-yapilir.html

bunları gördükten sonra kesin bir şey söylemek mümkün değildir elbette...

ama yinede bir müslümanın birini kandırması aldatması ki bu şaka yüzünden
    ölenler büyük kaza geçirenler çok var insanın güvenini sarsar ve bir kereyle
    başlayan diğer kötü alışkanlıklar gibi devamlılığı getirebilir o yüzden ben de paylaşmak istedim...

Gerçekten tarihte böyle bir olay olmuşmu bilmiyorum. Benim bildiğim savaş için
    yalan mubah akıllı müslüman ayet gereği buna da inanmamalıydı aslı varsa ise...

neyse bu konu uzar gider...

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    haklısın ve haklıyım galiba. Bir internet geyiğini fazlasıyla ciddiye alarak tarihi bir gerçekmiş gibi sunmaya başladık malesef.

Bu arada benden duymuş olmayın ama şakalaşmak sünnettir. Şakalaşmaktan zarar gelmez, şakanın haddi bilinirse elbette.

Giriş
    Mon Apr 2012
    İletiler
    13
    Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    haklısın ve haklıyım galiba. Bir internet geyiğini fazlasıyla ciddiye alarak tarihi bir gerçekmiş gibi sunmaya başladık malesef.

Bu arada benden duymuş olmayın ama şakalaşmak sünnettir. Şakalaşmaktan zarar gelmez, şakanın haddi bilinirse elbette.
    Haklısın abi aslında senden duydum daha öncede araları yumuşatır muhabbeti artırır sıcaklık samimiyet verdirir.
    Ama mizahlı hafif şakalar...
    Ama bu 1 nisan olayı sünnet olana kesinlikle uymuyor çünkü yılda bir kez olması
    sebebiyle bunun için aylarca önceden hazırlanıp düşünenler plan yapanlar oluyor ve boyutuda fazla oluyor...

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    o zaman bu işe biraz açıklık getirmen gerek Muammer. Bana verdiğin linklerin başında wikipedi bulunuyor. Ve orada 1 nisan hakkında pagan kültüründe ve eski romada da kutlandığı yazıyor. Şimdi sen sünnete uygun değil bu iş diyebilmek için, efendimizin bu eski kültürlerden gelen kutlamayı yasaklayan bir hadisini getirmelisin. yada belli bir günde şakalaşmanın, önceden planlayarak hazırlanarak şaka yapmanın islamda yasaklandığını belirten herhangi bir alimin beyanını ortaya koymalısın. Sünnete uymuyor diyebilmen için bunu ispata ihtiyacın var sanırım...

Giriş
    Mon Apr 2012
    İletiler
    13
    Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    o zaman bu işe biraz açıklık getirmen gerek Muammer. Bana verdiğin linklerin başında wikipedi bulunuyor. Ve orada 1 nisan hakkında pagan kültüründe ve eski romada da kutlandığı yazıyor. Şimdi sen sünnete uygun değil bu iş diyebilmek için, efendimizin bu eski kültürlerden gelen kutlamayı yasaklayan bir hadisini getirmelisin. yada belli bir günde şakalaşmanın, önceden planlayarak hazırlanarak şaka yapmanın islamda yasaklandığını belirten herhangi bir alimin beyanını ortaya koymalısın. Sünnete uymuyor diyebilmen için bunu ispata ihtiyacın var sanırım...
    Abi şimdi sözlerime başlamadan önce şunu anladım ki Muammer madem bir konu açacaksan
    onla ilgili bütün araştırmaları gücünün yettiğince araştır.

Daha sonra gerekli gördüğün kısmını bu açtığın konunun ilk yorumunda anlat,paylaş..
    İleriki zamanda Tevfik abi dibi delil kanıt açıklama netlik soru vb durumlarla karşılaştığında
    bu yapmış olduğun araştırmadan yine o konuyla alakalı karşılaştığın sorunun cevabını akabinde verebil.

Şimdi Mizah ve şaka hadisesi ile Kütüb-i Sitte de mizah ve şakalaşma ile ilgili 6 adet hadis alınmış...

Bu 6 hadisin 4 ü mizaha uygun düşen 2 si şakalaşma ile ilgili
    Bu şakalaşmayla ilgili olan bölümde ise

Fasil : MİZAH VE ŞAKALAŞMA BÖLÜMÜ
    Konu : Mizah Ve Şakalaşma Hakkında
    Ravi : Yezid İbnu`s-Saib
    Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kimse, ne şaka ne de ciddi olarak kardeşinin değneğini almasın. Kim kardeşinin değneğini almışsa hemen ona geri versin."
    HadisNo : 5399

Fasil : MİZAH VE ŞAKALAŞMA BÖLÜMÜ
    Konu : Mizah Ve Şakalaşma Hakkında
    Ravi : İbnu Ebi Leyla
    Hadis : Resulullah (sav)`ın Ashabı radıyallahu anhüm ecmainin bize anlattıklarına göre, onlar bir sefer yürüyüşünde idiler. (Bir konaklama sırasında) içlerinden biri uyurken, arkadaşı gidip ipini alır. Uyanınca ipini bulamayan zat (kaybettim diye) korkar. (Duruma muttali olan) Aleyhissalatu vesselam: "Bir Müslümana bir başka Müslümanı korkutmak helal olmaz!" buyurdular.
    HadisNo : 5400

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları