+ Konuyu Yanıtla
17 sonuçtan 1 --- 17 arası gösteriliyor

Konu: Fetih 1453

ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18

Fetih 1453

Fetih 1453

Bir büyü daha bozuldu.

İçimizde yaşadığımız büyülü, Büyük Osmanlı tablolarından biri daha çökertildi.

İstanbul kanatlarımın altında deyip 4. Murat'ı eşcinsel olarak tanıttılar. Muhteşem Yüzyıl'da Süleyman bir aşk çocuğu.

Daha neler! dedik.

Dahası varmış...

Fetih 1453'ün birkaç tanıtım sahnesini görünce herhalde ve nihayet adam gibi bir iş yaptılar diye umutlandım. Tüm olumlu nazarımı üzerime giyip izlemeye gittim. Ancak önyargılarım bile işe yaramadı. Neticede hem fetih nesline hem de onu izlettirdikleri bu nesle yazık...

Bu; fetih ruhunun ve dolayısıyla kutsalların çökertildiği bir sinema yapımıdır.

Önce gördüklerimi aktarayım.

- Sultan 2.Mehmet 21 yaşındaydı. Oyuncu karakter ise en az 35 yaşında. Böyle bir filmde vurgulanması gereken en önemli konu bu yaş meselesidir. Ki o zamanın süper gücü Bizans'ın yani Doğu Roma devletinin kime karşı kaybettiği diğer tüm detaylardan mühimdir.

- Hasan karakteri, fetih ruhu ve kutsallar açısından en tehlikelisiydi. Zira oynadığı rolden onun bir akıncı subayı olduğu anlaşılıyor. Osmanlıda akıncı olmak padişah olmaktan zordur. Tüm kaynaklar bunu teyit etmektedir. İtikadi açıdan ve takva açısından zaafiyet gösteren bir kişinin akıncı olması mümkün değildir.

Hasan karakteri ise filmde bir kadınla zina ediyor ve nihayetinde kadının gebe kaldığı ima ediliyor. Bunu izleyen bir kişi bu fetihle bir çağın kapanıp yeni bir çağın başladığına inanmaz. Çünkü lejyon subayı kılıklı biri çağları etkileyemez.

- Haremine Hadım Ağasının bile belli protokollerle girdiği bir sarayda Sultan Mehmet’in karısı göğüs dekoltesiyle askerlerin yanında duruyor. Buna söylenecek tek şey: hadi ordan!

- Film ekseriyetle savaş hazırlığı dönemine boğulmuş. Savaş sahneleri ancak filmin 1/3'ünü kapsıyor. Hal böyle olunca çok absürt savaş sahneleri izledik. Tam sayamadım ama 52 günlük kuşatmada 3 ya da 4 hücum sahnesi gösterdiler.

Deniz savaşları hiç yoktu. Hatta Ceneviz Gemilerinin, Osmanlı Donanmasını yarıp halice girdiği meşhur olay bir tane tiyatro dekor perdesiyle geçiştirilmiş. Yok yani ortada donanma savaşı zaten yokta, gemilerin olması gereken görüntülerde sadece gemi resimleri vardı ve sadece bir kaç saniyeliğine. Ttrajikomik demek isterdim ama değil. Çünkü üç yanı denizlerle çevrili bir kaleyi kuşatacaksınız ve hatta savaş ancak Haliç'e gemi indirmek sayesinde yani deniz savaşlarıyla kazanılacak ama siz hiç gemi göstermeyeceksiniz. Sonrada Fetih filmi yaptık diyeceksiniz.

- Osmanlı Ordusu’nun daha doğrusu Fetih Ordusu’nun gösterildiği sahneler tam bir rezalet. Öncelikle fetih ordusu diye anıyorum çünkü bu orduda çok fazla gönüllü vardı. Anadolu’dan ya da Osmanlı teb'asından olmayan binlerce gönüllü savaşçı vardı. Yani askeri disiplin kara ordusunun ancak 1/4'ü için geçerliydi. Ama filmdeki sahnelere göre sanki 500bin asker vardı ve hepside tam teçhizatlı ve asker kıyafetliydi. Yok böyle birşey...

Siz o orduyu böyle gösterirseniz bunu izleyen kişi Osmanlı’yı zalim İngiliz Krallığı’ndan ya da Roma Krallığı’ndan ayırt edemez. Çünkü Osmanlı Devleti Fetihten daha 40 yıl önce bir bozgundan çıkmıştı. Moğol istilasının etkileri daha silinmemiş bir ortamda gerçekleşti bu Fetih. Mali kaynaklar öyle yüz binleri teçhiz edecek kadar bol değildi. Öyle bir ortamda filmdeki gibi bir ordu ancak halka zulmederek kurulabilir. Bu da Osmanlı’nın ruhuna aykırıdır.

- Osmanlı Askeri tipleri neydi öyle. sakalsız, bıyıksız, sıska… Lise çocuklarını doldurmuşlar asker diye. Çocuk daha elindeki tahta kılıcı kaldıramıyor. Emo tipli zibidiler. Ya da o çocukları niye ön planda çekiyorsunuz.

- Rüyama ak saçlı, ak sakallı, nur yüzlü bir dede girdi babından bir Akşemsettin belirdi sahnede. Konuşma özürlü bir dedecik. Bizim tanıdığımız bilim adamı ve tıp alimi karakterli Akşemsettin nereee, filmdeki karakter nere...

- Büyük Konstantin Kalesi... Sadece 100 metrelik bir duvar. Buna karşılık Osmanlı Ordusu 500bin kişi. Sormak isterim; Hollywood'a dev boyutlu ordu görüntüleri yaptıracağınıza İstanbul kalesini yaptıramadınız mı? Bazı tarihi Hollywood savaş filmlerinde eski şehirlerin ve kalelerin görüntüleri vardır. Savaştan önce gökyüzünden kamera surları dolaşır. Böylece savaşan ordunun neye karşı savaştığını izleyici bir görür. İstanbul için böyle bir sahne yaptırsaydınız ya..

O günkü İstanbul’u görmek için google'umu bekleyeceğiz. Adamlar şehirlerin 3 boyutlu görüntülerini bitiriyorlar. Yakında dünyanın tarihteki görüntülerini de eklerler. İstanbul’un 1000 yıl önceki halini görmek için şuna; 2000 yıl önceki halini görmek için buna tıklayın diyecekler. Şimdilik 100 metrelik duvara razı gelmek zorundayız.

- Sultan Mehmet kalenin kapısından içeri giriyor ve fonda Ayasofya. Ama tabi ki sadece bir fotoğraf. Basit bir tiyatro perdesi gibi. Bari o sahneyi doğru dürüst yaptırsaydınız.

Şimdi ortaya bir yalan attılar... 30 milyon dolar bütçeli film diye. Bende yuttum ve gidip 11TL verip izledim.

Şu anda rahatlıkla iddia ediyorum ki harcanan para 5 milyon dolar bile değil. Dertleri 30 milyon diyerek insanları cezbetmek ve 50 milyon doları cebe indirmek.

İçinizde izlemeyen varsa gidip sinemaya 10 tl vermesin. Korsan cd'sini beklesin.

Mehmet DAĞDELEN
    03 Nisan 2012

Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

Kayıtsız
    Misafir
    Doğru demiş ben izleme hatasında bulundum çok kötü olmuş görsel olarak da çok kötü - Ugur Durmus

Kayıtsız
    Misafir
    www.haberdem.comda bir bayan yazmıştı FETİH 1453'ü onuda tavsiye ederim. gerçi yorumlar aşağı yukarı aynı ama bir bayan gözünden okumak isteyenlere - Ada Gündoğdu

Kayıtsız
    Misafir
    Fatih Sultan Mehmeti, yalnızca emir veren komutandan öteye geçmeyen bir şahıs olarak tanıtan, gemilerin karadan yürütülmesi gibi akla hayale gelmiyecek bir olayın üstünde durmadan, sıradan birseymis gibi yansıtılan, Fatihin fethi gerçekleştiremeyince sinirinden (dini bir sembol olan) tesbihi parçalayarak üstüne basa basa çiğnerken gösterilen bir film olması,

Ulubatlı Hasan gibi o dönemin biçok konuda önem arz eden zat-ı muhteremini bir gecelik ilişki sonucu bir kızı hamile bırakacak kadar basit ve ahlaktan yoksun biri olarak gözümüze sokan (ve daha buna benzer birçok örneğin yer aldığı) bu filme isterse 100 trilyon harcamış olsunlar..

Manevi anlamda sıfır.. Koca bir rezillikten ötesine gecememisler. (pardon, bilerek geçmemişler) tebrik etmek lazım, amaçlarını iyi gerçekleştirmisler...

Kübra Karaıslı

Kayıtsız
    Misafir
    ‎1453 filmie baktim baktigima pisman oldum ,bakmanizida asla tavsiye etmem allah islam düsmanlarinin serrinden müslümanlari korusun hele hele yerli düsmanlar sinsice münafik hane ikiyüzlülük le islama düsmanliklarini yapiyorlar.osmanliyida hakeza ayni kötülüyorlar.

Bilal Ceylan

TERAKKİPERVER Yüksel DİKGÖZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Oct 2008
    İletiler
    202
    Selamün aleyküm arkadaşlar!.Aşağıda ki İstanbul'un Fethi (1951yapımı) şimdikinden daha iyi çekilmiş ama renksiz, yani siyah beyazdır.Video 9 bölümlüktür .Vaktiniz varsa Youtube'dan izleyebilirsiniz...

Bir insan olursa sağır; sen ona istediğin kadar bağır!..

MiLLi GöRüŞÇü Muammer YAVUZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Mon Apr 2012
    İletiler
    13

Çok yerinde tespitler Mehmet Efendi...

Çok yerinde tespitler Mehmet Efendi...
    Duygularınızı ve görüşlerinizi açık bir dille anlattığınız için öncelikle Allah razı olsun...

Bende bir kaç cümle ile bazı şeylere değinmek istiyorum umarım kendime hakim olabilir bir kaç cümle ile
    tamamlarım yoksa bazı anlarda kendimi kaybedip uzun uzadıya coşup gittiğimde çok olmuştur.

Epey bir zamandır evimde tv izlememek konusunda nefsim ve çevremle savaşım devam ediyor.Çünkü artık tv ekranlarında
    vakit tüketip zararlı etkilerinden korunurum bana bir zararı olacağını düşünmüyorum. Zamanında bir komedi oyuncusunun cips
    reklamında biz yiyiciğiz sadece dediği gibi, biz izliyiciyiz izlediklerimizi uygulayıcı değiliz demek sadece bir cümlelik savunma hitabıdır.

Hal böyle olunca insanlar iğrenç ahlaksız vs tüm bozuklukları içine alan diziler, eğlence ve yarışma programları, kadın programları,
    müzik ve yetenek programlarıyla liseli dizileriyle bir toplum on yılda inanılmaz bir şekilde ahlak ve maneviyat yoksunluğuyla yetişmiş
    ve cinayetlerin hırsızlıkların zinanın dolandırıcılıkların boşanmaların vb bir sürü suç teşkil eden yada adet ve örflerimize aykırı dini İslama aykırı
    yüz binlerce fiil işlenmiş işin içinden çıkılmaz bir duruma ulaşmıştır.

Öncelikle diziler günümüz siyasetini yaşantılarını halkının bozuk durumlarını yada olmayan fakat olmuş ve yaşanılıyormuşcasına ekranlara taşındı.
    Daha sonra son dönem Osmanlı ve ve ünlü nam yapmış padişahlara yukarıda sizinde örneklendirdiğiniz gibi aşağılayıcı yayınlar sergilendi ve hala da sergilenmekte.

Gelelim Fetih 1453 filmine...

Çok büyük reklamlar aylarca bangır bangır... Günü perdeye ilk yansıyacağı saatine kadar titizlikle çok dikkat çekici bir şekilde benimsetildi.
    Fragmanlarında iç gıdıklayıcı sahneler görüntüler...

Normalde tvden uzak durmaya çalıştığımdan hadi bari bu iyi birşeye benziyecek sanırım çok reklamıda yapıldı.

Kendi tarihimiz nede olsa Bir Çanakkale Bir Sakarya... Bunlar Dini İslam olan Anadoluyu ve Osmanlıyı Seven birileri için çok önemli hadiselerdir...

Bende eşim ve bebeğimle bir pazar günü kayınbabamlara köye ziyarete gittiğimizde bu Fetih 1453 kosunu açılmıştı. Liseye giden kayınçom ve baldızda filmi merak ettiklerini söyledi. Hem değişiklik olur birlikte gidelim diye düşündük... Ve çıktık geldik salonlar dolu yer yok malum pazar hafta sonu film vizyona gireli 3 hafta olmuş hala full çekiyor. Neyse 9 sinama odası olan bir yerde 5 salonunda gösterimde olduğu halde anca 2,5 saat sonrasına alabildik... Bu esnada biraz alışveriş merkezinde gezindik velhasılı saat geldi yerimizi aldık...

Ve çok güzel bir giriş... Hz. Resulullah dönemi... ardından sarayın bahçesi kılıç gösterisi ...

Fatih S.M. & Hasan ... Hasan ( ulubatlı hasan ) Ulubatlı ifadesi bile filimde yer verilmemiş. Çünkü o ifade ile o karakter canlandırılsa daha ilk vizyona girdiği gün ilk seansta eminimki salondakiler olur mu böyle şey Ulabatlı yapmaz diye homurtular mırıldanmalar olurdu...

Çünkü ben bile filimin berbat oluşundan sonra ya bu oyuncular kimmiş daha önce hangi filimlerde oynamış yönetmeni kimmiş daha önce hangi filimlerin yönetmenliğini yapmış diye baktığımda ( o an ki pişmanlığımı anlatamam ) şok oldum.

Saray içinde entrikalar...
    Ulubatlı Hasan ve topçu urbanın kızının aşk yaşantısı...
    Onların bu ilişkisini kıskanan bozmaya çalışan Bizanslı başka bir komutan...
    Evlatlık urbanın kızı olan kişinin Osmanlı ordusu içinde erkeklerin içinde top döküm atölyesine bandana takıp erkekmiş gibi ortalıkta gezinmesi...
    Verizlerin küçük düşürülmesi...
    Baba sevgisinden mahrum kalan Fatihin kendi çocuguna uzak durması...
    Karısının iğrenç ahlaksız giyim tarzı...
    F.S.M. İçin hazırlanışı ipek elbiseyi sever yok bilmemne kokusunu sever ...
    Savaş yolculuğu öncesi karısının Fatih S.M. De jesti...
    Nerde ilim verde bilim nerde aldığı manevi terbiye ...
    Nerede bu Akşemseddin hz.leri Film bitiyor yaaa huu...
    Tarihi bilmesek İstanbul'u biz fethetmemişmişdik yoksa ...
    Oda ne toz bulutları yusuf yusuf Samanyolu(yalanyolu) tvsinde dini mesajlı dizi izliyoruz sanki...
    Hani milyon dolarlık film ...
    Bu mu sizin çok pahalıya mal olan filminiz...

Ebeeee Hasan Sancak yere düştü sen hala gayru meşru ilişkiden hamile bıraktığın neyduhu belirsiz kadının intikamızı alma ğeşindesin dik şu sancağı 7-8 dk sizin iğrenç dövüş sahnenizi izletmeyin bize...
    Fatihin çocuklugunu manevi mesajları halkın ne şartlarda bu şavaşa hazırlandığını Anadoluda neler olduğunu göster biraz... Yazıklar olsun size...

Koskaca Osmanlıda ve Bizansta top döken kimse yok sanki futbol sezonu oyuncu kapma telaşındalar oyuncu gelen teklifleri değerlendiriyor. Neyse urban bizimkilerden yana oldu kaptık topçuyu... Oda ne urban ustada bu işe beceremiyor savaşı kazanamayacağız... Durunnnnn ben hallederim baba birde benim hazırladığım karışımı deneyelim diyor Urbanın evlatlığı... Bir kadının döktüğü toplarla mı oldu bu kurtuluş...

EEE demiştim size kendimi tutamaz çoşarım diye nerede bi kaç cümle ile özetlemek... Sinirlenmemek elde değil...

Veee final sahnesi kazandık savaşı Mekke fethedildi Mekkeye girişi Hz Resulullahın misali Ayasofyaya giriyoruz... Bilmeyenlerde araştırdı kotolik nedir ortodoks nedir sayenizde... Herkez korkuyor Fatinten...” Durun korkmayın herkez istediği gibi dinizi yaşayacak size bir zarar vermeyeceğiz.Bir kız çocuğu kendi evladına sarılmadın öyle... Dinler arasııııı DİYOLOG mesajınıda vermiş olduğğuz tamam amacınıza ulaştınız... Tebrikler...

Kazandığınız büyük gişe rekoru ve bedeliyle gurur duyarsın tabi... Van için bu kadar yardım toplanmadı beee Filistin için somali için...

İşte biz böyle bir milletiz iki reklamla gaza geliriz bu kişilerin çektikleri filmerle onları zengin ederiz... Konsere gideriz maça gideriz onları zengin ederiz...

Böyle tarih bilinciyle dindan nesilde yetişmez faydalı nesilde....

Muhtazaf M. Salih AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Dec 2007
    İletiler
    619
    Blogdaki Konular
    1
    Ne yazık ki bütün kıymetlerimizi karanlık ruhları ile yok etmek istiyorlar. Hayal dünyalarımızı bile yok ediyorlar. Ve başarıyorlarlarda. Bütün bunlara karşı acaba biz ne yapıyoruz.
    Birliğin kederi, ayrılığın safasından daha hayırlıdır. (Yahya bin Muaz)
    www.aydin-aydin.com

Kayıtsız
    Misafir

Üstad Çok Haklı.

Enfes Bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

Kayıtsız
    Misafir
    bütün eleştirilerin yanında müslümanlıktan önce -türkçülüğü- öne çıkaran bir filmdi.
    gitmeyip korsana düşmesini beklemem gerekirdi, hata ettim.

Kayıtsız
    Misafir
    aynen öyle hata yaptım gittim izledim, benim gözümde türk parası 5 kuruş etmez. filmde ulubatlı hasan veledi zina yapıyor. sultan fatih kükreyip duruyor, kısacası 1453 ile yakından uzaktan alakası yok.

Yusuf Sarıçam

Bu filmden ne bekliyodunuz.
    Onların yaptığı işlerin sizin beklentilerinize uyacağınımı zannediyorsunuz.
    Ne kadar da kolay aldanıyosunuz.
    Gelecek, yorgun insanların değil, Rahatlarına kıyabilenlerindir.

TERAKKİPERVER Yüksel DİKGÖZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Oct 2008
    İletiler
    202
    Osmanlı'yı en iyi tanıtan yine Osmanlı sevdalılarıdır.Bunlardan başkası fasofiso işlerle uğraşırlar.
    Bir insan olursa sağır; sen ona istediğin kadar bağır!..

msiddikoz@gmail.com
    Misafir

hani mehterrrr nerdeee

Ban de abırsıkla beklediğim bu filme gittim. seyir esnasında heyecan ve hevesle seyrettiğimden o anda eksiklerini çok farkedemedim.. filmden çıkıp yolda eşimle giderken bazı eksikleri konuştuk. siz yorumcuların ve eleştirmenlerin belirttiği nıktaların bir kısmını biz de konuştuk..bizim belirlediğimiz bir iki konuyu da biz belirtelim.bence en birincisi MEHTER NEREDE!... Akşemseddin nerede (varmı yık mu belli degil) ulubatlı hasanla karşısında dövüştüğü bizanslıyı ayırdetmek ne mümkün diğer birçok eksikliği sizler belitmişsiniz biz de katılıyoruz. Samsundan selamlar.M.Sıddık ÖZ.

mizan
    Misafir

Milli Görüş farkıyla yaşamak

Evet bende aynı duygularla, filmi beğenme duygusuyla gittim ve inancımız olmasa osmanlıdan nefret ederdik. İşte ecdadımız diyecek sahne bulamadım.
    AGD'nin İstanbul Fethi kutlamalarında yaptığı canlandırma milyon dolarlarla olmuyo ama işte Milli Görü farkı o ruhu taşıyo, bizlere işte İstanbulun fethindeki mana diyebiliyoruz. ve yine Rabbimize şükrediyoruz, inançla ve ruhla bu manayı anlatmak için çalışıyoruz.

Av. Furkan UYSAL - fethiye

Misafir
    Misafir

Fetih 1453 filmine Bir Başka Yorum

www.mesutkoc.com sitesinden alıntı:

FETİH 1453’ÜN MESAJI YOK
    Büyük bir bütçe ayrılarak çekilen Fetih 1453 filmi geçtiğimiz hafta gösterime girdi. Tarihteki büyük başarılarımızın filmlere konu olmamasını eleştiren birisi olarak bu filmin ilk haberlerinin duyulduğu andan itibaren heyecanlandığımı belirtmeliyim. Doğal olarak filme giderken beklentilerim de büyüktü. Bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlatan olayın filmiydi sonuçta. Maalesef umduğumu bulamadım. Yine de filmi değerlendirmeden önce sinema sektörüne böyle bir filmi dâhil eden ekibin teşekkürü fazlasıyla hak ettiğini de belirtmeliyim.
    Filmin teknik altyapısına büyük önem verilmiş ve Hollywood teknolojisi kullanılmış. Gelişmiş sinema teknikleri bolca kullanılmış. Ancak; filmin maddi anlamda her şeyi düşünülmesine rağmen verilmesi gereken mesaja hiç çalışılmamış. Fetih hadisesi derinlemesine incelenmemiş. Hal böyle olunca da tarihte muazzam bir olayın gerçekleşmesine vesile olan Fetih ruhu oldukça sığ kalmış. Giriş bölümündeki sahneyi çıkarsak filmin herhangi bir ülkenin herhangi bir savaşını anlatan filminden farkı kalmayacak. Bu malzeme ile büyük fırsat kaçırılmış diyebiliriz. Daha çok, İstanbul’un fethinin filmi yapılsın da nasıl olursa olsun der gibi olmuş. Mutlaka yerli bir bilgisayarımız olsun deyip ana parçalarını dışarıdan alıp topladıktan sonra bu yerli bilgisayar demek gibi. Evet, dışı yerli duruyor ama içindeki sinema dili, kullanılan öğeler alışıldık tanıdık şeyler. Filme yapılan eleştirilerin belki de çıkış noktası burası. Anlatılan olay İslam şuurunun gereği; fetih, anlatmak için kullanılan malzeme ise Hollywood anlayışının ürünleri.
    Filmin süresi iyi kullanılamamış. Bu kadar uzun sürede daha çok, fetihle örtüşen mesajlar verilmeliydi. İstanbul’un fethedilmesinin artık bir zorunluluk olduğunun çok iyi ortaya konulması gerekirdi. O dönem halkının yaşam tarzı özüne sadık kalınarak anlatılmalıydı. Kendisi siftah yaptı diye müşterisini yandaki esnafa yönlendirebilen bir yaşam tarzıydı o. O dönemin İstanbul idarecilerinin zevk sefa ve zulüm içerisinde olduğunu bütün tarih kitapları yazarken filmde gayet masumlar. Osmanlı padişahının kardeşi de Bizans’ın emrinde.
    Filmi izleyen genç İstanbul’un fethinin sadece Sultan Mehmet’in saplantısı zannedecek. Hele hele Sultan Mehmet karakterini zaten sormayın. Eminim izleyen birçok insanın aklına Muhteşem Yüzyıl dizisi gelmiştir. Tarihi film çekeceğiz diye oturup bütün yabancı ülkelerin mevcut tarihi filmlerini izleyen senaristler izlediklerinin etkisinden kurtulamamışlar. Ulubatlı Hasan karakteri de aynı şekilde. Zannedersin bayrağı surlara sadece sevgilisinin intikamını almak için dikiyor. Fatih Sultan Mehmet’in hocası ve fethin manevi mimari Akşemseddin karakteri de filmin en facia karakteri. Rastgele seçsen bu kadar olmaz. Mübarek bir hoca ama Allah peygamber lafzı hocamızın ağzına hiç uğratılmamış. Mehmet Ali Birand nasıl 28 Şubat belgeseli çekip de dönemin hakikatlerini hakkıyla göstermiyor ya da gösteremiyorsa, bu filmde galiba konjonktür gereği mana kısımlarını teğet bile geçememiş.
    Filmin görselliği ile ilgili genel eleştirileri bolca duyacağınız için onlara fazla girmiyorum. Sadece bir iki tanesine değineyim. Gemilerin batırılma sahnesi bilgisayarda yapılmış ve gemi bir bilgisayar oyununda olduğu gibi iki saniye içinde yok oluyor. Harem desen zulfuyare dokunulmadan anlatılmış özellikle kıyafetler ile. O dönem mehter var olmasına rağmen filme uğramamış. Allahüekber nidaları da var yok belli değil. Sultan Fatih’in son gün namaz sonrası hücum emrini verirken “saldırıııın” demesi de bir başka hata. Filmin müzikleri hiç etkili değil. Çıktıktan sonra en ufak bir melodi bile aklınızda kalmıyor. Bu kadar eleştiriyi okuduktan sonra yahu bu filmin hiç mi güzel tarafı yok diyebilirsiniz. Elbette var. Artık kendi tarihimizi anlatan ve en önemlisi sinema değeri taşıyan bir filmimiz var. Keşke filme fethin ruhunu kavratacak bir mesaj eklenseydi ve de fethin hakkı teslim edilseydi.
    Önümüzdeki dönemlerde inşallah tarihi olayları işleyen sinema filmlerimiz artar. Ve inşallah hakkını verirler, hem tarihin hem de yapacakları işin. Tekrar buluşuncaya kadar sağlıcakla kalın, hoşcakalın.

Filme gittim. Elestirilenleri hakli buluyorum genel anlamda. Fakat sunuda belirteyim.
    Fatih Sultan Mehmet'i yine iyi göstermisler, ya Sultan Süleyman gibi Harem'den cikmayan
    biri gibi gösterselerdi ne olurdu halimiz?
    Beklentileri fazla tutmadiktan sonra, izliyorsun, bence, kendini izlettiriyor.

Aksemseddin evet nerde? Filmi seyrederken bende bu soruyu sordum kendime.
    Sonunda geldi ama, hakkini yemiyelim :)

Garipsedigim nokta ... Fatih karakterini zayif göstermiler. Aksemseddin gelene kadar,
    Otagina oturmus, kara kara düsünüyordu.

Ne diyoruz.
    Daha iyisi yapilana kadar, iyisi bu ^^

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları