+ Konuyu Yanıtla
2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Konu: İstanbul. Ahh İstanbul...

 1. #1
  _ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Thu May 2006
  Konum
  İstanbul
  İletiler
  8,620
  Blogdaki Konular
  5

  İstanbul. Ahh İstanbul...

  İstanbul. Ahh İstanbul...

  Dünyaya başkent olacak güzel şehir. Ne acı bir kaderin var. Seni fetheden o güzel kumandan bugün halini görse içi acırdı.


  15 milyonu bulan nüfusunla her gün yeni göçlere gebe bir şehir haline geldin. Hele ki bu hale gelmende en büyük emeği geçen bir zamanlar senin şehreminin olan Recep Tayyip Erdoğan’ın payı hiç yadsınamaz. Bir zamanlar Belediye Başkanlığını yaptığı bu şehre ihanet eden bir başbakan düşünebiliyor muşunuz. İşte biz bunu yaşıyoruz.

  94’te İstanbul’a belediye başkanı olduğunda garip gurabaya destek olmak isteyen Milli Görüşün liderinden aldığı o emirle KİPTAŞ adlı kamu iktisadi kuruluşunu devreye sokan bugünün Başbakanı, Başakşehir adını verdiği o muazzam yapıya ilk başladığında bir Türk ailesinin yaşayabileceği geniş ve ferah evler yaptırmış ve gariplerin elinden tutmuştu. Gel zaman git zaman işler değişti, gömlekler atıldı.

  Bir zamanlar İstanbul’da yaşayan insanların daha kaliteli bir hayatla tanışması için faaliyet gösteren KİPTAŞ, gelinen süreçte İstanbul’u mahveden devasa bir kazanç kapısına çevrildi. Bir oda bir mutfak olarak üretilen, ne işe yaradığı meçhul, ahlak ve maneviyatın çökertildiği garabetler inşa eden KİPTAŞ, o kadar büyüdü ki; TOKİ ile birlikte İstanbul’da parsellemedikleri yer kalmadı.

  İstanbulluyu düşünmekten uzak, yeşil alan ve park sorununu dahi çözmeden sürekli konut üreten ve fahiş fiyatlarla alıcılarına sunan KİPTAŞ, gelinen son süreçte İstanbul’a en büyük ihanetin adı oldu.

  Birkaç gün önce ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapan Erdoğan Bayraktar’dan acı müjde geldi. Kendisine Afet Dönüşüm yasasını kalkan eden sözde Çevre ve Şehirciliğin Bakanlığını yapan zat İstanbul’a 1,5 milyon, bunu tekrar belirtmek istiyorum tam bir buçuk milyon yeni konut yapılacağını açıkladı.

  Söyle bir hayal etsenize ortala dört kişilik bir aile yapısında altı milyon kişiyi kapsayacak bir proje. Sözde salaş yapılardan kurtulmak adına Türkiye’nin dört bir yanından yeni insan popülâsyonlarını İstanbul’a davet edecek olan, garibi değil para sahibine hizmet eden bir proje.

  Açıklamasında “Muazzam bir istihdam sağlayacağız” diyen Bakanın İstanbul’u değil, yandaşlarına açılacak iş kapısını kotardığı da gözlerden kaçmıyordu aslında.

  Başakşehir’in Milli Görüşün Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN’ın açtığı 1 ve 2 kısımlarından sonra yapılan 3-4 ve 5 kısımlarını görenler aradaki farkı çok iyi bilirler. Geniş bir dairede, İstanbul’da yaşayan ve ucuz denebilecek bir fiyatla taksitle ev sahibi olabilenlerin yerini artık küçücük dairelerde Türkiye’nin değişik illerinden gelerek ödedikleri yüksek paralarla ev sahibi olanların arasındaki farkı da İstanbullular elbet iyi biliyor.

  AKP’nin İstanbul’a kötülükleri bununla da bitmedi. Bugün sabah işe gitmek için toplu taşıma araçlarına binenlerin çektikleri çileler her İstanbullunun en büyük sıkıntılarından biridir. Esenler’den, Bağcılar’dan İETT otobüsüne binecek ve iş merkezi olan Eminönü’ne Mecidiyeköy’e gidecek olsanız, araçta bulunanlarla akraba olmadan seyahat edemezsiniz. Neredeyse internette fenomen olan o Çin’deki metroya binmeye çalışanları arkasından iten ve balık istifi sıkıştırmaya çalışan görevlilerin görüntüleri gibi insanlar birbirini çiğnercesine otobüslere binmeye çalışıyor.

  Metrobüslerde durum o kadar vahim hale geldi ki Saadet Partisibayanların iffet ve namuslarını koruyabilmeleri için onlara özel tahsis edilecek bir Pembe Metrobüs önerisini bile getirdi.

  Tüm bunlar olurken hatlara yeni otobüsler eklenmesini isteyen İstanbullulara ”elimizdeki otobüsler ancak bu kadar”, “Hattınıza koyacak başka otobüsümüz yok” cevapları verildi. İETT’nin şikâyet hattına yağan telefonlar hep cevapsız kaldı.

  Bir zamanlar Milli Görüş şemsiyesi altında Beyoğlu’nda başarılı işlere imza atan İstanbul’un şimdiki Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın İstanbulluların en büyük ihtiyacı olan otobüsleri Pakistan’ın Lahor kentine hediye olarak göndermesi ise İstanbulluların hafızasına kazındı.

  Başkan Topbaş, 13 Mart’ta Pakistan’a giderek İETT’nin kullandığı 100 İKARUS otobüsü Lahor’un Pencap eyaletine hediye ettiğini açıkladı. Pakistan’da Kadir Topbaş’ın adının verildiği bir kavşağı açan başkan, jest yaparak İstanbullunun kullandığı otobüsleri Pakistan’a hediye etti.

  Hafızalarda İstanbulluların toplu taşımda yaşadıkları eziyet varken AKP’nin Belediye Başkanı’nın bu tasarrufu nasıl görülecek merak ediyorum.

  Zannederim ki; yine “oyumuzu verecek başka kim var ki” diyen çoğunluk kucak kucağa otobüslere binmeye devam edecek ve bu yaşananları göz ardı etmeye devam edecek.

  TevfikYAZICILAR
  22 Mart 2012, 20:44
  altsayfa[at]hotmail.com

  Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

 2. #2
  Kayıtsız
  Misafir
  BİR TOPBAŞ KLASİĞİ DAHA

  Birkaç ay önce “UCLG Ağası Kadir Topbaş” başlığı ile bir yazı kaleme almış ve Kadir Topbaş’ın Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) başkanı seçilmesinden memnun olduğumu ama bu teşkilatın faailiyetleri için İBB Bütçesinden 1.440.000.-TL aktarılmasının kabul edilemeyeceğini, bunun halkın parasıyla makam, mevkii sahibi olmak anlamına geldiğini belirtmiştim.

  Topbaş, milletin parasıyla ağalık yapmaya devam ediyor.

  Kadir Topbaş, Pakistan’ın Lahor kentini ziyaret etmiş.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yayın organı olan ama daha çok Kadir Topbaş’ın “Fun Club” dergisi görünümündeki “İstanbul Bülteni” isimli yayında bu ziyarete ilişkin onlarca fotoğrafla süslenmiş tam 10 sayfa ayrılmış.

  Lahor belediye başkanı, Kadir Topbaş’ı çok sıcak karşılamış, Abdullah Gül’ün, Tayyip Erdoğan’ın ve Kadir Topbaş’ın büyük boy resimlerinin altında halay çekilmiş, Pencap’ta bir kavşağa Kadir Topbaş’ın ismi konulmuş, Lahor Devlet Üniversitesi tarafından Topbaş’a Fahri doktora ünvanı verilmiş. Bunlar güzel şeyler, hem bir İstanbullu hem de İBB Meclisi üyesi olarak bunlardan mutlu olmamak mümkün değil.

  Belediye başkanımız, bu ikramın ve sıcak karşılamanın etkisi ile heyecanlanmış olmalı ki, Pakistan’a yeni otobüs alımlarından sonra devre dışı kalacak 100 adet otobüsü hediye edeceklerini belirtmiş.

  Sayın Topbaş, başka ülkelere bedelsiz devir yapmanın belediyeler yönünden hukuka aykırı olduğunu bilmiyor olabilir. Ama bunca yıldır belediye başkanı olan bir kişinin, bedelsiz devir yetkisinin belediye meclisinin yetkisinden olduğunu, henüz belediye meclisinden böyle bir yetki almadan söz vermenin en azından siyaseten şık olmadığını bilecek kadar deneyimlidir.

  Tamam Pakistan dost ülke; tamam uluslar arası ilişkileri geliştirmek gerekir; tamam İstanbul nüfusu ve bütçesiyle önemli bir belediyedir ama Türkiye’de yüzlerce belediye personelinin maaşını dahi ödeyemezken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin devre dışı kalacak otobüslerini Pakistan’a göndermesinin de kabul edilebilir bir yanı yoktur.

  İstanbullunun parasıyla, Türk halkının vergilerinden kesilen paralarla alınan otobüsleri, sanki babasının malıymış gibi, kendisine gösterilen ilgi ve alakaya karşılık bağışlamak ancak saltanat yönetimlerinde olur.

  Sayın Topbaş’ın “sultan” değil, şehr-i emin olduğunu unutmaması gerekir.


  Av.Dr.Tuncer ÖZYAVUZ
  22 Nisan 2012

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may edit your posts
 •