3 sonuçtan 1 --- 3 arası gösteriliyor

Konu: Somali'ye Yardım ABD'nin Oyunu mu ?

 1. #1

  Somali'ye Yardım ABD'nin Oyunu mu ?

  SOMALİ’YE YARDIM ABD’NİN OYUNU MU?

  Somali’ye birden yardım çağrısı yapılıyor. Kampanya sürdürülüyor. Peki ama neden?

  Somali'de 1991'den bu yana hükümet kurulamıyor. Batıca tanınan Federal Geçiş Hükümeti, ülkenin küçük bir parçasınıyönetiyor

  ABD işte sınırlı bölgeye hakim bu hükümete destek için Türkiye’yi açlık görüntüsü altında devreye soktu. Aynen Libyalı-Suriyeli muhalifleri İstanbul’da toplayıp destek verdirmesi gibi.

  Somali’ye açlık nedeniyle yardım, ABD’nin işgal planının parçasıdır.
  Uzun kıyı şeridi olan Somali’de deniz ton balığı kaynıyor ama açlıktan çocuklar ölüyor. Bazı mezheplerde balık yemek günah! Midye, karides gibi deniz ürünlerine ellerini sürmüyorlar.

  1839’larda sömürgeleşmeye başlayan Somali, 1960'lı yıllarda İngiliz, Fransız, İtalyan işgalinden kurtulduğunu sanırken asıl çırpınışa o yıllarda başlar.

  Ocak 1991 de; Somali’de, iç savaş çıkar.

  İç savaş ve aynı döneme denk gelen kuraklık: ülkede büyük bir açlık facia doğurur.
  Kasım 1991 de; ABD, Somali’ye 30 bin asker gönderme kararı alır.
  4 Aralık 1992 de; BM Güvenlik Konseyince UNOSOM I adlı görev kuvveti oluşturulur. Operasyona Umut Operasyonu ismi verilir.

  8 Aralık 1992 de; Türkiye, BM kararı gereği, Somali’ye 320 kişilik birlik gönderir.

  Operasyonun amacının: ABD’nin askeri üs kurmak ve petrol olduğu ortaya çıkar.

  24 Ocak 1993 de, ABD askerleri, Somali’de, silah toplamaya başlarlar. Direnenler, Amerikan saldırıları sonucu öldürülür. Ancak,yerli güçler, birleşir, ABD’ye karşı savaşırlar.

  Somali BM. Barış Gücü Komutanlığı görevine, 19 Şubat 1993 de, Korg. Çevik Bir atanır.

  3 Ekim 1993 de ise, 2 Black Hawk helikopteri düşürülür. Sonraki yıllarda Kara Şahin Düştü ismiyle Helikopterlerin düşürülmesinin, filmi yapılır.

  ABD, 31 Mayıs 1995 de Somali’den geri çekilir. ABD Delta Focus adlı özel harekat timi, 1 yıl da 10.000 den fazla Somaliliyi katleder.

  Askeri güçler ülkeden çıktıktan sonra, iç savaş yeniden başlar.

  ABD ve BM, İMB'ni El Kaide destekli olmakla suçlar, Etiyopya’yı Somali'ye saldırtır. 2006 daki Etiyopya işgaliyle İslam Mahkemeleri Birliği devrilir.

  ABD; donanma Somali açıklarına konuşlandırır. Türkiye; 2010′da gemi gönderir.

  ABD; Somali'deki Müslümanların üzerine bomba yağdırırken, Türkiye’den ses çıkarmaz.

  Somali’de modern parçalama yöntemleri uygulanmaktadır. Yani; işgal için çok yönlü, küresel çete planlamalarını yapmıştır.

  Somali; bir petrol denizi olmanın yanında stratejik bölgedir yeraltı kaynaklarına sahiptir.
  Somali ve Yemen, Kızıldeniz'in Hint Okyanusu'na açılan kapısı konumundaki ülkelerdir.
  Somali; Arap yarımadasını, Afrika kıtasına bağlayan bu bölgeler, petrol yüklü tankerler ve savaş gemilerinin geçiş güzergâhları olması ve Rusya'yı engellemesi açısından önemlidir.
  BM; Somali'nin kıtlık bölgesi olarak iki bölge Bakool ve Aşağı Shabele’yi ilan eder.

  Türkiye’nin daha önce girişimi yokken, birden bire bu fikir neden ortaya çıktı?

  BOP eşbaşkanı görevi gereği bölgeye gidiyor. Yardımları yerinde göreceğini açıklıyor.

  İslam dünyası, sefaletini unutup bilim ve teknolojideki geriliğini sömürülüşünü unutup gaflet içinde iken, kıtlık bahanesiyle Somali'ye giden yardımlardan yüzde kaçı derneklerin, yereldekilerin, ABD’nin kontrolünde olacak? Anlayan, yorumlayan, açıklayan var mı?

  Bütün Ilımlı, uyumlu İslam dünyası, eş başkanlara teslim olana kadar, tüm Müslümanlar dinlerarası diyalog şemsiyesi altında İbrahim-i dinin üç ana unsurundan biri oluncaya kadar yani Yahudileşip-Hıristiyanlaşana kadar, yola devam edilecek.

  Günün Sözü: Okumayan, düşünmeyen anlayamaz. Anlamayan insanın istismarı kolaydır.

  Nurullah AYDIN
  19 Ağustos 2011-ANKARA

 2. #2
  Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sun Feb 2008
  Konum
  istanbul
  Yaş
  38
  İletiler
  3,669
  Blogdaki Konular
  1
  Şimdi bu yazının amacı neydi pek anlayamadım...

  Somaliye gönderilen yardımlar niçin ABD'NİN bir oyunu olsun? Yardımlardan ABD ne gibi bir menfaat sağlayabilir? Yardım yapan kuruluşlar arasında İHH ve Cansuyu gibi güvenilir kuruluşlarda var. Onlarda bizzat orada bu yardımları ihtiyaç sahiplarine ulaştırıyorlar. Yazı biraz saçma olmuş. Zira yazar kafasında tasarladığı düşüncesini tam olarak yazıya yansıtamamış. Maksadını açıklayamamış,okuyucunun aklında soru işaretleri bırakaraktan neticelendirmiş... Yazı kısacası bir "ANTİ-AMERİKANCI" düşünce perspektifinde ama alt yapısı olmadan düşünülmeden yazılmış...

 3. #3
  _ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Thu May 2006
  Konum
  İstanbul
  İletiler
  8,612
  Blogdaki Konular
  5
  Fatih anlamadığın ortada. ben anladıklarımı anlatayım istersen.

  Somaliye gönderilen yardımlar ABD'nin bölgeye giremeyip kendi yerine AKP Hükümetini kullanması nedeniyle bir oyun. Çünkü yazıda da belirtildiği gibi bölge petrol olarak zengin bir bölge, mevcut somali hükümeti ABD destekcisi olmasına ragmen, bölge halkı müslüman milislerden oluştuğu için uzun yıllardır ABD isteğini elde edemiyor. Eş şebab örgütü olarak da bilinen bölgedeki şeriatcı insanlar yıllardır vahşi ve kapitalist AB-D yi bölgeden atmak için uğraş vermekteler. Ki uzun yıllardır batılı güçler Somaliye giremezken bir tek IHH şeriatcı olduğu için bölgeye girebilmekteydi. Ancak şurası kesin ki BM acil yardım talebiyle dünyayı ayaklandırmasaydı bugün onlarca hristiyan kuruluş Somaliye giremeyecekti. Ancak IHH yetkililerinden de teyit edebileceğin gibi bu kahpe BM'nin Somailideki depoları gıda dolu olmasına rağmen Somalililere dağıtılmamaktadır. Hatta o derece adi planlar yapılmıştır ki, bir örnek verecek olursam: Somali halkına bugday ektirmemek için önceki yıllarda ekim alanlarında çalışan insanlara yardım adı altında buğday dağıtan ve ekimden vazgeçiren BM yetkilileri, bölge ekilmediği için kuruyunca ilk iş olarak yardımları kesmiş ve açlığın büyümesini arttırmıştır. Anlayacağın Fatih bizim AKP Hükümetimiz ABD den emir gelince bölgeye gitmiş ve ancak onların izin verdiği Somali Hükümeti adı altındaki ABD sömürgesine ulaşmıştır. Yapılan yardımlarda devlet eliyle BM yetkililerine ulaştırıldığı için depolarda çürümeye terkedilmektedir. Ancak IHH ve Cansuyu gibi şeriatcı kuruluşlar halka yardım için çırpınmaktadır...

  Soru işaretlerin varsa yazarsan bizde aklımza gelenleri yazarız inşallah...
  Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •