SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI KAMALAK: ''HANGİ TEDBİRE BAŞVURURSANIZ VURUN, MİLLİ GÖRÜŞ'ÜN DIŞINDAKİ ÇÖZÜM YOLLARINDAN HİÇBİRİ İLE TERÖRÜ DURDURAMAZSINIZ''

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, şu an hükümetin terörle mücadele için bir takım tedbirlere başvurduğunu belirterek, ''Hangi tedbire başvurursanız vurun, Milli Görüş'ün dışındaki çözüm yollarından hiçbiri ile terörü durduramazsınız'' dedi.

Kamalak, partisinin Ankara İl Başkanlığınca Keçiören'de bir restoranda düzenlenen iftara katıldı.

İftar sonrası konuşan Kamalak, ramazan ayına rağmen hemen her gün yüreklerin şehit haberleriyle yanıp tutuştuğunu söyledi. Kamalak, ''Bütün bu gelişmeleri yüreğimiz parçalanarak takip ediyoruz. Elbette üzülüyoruz, kahroluyoruz. Ama bu gelişmeler bizi şaşırtmıyor. Bu olaylar, anormal bir gidişin kaçınılmaz sonucudur. Milli Görüş, ülkenin bu durumlara sürükleneceğini yıllarca önce haber vermişti'' diye konuştu.

Merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın 25 Şubat 1994 yılında Bingöl konuşmasında bu günleri haber verdiğini savunan Kamalak, normalde ödüllendirilmesi gereken bu konuşmanın, Erbakan başbakan olduktan sonra cezalandırıldığını dile getirdi.

Kamalak, ''Hayat devam ediyor. Yazık ki ocaklar sönüyor, anneler gözyaşına boğuluyor. Fakat bu noktalara birden gelinmedi. Şu an hükümet terörle mücadele için bir takım tedbirlere başvurmaktadır. Hangi tedbire başvurursanız vurun, Milli Görüş'ün dışındaki çözüm yollarından hiçbiri ile terörü durduramazsınız'' görüşünü ifade etti.

Terörü durdurabilmek için her şeyden önce onu doğuran, besleyen sebepleri doğru tespit etmek gerektiğine işaret eden Kamalak, kimi yanlış uygulamalar, yanlış eğitim ve iktisat politikalarının terörü beslediğini iddia etti.

Kamalak, şunları kaydetti:

''Terörü önlemek için biliyorsunuz sınır ötesi operasyonlar düzenlenmektedir. Elbette eğer gerçekten terör sınır ötesinden kaynaklanıyorsa, bu akımı durdurmak icap eder. Terörün yolunu kesmek gerekir. Terör dışardan da sızıyor olabilir ama hiç şüphe yok ki terörün asıl beslenme, doğup gelişme yeri bizzat sistemin kendisidir. 1960 yıllarına dayanmaktadır bu terörün temelleri. Terörü önlemek isteyen etkili, yetkili çevreler terörün bizatihi asli sebebidir, yanlış uygulamaları sebebiyle. Bütün bu olaylar manadan koparılmış, kendi değerlerinden uzaklaştırılmış insanların ulaşacağı bir noktadır.''

İftara, Saadet Partisi genel başkan yardımcıları Lütfü Yalman, İlyas Tongüç ve Muhittin Yıldırım, Genel Başkan Danışmanı Şevket Kazan ile Ankara İl Başkan Yardımcısı Abdullah Şahan'ın yanı sıra çok sayıda partili de katıldı.

ANKARA (A.A) - 19.08.2011