+ Konuyu Yanıtla
2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Konu: Tacikistan'da Neler Oluyor...

 1. #1
  _ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Thu May 2006
  Konum
  İstanbul
  İletiler
  8,612
  Blogdaki Konular
  5

  Tacikistan'da Neler Oluyor...

  Tacikistan'da Neler Oluyor...

  Tacikistan yönetimi ülkede 18 yaşından küçük olanların camilerde namaz kılmasını yasaklayan tasarıyı onayladı. Evet evet yanlış okumadınız nüfusunun % 98'i müslüman olan Tacikistanda 18 yaşından küçükler camilere giremeyecek. Nedeni ise Tacikistan Hükümetinin camileri "İslamcılığın yayılma alanları" olarak görmesi ve buna dur demek istemesi.

  Yaklaşık bir ay önce Tacikistan hükümeti 18 yaşından küçük çocukların Bayram Namazı haricinde camilere girmesini yasaklayan bir yasa tasarısını onaylayarak Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon'un da onayına göndermişti.

  "Çocukların terbiyesi ve eğitimde velilerin sorumluluğu yasası" olarak Tacikistan Cumhurbaşkanının onayladığı yeni yasa ile artık Tacik çocukları cami yüzü göremeyecek, dini cemaatlara katılıp ders alamayacak hatta devletin izni olmadan yurtdışına eğitim için gidemeyecek. Yani islami eğitim almak için Ezher üniversitesine, Pakistana, Afganistana gidecek olan Tacik çocuklarının bile önü kapatıldı.

  Son zamanlarda Tacikistan adı, kapatılan camiler, başörtüsü yasakları ve 18 yaşından küçüklerin camilere girmesini yasaklayan bu son yasa gibi Müslümanlara karşı baskı ve zulüm haberleri ile gündeme oturur oldu. Belkide Sovyet işgali döneminde bile böylesine İslama karşı düşmanca uygulamalar yapılmamıştır Tacikistanda.

  Peki ama ne oldu da bu duruma geldi Tacikistan. Bir islam beldesi, bu günlere hangi yollardan geçerek geldi.

  Çok değil daha 1991 de yıkılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin ardından komünizmin paletlerinden kurtulan Tacikler önce Bağımsız Devletler Topluluğu'na katılmış ve ardından 90'lı yılların sonunda büyük bir iç savaş yaşamışlardı. Ülkede İslami Diriliş partisinin yükselişi ve devleti ele geçirmesi sonucunda, İslâmcıların da katıldığı bir milli ittifak hükümeti kurulması Rusya'yı ve Tacikistan'a komşu tüm Türk cumhuriyetleri endişeye sokmuştu.Öyle ki İslâmi uyanışın kendi ülkelerini de etkilemesinden korkan bu ülkelerin yöneticileri çareyi Tacikistana askeri müdahalede bulmuş ve ardından da kendi güdümlerinde bir hükümet kurdurmuşlardı.

  Olayların başından alalım işi, 1991'den 2011'e... 20 yıl bile olmamış yani. %98'i müslüman olan olan bir ülkeden 18 yaşından küçük çocuklara camilere girmeyi yasaklayan bir ülkeye... Gözümüzün önünde yaşanan bir değişim.

  Bu noktada bir bit yeniği olmalıdır diye düşünürken Anadolu Ajansından bir haber geçti. Tam da bu değişimi açıklayacak bir olay. Haberin başlığında şu yazıyordu: " Tacikistan hükümeti, bu yılın ilk yarısında dünyanın 33 ülkesinden toplam 37,182 milyon dolarlık insani yardım aldı."

  Diyeceksiniz ki ilginç olan ne. İlginç olan şu ki Tacikistana en büyük yardımı yapan devlet Amerika Birleşik Devletleri.

  Tacikistan Devlet İstatistik Kurumu, Tacikistan'a insani yardım gönderen ülkeler arasında yüzde 63,8'lik payla ABD ilk sırada yer aldığını, Rusya'nın yüzde 10,4, Danimarka'nın ise yüzde 7,4le onu izlediğini açıklamış.

  Yani Tacikistandaki mevcut hükümetin en büyük destekcisi ABD. Ve ABD'nin desteklediği Türkmenistan da müslümanca yaşamak isteyenlere en büyük zulümler gerçekleştiriliyor.

  ABD'nin yardım yaptığı yerlere özellikle dikkat etmek gerekiyor. Haçlı İttifakının liderliğine soyunan bu kan ve gözyaşı imparatorluğunun tek hedefinin müslümalardan arındırılmış bir dünya olduğunu da unutmamak gerekiyor...  18 Ağustos 2011
  Tevfik YAZICILAR
  http://www.altsayfa.com/siyaset/dunya-siyaseti/743-tacikistanda-neler-oluyor


  Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

 2. #2
  _ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Thu May 2006
  Konum
  İstanbul
  İletiler
  8,612
  Blogdaki Konular
  5

  Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may edit your posts
 •