+ Konuyu Yanıtla
3 sonuçtan 1 --- 3 arası gösteriliyor

Konu: Faiz ve Bağış

Faiz ve Bağış

1. -Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır. (Bakara - 275)
    2. -Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.(Bakara - 276)
    3. -Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.(Bakara - 278)
    4. -Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.(Bakara - 279)
    5. -Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.(Âli İmrân - 130)
    6. -Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.(Nisâ - 161)
    7. -İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın(Rûm - 39)

Yukarıda 7 madde halinde sıraladığım, Kur'an-ı Kerim de faiz ile ilgili ayetlerden de faizin haram olduğunu anlamak için alim olmaya gerek yoktur.Heleki bir vakfın Kur'an-ı Kerim den haberdar olmama gibi bir durumu mümkün değildir.

Şimdi bir vakıf düşünün Allah yolunda cihat için yola çıkmış , insanlara kendi öğretileri sayesinde yol gösteren bir klavuz olması gerekirken , tamamen kurumsal çalışan bir holdinge dönüşmüş. Kendi amaç ve ilkelerine ulaşmak için ana prensiplerinden taviz vermeye başlamış ve bunları benimseyerek artık bunu doğru kabul eder hale gelmiş.

İnsanlar okuyarak okadar çok bilgiye ulaşabiliyor ki , bende okuyarak bir vakfın bir hazretlerinin varlığından haberim oldu ve konu hakkında daha detaylı bilgi edinmeye öyle hevesli ve meraklıydımki , bir kaç gün içersinde gerekli metaryelleri internet aracılığı ile toplaya bildim. Her gün bir şeyi öğrenmek o güzel insanın ne kadar huşu içinde ibadetini okumak , kendi gözümden değilde birde O'nun gözünden bakmak islama çok güzel gelmişti. Taki hazretleri ile ilgili kurumsal siteyi siyaret edene kadar.

Sitede benimde toparlamış olduğum bilgileirn yanı sıra birde bağış için bir buton hazırlanmıştı. Tıkladım ve gördüğümün karşısında inanın hayal kırıklığına uğradım.Kredi kartı ile bağış için hazırlanmı bir web order ödeme sistemi le karşılaştım.Kredi kartının en büyük faiz uşaklarından olduğunu anlatmaya gerek yok Bunun peşi sırada hesap numaraları ili göz göze geldim ,malesefki faizin pençesinde olan bir iki banka ismi gördüm.

Bu vakfın kuruş amacı onlara katılacak insanlarımı toplamak yoksa onları dağıtmak uzaklaştırmakmıdır. Günümüzde tekke ve tarikatların böyle yozlaşması sonucu insanlar uzaklaşmadımı tarikatlardan , onlardan öğrenmektense okumayı tercih etmey başlamadılarmı. Okuyarak onları bulan bir kişinin karşılaşması gereken manzara bumudur?

Faizin haram olduğunu gayet iyi bilmesi gereken bir vakfın bu durumda olmasının sebebi nedir. Bunun bir açıklamsının olması ne kadar beni tatmin edebilirki ? Soruyorum size , haram ile yapılacak bir bağış düşünün . Bunun insana faydası ne olabilirki ? Tabiki hiç bir faydası olmaz.Bir sevap kazanamaz. Peki bur durumu kendi işini göremek için kullanan bir vakfın değeri nedir sizce?

Yukarıda bahsi geçen vakfın sitesini burada linkliyorum ve sizinde mailler ile durumun düzeltilmesi için gayret göstereceğinizi düşünüyorum.
    Hayırlı günler... Allaha emanet olun ..Selamün aleyküm.
    https://www.hudayivakfi.org.tr

Müslümanların son zamanlarda en sıkıtılı ve cevap bulmaz halleri ….İşin en acı tarafı bir çok hocanın ve ilahiyatçının kafa karıştırır şekilde verdikleri cevap lar ise müslümanların midesini ve beynini tam bulandırıyor.

Bugün bankalar hac ve umre paralarına bile göz dikmiş durumdalar?

Hakeza faiz ile çalışan bankaların durumu aşikar ya faizsiz bankaclılık reklamı ile faize giren bankalara ne demeli?

Bugün bir çok islami yardım kuruluşları bile faiz üzerinden çalışan bakalar aracılığı ile yardım toplamaktalar ….. gerekçeleri ise siz maaşınızı bu bankalardan almıyormusunuz ,verginizi bu bankalardan ödemiyormusunuz ,yardım toplamalarında devlet vergiden muaf tutuyor ,havale ücreti almıyor gibi bir takım ön sözleri oluyor.

Bugün bireyler bir takım yanlışlıklar yapabilir veya kendilerini zorunlu his edebilir ama islami vakıf ve kuruluşların bu konuda daha titiz ve inatçı olması gerektiğini düşünüyorum .

Yine bu tür kuruluşların bireysel ve toplumsal yaşam alanını iyi gözden geçirmesi gerektiğini belirtmek istiyorum..
    hayat;iman ve cihattır. Bu iki değer ve dinanizme, kim sahip olursa, zaferi onlar kazanacaktır.

Midesine faiz bulaşan hocalar bu konuda kafaları karışık kalırlar. Faiz haramdır, kredi kartı ile bağış değil yaşam olmaz. Önce tüm müslümanlar ceplerindeki kredi kartlarını çıkartıp kırmalıdır...

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları